De achtergrond van Parijs. Verkiezing Provinciale Staten. SOESTER COURANT Abonn. 11.50 p. kw. - i 1.75 p. post 22c Jaargang - No. 40 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Vrijdag 24 Mei 1946. Het is de wereld van het dictatoriale socialistische Rusland, dat met zijn aanspraken allures aanneemt van een imperialistischen staat; het is de we reld van het democratische Europa, dat naar nieuwe vormen zoekt voor de organisatie van zijn economisch en staatkundig bestel; het is ten slotte de wereld van het super-ka pitalistische Amerika- Het oude, verscheurde, om onder* linge eenheid schreeuwende Europa ligt niet alleen economisch, maar ook geestelijk tusschen de politieke en de dollar dictatuur in en van de twee verschillende zijden probeert men het, ieder op zijn eigen manier te penetreeren: Rusland politiek, Amerika financieel. En op elke con ferentie waar die drie werelden sa menkomen, zullen ze tegen elkaar botsen. Dat het verarmde, geampu teerde, leeggebrande en leeggeroof de Europa daarbij niet de sterkste partner is, is wel duidelijk. En dat ditzelfde Europa staatkundig ver deeld is op een manier, die herinne ringen opwekt aan de dwergstaatjes waaruit Duitschland destijds was sa mengesteld, accentueert nog zijn zwakte. Gelukkig is de innerlijke kracht van Europa grooter dan zich op het eer ste gezicht laat aanzien. Er zijn be moedigende teekenen, die er op wij zen, dat het op den duur zijn eco nomische verdeeldheid zal overwin nen. Nederland gaf met België en Luxemburg het voorbeeld van nau were economische verstrengeling. An dere landen zullen volgen. En geestelijk ligt Europa niet al leen boven den evenaar. Zuid-Afri- ka en Australië zijn landen, die in denken en voelen van een West-Eu- ropeeschen inslag zijn doortrokken- Een verstandig, staatkundig en eco nomisch beleid kan de vroegere wingewesten van de Europeeschei mo gendheden tot krachtige vrienden maken. En samen kunnen ze een eenheid worden, een eenheid, berus tend op vrijwillige samenwerking met een elkaar rijker makende uitwisse ling van geestelijke en stoffelijke rijkdommen, immuun voor een be dreiging van dictatuur en financiee- le knechtschap niet alleen, maar een voorbeeld voor een samenleving der volkeren waar slechts plaats is voor arbeid, welvaart, vrede en geluk. De heelmeesters in de conferentie van Parijs hebben rondom de ope ratietafel lang geconfereerd. Zij heb ben de nocdige oneenigheid gehad, op sommige punten zijn ze tot over eenstemming gekomen, op belangrij ke punten is men nog even ver. Wij gelooven niet, dat de staatslieden, die naar Parijs togen om de vredes conferentie met Duitschland's vazal staten voor te bereiden, er met de overtuiging heen zijn gegaan, dat ze tot een behoorlijk resultaat zouden komen. De ideeën, die de conferen tie beheerschten, zijn achterhaald door de feiten men praatte er over situaties, die feitelijk al niet meer bestonden. Over de staten, die ter sprake kwamen is het lot eigen lijk al beslist. Wat op het oogenblik door Rusland is bezet, blijft ..on der Russischen invloed", om niet te zeggen: een infegreerend deel van de'sovjet-Unie"- De landen, die door de Westelijke democratieën zijn be zet, worden of zijn al betrokken in de sfeer van het Westen. Zeker, in naam hebben de democra- tiën in de Russische zone nog wat te zeggen. Ze mogen zeggen bijv-, dat ze fair play" eischen bij de ver kiezingen in Bulgarije, of ze mogen een regeering niet erkennen uit hoofde van de eigenaardige opvat tingen, die er in sommige landen be staat over een meerderheid. Maar Stalin heeft nu eenmaal andere op vattingen over democratie dan het Westen en dus Omgekeerd: Rusland mag meenen, dat het wat te eischen heeft inzake Italië of over de Italiaansche kolo- nieën; Amerika en Engeland houden daar evenzeer voet bij stuk. Van Europeesch standpunt bezien mag men het tot zekere hoogte over sommige standpunten zijn eens ge worden, de ondertoon is de heele conferentie door dezelfde geweest. Het Oosten blijft geweerd uit het Westen en het Westen uit het Oos ten: „East'is east and West is west!" Misschien, dat uit beleefdheid straks, op de eigenlijke conferentie, die vermoedelijk in Juli zal worden gehouden, de stem van de kleine naties nog wordt aangehoord, van beslissende beteekenïs zal die even wel niet zijn. Trouwens, een beslis sing zal ook daar niet kunnen wor den genomen. Want ook daar zitten per slot van rekening drie landen aan dezelfde tafel, die elk op zich zelf een wereld vormen, een wereld, verschillend van denken, van opvat ting, van geestesgesteldheid, van be langen. Al diegenen, die te Soest kiesgerech tigd zijn voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten en wier oproepingskaart verloren is ge gaan, kunnen zich ter Gemeentese cretarie (afdeeling Bevolking) mel den, teneinde een nieuwe oproe- pingskaart in ontvangst te nemen- Is dit voor de betrokkenen onmoge lijk, dan kunnen zij zich op den dag der stemming (Woensdag 29 Mei a-s.) vervoegen bij het Stembureau van het stemdistrict, waartoe zij be- hooren. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de oproepingskaart, die a.s- Woensdag gebruikt wordt voor de verkiezing van de leden der Provin ciale Staten, ook gebruikt moet wor den bij de stemming voor de leden van den gemeenteraad op Vrijdag 26 Juli a.s. Dringend wordt daarom verzocht de oproepingskaart zorgvuldig te bewa ren. Officleele mededeeliiHjen. CANDIDAATSTELLING GEMEENTERAAD. De Burgemeester van Soest brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag 11 Juni aanstaande zal plaats heb ben de candidaatstelling voor den gemeenteraad- Op dien dag kunnen, van des voor middags negen uur tot des namid dags vier uur, bij den burgemees ter ter secretarie der gemeente wor den ingeleverd lijsten van candida- ten, als bedoeld in artikel 35 der kieswet- Op dezelfde lijst mogen ten hoog ste 35 candidaten worden geplaatst- Iedere lijst moet worden ondertee kend door ten minste 25 personen, die volgens de kiezerslijst, zooals deze luidt op het oogenblik der in levering, kiezers zijn voor den ge meenteraad in de gemeente. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. Voor meerdere bijzonderheden zie men het biljet op het gemeentelijk aanplakbord aan het gemeentehuis. Distributienieuws. MINDER SUIKER EN VLEESCH. Het suikerrantsoen voor kinderen van 0 t-mi. 4 jaar zal met ingang van 26 Mei worden verlaagd tot 200 gram per week, waardoor dit rant soen gelijk zal zijn aan dat der ove rige leeftijdsgroepen. Eveneens zal voor deze categorie op dien datum het vleeschrantsoen van 150 tot 100 gram -per week worden verminderd- MEER KAAS VOOR DE JEUGD. Met ingang van 26 Mei zal het rant soen kaas voor de leeftijdsgroep van 15 tot en met 20 jaar worden ver hoogd van 200 tot 300 gram per persoon per 14 dagen. Tevens zal voor alle leeftijden boven vier jaar op 23 Mei een extra bon voor 100 gram vleesch, geldig gedurende 14 dagen, worden bekend gemaakt. VERLAGING BROODRANTSOEN. In verband met de internationale graanposïtie zal het broodrantsoen met ingang van 26 Mei voor de leef tijdsgroepen boven vier jaar met 200 gram per week per persoon wor den verlaagd. Het rantsoen bloem zal op dien datum voor alle leeftijden worden verminderd tot 50 gram per persoon per week. BOTERBONNEN VERLENGD. Het Centr. Distributiekantoor deelt mee, dat d,e geldigheidsduur van de boterbonnen 867 BVM en 369 BMV is verlengd tot en met 8 Juni* Voetbal. S-E.C- De uitslagen der "gespeelde wedstrij den waren S-E-C-'s Graveland 21 S.E-C- 2Donar 2 12 S-E-C- 4Baarn 4 20 Het eerste elftal besloot de com petitie met een kleine maar wel ver diende overwinning op 's Graveland- Het 2e elftal daarentegen wist van de legio kansien om te scoren tegen het onvolledige Donar 2 geen ge bruik te maken en verloor met 12- S-E-C- 4 handhaafde zich op de 2e plaats in haar afdeeling door Baarn 4 een 20 nederlaag toe te bren gen- Deze stand was met de rust reeds verkregen. Willen de spelers van S-E-C- 4 nog een kans maken op de eerste plaats, dan zal o.i. met meer overleg en schotvaardigheid gespeeld moeten worden. Het programma voor Zondag 26 Mei a-s. vermeldt voor S-E.C- twee wed strijden en wel: 2 uur: S-E-C- 4Amsvorde 3. 2 uur: Amersf- Boys 4S-E-C. 5. P.T.T-ELFTAL. Het Soester P.T.T-elftal wist van het personeel-elftal Van Straten Boon te Den Dolder op het B.D.C - terrein aan den Kostverlorenweg met 32 te winnen. B.D.C. Uitslagen Zondag 19 Mei: B.D.C- 1-V.V.O-G 1 3-5 B-D-C- 2—Baarn 3 0—4 't Gooi AB.D-C- A uitgest. B-D-C- heeft een eervolle 53 ne derlaag geleden tegen V-V-O-G.; een uitslag waarmede V-V-OG. meer dan tevreden mag zijn. Een gelijk spel had de verhouding beter weer gegeven. Na een kwartier spelen wist V-V-O G. met een keurig doel punt de leiding te nemen- B-D-C- trekt hierna ten aanval, doch de ver diende gelijkmaker komt eerst 10 minuten voor de rust. Na de hervatting nam V.V-O-G. na 5 min. weer de leiding. B-D-C- gaf zich echter niet gewon nen en kwam steeds gevaarlijk opzet ten, met het gevolg, dat spoedig weer een gelijk spel werd verkregen- Nadat beide partijen nog één maal hadden gedoelpunt, wist V.V.O G. uit een vrije schop een punt voor te komen, om 5 min. voor het ein de nog eenmaal het B.D-C.-doel te doorboren. Het einde kwam dan ook met een zwaar bevochten overwinning voor V.V-O-G. B-D-C- 2 verloor met 40 van Baarn 3. Program voor Zondag 26 Mei: Minerva 1—B-D-C- 1. Donar 4B-D-C- 2. B-D-C- 1 gaat op bezoek bij Minerva. Spelend als tegen V.V-O-G. komen de punten mee naar huis. Plaatselijk nieuws. CANADEESCHE HULP. De Afd. Soest-Soesterberg van hef Ned. Roode Kruis maakt bekend, dat het Canadeesche Roode Kruis in principe bereid is ongehuwde moeders van Canadeesche babies te helpen. Belanghebbenden kunnen zich wen den tot het Bureau van het Ned- Roode Kruis, Van Weedestraat 4, Soestdijk. AANGEHOUDEN. De P-R-A-, afd. Soest, heeft in Soes- terberg aangehouden de N-S-K-K.-er G- v. d- M. uit Soesterberg, die ontvlucht was uit het kamp te Amersfoort. -ALGEMEEN BELANG". De vereeniging „Algemeen Belang" verzoekt ons plaatsing van het vol gende: Deze vereeniging heeft in haar sta tuten de bepaling opgenomen, dat bij haar leden niet wordt gelet tot welke politieke partij of kerkgenoot schap zij behooren, dat zij haar doel tracht te bereiken door onder meer het stellen van candidaten voor den Gemeenteraad, die uitsluitend het belang van de gemeente Soest zullen dienen. Van deze vereeniging „Algemeen Be lang" hadden, met steun van de afd- Soest van den Vrijz. Dem. Bond en de toenmalige Kath. Dem. Partij, voor de Duitsche bezetting, twee le den zitting in onzen Gemeenteraad- Toen de politieke lucht in de laat ste maand van het vorig jaar helder scheen te worden, heeft de Ver- „Algemeen Belang" zich aangesloten bij de Partij van den Arbeid, doch' zij heeft thans het besluit genomen om voor den Partij van den Arbeid te bedanken, wegens o.a- de door het Presidium dier Partij gegeven beschouwingen en gemaakte bepalin gen, zoodat Algemeen Belang geen deel meer uitmaakt van de Partij van den Arbeid- LEVEN IN DE BROUWERIJ. Deze week draait in City-theater de groote lachfilm „Leven in de Brou werij" met niemand minder dan Ge- orge Formby in de hoofdrol. Formby is nu zetter in een drukke rij, uitvinder van een misdaadver klikker, verliefd op de secretares se van den redacteur, winnaar in de paardenrennen, detective en red der van zijn secretaresje- Hij brengt leven in eeni werkelijke brouwerij en doet dat op zijn manier. U hoort Forby weer zingen en spe len- In ,.'t Zit in de lucht" hebt U Geor- ge Formby ontdekt, in Leven in de Brouwerij" zult U hem eerst waar- deeren. 1

Soester Courant | 1946 | | pagina 1