Mijersche Mijmeringen De Statenverkiezing. Regen, regen ruisch! SOESTER COURANT Abonn. 11.50 p. kw. - f 1.75 p. post 22e Jaargang - No. 41 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verscbijnt Dinsdags en Vrijdags. Dinsdag 28 Mei 1946. Morgen zullen de kiezers opnieuw hun stemplicht gaan vervullen; dit maal ter verkiezing van leden der Provinciale Staten van Utrecht. Wat de betekenis der verkiezing van Ka merleden is, weten de kiezers over 't algemeen zeer goed. Hetzelfde kan echter niet worden gezegd van de verkiezing der Provinciale Sta ten. Daarom dan een enkel woord daarover. Het zal menigeen opgevallen zijn, dat men nooir wordt opgeroepen voor de stemming der Eerste Kamer. En toch wordt deze gekozen door de kiezers, zij het dan niet recht streeks. Immers de Eerste Kamer wordt gekozen door de leden der Provinciale Staten, die op hun beurt weer gekozen zijn door de kiezers- De Staten stellen ook de candidaten voor de Eerste Kamer. Zulk een ver kiezing noemt men een getrapte ver kiezing of een verkiezing in (twee) trappen. Het aantal Statenleden is voor el ke provincie verschillend naar ge lang van het aantal inwoners. Utr- heeft er 41; Zuid-Holland precies het dubbele. Voor de verkiezing der leden der Eerste Kamer (Senatoren) worden de provincies in vier groepen verdeeld: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg, welke groep kiest 15 Senatoren. 2- Gelderland, Overïjsel, Groningen en Drente, kiezend 13 Senatoren- 3- Noord-Holland en Friesland, kie zend 12 Senatoren. 4- Zuid-Holland, kiezend 12 Senato ren. Tesamen is dit 50 leden. Om de drie jaar treedt de helft af- Het eigenaardige bij de verkiezing van Senatoren is, dat de kiezers, (Statenleden), hoewel elk één stem uitbrengend, toch niet gelijke invloed op de uitslag uitoefenen. Zo telt één stem in Zuid-Holland 239 pun ten, in Utrecht slechts 41. zodat we kunnen zeggen, dat een Statenlid in Zuid-Holland 239 en in Utrecht 41 stemmen uitbrengt. Voor alle provincies is dat verschillend. Het totaal aantal stemmen, dat b.v- de Staten van Zuid-Holland uitbren gen is: aantal leden X puntenaantal, dus 82 (ledenl 239 (punten) is 19598 stemmen. Elk der 4 genoemde groepen kiest zelfstandig. We krijgen alzo voor de groep, waartoe Utrecht behoort: N--Brabant 64 140 is 8960 Zeeland 42 X 59 is 2478 Utrecht 41 X 99 is 4059 Limburg 45 x 122 is 5490 Totaal 20987 Aangezien deze groep 13 Eerste-Ka- merleden kiest, is de kiesdeler 20987 13 is 1614. Wie dit aantal haalt, is gekozen. De niet bij eerste ^toewijzing toegekende plaatsen wor den als regel aan de partijen met de grootste resten toebedeeld. Behalve de leden der Eerste Kamer kiezen de Statenleden ook het col lege van Gedeputeerde Staten. Deze worden gekozen uit en door de Sta ten en vormen met den Commissaris der Koningin als voorzitter het da gelijks bestuur der provincie. Dren te heeft vier leden van Gedeputeer de Staten, de overige provincies 6- De Staten kunnen de volgende be lastingen heffen: a- Opcenten (hoogstens 50) op de hoofdsom der grondbelasting; b. opcenten op de hoofdsom der vermogens- en inkomstenbelasting (beiden hoogsten 40); c- leges ter provinciale griffie; d. tollen, weg-, brug-, dijk., sluis-, schut-, kanaal-, kade-, haven-, stei ger- en veergelden, benevens andere rechten en lonen voor het gebruik of genot van provinciale werken, in richtingen, eigendommen of van door of vanwege de provincie verstrekte diensten. De Staten komen, behoudens bui tengewone zittingen, tweemaal per jaar bijeen en wel in de zomer en in het najaar. In de laatste wordt de begroting aan de orde gesteld. Daar op komen o.m. verschillende subsi dies voor aan verenigingen en instel lingen. De Staten bevelen het aanleggen of verbeteren van provinciale wegen, gebouwen, werken en inrichtingen- Ze hebben toezicht op alle water staatswerken, waterschappen, veen- schappen en veenpolders, waarvoor ze reglementen vaststellen en wij zigen. Voorts kunnen ze reglementen en verordeningen vaststellen, die ze voor het provinciaal belang nodig achten- Ter voorbereiding van een en ander worden verschillende commissiën ge vormd o.a- voor de electriciteitsvoor- ziening, de aanleg en onderhoud van wegen, de waterschappen enz. In korte trekken hebben we hier mee de betekenis der Provinciale Staten getekend. Het College van Gedeputeerde Sta ten, te vergelijken met het college van B. en W. in de gemeenten, hejeft o-m. toezicht op de gemeentebestu ren, moet de gemeentebegrotingen goedkeuren, behandelt allerlei ge schillen, benoemt allé provinciale ambtenaren (uitgezonderd den grif fier, die door de Staten wordt be noemd) en bereidt alles voor, wat in de Statenzitting ter tafel komt De leden van Ged. Staten ontvangen een bezoldiging, waarvan de helft vast is en de andere helft wordt verdeeld naar gelang de bijgewoonde vergaderingen, die eens per week plaats hebben. De leden der Provinciale Staten ontvangen alleen reis- en verblijf kosten- P-H- Als dit mijmertje verschijnt, staat weer een nieuwe verkiezing voor de deur. We weten nu zoo'n beetje hoe de politieke balans van ons volk er uit ziet en kunnen dus wel zoowat be rekenen, hoe de uitslag van de stem ming voor de Staten zal zijn. Dan komt het spannendste nog voor ons. Soesfenaren, de gemeenteraadsver kiezingen. Na zooveel jaren van derving van kiesemotie krijgen we dit jaar dus onze portie wel dubbel uitgeteld. De uitslag der kamerverkiezingen was voor velen een verrassing, voor sommigen een onaangename- Ik voor mij heb er de conclusie uit getrokken, dat het Nederlandsche volk door den oorlog niets heeft ge leerd. Waar de gelegenheid tof sa menwerken er was, en redelijkerwijs alle bestaansrecht had, bleek dat deel van ons volk, van wie de sa menwerking verwacht werd, er niet toe bereid. Dit kwam wel sterk tot uiting bij de C.H-, die zich principieel had uitgesproken voor samenwerking in de toekomst met de A-R-; maar ziet, een deel ervan, onder aanvoering van den heer Krijger, moest daar nu weer eens niets van hebben en ging een eigen partijtje vormen, dat niet zeewaardig bleek op de verkiezings- golven en deerlijk schipbreuk leed, zoodat de kapitein meteen z'n pen sioen kreeg. Wat hun broeders op een zetel verlies kwam te staan. De Partij van den Arbeid beant woordde niet aan de verwachtingen- Terwijl het, logisch gedacht, toch in den lijn lag, dat deze gloednieuwe partij een behoorlijk succes zou kun nen boeken. Dat de communisten winst zouden behalen, lag voor de hand. Ik voor mij geloof, dat een niet onaanzien lijk deel daarvan te danken is aan hun oude principïeele tegenstanders, de N.S-B -ers. Er zijn, alles bii elkaar, zoo ongeveer 130.000 politieke gevallen" geweest, waarvan een 100.000 oorspronkelijk achter het prikkeldraad heeft geze ten, waarvan weer een 30.000 inmid dels vrij zijn, terwijl er nog een zelfde aantal in onderzoek is- Dat de inmiddels vrijgekomenen, voorzoover zij het kiesrecht hebhen behouden, niet bepaald te spreken zijn over de ondervonden behande ling, al was het alléén maar vanwe ge hef trage tempo der berechting, behoeft geen betoog. Maar het groot ste contingent stemmers werd on getwijfeld geleverd door de verwan ten der politieke delinquenten, die hun stemrecht uiteraard behielden en uit baloorigheid nu eens dwars tegen den draad ingingen en op de Comm- Partij stemden. Die baloorigheid is zeer wel ver klaarbaar. Het is in strijd met de meest elementaire principes der rechtspleging, dat delinquenten, die hoogstwaarschijnlijk zullen gestraft worden met een vrïjheidsberooving, die korter is dan den tijd door hen in voorarrest doorgebracht, maar rustig achter het prikkeldraad blij ven zitten, tot hun geval eens een keer aan de beurt komt. In tal van gevallen is het reeds voorgekomen, dat tribunalen veroordeelden tot minder straf dan reeds ondergaan was. De rest houden de veroordeel den dan zeker tegoed voor een vol genden keer! Momenteel staat de zaak zoo, dat er zekere categorieën zijn aangewezen, die éérst behandeld worden. Dit zijn niet de zoogenaam de .lichte gevallen" maar o.m. vrou wen en jeugdige personen. Het ge volg is, dat alle andere gevallen blij ven liggen en de eerste twee maan den niet aan de beurt komen voor behandeling. Is het wonder, dat de groote ver scheidenheid in uitspraken, dezelf de gevallen betreffende, tof grooten wrevel aanleiding geeft? Hef eene tribunaal geeft zes maanden voor een geval waar een ander anderhalf jaar voor geeft- Een juffrouw, die een ander ver raden had, waardoor deze naar een concentratiekamp werd getranspor teerd, kreeg anderhalf jaar. een an dere juffrouw, die sympathiseerend lid geweest was, maar overigens geen vlieg kwaad gedaan had, kreeg een jaar en f3000-- boete. Neen, er man keert nog wel zoo het een en ander aan deze „bijzondere rechtspraak" en dat er in de kringen van de ver wanten van de delinquenten ontstem ming heerschf, die zich geuit heeft in een onverwachte electorale reac4 tie, is volkomen begrijpelijk'. Neem gemiddeld 2 verwanten per delinquent en de communisten gaan met 200.000 stemmen extra strijken! Ik geloof dan ook, dat die winst voor een groot deel schijnwinst is geweest. De toekomst zal het leereiv Het wachten is nu op het nieuwe kabinet. Ook dat zal wel op 'n ver rassing komen te staan. Want de wegen der politiek zijn ondoorgron delijk. Mijer- De stedeling aan hef woord: Wij hebben 't weken droog gehad Met koude Oostenwinden; Geen regen viel in onze stad, 'k Kon 't wel prettig vinden. 'k Liep 's avonds in mijn dikke jas, Die kon je dan wel velen. Ik ben geen boer - die droogte kon Mij eigenlijk niet schelen. M'n paraplui bleef heerlijk thuis; En 'k kreeg geen natte voeten- 't Was heerlijk, zonnig voorjaarsweer; Toch moesten w'er voor boeten. Wat kwam die regen onverwacht! Het plensde in de straten. 'k Heb twee uur in 'n stoep gewacht; Ik moet er niet van praten. M'n voeten zijn weer nat geweest; Ik wordt vast weer verkouden. Ik vind zoo'n regenbui geen feest; Ze mogen 't water houden! De dorpsbewoner spreekt: Waf hebben wij er naar gesmacht: Nu is de bui gekomen. Wij leven óp 't is ongedacht: Maar regen valt bij stroomen. U weef nog wel, hoe koud 't was; Maar klagen, dat gaf toch geen pas, Al liep je in je winterjas. De boer, hij sloeg 'n blik omhoog; „M'n land verdort, 't is veel te droog Zóó kan er toch niets groeien." Nu ruischt de regen over 't land, Nu is ons leed geleden: De koeien waden door de wei; Zij zijn óók met dien regen blij; Zij zijn mèt ons tevreden! De regen ruischt - schenkt lafenis; De stilstand is verbroken En al het groen wordt heerlijk frisch: De Mei is toch gekomen! Morgenavond worden de uit slagen der Staten-Verkiezing wederom op ons verkiezings bord en door middel van een geluidsinstallatie bekend ge maakt. De eerste uitslagen wor den ongeveer 6.30 uur ver wacht. Plaatselijk nieuws. FEESTAVOND BILJARTVEREEN- „CENTRAAL"- Woensdagavond gaf de Biljarfveree- ging „Centraal" een feestavond in hotel Eemland aan haar lieden én donateurs. Bij het binnentreden van de zaal viel ons oog direct op de fraaie porfret- teekeningen van alle leden, 20 stuks in totaal, speciaal vervaardigd door den heer Boudewijn uit Baarn. De plv. voorzitter opende den avond met een hartelijk welkomswoord. Hij verzocht aan de leden van het vierde vijftal naar voren te komen, om hen geluk te wenschen met het behaalde kampioenschap. Aan elk van hen overhandigde hij een fraai souvenir, in den vorm van een lede ren portefeuille. De voorzitter van „Centraal", de heer R. van de Lin den, mocht eveneens een geschenk ontvangen voor zijn behaalde suc cessen in het afgeloopen seizoen- De heer Ten Kate overhandigde hem een voorzittershamer, waarmee hij in het vervolg de vergaderingen zal presideeren. Het feestprogramma bevatte diver se verrassingen. Medewerking ver leende het ensemble Joop van Da len uit den Haag. Centraal kan op een zeer geslaagden avond terugzien. DIEFSTAL? Mevr. P- aan de Kerkstraat deed bij de politie de mededeeling, dat vermoedelijk haar gouden armband' horloge is gestolen. Een onderzoek wordt ingesteld.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1