Mijevsche Mijmeringen Emmabloem-collecte Officieele mededeellncjen. W. N. NIEUWEN HUIS Loodgieter - Electriciën Plaatselijk nieuws. ROB DE AVONTURIER HHi P'.A 'iJÊÊ Burgemeester Des Tombe neemt afscheid van Soest. Franco en de Wereldvrede. Plaatselijk nieuws. Wat leven we toch in een raar we reldje! Nauwelijks heeft Exc. Lief- tinck vol trots uitgeroepen, dat hij door zijn geldsaneering den zwar ten handel den nek heeft omge draaid, of we kunnen dagelijks con- stateeren, dat de zwarte handel we liger tiert dan ooit te voren. Suiker, sigaretten, banden, wat je maar wilt, het is volop te krijgen; als je maar schokken wilt. Voor 'n plaats bij den wedstrijd Holland— België werd grif f200.— neergeteld! Kom in de chique restaurants en kijk eens wat een kapitalen daar verdineerd en verlucht worden! Na den maaltijd een glaasje cognac van f2.50 en een vooroorlogsche sigaar van f 4.„Gewone" menschen zijn het niet, die dat kunnen betalen- Het zijn -zwarte pieten", al zien ze er nog zoo heerachtig uit! Ja, 't is me een raar wereldje! Ne derland, door heel de wereld be roemd om de zuiverheid van zijn recht, zijn rechters en zijn recht spraak, heeft nu een recht voor poli tieke delinquenten, waartegen alle vooraanstaande bladen fulmimeeren- Lees maar eens wat ,.Je Maintien- drai" daar verleen week over had in een artikel van Prof. Duynstee. Hooge-Raadleden, die de nazificee- ring van de rechtspraak in oorlogs tijd hebben bevorderd en vrederech ters hebben beëedigd, blijven rustig in hun „waardigheid" gehandhaafd, maar een ouwe juffrouw van vijf en zestig, die een jaar sympathiseerend lid van de N-S-B. is geweest om haar radiotoestel te kunnen behouden en overigens geen vlieg heeft kwaad gedaan, gaat voor een jaar achter het prikkeldraad- Nederland heeft een rechtspraak om over te huilen. Lees de uitspraken van de Tribunalen in de kranten maar eens na. Voor hetzelfde feit geeft het eene tribunaal anderhalf jaar plus f 10.000.— boete en het andere negen maanden met aftrek van negen maanden voorarrest. Van uniformiteit in de rechtspraak gesproken! Mot Uedele nog peultjes? Andere tegenstellingen: Een jonge man heeft vrijwillig in Duitschland voor de moffen, dus tegen zijn eigen vaderland, gewerkt. Komt over de grens, wordt ingepikt en krijgt na tuurlijk een flinke douw. Een ander, die in hetzelfde geval verkeert, wordt al dra in vrijheid gesteld, krijgt een bewijs van politieke be trouwbaarheid en een baan. Maar, die had dan ook een pa, die bij „Rechtsherstel en Beheer" was! Pa kreeg echter nog veel meer gedaan- Want zoonlief had een baan en moest nu ook een huis hebben. En hij kreeg het- Natuurlijk een huis van een ex-N-SB-er. Pa kreeg nóg meer gedaan. Want zoontje moest meubels hebben voor dat huis en pa wist te bewerken, dat een heele fijne N-S-B.-inboedel naar het huis van zoonlief verhuisde. Nu zit deze in een fijn huis, met een fijne baan. fijne meubels en een fijn bewijs van politieke betrouwbaarheid, terwijl hij eigenlijk op de lijst had moeten staan van pa's „Bureau tot beheer van goederen van vijanden en land verraders". Maar ja, je hebt een goeje pa of je hebt 'm niet! Nu heeft dat muisje nog wel een staartje, in den vorm van een onder zoek door den officier van justitie naar die overgehevelde N-S-B.-meu- belen, maar enfin, dat mag 'm niet hinderen zeggen ze bij ons in Mo- kum! Een raar wereldje tegenwoordig! Al les voortspruitend uit de ,.na-oorlog- sche democrtaie", die van een zeer bijzonder maaksel schijnt te zijn. Ik heb daar tot nu toe nog geen hoogte van kunnen krijgen er> de kranten kunnen me ook niet wijzer maken- Die schrijven, dat de ware demo cratie begint bij het boodschappen- mandje en dat is er heelemaal naast- Want vóór den oorlog ging m'n vrouw boodschappen doen met een rijksdaalder in haar zak en bracht een mand vol boodschappen thuis en..a^s ze nu een fientie meeneemt, krijgt ze het derde part nog niet- Over de kwaliteit moet je dan nog maar niet praten! Och, naar de kwaliteit kijken we toch al niet meer- Zie de ,.na-oorlog- sche" ambtenaren, die bij 1000-tallen zijn aangesteld- Om een gceje er uit te pikken zou je niet, zooals Dioge- nes, een lantaarntje noodig hebben, maar een schijnwerper van 1 millï- oen kaars en dan zou 'f nog een, luk zijn als je er een trof. Enfin, daar is de schatkist goed voor. Als ons laatste geblokkeerde geld is inge pikt, zooals Z. Exc- Lieftinck als toe komstmuziek ons door de radio heeft voorgekweeld, dan worden er weer nieuwe aanslagen beraamd od wat nog over is. Daarom geef ik, in tegenstelling met voornoemde Excel lentie, mijn lezers den goeden raad: spaar niet, laat je niet bij den bok doen, zooals ze in Soest zeggen maar maak op wat je hebt. Als je dan tenslotte armlastig bent gewor den, heb je zelf fijn geprofiteerd van je centjes en zorgt de staat wel voor je ouden dag. Van de centen van de lui, die zoo dom ge weest zijn om te sparen natuurlijk! Hoe dit soort economie heet, weet ik niet, maar als-ie niet geleid is. geheid is-ie wel! Mijer. WAARNEMEND BURGEMEESTER BENOEMD. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest brengen ter open bare kennis, dat de heer Jhr. Mr. C- Dedel, wonende te 's-Graveland, bij besluit van den wnd. Commissa ris der Koningin in de vrovincie Utrecht, dd. 12 Juni 1946 nr- 1963 Kabinet, is benoemd tot waarnemend burgemeester dezer gemeente. Van Weedestraat 23 Soestdijk - Tel. 2577 DE NATUURWACHT WEER ACTIEF. Na een gedwongen werkeloosheid gedurende de laatste jaren is de Natuurwachtvereeniging .Bern land" haar werkzaamheden weer begon nen. Immers al is ook nog zooveel natuurschoon verloren gegaan, dit mag geen reden zijn om bij de ver nielingen neer te zitten- Hetgeen ons nog rest is altijd nog meer dan de moeite waard om tegen verdere vernieling beschermd te worden. Bovendien moeten wij ons beijveren zooveel mogelijk de vernielingen te herstellen, die aan rijwielpaden, ban ken enz- werden aangericht. Daarom wekt deze Veieenïging (se cretariaat Heideweg 70) alle natuur liefhebbers op om haar streven te steunen en werkend lid te worden. Is dit voor U onmogelijk, geeft U dan op als confribueerend lid om Uw sympathie met ons werk te be tuigen. UITREIKING VITAMINE-C TABLET l EN. Degene, die nog geen vitamine-C ta bletten hebben afgehaald, kunnen deze dagelijks, benahe Woensdags, in ontvangst nemen ten Gemeente huize in de Bodekamer, doch alleen des v-m- van 9-12.30 uur De uitreiking geschied op vertoon van de distributie-stamkaart van het kind (3 mnd. tot 6 jaar). RADIOTOESTEL ZOEK. C. R. alhier deed aangifte van ver duistering van een radiotoestel, dat hij aan G- H. in bewaring had gege ven. DIEFSTALLEN. Ontvreemd werden bij T.V. aan de Wieksloot 'n oude eend en 14 jon ge eendjes; bij W. aan de Birkfsfr. 2 terrasstoelen en bij De V. aan de Molenstraat een vuilnisbak. OUDERAVOND VAN DER HUCHTSCHOOL. Donderdag hield de Van der Hucht- school een Ouderavond, die druk bezocht was. Het^ hoofd sprak over de geschie denis, werkwijze en idealen van de ze school. Begonnen als Engendaalschool in 1913, werd in 1923 het grootere ge bouw betrokken aan de Molenstraat. Later werd door een veranderd be stuur de school genoemd naar Me vrouw van der Huchf, oprichtster van den Kinderbond. De school werd uitgebreid met een Mulo en een Kleuterschool. Er is^ klassikaal en individueel on derwijs, al naar de aard der vakken. Wat een kind zelf kan vinden, moet men zelf laten vinden. Dit bevordert de arbeidsvreugde. Wederzijdsche hulp is toegestaan. De school heeft groofe behcefte aan atlassen, plaatwerken en geïllustreer de tijdschriften. Mocht iemand hier van wat kunnen missen, dan houden wij ons aanbevolen. Voor een harmonische ontwikkeling van het kind zijn noodig, eensgezin de ouders, die medeleven met het kind en een gezellig thuis weten te scheppen. Verder geschikt speel goed, goede boeken en voldoende nachtrust. Van belang is ook, vanaf pj.m. 12 jaar de inschakeling van het derde milieu, de jeugdbeweging. Bij de discussie bleek op prettige wijze, hce de ouders met het on derwijs meeleven. Tal van vragen werden gesteld en opmerkingen ge maakt. Onderwijl waren lootjes verkocht, ten bate van de Kleuterschool, aan het eind van de bijeenkomst gevoHd door den uitslag. Eerste prijs was een mooie pop, gemaakt en geschon ken door een der ouders. RAZZIA OP TREKKERS. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is wederom jacht gemaakt op trekkers, die nachtverblijf hadden gevonden in schuren van verschil lende boeren. Een schande is het, dat deze boeren nog steeds toestaan, dat jongens en meisjes, soms niet ouder dan 13 a 14 jaar, bij elkander verblijven en daardoor de ontucht zeer in de hand werken. INBRAAK. In den nacht werd ingebroken in de woning van L- J- A. aan de Soes- Jerbergschestraat. Een dames- en 'n heerenrijwiel wisselden hierdoor van eigenaar. AANGEHOUDEN. M- T. A-, wiens gedragingen tijdens den bezettingstijd zoodanig waren, dat opsluiting noodig werd geacht, werd op verzoek van de P.R.A. al hier, te Almelo aangehouden. DIERENBESCHERMING. Het verslag over Mei van den in specteur van de afd. Soest der Ned- Ver- tot Berscherming van Dieren vermeldt o-m-: De ligging van vele kettinghonden laat nog veel te wenschen over. Veel dieren zijn gedoemd in hun eigen vuil te staan en te liggen; de hokken zijn dikwijls in treurigen staat. Daar in werd verbetering gebracht. Ook werd bemiddeling verleend in vele gevallen van overreden, zieke en weggeloopen honden- Jongens die vogelnestjes hadden uitgehaald kregen een ernstige berisping en ver scheidene cafapulten werden in be slag genomen. Eenige jonge peesjes, die op de no minatie stonden gedood te worden, kregen een tehuis. DIEFSTAL VAN AUTOBANDEN. Op verzoek van den commandant van de M-L-A. te Soestduinen, werd. als verdacht van diefstal van auto banden, in arrest gesteld zekere v.D- POSTDUIVENSPORT. Zondag 9 Juni hield de Postduiven vereniging ,.De Zwaluw", voor hef eerst na de bevrijding, weer een wedvlucht vanaf Roozendaal, waar van de uitslag is als volgt: Eerste duif 10 uur, 6 min.. 10 sec-; laatste duif 10-15-6- Jac- Kamerbeek 1- Sj. Rijksen 2-4-6. C- Karstens 3- H- Gorissen 5-8. G» Haks 7. N- Baltus 9-10- Ook de vereeniging „De Vriend schap hield op 9 Juni een wedvlucht vanaf Roozendaal, afstand 93 K.M- De uitslag hiervan is: 1, 2, 3, 7, 10 W- Nieuwenhuis. 4, 9, G- Zimmer- man, 5, 8, 11, W. Roest- 6, E- Daat- selaar. Aankomst le duif 10 uur 1 jm. 25 sec. De uitslag van den op 16 Juni ge houden wedvlucht vanaf St. Cathrieu Waver (België), afstand 135 K.M-, is: 1, 9, .W Roest- 2, 11, E. Daatse- laar. 3, 10, H- Pohlman- 4, 5, 6. 7, 13, W- Nieuwenhuis. 8, 12, G- Zim- merman. Aankomst le duif 11 uur, 23 min., 2 sec- Lorna had haar sprong goed be rekend. De parachute opende zich tijdig en spoedig zweefde het meis- ïe boven de plek waar Sheeba zoo even gezien was. Nergens was hef inlandsche meisje meer te ontdek ken. De pcrachufiste landde op gelukki ge wijze, terwijl het valscherm aan een dikke boom bleef hangen. Onmiddellijk snelde Lorna op de rots toe, waar Sheeba het laatst ge weest was en trachtte naar boven te klauteren. De rots was steil en slechts lang zaam slaagde Lorna er in zich om- hoog te werken. Sheeba bleef on zichtbaar. Ze was bewusteloos gewor den door de vergiftige dampen, die »e beneden had ingeademd en lag uitgestrekt op een klein plateau waar Lorna haar eindelijk vond. Vervolg van bladzijde 1. Maar toen II op den dag der bevrij ding weer tot ons kwam, toen voel den we hoe U leefde in de harten van de gemeentenaren. Uw terug komst vormde het hoogtepunt van ons bevrijdingsfeest. Met gulden letters zal Uw burge meesterschap in de geschienisboeken van Soest worden beschreven. Nu U weggaat, hebben wij ons af gevraagd, op welke wijze wij onze dankbaarheid konden foonen en om hierop een antwoord te geven werd uit de burgerij een comité gevormd. Het medeleven was zoo groot en al gemeen, dat wij U thans dit voor werp als een geschenk van de gehee- le burgerij kunnen aanbieden. Op dit moment werden de tooneel- gordijnen ter zijde geschoven en prijkte op het tooneel een nieuwe en fraaie Morris auto- Wij geven U dit voertuig niet, aldus de heer Rupert, om U op de snelste wijze van hier te laten vertrekken, maar meer om een veelvuldig con tact met Soest te kunnen bewaren. De burgerij wenscht U veel succes op Uw weg, zoo noodig met behulp van dezen wagen. Voor de gemeente naren blijft de voldoening, dat Soest eens bestuurd werd door Mr. A- L- des Tombe. Alle aanwezigen, die de zaal tot in de hoeken vulden, kregen hierna ge legenheid persoonlijk van den Bur gemeester afscheid te nemen. Aan de burgerij werd hiertoe gele genheid geboden ten gemeentehuize en als we zien naar de zeer velen, die Burgemeester Des Tombe de hand kwamen drukken, dan blijkt ook hieruit wel overduidelijk, hoe groot de genegenheid was ten opzich te van den nu vertrokken Burgemees ter. Morgen, Woensdag 19 Juni, ten bate der T.B.C.-bestrij- ding voor alle gezindten. De wereld is na den emotievollen strijd op leven en dood tegen het fascisme nog steeds niet tot rust ge komen en het einde van den oor- log tegen nazi-Duitschland en zijn bondgenoofen, dat een groot aantal volken der wereld vereenigde. schijnt het begin van nieuwe conflicten te zijn, die de Vereenigde Volkeren weer verdeel en. In deze periode van af-ebbing der oorlogsopwinding wachten nog vele ingewikkelde problemen op hun uit eindelijke oplossing; problemen die den pas veroverden maar nog lang niet gewonnen vrede weer bedreigen- De eene conferentie volgt op de andere en maar al te zeer gelijken zij op elkaar. Na hef mislukken der Fransche ac tie tegen Spanje, die op een verbre king der wederzijdsche diplomatie ke betrekkingen, het erkennen der emigranten-regeerjng Giral door Frankrijk en het sluiten der Fransch- Spaansche grens uitliep, heeft Po len, nu met volledige instemming van Moskou, Mexico. België en Frank rijk den Veiligheidsraad met de moeilijke Spaansche kwestie belast De Poolsche regeering acht bij monde van haar vertegenwoordiger dr- Lange Franco in staat den we reldvrede in gevaar te brengen en staaft deze aanklacht met vele be wijsmateriaal- Het is echter duide lijk, dat deze stap, gezet door een regeering, die in eigen land de po litieke tegenstanders behandelt op 'n wijze, die Franco wordt verweten, niet de zuivere basis kan vormen voor een rechtvaardige actie tegen het Franco-regiem. Onderwijl heeft Spanje een nota aan de V.S. en Engeland gezonden om te bewijzen, dat de Sovjet-Unie plan nen maakt om daden van agressie fe|en Spanje te ondernemen'. Men acht deze nota een rechtstreeks ant woord op de Poolsche beschuldiging voor de Veiligheidsraad, dat Spanje troepen aan de grens heeft gecon centreerd en er tallooze versterkin gen heeft aangelegd. Franco hoopt kennelijk hef meeningsverschil fus- schen de geallieerden uit te buiten. En die meeningsverschillen zijn er inderdaad! Zoo blijft Gromyko, de Russische gedelegeerde, zich hardnekkig tegen elk besluit van den Veiligheidsraad verzetten, dat niet het verwijderen van het Franco-regiem en het her stel van een democratische regee- geering ten gevolge heeft. Daarom kon ook de Commissie van vijf, be staande uit: Australië, Brazilië. Chi na, Frankrijk en Polen- belast met een onderzoek naar den toestand met betrekking tot het Franco-re giem, in zijn oogen geen genade vin den. Hij ziet in de commissie slechts een herhaling van de ongelukkige en bankroete methoden van het verle den en acht het de taak van de Ver eenigde Naties, de oorzaak van het gevaar voor de veiligheid, dat voort spruit uit het bestaan van een fas cistische regeering in Spanje weg te nemen en het Spaansche volk te helpen tot herkrijging van de de mocratische vrijheden. In zake de mogelijkheid van een burgeroorlog in Spanje was hij van meening, dat bur geroorlogen in sommige landen niet altijd kwade gevolgen hebben gehad- De Angelsaksen zien echter, op grond van ingewonnen informaties, in Franco-Spanje volstrekt geen oorlogsbedreiging, omdat Franco's militair apparaat noch tot een of fensieven nocht tot een defensieven oorlog in staat is en niet over gehei me atoomfabrieken beschikt. Onze permanente gedelegeerde in de raad, minister Van Kleffens. onder streepte deze zienswijze door te ver klaren, dat hij de Spaansche kwes tie wel storend vindt, maar juist omdat deze zaak zooveel hartstocht opwekte, moest men haar koel en nuchter bezien. In elk geval zag ook hij geen reden om op een of an dere manier in te grijpen. Ook van Spaansch-Republikeinsche zijde wordt er op gewezen, dat men elk gewelddadig ingrijpen afkeurt ten einde nog meer bloedvergieten te vermijden. De oplossing ligt voor hen in een zeer slechten economischen toestand die Franco's positie onhoudbaar maakt, tenzij hij op korten termijn een belangrijke verbetering tot stand zou kunnen brengen. Inmiddels heeft de Commissie van Vijl besloten den leden van de U-N-O- te adviseeren, de diplomatie ke betrekkingen met Franco-Spanje te verbreken indien Franco niet zou aftreden. In hoeverre dit advies zal worden opgevolgd, moet worden afgewacht- Gromyko heeft reeds weer op dit advies geantwoord en dringt er op aan, de U-N-O.-leden te dwingen onmiddellijk met Franco te breken en niet te wachten, tot in September de Veiligheidsraad er weer over vergadert- Hij heeft zelfs met zijn recht van veto gedreigd. Uit de Spaansche kwestie kunnen nog veel onaangenaamheden voort vloeien. Wie echter onder den dek mantel van humaniteit en democra tie, maar in werkelijkheid om poli tieke, materieele gronden het Fran co-regiem tot eiken prijs ^il liqui deeren, maakt het lot van het Spaansche volk ondergeschikt aan eigen belangen. MOTORBANDEN ONTVREEMD. Als verdacht van diefstal van twee mofortmitenbanden, toebehoorende aan het Ned. Leger, werd, in samen werking met de marechaussee, gear resteerd v. A- alhier. AANRIJDINGEN. Een wielrijdster, die de Steenho straat wilde oversteken, gaf hieri wel acht op de achter haar r dende voertuigen doch niet op h verkeer van de andere zijde. 4 werd door een auto aangereden met een wond in het achterhoo naar hef ziekenhuis te Amersfoc overgebracht. Een tweede aanrijding had plaats den Wieksloferweg, alwaar de m torrijder G. A- K- tegen een vracf auto botste, welke niet verlicht w en bestuurd werd door J. v. d. E K. werd hierdoor ernstig gewond zijn motor ernstig beschadigd. V« de B. was niet in het bezit van e< rijbewijs. SCHADEPOSTJE. Nadat een „heer" bij den banke bakker Van H- aan de Burgemee ter Grothestraat koekjes had g< kocht en betaald, vroeg deze e< bankbiljet van f100.te wissele waaraan werd voldaan. Hij verzuir de het biljet van f100.echter te geven, hetgeen eerst later wei ontdekt. AAN HET VERKEERDE ADRES- Het komt herhaaldelijk voor, d vreemdelingen zich rechtstreeks wei den tot den rijksvreemdel ing en d ion en den visadienst te 's-Gravenhag« ter bespoediging van de verstrekkir van paspoorten, identiteïfsbewijze enz- Met nadruk wordt er op geweze; dat het verboden is zich tot dei diensten te wenden. Voor het geven van inlichtingen e het bepleiten van hun belangen moii ten belanghebbenden zich uitsluiten wenden tot de afd. vreemdelinger dienst der politie alhier. AANGEHOUDEN. De persoon, die vorige week m< een auto meereed in de richtïr Amsterdam en daarvoor zijn rijwii achterliet en bovendien geld ei goederen stal uit de rugzak van ee eveneens liftende dame, kon worde aangehouden. Het bleek te zijn 7 J- D- te Haarlem, die uit het opvot dingsgesticht te Amersfoort was ge vlucht- Ook het rijwiel had hij onl vreemd. OPENLUCHT-THEATER WEER HERSTELD. Gedurende den laatsten oorlogswir ter is ons mooie Openlucht-Theate ten offer gevallen aan het beruch te noodkacheltje, met het gevoh dat er geen stukje hout van de om rastering of van de zitplaatsen on over gebleven is- De jeugd had vei der voor de rest gezorgd, zooda het geheel een meer dan treurig aanblik bood- Nadat de zitplaatsen vorig jaai provisorisch werden hersteld, heel hef Eestuur thans de algeheefe res tauratie van het Theater doen ui! voeren onder de bekwame leidin van de Nederlandsche Heide Maat schappij, waardoor het geheel than weder schitterend in orde is. Oo de electrische verlichtingskabels, di< met het oog op de bekende vinger vlugheid der bezetters, waren onder gedoken, zijn weder aangelegd, zoc dat in dezen zomer wederom avond voorstellingen zullen worden gegevei Een woord van grooten dank aa: de Afdeeling Openbare Werken de Gemeente Soest, welke bij de res tauratie haar volledige medewerkin gaf, is hier op zijn plaats. Rest on slechts een dringend beroep te doei op de Soester bevolking om eei vernieling van het Theater door d jeugd, die nog steeds meent. da tooneel, orkestbak en zitplaatsen '1 speelterrein zijn, te voorkomen. Mocht ondanks dringend verzoek beschadiging van het Theater tocl plaats hebben, dan zou het Stich fingsbestuur tot zijn groote spijt we genoodzaakt zijn aan de Gemeent te verzoeken het terrein te mogei afzetten. Dit zou buitengewoon t- betreuren zijn, gezien het feit. da het Theater door zooveel wandelaar benut wordt als rustplaats. Voora in de avondwren ziet men er vel

Soester Courant | 1946 | | pagina 2