Mr. A. L. des Tombe 22e Jaargang - No. 48 BureauVan Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Vrijdag 21 Juni 1946. te Apeldoorn geïnstalleerd. Officieele mededeelingen. Distributfenieuws. Plaatselijk nieuws. UIT EIGEN LAND. SOESTER COURANT Abonn. 11.50 p. kW.-11.75 p. post UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Verschijnt Dinsdaps en Vrijdags. Onder groote belangstelling uit de gemeenten Apeldoorn en Soest had in een buitengewone raadszitting in hotel Bloemink te Apeldoorn Maan dagmiddag de installatie plaats van Mr- A- L- des Tombe, als burgemees ter van Apeldoorn- Naast vele autoriteiten uit Apeldoorn en omgeving, waaronder ook Jhr. C. G* C- Quarles van Ufford, Commis saris der Koningin in de provincie en oud-burgemeester van Apeldoorn, waren ook velen uit Soest aanwe zig, n-1- de beide Wethouders Van Zadelhoff en De Haan, de heer Ba tenburg, gemeente-secretaris, alsmede meerdere hoofdambtenaren en amb tenaren van verschillende diensten uit onze gemeente- Na voorlezing van het K-B., waarbij Mr. Des Tombe tot burgemeester van Apeldoorn werd benoemd, werd de installatie verricht door den wnd. burgemeester, Mr. T. Vroom- In een in hartelijke woorden gestel de rede heet hij Mr. Des Tombe wel kom en zegt, dat deze benoeming de algemeene instemming der burgerij heett, waartoe niet weinig hebben bijgedragen de goede klanken, die Apeldoorn vanuit Soest hebben be reikt» Nadat Mr. Vroom was ingegaan op verschillende gemeentelijke aangele genheden, waarmede de burgemees ter binnenkort zou kennis maken, sprak de heer J- W- Oldenhof, als oudste raadslid, die den burgemees ter namens den raad steun en hulp toezegde bij de uitoefening van zijn taak. In zijn dankwoord gaf burgemees ter Des Tombe uiting aan zijn ge voelens van dankbaarheid regens al len, die hem tot zijn ambt hadden geroepen en jegens God, die zijn weg zoo had willen leiden. Geduren de den oorlog, aldus mr- Des Tom be. hebben wij ons onvoldoende ge realiseerd wat er in ons land geplun derd en vernield is- Er valt dan ook, ondanks alles wat reeds gedaan werd, nog een enorme achterstand in te halen. Spr- zegt, dat de raad achter het college van B. en W- moet staan, niet er tegenover. Ten aanzien van de veel besproken corruptie zei Mr. Des Tombe, dat hij hoopte deze in Apeldoorn niet te zullen aantreffen; tegenover een corrupt ambtenaar moet ook een corrupt publiek staan. Over de bureaucratie zei spr.: „Ik heb een hekel aan wat men bureau cratie pleegt te noemen. Wij amb tenaren moeten ons nu eenmaal aan bepaalde voorschriften houden, maar laten wij waken voor verstar ring in de uitvoering daarvan. Ook ben ik van meerling, dat iedereen, die zich tot een openbare instelling wendt, recht heeft op een voorko mende behandeling. Spr. riep voorts de clementie in van allen ten aanzien van zijn onbekend heid met de gemeentelijke omstan digheden. Hij zeide zich met zijn volle energie op de nieuwe taak te willen werpen. Ook richtte hij zich nog tot het ge meentebestuur van Soest- Hij ver zocht zijn hartel ijken dank over te willen brengen aan de burgerij voor al hetgeen deze hem geschonken had. Tenslotte wees d© nieuw benoemde burgemeester erop, dat hij zijn taak niet beschouwde als een soort regeerings-commissaris, zooals wel eens gezegd wordt, doch zich wel degelijk als burgervader zag, d-w.z- dat zijn taak een dienende is. Tot slot had een receptie plaats, waarvan door een eindelooze stroom burgerlijke en militaire autoriteiten, geestelijken, vertegenwoordigers van instellingen en vereenigingen op al lerlei gebied, gebruik werd gemaakt. Mr- A- L- des lombe heeft ons, tij dens zijn installatie als burgemees ter der gemeente Apeldoorn, ver zoent de burgerij van Soest namens hem hartelijk dank te betuigen voor de betoonde aanhankelijkheid jegens zijn persoon, bij gelegenheid van zijn afscheid als burgemeester en voor het buitengewone geschenk, hem namens de burgerij aangeboden in den vorm van een personenauto merk Morris. De wnd. Burgemeester, W- G- VAN ZADELHOFF. De Secretaris, J. G. A. BATENBURG- Soest, 17 Juni 1946. VEKOOP VAN TEXTIELGOEDEREN. De Burgemeester van Soest, maakt, in aansluiting aan de bekendmaking van Vrijdag 14 Juni j-1- bekend, dat op morgen, Zaterdag 22 Juni, vanaf 9 uur voormiddag, in het gebouw Van Weedestraat 3, op vertoon van de tweede distributiestamkaart (voor zien van aanduiding „Hoofd") met inlegvel, nog 500 volgnummers zullen worden uitgereikt voor den verkoop van textielgoederen, afkomstig van en behoorende tot de voorraden van het manufacturenmagazijn „De Vlijt" alhier, welke goederen door de Cen trale Textiel-Inspectie voor den plaatselijken verkoop zijn vrij gege ven. Ter verkrijging van een volgnummer mogen niet meer dan twee stam kaarten gelijktijdig worden aangebo den. VERHOOGING VAN HET VLEESCHRANTSOEN. Met ingang van 23 Juni zal het vleeschrantsoen voor de leeftijds groepen boven vier jaar worden ver hoogd van 150 tot 200 gram per persoon per week- Tevens is voor verbruikers boven 4 jaar een extra bon voor 100 gram vleesch bekend gemaakt, welke van 23 Juni af veer tien dagen geldig blijft. Zooals reeds eerder is aangekondigd tracht de regeering de beperkingen, die het levensmiddelenpakket o.a. door de verlaging van het broodrant soen heeft ondergaan, aan te vullen met andere producten. Het ligt in het voornemen om, indien mogelijk, regelmatig boven dit nieuwe rantsoen een extra bon voor vleesch aan te wijzen, opdat het vleeschrantsoen, behalve voor de kinderen van 0 f-m. 4 jaar, in dat geval gemiddeld 250 gram per week zal bedragen. AANVRAGEN WERKSCHOENEN. In het tijdvak van 24 tot en met 28 Juni 1946 kunnen, tijdens de ge wone kantooruren, aanvragen worden ingediend voor werkschoenen door personen, die voorkomen op een in de dagbladen gepubliceerde beroe- penlijst- 'Zij, die na Augustus 1945 een bon voor werkschoenen of beroepsschoe nen hebben ontvangen, komen thans niet in aanmerking. Bedrijven met meer dan tien. arbei ders, die onder bovenstaande bepa lingen vallen, moeten collectief aan vragen. Deze collectieve aanvragen moeten door de bedrijfsleiders worden in gediend in de gemeente, waar het bedrijf is gevestigd. AANVRAGEN KLOMPEN. Gedurende het tijdvak van 24 Ju ni tot en met 6 Juli 1946 kunnen we derom klompenbonnen worden aan gevraagd, tijdens de gewone kan- fooruren. Voor het indienen van ieen aanvraag komen alleen in aanmerking de per sonen, die een beroep uitoefenen, als genoemd in de beroepenlijsten die per 6 December 1945 en 3 April 1946 reeds werden gepubliceerd. Schoolkinderen en personen, die niet onder bovengenoemde beroepen lijsten vallen, komen derhalve niet in aanmerking. 29 JUNI ANJERDAG. Wie Uwer herinnert zich niet 29 Ju ni 1940, toen de meeste Nederlan ders met een witte anjer in het knoopsgat op straat verschenen', om te laten blijken, dat men den ver jaardag van Prins Bernhard, ondanks de bezetting wilde vieren. In het niet bezette gebied werd het Prins Bernhardfonds gesticht. De opbrengst van dit fonds, in vier 'aar fl 21.000.000.werd aan de regee ring ter beschikking gesteld voor de aanschaffing van belangrijk oorlogs materiaal- De oorlog werd gewonnen, Neder land werd bevrijd, het Prins Bern hardfonds te Londen had zijn taak met eere volbracht. Thans moet de vrede nog gewonnen worden- Daarom blijft het Prins Bernhardfonds werken, met als doel het verleenen van financieelen steun aan instellingen, die strijden tegen geestelijke en cultureele nooden. Als dag van actie wordt door het ge- Ueele land Zaterdag 29 Juni a-s. aan gehouden. In ons volgende nummer volgen na dere bijzonderheden. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag 23 Juni is geopend apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat 46. uit Indonesië krijgen in onze kran ten meer en meer het karakter van legerberichten, zoo in den geest van activiteit op alle fronten. Eigen aardig is, dat de doorsnee-Neder lander zich over Indonesië of over het nieuwe kabinet minder druk maakt dan over- den haringprijs, Amsterdam heeft in langvervlogen dagen zijn paling-oproer gehad thans dreigde een haring-oproer! Eenerzïjds, de haringmannen, die 't Hollandsche zeebanket niet voor den vastgestelden prijs van 8 cent konden leveren, anderzijds, het pu bliek, dat aan dien prijs vasthield. Of het een, of het ander: het kan, of het kan niet- Maar als de prijs zoo drastisch omlaag kan als offi cieel werd opgegeven, van 35 op 8 cent is geen kleinigheid!! dan moet men er ook voor zorgen, dat het artikel er is en wordt geleverd. Wie echter tegen den vastgestelden prijs een haring kan koopen, mag met recht zeggen: „Ik heb geluk ge had!" Voor de E-V-C., die in vele stakin gen de leiding neemt, was het geen gelukkige week- De stakingsbarome ter daalde: op het vliegveld Schip hol is het herstelwerk in vollen om vang weer hervat en eerst daarna werden de grieven besproken. Bij de Nederlandsche Scheepsbouwmaat schappij, waar acht weken geleden een staking uitbrak om aan het ta- riefwerksysteem een einde te maken, werd begin dezer week het werk hervat, zonder dat eenig resultaat werd bereikt- Ook bij haar kort ge ding tegen minister Drees en clen Staat moest de E-V-C. het onder spit delven. Wij hebben geluk gehad! Tot deze eenvoudige conclusie moet menige Nederlander zijn gekomen, die Maandagavond voor de radio de gloedvolle toespraak van Prinses Juliana hoorde- Hare Koninklijke Hoogheid bracht een ©eresaluut aan degenen, die weer in het Nederland sche Niemandsland woonden en werkten, doch deed daarbij een krachtig beroep op de Nederlanders, die nog rustig in hun oude omgeving zitten: de oorlogsgetroffenen, die in schuren, varkens- en kippenhokken moeten verblijven, te helpen. Het „volk in nood" worde gesteund door hen- die het groote geluk hadden, dat de oorlog hun huisraad en goed ongeschonden liet. Velen hebben door het oorlogsgeweld al hun bezit tingen verloren zij pakken noch tans aan zij leven in bijna ondenk bare primitieve omstandigheden werkend voor den opbouw van het land. Laten de niet-getroffenen, de genen, die ten deze geluk hebben ge had, gehoor geven aan den oproep van de prinses en Volksherstel bij zijn sympathieke actie krachtig steu nen. De gelukkigen voor!! De vele duizenden, die nog steeds in de concentratiekampen zitten, be- hooren aaar zeker niet toe. In ver scheidene toonaarden is al gezon gen, dat er van het beloofde „snelle recht", ten aanzien van landverra ders e-d., niets is terecht gekomen. Met deze materie hebben we zeker géén geluk gehad: we zitten nog met een groot aantal kampladingen ge detineerden en de snelle berechting der oorlogsprofiteurs is een pro bleem van dc eerste orde geworden. In een der kampen, in Duinoord bij Den Haag, braken relletjes uit- Naar aanleiding daarvan moet de direc teur van de Bijzondere Rechtsple ging hebben verklaard, dat het Ne derlandsche juridische apparaat niief berekend is op het afdoen van zulk een groot aantal gevallen. Wij zou den zeggen, dat men dat wel eens had mogen bedenken vóór men links en rechts de lichte gevallen had opgepakt- Tot uiting kwam te vens, dat er geen eenheid in de kam pen heerscht- Waarom eigenlijk niet? In de gewone gevangenissen heerscht toch ook eenheid? Het vraagstuk der politieke delinquenten is wel heel moeilijk, ja, het is onzen regeerders al lang over het hoofd gegroeid- Vast staat, dat wij ons geld wel beter kunnen besteden, dan het weg te gooien aan menschen, die hun straf er allang op hebben zitten of.om een stel bewakers een gemakkelijk leventje te garandeeren- De direc teur voornoemd zei nog, dat er 'rt nieuw plan gemaakt zal worden voor de snellere vrijlating van lich te gevallen, zoodra het nieuwe kabi net gereed zal zijn- Doch dat nieuwe kabinet laat mede op zich wachten- Dr- Beel is ach ter de schermen welhaast een maand aan het confereer,en. Wij hoorden er weinig van, doch in de laatste dagen schijnt er eenige vooruitgang te bespeuren te zijn. De Indonesische tegenvoorstellen zijn aan Dr. Van Mook overhandigd. De Republikeinen zouden hun gezag op Java en Sumatra erkend willen zien de rest van den Archipel zou aan Nederland worden gelaten. Van Republikeinsch gezag is er op genoemde belangrijke eilanden ech ter nog niet veel te bespeuren. Er moeten, ten Oosten van Batavia, weer nieuwe pogroms tegen Chinee- zen zijn gehouden en rustig is het op Java nog geenszins* De berichten Vervolg derde kolom onder aan-

Soester Courant | 1946 | | pagina 1