De stand in Indië. UIT ONS EIGEN RIJK. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. 22e Jaargang - No. 55 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Franco per post f 1.75 p. kw. Dinsdag 16 Juli 1946. Volgende maand zal hef cén jaar geleden zijn, dat Japan zich overgaf en óók de Indonesiërs van den wreeden bezetter werden bevrijd. Door 't 'arenlange verzet eenerzijds, door aanmoediging van de japan ners anderzijds was echter het In donesische bewustzijn in het alge meen en het nationale bewustzijn in het bijzonder sterk uitgegroeid. Door welke directe oorzaak dan ook: het vertrouwen in eigen kracht etn kun nen was gesterkt. Het Indonesische volk had aan den lijve ondervonden, wat fascisme en niet-vrij-zijn betee- kende en het streefde naar blijven- de vrijheid. Had men onder het Ja- pansche juk verlangd naar Neder- landschen tijd men kwam, net als ten onzent, ook in Nederlandsch In dië tot de erkenning, dat „het oude" niet in zijn geheel moest terugkee- ren. Het Indonesische volk toonde dan ook spoedig zijn wil 'n vrije en met anderen gelijkgerechtigde natie te zijn en riep op 17 Augustus 1945 de „Indonesische Repoeblik" uit. In het tijdsbestek van één jaar zijn Nederlanders en Indonesiërs er he laas niet in geslaagd, hun onderlinge betrekkingen zoodanig te regelen, dat beide partijen daarmede vrede kunnen hebben. De onderhandelin gen hebben zelfs een kritiek stadium bereikt. Kritiek, omdat het er ernaar uitziet, dat beide partijen het been schrap gaan zetten. Er zijn nu menschen, die me enen, dat op deze wijze de toestand rijp wordt voor een doortastend Neder landsch optreden. Velé uit Incfië ge- repatrieerden zijn van oordeel, dat er maar eens flink moet worden aan gepakt dat het maar uit moet zijn met de onderhandelingen, die h.i. tot niets leiden. Indien wij op het oogenblik echter de „Repoeblik" van ons afstooten, dwingen wij haar, ook de laatste res ten van orde over boord te gooien. Het resultaat daarvan zou weer zijn, dat er een chaos ontstaat, die ook wij niet meer de baas kunnen. Het buitenland zou ons trouwens ook geen kolonialen oorlog laten uit vechten en een andere politiek, dan door onze regeering uitgestippeld niet toelaten. Wij. zouden eenvoudig geen materiaal uit het buitenland kunnen krijgen. Want om een oorlog tegen het ontwaakte en door wie dan ook behoorlijk bewapende Indonesië te voeren, zouden wij, arm en afhankelijk van anderen, een groot leger op den been moeten brengen. Enwelke zouden de ge volgen van een geweldpolitiek voor de Nederlandsche geïnterneerden op Java zijn? Zij zouden er ongetwijfeld de eerste slachtoffers van wordien. Toch moet er heel spoedig een einde worden gemaakt aan den toestand, die de chaotische krachten voedt, uit tal van feiten blijkt, dat thans de „Repoeblik" een crisis doormaakt, en het zal de vraag zijn, of de goed willende elementen in staat zulÜen zijn, den toestand te beheerschen en de extremisten eronder kunnen hou den. Wij moeten lederen waarachti- gen nationalist, die niets met het extremisme te maken wil hebben, be hulpzaam zijn. Overeenstemming tus- schen hen en ons is de eenige basis voor rust en orde. Wij zullen snel moeten* handelen, willen wij niet een situatie scheppen, waarin de groote mogendheden, die voor Indo nesië een zeer vooruitstrevende op lossing eischen, ons een oplossing op dringen, waarbij geen van beide par tijen zou zijn gebaat. Als wij de Indonesiërs ervan kunnen kunnen overtuigen, dat de Wester ling behalve op technisch, admini stratief en organisatorisch gebied, óók nog op politiek, sociaal en philo- sofisch terrein vooruitstrevend kan zijn, is er kans, dat de haaf der Indonesiërs in waardeering en sa menwerking kan veranderen. Maar, dan moeten ook wij beginnen, den Indonesiër, zooals vanzelf spreekt, als een gelijkgerechtigd menschelijk wezen te beschouwen en moet de koloniale mentaliteit grondig worden herzien. Bovendien dienen wij ons in deze moeilijke onderhandelingsperiode goed voor oogen te houden, hoeveel arbeidsgelegenheid en economische baat er voor Nederland te behouden en te winnen blijft, wanneer het be reid is polifieken macht en invloed gulhartig en niet onder pressie prijs te geven. Onze kansen zijn evenredig aan de snelheid, waarmee wij met de Sjah- rïr-regeering tot een accoord komen. Vertraging: zou toenemende risico's een breuk: onvermijdelijk een ramp beteek enen. Officieele mededeelingen. VACANTIE-JEUGDWERK. De vacanties zijn in zicht. In ver schillende plaatsen maakt men zich op, de jeugd in dien tijd bezig te houden. Ook te Soesterberg was deze vacan- tiebesleding aan de orde in een be spreking met de jeugdleiders. Daar rees de vraag: „Is het wel noodig, dat de jeugd in Soesterberg bezig ge houden wordt?" Het is aan de bevolking hierop een antwoord te geven Hierbij dient te worden bedacht, dat niet alleen be tuigingen van medeleven, maar voor al aanmelding als medewerker van belang is. Men kan zich opgeven te Soester berg bij J. A. Luijf, Veldm. Mont- gomeryweg 82. Burgemeester en Weth. der gemeente Soest maken bekend, dat de afdee- ling „woningvoorziening" ter Secre tarie 17, 18 en 19 Juli gesloten is. Plaatselijk nieuws. GESLAAGD. Als leerlingen van het Baarnsch Ly ceum zijn geslaagd voor het eind examen H.B.S. B: Mei. E. te Boek horst en de heer D. van Egten. GLADDE WEG IN DEN ZOMER. Door het lek raken van het carter liep vanaf station Soestdijk tot ver op de Burg. Grothestraat alle olie uit een aldaar rijdende auto, waar door een dikke oliestreep op het wegdek kwam te liggen. Een motorrijder kwam hierdoor op de Van Weedestraat fe vallen, als gevolg waarvan hij de noodige ver wondingen en schade aan zijn motor opliep. Om meerdere ongelukken te voor komen werd van gemeentewege zand over de olie gestrooid. BENOEMD. De heer J. Frederiks, onderwijzer aan de Chr. lagere school aan de Prins Bernhardlaan alhier, is benoemd tot hoofd aan de Chr. Lagere school te Meteren. DE COLORADÖ-KEVER. Van 26 Juni af zijn de weersomstan digheden gunstig geworden voor de ontwikkeling van den Colorado-ke- ver. De wijfjes hebben de laatste weken veel eieren afgezet en de lar- venontwikkeling verloopt zeer snel. Tevens zijn de weersomstandigheden enkele dagen van dien aard geweest, dat de mogelijkheid zeer groot is, dat een ernstige besmetting met groote aantallen kevers uit België en misschien zelfs uit Frankrijk heeft plaats gevonden. De P1 antenziektenkundige Dienst wekt daarom iederen aardappelteler met klem op, zijn perceelen gere geld na te gaan en al zijn aardappel gewassen, doch in elk geval wanneer kevers of larven gevonden zijn, te laten bespuiten met een 0.5 11 u op lossing van calciumarsenaat. HULDIGING NEOMIST C. HARTMAN. Op grootsche wijze heeft de bevol king Zaterdagavond onze plaatsge noot, de WelEerw. Heer C. Hart man, kort geleden tof priester gewijd, ontvangen. Voor deze ontvangst waren bij sta tion Soestduinen bijeen de Katholie ke Muziek vereeniging „Wilskracht" van Amersfoort, de Gymnastiekver. „Crescendo", bruidjes, Gidsen, Ver kenners, een groote groep ruiters en zeer vele plaatsgenootën. Het station was voor dit doel fraai versierd. Nadat de neomist, zijn ouders en pastoor Hartman, oom van den neo mist, in een rijtuig hadden plaats genomen, trok de stoet langs Soes- ferbergschestraaf, Heideweg en Pias- weg naar het kerkgebouw aan de St. Willibrordusstraat, alwaar de jonge priester de fraaie versiering van kerk en kerkplein bezichtigde en de neo mist werd toegesproken door pas toor Lommerse. Groot was de belangstelling langs de wegen, waarlangs de neomist ver der naar de ouderlijke woning aan de Birktstraat werd geleid. Door .«iiudcl van - twee ccrcpocrten was ook daar een fraaie versiering aangebracht. Na afloop dankte de jonge priester voor de groote belangstelling en het medeleven. Zeer groot was Zondag weer de be langstelling der parochianen, toen de neomist des morgens zijn eerste plechtige H. Mis opdroeg en des middags 'n plechtig lof celebreerde. Van de gelegenheid om den neomist en zijn famiiie geluk te wenschen, werd door zeer velen gebruik ge maakt. wel zoo langzamerhand, dat wij niet in luilekkerland leven en dat de gebraden duiven ons niet zoo maar in den mond vliegen. Zelfs de „goudmijn", die in den Nieuwen Waterweg werd ontdekt er werden reeds 10 goudstaven opgebaggerd heeft een bekende, beperkte capaciteit. Het geleidelijk terugkomen van deze goudschat is een te waardeeren bui tenkansje, doch als regel komt men niet zoo gemakkelijk aan goud. Er moet voor gewerkt worden! Dat dit overal in Nederland gebeurt, stemt tot vreugde. Tal van kleine plaatsen, die vroeger niets met de industrie hadden te maken, streven er thans naar, een of ander bedrijf in hun gemeen/te te verkrijgen, het geen ten gevolge van den drang naar decentralisatie van groote fa brieken ook meermalen gelukt. Ja, ook de industrie zoekt nieuwe mogelijkheden en nieuwe wegen. Een sprekend voorbeeld daarvan is het plan om te Amsterdam een z.g. reuze-cyclotron te plaatsen. Met dit gevaarte zal men nieuwe mogelijkhe den van radio-activiteit bij atoom splitsing kunnen nagaan. Een spe ciale stichting is daartoe in het le ven geroepen. Nederland werkt.óók in 't groot! Wie op Java bekend is, weet, dat daar streken zijn, die een minder goede reputatie genieten. Zooals te onzent Oss bekend staat, zoo heeft men op Java de landstre ken Tjibaroesa en de omgeving van de Bekassi, die als rampokkerstne- ken staan aangeschreven. Er zijn daar bewoners, die er, van ouder op zoon op uit trekken, om te rampokken dat wil zeggen: om te plunderen, te rooven en, als dat zoo te pas komt, om te moor den ook. Dat gebeurde reeds in den ouden tijd, toen er van Jappen-narighedetn nog geen sprake was, toen Indone sië nog algemeen Nederlandsch-In dië heette. Hef spreekt van zelf, dat deze Rampok-elementen nu een gouden tijd beleven. De groote moeilijkheid is echter de idealisten, die het beste met hun land en volk voor hebben, fe on derscheiden van degenen, die tot de misdadige elementen kunnen wor den gerekend, daar de misda digers, volgens oud recept onder 'f mom van idealisme werken. Na de ontvoering van Sjahrir werd de reeks aanslagen voortgezet. O.m. werd 'n poging gedaan, Sjari- foeddin, minister van Sjahrir's Ka binet te ontvoeren- Het heet, dat Tan Malakka met verscheidene per sonen, die in het eerste kabinet van Soekarno zitting hadden, een samen zwering op touw had gezet, om een nieuwe Republikeinsche regeering te vormen. Tan Malakka is inmiddels gearresteerd. Dat de politieke toestand in Indië veel ongunstiger is geworden, is duidelijk. Dit blijkt ook wel uithef feit, dat Soekarno er de voorkeur aan geeft, voorloopig maar dictator te blijven. Wordt hef nu zóó, dat de vertegenwoordiger van het de mocratische Nederland, dr. Van Mook, straks rechtstreeks gaaf on derhandelen met den dictator, waarmede men aanvankelijk niets te maken wilde hebben? De toestand in Indië is wel heel erg verward, maar hoop doet leven en in de regeeringsverklaring, die dr. Beel in de Tweede Kamer aflegde, werd op een vredelievende oplos sing met Indonesië gehoopt. Het nieuwe kabinet heeft trouwens tal van goede voornemens. Wij stip pen er slechts van aan, dat de recht- streeksche overheidsbemoeiing zal worden ingekrompen, dat de weder opbouw van ons land krachtig zal worden voortgezet. Rechtstreeks bevorderlijk aan dm wederopbouw was het beëindigen der stakingen in de Amsterdamsche en Rotterdamsche havens. Stakingen hebben in dezen tijd niet de sym pathie van het groote publiek' - en zeker niet, als de massa daarvan de nadeelige gevolgen aan den lijve on dervindt. De E.V.C., die het sfakingswapen gaarne hanteert, riep uit, dat de ar beiders hef havenconflicf hadden gewonnen, terwijl anderen het te gendeel beweerden. Hoe het ook zij: het gewone leven in genoemde havens is teruggekeerd, er wordt weer normaal gewerkt. Dat is goed! Wij weten, na dit eerste vredesjaar, Vervolg derde kolom onder aan.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1