0PENL1 DE KLAP. DOODSBED. VACANTIE. Plaatselijk nieuws. W. N. NIEUWENHUIS Loodgieter - Electriciën ROB DE AVONTURIER Brief van 'n Oorlogsvrijwilliger Plaatselijk nieuws. NIEUWS IN HET KORT. Huldiging Vrijdag Minister Mansholt maakte zich kwaad op een redacteur van de Nieuwe Langendijker Courant, dien hij een draai om de ooren gaf. Kijk, dat is nou een minister, Die is werk'lijk niet van gister; 'k Mag wel zoo'n kordate man. Strakjes slaat hij in de Kamer, Met des praeses houten hamer, Iemand op z'n hersenpan. Als ze deze knokploeg-zaken Strakjes tot gewoonte maken, Staat er nog wat voor de deur. Later stellen alle kranten, Worstelaars of kermisklanten En boksers aan tot redacteur. Excellentie, mag ik even Het Kabinet adviezen gevqn? 'k Hoop dat men het nog beleeft. Dat straks ied're Excellentie Zonder eenige clementie Vele rake klappen geeft. Grijp de zwarte handelaren Maar eens stevig bij de haren; Sla die lui meteen maar munt. Sla ze, die ons poetsen bakten, Zoo spoedig moog'lijk op de vlakten, Zoo iets wordt hun graag gegund. Ik verleen U, Excellentie, Gaarne mijne assistentie; 'k Wordt Uw helper en Uw vriend, 'k Hoop van harte, dat U vele, Rake klappen uit gaat deeten, Aan dengene, die 't verdient. Als Willy niet altijd stijf in een gipsverband plat op bed had moe ten liggen, wel, dan zou ze het lan ge, gedwongen verblijf in het groote stadsziekenhuis nog zoo onplezierig niet gevonden hebben. Ze had een goede, zorgvuldige ver pleging, iedereen was vriendelijk voor haar, elke verpleegster kende de vroolijke Willy van zaal acht en maakte graag een praatje met het meisje, dat zoo geduldig en opgewiekt haar. beterschap afwachtte. Dip beterschap bleef lang uit. Patiënten kwamen en gingen: Wil ly bleef. Zij kwamen met ernstige én min der ernstige kwalen; d,e een had dit, de andere dat, maar na korten of langen tijd konden allen ontslagen worden: Willy bleef. De vrouw, die een tramongeluk ge kregen had, zou het niet lang meer maken. In de zaal, waar het soms vroolijk kon toegaan, was het nu stil. Er stond een scherm om het bed tegenover dat van Willy. Daar achter werd de laatste strijd gestre den Toen voor de tweede maal hetzelfde scherm om hetzelfde bed gezet moest worden, toen later weer het leege ledikant miet z'n helder witte lakens te wachten stond, ja, toen was Willv op het sombere denkbeeld gekomen: die plaats was een onge- liiksplaats. Alle anderen werden be ter, al waren ze er nog zoo erg aan toe, al moesten ze het van den dood af ophalen. Maar dat bed, dat was het doodsbed van zaal acht En weer werd een nieuwe patiënt binnengebracht en weer kwamen eenige dagen lafer diepbedroefde fa milieleden, die snikkend achter hef scherm om het bed tegenover Wil ly verdwenen. „Maar kindje, daar moet je niet zoo bedroefd over zijn", troostte de zus ter, precies of Willy nog een heel klein meisje was. „Je weet toch wel', dat niet allen beter kunnen worden? „Kom", fluisterde de verpleegster Willy toe, „laat mij je nu ejens lekker toestoppen. Niet zoo overgevoelig zijn, dat is heelemaal niet goed voor ie". Willy bedwong zich, snikte zacht na. Maar ze durfde niemand zeggen, dat ze bang was voor het bed daar tegenover haar, bang voor hef doods bed van zaal acht! Nu waren er veel lichte patiënten. Sommigen mochten door de zaal wandelen en een van hien was op de gedachte gekomen, met den nieuwen zïekenhuisdokfer eens een grapje uit te halen. „Als we de naamkaarties boven de bedden ver wisselden, geeft hij ons allen een verkeerden naam!" Nee maar, dat was een idee:. Dra werden alle kaartjes, die met een punaise boven de bedden geprikt waren, verstoken. „En ik kom een beetje dichter bij iou in de buurt, Willy", lachte Greèt, die in een overmoedige bui was, om dat ze overmorgen het ziekenhuis zou mogen verlaten. „Dan denkt hij, dat we allemaal in een verkeerd bed gestapt zijn!" Willy schrok. „Nee, Greet doe dat niet", toen ze zag, dat hef meisje in het leege bed tegenover haar stapte. „Waarom niet? Leuk juist! Zal je hem straks eens zien kijken!" Inderdaad. De dokter keek als een kat in een vreemd pakhuis. Hij noemde alle namen verkeerd en ze hadden er dolle pret om gehad, ook de dokter, die eerst van dat dwaze gelach niets begrepen had. Alleen Willy had nauwelijks gela chen. Zij durfde Greet geen deel- genoote maken van haar vrees. Tot Greets verwondering scheen Willy het heelemaal niet prettig te vinden, dat zij nu zoq dicht bij elkaar lagen. De verpleegsters bespraken een paar dagen later het tragische sterf geval. „Vandaag zou ze juist naar huis zijn gegaan", zei er een. „Met die arme Willy heb ik hef meest te doen", antwoordde de zus ter van zaal acht. „Ze trekt het zich zoo vreeselijk aan. Vannacht had ze verhooging. Wat een vreemde nonsens-dingen die ijlkoortsen een mensch toch doen zeggen. Ik had haar moeten waar schuwen. mieit in dat bed. niet in dat bed", gilde ze maar. GOEDKOOP KIPPENHOK. F. v. K. en H. Si., die voor ihun ionge kippen noodig over een hok moesten beschikken, vonden hiervoor het hout op het terrein van het Soes- ter Natuurbad. Dit laatste had niet de goedkeuring van de politie. Het hout werd gewisseld voor een pro cesverbaal. AAN DE WANDELING. Op den hoofdweg werd een paard aangetroffen, een wagen met zich voerend. Paard en wagen werden naar hef politiebureau overgebracht, alwaar de eigenaar zich ook later kwam melden. Hij mocht zijn bezit meenjemén, doch ook een procesverbaal wegens overtreding der verkeersregels. HOND AANGESCHOTEN. K. aan den Eigendomweg deed bij de politie de mededeeling, dat, tijdens zijn afwezigheid, zijn hond is aange schoten. Èen door de politie op vuur wapenen ingesteld onderzoek, tever- nierts op. De drie vrienden wachtten met onge duld af tot de meisjes in veiligheid zouden zijn, want al durfden de krijgers niet dichterbij te komen, hun pijlen eau werp speren werden door de giftige dampen niet tegen gehouden. ER IS NOG EEN MAXIMUM SNELHEID. Zij, die meenen, dat de Soester poli tie geen belangstelling heeft voor het verkeer, vergissen zich deerlijk. Tijdens een controle van één uur moesten niet minder dan 13 bonne tjes worden uitgereikt aan bestuur ders van auto's en motoren, wegens het rijden met een te groote snel heid. Onder hen waren ook twee be stuurders van militaire auto's. HEIDEBRAND. Waarschijnlijk door vonken uit een locomotief ontstond een heidebrand op een terrein nabij de splitsing der spoorlijnen Den Dolder-Amersfoort en Den Dolder-Scesf. Ongeveer 1500 M2 heide ging verloren. TE VEEL HAAST. De wielrijder J.W.B. te Amersfoort, die zich door een auto liet voorttrek'-i ken, moest hiervoor een bonnetje in ontvangst nemen. TWEE INBRAKEN. Ongenoode gasten hebben in den nacht ingebroken in een schuur van H. M. H. aan het Kerkpad en in een garage van Van M. aan de Burg. Grothesfraat. Uit beide berg plaatsen, die goed waren afgesloten, werd een rijwiel ontvreemd. POSTDUIVENSPORT. Zondag hield de vereenigimg „De Zwaluw" een wedvlucht vanaf Noyon Aankomst le duif 10 uur 45 min. laatste duif 11 uur 5 min. 4 sec. Uitslag: H. Gorissen 1-7. R. J. Stalen hoef 2. J. Kamerbeek 3-5. C. Kars tens 4. Sj. Rïjksen 6. Dezelfde veneeniging hield ook een wedvlucht vanaf Roozendaal met jon ge duiven. Aankomst le duif 10 uur 14 min. 33 sec., laatste duif 10 uur 33 min. Uitslag: N. Baltus 1-24. H. Gorissen 2-3-11-26-27. G. Visser 4-5. C. Kars tens 6-7-20 23.G. Haks 8. H. Kriek 9. C. van Soest 10-32. J. Gaasbeek 12- 15-25. Sj. Rijksen 13-14-31. T. Jans sen. 16-24-34. J. Kamerbeek 17-18 29- 30. E. Herwaarden 19-21. A. Rijksen 22. R. J. Stalenhoef 33. J. Kruzeman. Ook de vereeniging „De Vriend schap hield een wedvlucht vanaf Roozendaal. Uitslag: G- Teeken 1. J. Rijnders 2- 27. H. Spikman 3. Mej. C. Paauwe 4-23-28. W. Roest 5-10 19-26. Mej. G. Zimmerman 6-7-17-18 20-29. E. Daat- selaar 8-12-14-15-24. W. Nieuwenhuis 9-25-33. F. Heeremans 11. J. Mul ders 13-30-35- H. Kohier 16-37. H. Polhman 21-22-34-36. J. Pot 31 R. Bokma 32. De duiven werden gelost te 9 uur 5. Aankomst eerste duif 10 uur 21 min. 46 sec. laatste duif 10 uur 49 min. 17 sec. Ook werd een wedvlucht gehouden vanaf Quïevrain, afstand 225 K.M. De uitslag hiervan is: E. Daatselaar 1-10. W. Nieuwenhuis 2-5. W. Roest 3-4-6. Mej. G. Zimmerman 7-8 9. De duiven werden gelost te 7 uur 35. Aankomst le duif 10 uur 53 min. 43 sec-, laatste duif 11 uur 56 min. 52 sec. Hiervoor behoefde men overigens niet bevreesd te zijn. Geen krijger zou hef gewaagd hebben de dochter van de vorstin te dooden en met veel' tegenzin hadden ze het bevel van hun priester opgevolgd om Shee- ba te trachten gevangen te nemen. GELDIGE BONNEN. AARDAPPELRANTSOEN. Het C.D.K. deelt mede, dat geduren de de week van 14 tot en met 20 Juli op de bonnen „386 aardappe len" 3 k.g. aardappelen en op de bonnen „886 aardappelen" 1 k.g. aardappelen verkrijgbaar is. Voor de periode tot en met 20 JuU zijn ook de navolgende bonnen gel dig verklaard. Bonkaarten KA, KB, KC 608: B 82 1 ei. Bonkaarten LA, LB, LC 608: A 68 melk 2 liter melk. B 68, C 68 melk 3V* liter melk. Bonkaarten LD, LE 608: D 68, E 68 melk 6 liter melk. Tabakskaarten enz.: T 38 2 rantsoenen tabaksartikelbn plus 2 rantsoenen sigaren van 18 cent of minder of een pakje tabak van 40 gram. Bon T 38 van de tabakskaart geeft recht op twee rantsoenen tabaksar tikelen, terwijl bovendien als extra rantsoen op dezen bon gekocht kun nen worden twee rantsoenen siga ren van 18 cent of minder per stuk of een pakje kerftabak van 40 gram. In totaal zijn dus op dezen bon 4 rantsoenen verkrijgbaar. Van Weedestraat 23 Soestdijk - Tel. 2577 ESPERANTO. In Augusois 1947 zal op 70 K.M. afstand van Parijs de Jamboree plaats vinden. Als onderdeel hiervan zullen ook de padvinders-esperan tisten bijeen komen en zij hopen op een groote opkomst van buifenland- sche padvinders. Daar de luchtvaart meer dan ooit behoefte heeft aan eten internationale taal en het van belang kan zijn on derling van gedachten te wisselera over de ontwikkeling enz-, tracht men thans te komen tof oprichting van een vakblad voor de Luchtvaart in Esperanto. Zij, die hierin belangstellen, kunnen zich richten tot den Heer S. Badez, Rue F. Fourcade 2, Le Plëssis-Ro^ binson, Seïne, France. Het bestuur van de faculteit voor bijzondere wetenschappen aan de Tsjechische Hoogeschool te Praag heeft besloten, dat twee uur per week Esperanto voorgedragen zaf worden. MOTORRIJWIEL ONTVREEMD. T. G., die Zondag een defect kreeg aan zijn motorrijwiel en dit voertuig tijdelijk onderbracht in een schuur van den boschbaas op Birkthoven, moest Maandagmorgen ervaren, dat het door een onbekende was wegge haald. De speurhond van den heer Schut ter te Amersfoort wist hef gestolen voertuig in de bosschen op te sporen. Ongehinderd wareln de meisjes dan ook beneden op den beganen grond aangeland, terwjjl de wilden van bo venaf toezagen, hoe de witte toove- naars in de vergiftigde gassdo kon den leven. In tegenstelling met voorgaande ja ren genieten de arbeiders in de' drukkerijen tnans twee weken va- cantie. Deze grooitere vacantie en het gebrek aan arbeidskrachten is oorzaak, dat thans niet, zooals gebruikelijk, de Vacantie bij afwisseling kaïn worden genooten. De meeste zaken zullen dan ook, om bedoelde vacantie mogelijk te maken, tot sluiting overgaan. Voor ons zou dit medebrengen, dat de Soester Courant gedurende twee weken niet zou kunnen verschijnen, iets, waaraan niet mag wordejii ge dacht. Met betrekking hiertoe berichten wij, dat ons personeel er in heeft toege stemd, de vacantiedagen bij gedeel ten en steeds in het begin der week te gébruiken, waardoor in eenige weken alleen het nummer van Dins dag van ons blad niet zal kunnen verschijnen. Voor het eerst zal dit het geval zijn op Dinsdag 23 Juli a.s. Adverteerders gelieven hiermede rekening te houden. Administratie SOESTER COURANT. Zwaar beschermd naar 'n nieuw kamp. Verlaten huizen met rood-witte vlaggen. Tjandjoer, 8 Juli De tel der dagen was ik afgeloo- pen week heelemaal kwijt, maar nu weet ik, dank zij 'n Maleische ka lender, weer teens welke datum het is. We hebben een paar dagen in Bata via gebivakeerd, in oude, steenen ge bouwen. Later zijn we naar Tanggah Tinggi gegaan, een kazerne in een beruchte buurt. Nu kan je er ech ter zonder wapen en weer alleen loo- pen. Dat heb ik tenminste gedaan en deze briief bewijst, dat me niets is overkomen. Eerst zouden we door de lucht naar Bandoeng gaan, maar dat werd na tuurlijk afgeketst dat zou al' te mooi zijn Geweest. Donderdag zijn we dan naar Tjiand- ioer, in de buurt van Bandoeng ge gaan. per autocolonne. De heele weg was beschermd. Overal langs den weg posten, vliegtuigen erboven en af én toe trokken er tanks over de wegen. Onze karavaan was kilo meters lang en op iederen wagen stonden een paar man met eön sten of bren. De weg was hopeloos slécht. Af en toe sprong je wel een halven meter de lucht in. Dadelijk daarna smak te je weer neer op de allesbehalve zachte kisten, waar we op zaten. We kwamen teslótte in een kamp aan, dat 3 K.M. van Tjiandjoer ligt ver wijderd. Een ongelukkig rommeltje. Overal zaten „snipers" in de boome/n- Die scherpschutters werden gauw koud gemaakt. Werkelijk levensgevaar is er voor ons niet, omdat wij altijd het laatst verhuizen. De kampongs in den omtrek waren allen leeg. Het was den bewoners niet geraden voor- loopig terug te komen, omdat de extremisten nog in den omtrek zwier ven en onze wacht, zonder pardon, iedereen neerschoot, die zich buiten de prikkeldraad-versperring veirtoon de Het eten komt, zooals altijd, uit blik', maar voedzaam is het wel, hoewel we versche klappers en bananen (o, nee: pisangs heeten ze hier) meer waar deer en. En die eten we dan ook veel. Zondag, dat was gisteren, braken we weer op. We verhuisden naar de eigenlijke plaats Tjiandjoer. De stad Was vol Chineezen, die niet waren gevlucht, ondanks de hevige gevech ten, die jn deze stad zïjln geléverd. Vele huizen stonden leeg. Ze had den nog rood-witte vlaggen, waar uit bleek, dat zij aan extremisten hadden toebehoord. Hier werd de staf ingekwartierd. Meubels waren gemakkelijk fe krijgen: je haalde eenvoudig een huis leeg en zette den boel in je eigen huis neer. In Tjiandjoer wordt practisch niet meer geschoten; de rust is er weer gekeerd. Waar de Engelschen een paar maanden werk over hadden, en wat hun niet eens lukte, hebben onze jongens in een halve week klaarge speeld. Natuurlijk wilden de Engel schen onze vuile wasch niet doen. Ze werken ons overal tegen en hier dus heelemaal. Nou ja, ze gaan toch gauw weg. laat ze maar gaan! Het blad is vol en daarom stop ik ook maar. GEPROMOVEERD. Aan de universiteit te Amsterdam promoveerde tot Docter in die Wis- en Natuurkunde de heer M. P. Sillevis te Soestduinen op een proef schrift „Lystrope reeksen en de in vloed van zouten op de oplosbaar heid van niet-electrolyten. TE VEEL STRAATVERLICHTING. Op de Ferd. Huijcklaan schoten bal dadige knapen de straatverlichting stuk. De daders konden worden op gespoord. De lampen zullen worde/n gerepa reerd en de diverse papa's zullen hef gelag betalen. DIERENBESCHERMING. Het verslag over de maand Juni van den inspecteur van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, afd. Soest, vermeldt o.m. Maatregelen werden genomen ferza- zake van een paard, kreupel aan beide achferbeenen en doorgezakte voorbeenen, dat totaal op en ver sleten is, maar niettemin geregeld voor de kar gespannen wordt. Ook werden in de afgeloopem maand wederom talrijke gevallen van over treding van hef oogkleppemverbod geconstateerd. Zeer droevig is de toestand, waarin vele kettinghonden verkeeren. Vui le, tochtige hokken, veel te korte (b.v. van eetn- halve meter) of te zwa re kettingen. De hals van een dei- honden was geheel kaal geschuurd en tof bloedens toe gewond. In al deze gevallen kon de inspecteur ver beteringen doen aanbrengen. Kinderen gaan dikwijls zeer ruw met jonge beesten om. Benige geval len werden geconstateerd, dat kin deren een jong hondje en een jong poesje als bal gebruikten en er mede aan het gooien waren. Ook kwam mishandeling van geiten door kin deren voor. Een ergelijk geval van paardenmis- handelïng deed zich voor. Een voer man sloeg zijn paard op onbarmhar tige wijze en schopte het dier tegen de buik. HOE PARIJS GOEDKOOPE EIEREN KREEG. Voor een stad als Parijs zijn, om met een gewaagde beeldspraak te spreken„<30.000 eieren niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat, maar toch hebben duizenden Parij- zenaars het zeer gewaardeerd, dat een drietal handelaren eieren zon der bon verkochten voor een prijs, die om de 10 frs per stuk schommel de. (10 frs is gelijk aan 22i/0 cent). In Frankrijk zijn n.1. de eieren half vrij en half op de bon. Daffc is weer een typisch Fransche regeling, die waarschijnlijk niet al te best zal wer ken. De voorschriften zijn deze, dat de helft van de aangevoerde eieren vrij mag worden verkocht en de an dere helft wordt voor tweederde op gevorderd voor bijzondere rantsoe nen, terwijl het laatste derde deel van die helft in het département mag blijven, waar die eieren van daan komen. Bij de boeren mag geen particuleir méér koopen dan twee dozijn eieren. Het vrije overschot moet worden geleverd aan grossiers, die zo dan weer in de groote steden moeten ver koopen. Indien de gros siers eieren machtig konden worden, verkochten zij ze in het klein voor 12 tot 14 frs., terwijl de boer 7 frs. ontvangt. In een van de departe menten heeft het provinciaal bestuur nu ingegrepen en 30.000 eieren aan een drietal Parijsche handelaren toegewezen, op voorwaarde, dat zij te Parijs niet duurder dan 101/» mochten worden verkocht. Op die manier hoopt men ook de andere inzamelaars te dwingen hun prijzen te verlagen. De Fransche kranten hopen er nu op, dat op deze manier ook nog eens een eitje beschikbaar komt voor de menschen met de lichte beurzen. De Engelsche voetbalbond heeft het Nederlandsche elftal uitgenoo- digd op 27 November of 1 Decem ber te komen spelen. Met ingang van 27 Juli a.s. zal de Hoek van HollandHarwich-boot weer dagelijks in beide richtingen gaan varen. In hotel „Terminus" te Utrecht zouden vertegenwoordigers van o.a. Nationaal Front enN.S.B in vergadering bijeen zijn geweest- On gelooflijk. De Nederl. regeering kocht voor 736.000 pondsterling vliegtuigen uit het leger-surplus der Ver. Staten. Na Denemarken, Zweden, Zwit serland en Engeland behoort Neder land met 1800 calorieën per dag tof de tweede groep van het Europeesche sche voedselgebied. con de der Am ten; een kor hei; en rug pla. 190 bot was de mei ker 1 der kor zilv Am bui me gen hol kla die tot Am ziel me wo RiuleD, schoenen (m. 37 tegen 38). leeren pantoffels (m. 43 tegen 25). hooge kin derschoenen (m. 23 tegen 20). Ossendamweg 55. Te koop bruin mantel- costuum. m. 42. Gall. Pels- weg 7a. Nette werkster b.z a. voor 2 dagen per week. Br. no. 945 bur. S.C. Radio te koop. 's Avonds na 7 uur, Kostverlorenw. 4. Ruilen paar zwarte hee renschoenen, smal, z.g.a n tegen dito breed model. Soesterbergschestraat 190. Soestduinen. TE HUUR aangeboden gem. zit- en slaapkamer aan den hoofd weg met pension. Brieven No. 943 bureau van dit blad. Te koop gevraagd 4 PERSOONS TENT of te huur van 3 tot 13 Aug. Lomers, Wolthezer- weg 10. Oosterbeek. VACANTIE- WONINGRUIL. ged, 14 dagen (half Aug voor net te, eerlijke menschen te Soest of Soesterberg met mooie woning te Den Hel der. (Zee. strand en duinen). Br. M. C, Bol. Ringweg 40. Den Helder. FLINKE HULP in de huishouding ^gevraagd bij E. A. Rademaker, Mid delwijkstraat 49. KINDERWAGEN te koop aangeboden. E. A. Rademaker, Middel wijk straat 49. TE KOOP 4 clubs, eiken dressoir, 180 cm. breed. 20 els karpet, (alles modern en z.g.a.n.) Molenaar 7. K 2953 2316, Laren (N.H.). HANDELSMA1 vraagt 2-5000 gu leen. Hooge rente zwaar, mits kleine aflossingen. Hoofd steeds na verzoek 14 dg. worden teru Br. No. 935 bur. v Kleine industrie vr 1 Aug. competent* KANTOORKRj voor alle voorkomt toor werkzaamhed* nis van boekhouden vereischt. Br no, S.C. WONINGRUII Aangeb. huis in Si den hoofdweg (2 2 slaapkamers, zol der en groote tui ander huis in Soes 940 bur. S.C. Rnstig pension ti Zuid biedt mooie KAMERS aan voor 2 a 3 dar ledig degelijk pens zomerpension. Br. bur. S.C. Door meerdere langs de weger van den stoet, t van den WelEe ze gemeente. Voor aanbieding zij, die opnamen af te staan en B. J. v. d. Lind' Zuid, Telefoon Met het o<> voorstelling uitgesteld t< De reeds gek geldig. Vrijdag te 7.25 uur vai voorstelling tei

Soester Courant | 1946 | | pagina 2