Alle K Mijevsche Mijmeringen. Het Java ROLFIÏ Officieele medèdeeliisgen. Burgerlijke stand. ÜT, N. NIEUWENHÜiS Loodgieter - Electriciën Plaatselijk nieuws. ROB DE! AVONTURIER Distrihutienieuws. Plaatselijk nieuws. Opt Foto Naar aanleiding van de publi- catie's in „De Ochtendpost". Nederland is een groot land, ondanks zijn kleinheid. Groot door zijn ver leden. De naam, die ons land in den loop der eeuwen heeft verworven op het gebied van wetenschap, recht, industrie, kunst, handel, zeevaart, doet het een eereplaats innemen in de rijen der volkeren, waarop wij trotsch mogen zijn. En daarom heeft Nederland een naam te verliezen. Nederland is een christelijk land. Een beschaafd land. Een democra tisch land. Het heeft in den loop der eeuwen getoond deze deugden te bezitten. Ook op dit gebied heeft Nederland een naam hoog te hou den. Duitschland kon op veten dezer ei genschappen en deugden bogen. Maar al hel goede en schoone, dat Duitschland een naam had gegeven, wordt overvleugeld door de zwar te bladzijden in Duitschland's ge schiedenis van de laatste jaren. Duitschland heeft in die jaren wat christelijkheid, beschaving en demo cratie betreft, de klok drie eeuwen, zoo niet langer, teruggezet. Nero verwierf zich een schandnaam voor alle tijden door het vermoorden van tienduizenden christenen. Maar alle geschiedschrijvers zijn het er over eens, dat Nero gek was. Hitier verwierf zich een schandnaam voor alle tijden door zijn concentratie kampen en het afslachten van mil- lïoenen Joden. De geschiedenis zal zelfs niet tot zijn verontschuldiging kunnen aanvoeren, dat hij gek was. Hitler's naam is onverbrekelijk aan Duitschland verbonden. Zijn daden zijn de daden van Duitschland ge weest. Nog na eeuwen zal Duitschland's naam geschandvlekt zijn door zijp verbondenheid met Hitler's naam, gebukt gaan onder de schande van Hitler's bestialiteit. Die bestialiteit is als een langzaam gif ingedruppeld in het Duitsche volk. Systematisch. Door de pers en het machtigste volksvergiftigingsin- strument, de radio. Tot dit volk door en door vergiftigd was. Wie im muun bleek voor het vergif, ver dween in een concentratiekamp. Niemand gelooft het: „Wir haben's nicht gewusztl'' Men zou eens wat gezien hebben als Hitler gewonnen had! Dat hadden ze het allemaal „gewuszt" en was Hitler vereerd als een godheid. Van dat Duitsche gif is hier wat blij ven hangen. Goddank niet veel, maar toch wel wat. Het is de plicht van de overheid te zorgen, dat ook dat weinigje on schadelijk gemaakt wordt. Opdat niet Neerland's naam van een chris telijk, een beschaafd, een democra tisch land daardoor geschaad wordt. Het is de plicht van ieder, die den naam van ons land wil helpen hoog houden, de Overheid te wijzen op dat gif, waar hij het bespeurt. Laten wij eens veronderstellen, dat onze rechterlijke macht onbegrens de bevoegdheid tot straffen was ge geven en dat b.v. Blokzijl, als volks- vergiftiger no. 1, veroordeeld was te worden: „in publico geschroeit metten viere, waernae geradbraekf, ende zijn ligchaem gestelt op het rad totten dood daertoe volght" ge lijk het in de middelieeuwsche straf- placaten heet. Denk U eens in, dat dit vonnis wa re ten uitvoer gebracht. Dat zijn li chaam in het openbaar was ge schroeid met het vuur (brandijzers), daarna alle ledematen waren gebro ken en het vervolgens gebonden op een rad op een hoogen paal opl het Plein in Den Haag ware tentoonge steld tot het leven daaruit zou ge weken zijn. Een kreet van afgrijzen zou door het gansche land gegaan zijn! Men zou geprotesteerd hebben, dat daar door de naam van ons land als eejn chri site lijk en beschaafd Iaaid schande werd aangedaan. Terecht! Want at zou Blokzijl dien dood ook tienmaal verdiend hebben, onze christelijk heid, onze beschaving zou zulk een dood niet gedoogem Maar gedoogt onze christelijkheid en onze beschaving dan wèl, dat mof- fenmefhoden, die door den Procu reur-Fiscaal in het proces tegen den beul van Ommen werden gekwalifi ceerd als „beestachtigheden'', waar voor hij den doodstraf eischte, door Nederlanders worden nageaapt? De menschen zijn zoo gauw geneigd om te zeggen: bestaat niet, overdreven, sensatie, verhaaltjes. Zoo ook de re dactie van „De Soester Bode". Maar waarom worden de menschen, die dringend vragen om die verhaal tjes en die praatjes te mogen waar maken, daartoe niet in de gelegen- gesteld? Waarom mag de schrijver van die publicaties niet bewijzen, dat er nog moffengif is overgeble ven? Waarom wordt, als dat alles werkelijk slechts sensatie en gehets is, de schrijver dan niet als belee- diger van het Nederlandsche gezag, als een opruier en een bedrieger ach ter slot en grendel gezet? Weet mis schien de redactie van „De Soester Bode1' daar antwoord op? „In het kamp te Amersfoort ge beurt zoo iets niet en daarom is het allemaal „phantasie"', schrijft De Soester Bode. Ik heb even mijn oo- gen uitgewreven, maar werkelijk het staat er. Maar.het kamp Amers foort is maar 1 van de 88 kampen! Met dezelfde logica zou men kun nen zeggen als in Groningen een gangsterbende aan het opereeren is volgens de dagbladen: praatjes, want ik heb er in Soest niets van ge merkt! Neen, waarde redactie, gij maakt U er wel héél gemakkelijk vanaf met die redeneering! Wat echter nog niet zoo erg is als de domheid, waarvan sommige „intellectueelen" blijk ge ven. Getuige een brief, dien ik ont ving en die in 't kort hierop neer kwam: „ik begrijp niet, dat gij het nog opneemt voor die landverra ders." Waarop ik antwoord: Ten eerste: De in „De Ochtendpost" gepubliceerde feiten, met aanbod om ae waarheid ervan te bewijzen, ver dienen vertrouwen zoolang deze ge legenheid niet gegeven is. Ten tweede: Men is pas landverra der als dit gebleken is uit de uit spraak van de daartoe bevoegde au toriteiten. Men denke aan de vele „verdachten", die na maanden de tentie ten slotte onvoorwaardelijk buiten vervolging gesteld werden. Ten derde: Ik neem het niet in de eerste plaats op voor be paalde personen, maar voor de twee groote beginselen, die van alle kan sels in Nederland gepredikt zijn juist in verband met de berechting van de politieke delinquenten: Rechten Barmhartigheid. Recht en Barmhartigheid, zoo geheel juist weergegeven door wat een dag blad onlangs de plicht der Tribuna len noemde: streng voor de groote, mild voor de kleine? zondaren. Wie recht en barmhartigheid mis kent, is de naam van Christen niet waard. Het Duitsche nazidom had Christus ten tweede male gekrui sigd. Alfted Roöenberg was in Zijn plaats gekomen met een- moderne heidensche godsdienst. Daarom wa ren zijn volgelingen in al hun da den heidenen, die recht en mensche- lijkheid met voeten traden; die zich geplaatst hadden buiten- de- bescha ving van hun tijd. Nederland ft een christelijk land en een beschaafd land. Ieder Neder lander heeft tot plicht dien: naam van Nederland hoog te houden. Door het navolgen van heidensche nazï- methoden wordt die naam bevlekt, onteerd. Daartegen te protestveren is de plicht van ieder voor wien Christendom, Vaderland en Recht geen leege begrippen zijn. Daarom zal ook ik blijven prof est eieren', in dien door inwerking van het nazigif recht en barmhartigheid worden, ter zijde gesteld voor willekeur en sa disme. Mijer. De Burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is om op Woensdag 31 Juli a.s. zijn gewone wekeJijksche- spreekuur te houden. GEBOREN: Willem Wicher, z. v. G. W. Veld huizen en E. v. d. Gen-. Suzanna Alida, d. v. J. van Kalkeren en A. Stemerding. Bart, z. v. G. Muurlinjg en M. H. B. Voorthuis. Elisabeth Johanna Harmijntje, d. v. J. Bast en E. J. v. d. Brink. Hendrik Fre- derik Gusfaaf, z. v. H. v. Harten en M. H. B. van Ingen. Geujiei z. van G. Winters en S. A. Holfkamp. Jannetje Hendrika Bertha, d. v. A. J. van Doorn en M. Th- v. d- Pol. Cornelis, z. v. W. v. d. Brink ein W- A. Sluijs. Johannes Huberfus, z. van J. Tolboom eo A. C. AVos. Arend, z. v. K. Hol en H. Mulderij. Adrïana Cortiel'ta Maria, d. v-. J. A. Tammer en G. B. Smoorenburg. Jo- zina Elisabech, d. v. H. J. Meijiering en H. L. Verpoorlen. Wilhelmus Jo hannes Maria, z. v. W. Th. M- var? Hall en J. M. Hendriks. Gustav Jo hannes, z. v. C. Vermout en M. H. Hasselbach. ONDERTROUWD: T. M. v. d. Ham, 23 jr- en Al J. C. Kalle, 19 jr. A. Reernink, 26 jr. en E. Hols, 21 jr. J. A. Stokvis, 24 jr- en A. E. Vonk, 26 jr. GEHUWD: J. van Nimwegen, 28 jr. en R. v. d. Bedum, 20 jr. M. J. Steman, 24 ïr. en C. M. Hïlhorst, 24 jr. P. Dekker, 27 jr. en P. A. Smits, 23 ir. OVERLEDEN: Petronella Butzelaar, 70 jr., wed. v. B. Kaats. Dieuwerfje Zijp, 59 jr„ ongeh. __6E1DIGEBONi\EN. Tot en met 3 Augustus zijn geldig: Bonkaarten; KB 608: Reserve B- 87 1 eb Bonkaarten LA, LB, LC 608: A 71 melk 2 liter melk. B 7i, C 71 melk liter melk'. 394 aardappelen 3 Sr.g. aardapp. Bonkaarten LD, LE 608: D 71, E 71 melk titer melk. 894 aardappelen 1 k;g» aardapp. Tabakskaarten enz.: T 40 2 rantsoenen tabaksarfikjelen. Tot en met 27 Juli is geldig bon „393 aardappelen" voor 3 ÏCG. aard appelen en bon; „893 aardappelen" voor 1 K.G. aardappelen. Tot en met 3 Augustus bois „B 86 Réserve" voor 2 K.G. aardappelen. Bon „B 82 Reserve" blijft tot en: met 27 Juli geldig voor 1 ei. Van Weedestraat 2T Soestdijk Tel. 2577 VACANTIE GROENTEHANDELAREN. In een advertentie elders in dit blad worden, de lezers er op attent ge maakt, dat de Soester Aardappel-, Groente- en Fruithandelaren in de komende week drie. dagen met va- cantie gaan. Het publiek wordt vriendelijk ver zocht hieraan medewerking te ver- leenen door in 't laatst dezer week voor enkele dagen harde groente, zooals roode kool, bieten, worteltjes, boonen enz. in te slaan. Donderdag 8 Aug. zullen alle win kels weer geopend zijn. Ook deze nijvere werkers wenschen wij, met hun gezin, eenige prettige dagen. AANRIJDING. Komende uit de richting Amsterdam reed op de Birktstraat een motor rijder met duorijder. Doordat plotseling een hondje de straat overstak kwam hij te vallen, waardoor hij aan zijn rechteroog werd gewond en een lichte hersen schudding opliep. Hij werd per ziekenauto naar het Elisabeth gasthuis te Amersfoort overgebracht. De duorijder bleef ongedeerd. KORTSLUITING. Doordat een gebroken draad van de radio-centrale in aanraking kwam met draden van het electrisch net, ontstond op de Van Straelenlaam kortsluiting, welke storing spoedig door de P.U.E.M. werd verholpen. IN ARREST. Op verzoek van de politie te Velp werd alhier aangehouden en in arrest gesteld W. v. G., die verdacht wordt van zwarten handel in autobanden. De hoogepriiester, die van zijn man nen het verhaal van de achtervolging vernam, beefde van woede. Hij be greep, dat zijn macht gevaar liep» wanneer hij er niet meer voor zorg de, dat zijn vijanden vernietigd wer den. De oude man geloofde tevens, dat de blanken nog een middel zouden vinden om den kloof te passeer en. Nu hij zijn vijanden niet meer on der de rotsen kon verpletteren, wil de hij ze aanvallen. Hij beval zijn krijgers om allereerst de groote rots naar beneden te stoo- ten. Aan dit bevel werd spoedig voldaan. De eeuwenoude valsteen balanceerde even en stortte dan om- DISTRIBUTIE VAN SCHOENEN. De uitreiking van schoenenbonnen aan een ieder, wiens tweede Distri butiestamkaart als laatste cijfer 8 draagt, zal' plaats vinden volgens onderstaande regeling: SOEST. In het perceel' Kerkpad Z.Z. 55 Kas I, van 9-12.30 uur, voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters: A t.m. C op Donderdag 1 Augustus D t.m. F op Vrijdag 2 Augustus. G op Maandag 5 Augustus. H t.m. J op Dinsdag 6 Augustus K op Woensdag 7 Augustus L t.m. M op Donderdag 8 Augustus N t.m. R op Vrijdag 9 Augustus S op Maandag 12 Augustus. T t.m. V op Dinsdag 13 Augustus W t.m. Z op Woensdag. 14 Augustus. SOESTERBERG. In het hulp-distri- Tmtiekantoor aan de Rademaker- straat tijdens de gewone kantoor uren. A t.m. Z in hef tijdvak van 1 t. m. 16 Augustus 1946. Zij, die in Januari 1945 of later reeds een bon voor gewone of be roepsschoenen ontvingen, komen thans niet in aanmerking. De uitreiking zal geschieden tegen overlegging van de Tweede Distri butiestamkaart, terwijl bon 614 van het bijbehoorende inlegvel zal wor den ingenomen. In het begin der volgende week gaat ons personeel weer eenige dagen met vacantie, waardoor op Dinsdag 6 Augustus de Soes ter Courant niet zal verschijnen. Twee weken later zal dit weer het geval zijn, zoodat ook op Dinsdag 20 Augustus ons blad niet zal verschijnen. SOESTER DEELNEMERS AAN DE VIERDAAGSCHE WEER THUIS. Zaterdagmiddag arriveerde alle Soes ter deelnemers aan de Vierdaagsche weer in onze gemeente. Te ongeveer 2.30 uur kwamen zij aan bij café Westemeijer aan de Birkt straat, alwaar zij werden opgewacht ■door mannen van de politie, brand weer, P.T.T., Roode Kruis, vele be langstellenden en harmonie „P.V.O." Inspecteur Voerman riep de politie mannen een welkom thuis toe en bood de groep, in den persoon van brigadier Raadt, een krans aan. Ook de heeren J. Groart en H. Schlebaum werden namens Brand weer en P T.T. met kransen behan gen, terwijl de andere deelnemers bloemen ontvingen. Met volle muziek van „P.V.O." trok men daarna naar het gemeente huis, alwaar Weth. van Zadel hoff namens den waarn. burgemees ter, allen welkom heette en da poli tiemannen feliciteerde met den be haalden corpsprijs. Met net behalen van dezen prijs, al dus spr., hebt ge het bewijs geleverd, dat Soest over een sportief corps tnet een goede geest beschikt. Deze beide eigenschappen zijn voor de toekomst van groot belang. Spr. bracht ook dank aan alle per sonen, welke ditmaal hadden deel genomen en hoopte, dat het welsla gen der Soester deelnemers voor ve len een aansporing zal zijn een vol gend jaar ook deel te nemen. Inspecteur Voerman sprak hierna als voorzitter der Politie-Sportver- eeniging. Spr. noemde het volbrengen der marschen door de politiemannen een groote prestatie, vooral, omdat wegens gebrek aan tijd, niet vol doende kon worden getraind. Het behalen van den corpsprijs is een prachtige belooning voor het onver moeid doorzetten. Brigadier Raadt overhandigde hier na aan inspecteur Voerman de be haalde groepsmedai 11ealsmede die vierdagenvtag en een foto der deel- tt^wers. Ook bedankte hij den heer Houkes voor de goede zorgen aan de groep gegeven. Dr. De Vos, voorzitter der Brand weer, huldigde Joop Groart, die voor hef eerst aan de marschen had deelgenomen en direct had inge schreven voor de langste dagmar- schen van 55 K.M. Spr. hoopte, dat volgend jaar meer dere leden van de Brandweer zou den deelnemen. De heer Van Diermen sprak namens de Sport- en Ontspanningsvereeni- ging van P.T.T. en wenschfe den heer Schlebaum van harte geluk met hef volbrengen van den tocht. GESLAAGD. Voor het praktijk-diploma boekhou den slaagde de heer J. H. Vonhof. R.K. JEUGD-SPORTDAG. De R.K. Jeugdsportdag, welke Zon dag, onder begunstiging van prach tig zomerweer, op het Sportterrein van S.E.C. werd gehouden, is een groot succes geworden. Medewerking verleenden de Gym nastiekvereniging „Cresencdo", de Gidsenkring „St. Agnes" en de Ver- kennersgroep „André de Thaye". Voor den aanvang maakten deze ver- eenigingen, voorafgegaan door een 12-tal tamboers en bazuinblazers 'n ommegang door Soestdijk, waarna alle deelnemers keurig het ter rein opmarcheerden. Nadat allen hun plaatsen hadden bezet werd een openingswoord ge sproken door kapelaan Reijers, gees telijk leider der jeugdverenigingen. Spreker wees er o.m. op, dat, hoe wei het nog niet lang geleden is, dat de verenigingen zijn herrezen, men het goed had geoordeeld, eens naar buiten te treden, om te foonen wat de Kath. jeugd van Soestdijk vermag en om belangstelling voor het jeugdwerk te wekken. Dit doel is tenvolle bereikt en hef goede werk dat door de verenigin gen werd getoond, zal hiertoe niet weinig hebben bijgedragen. „Crescendo" kreeg natuurlijk met haar vele leden en groepen hef grootste gedeelte van het programma voor haar rekening en vooral de dames moesten hun beste beentje voorzetten. Naast leuke oefeningen voor de kleuters werden door de afdee- lingen dames en meisjes goed verzorgde vrije-, stok- en knotsoe feningen getoond, terwijl de heeren uitblonken in vrije oefeningen en op brug en paard. Ook de dames wisten met het paard om te gaan, maar het grootste suc ces werd door hen toch behaald met de rythmische oefening, welke in fleurige kl'eeding werd uitgevoerd. De gidsenkring toonde een estafette loop met hindernissen, waarvoor eveneens groote belangstelling was, terwijl de verkenners zich uitleef den in de demonstratie „Wij gaan kampeeren", waarin door twee pa trouilles het opslaan en inrichten van een kamp werd getoond. Het was een goede middag, waar voor aan leidsters en leiders alle lof toekomt. NIEUWE SUCESSEN VOOR DE MOTORCLUB „SOEST". Bij de overwinningen van de Soes ter terreinrijders in de vorige week hebben zich j.1. Zondag weer nieu we sucessen gevoegd nog mooier, noi* éclatanter. Ditmaal was de strijd dichter bij huis, n.1. op een terrein achter Birk- hoven, zoodat vele Soesfers met eigen oogen de prestatie's hebben kunnen gadeslaan. Dat onze terreinrijders in zeer kor ten tijd populair zijn geworden be wees het publiek, vooral bij het duel tusschen Henk van Kooy en Jan Gons in het eerste gedeelte van hun klasse op 500 c.c. motoren. Maar als er twee vechten om een been, loopt de derde er mee heen en dat was in dit geval Nic. Camper. Camper werd le in dezen strijd, hetgeen volkomen verdiend was, vooral na zijn pech in voorgaande races. Eindelijk heeft hij dan de plaats weten te verovere», die hem reeds eenige malen toekwam. De drie eerste plaatsen in deze klas se waren voor Soest, want Henk van Kooy, die steeds van kop gewisseld had met Jan Gons (laatstgenoemde moest met een blessure den strijd staken) werd tweede en de zeer regelmatige rijder Jan Timmer derde. De vreugde in het Soester kamp kende echter geen grenzen PENSION aangeboden voor dame al leen. Br. no. 968 bur. S.C. DAMES- SCHOENTJES nieuw, hooge bak. m, 37. aangeb. voor schoenenbon, W. Pyrmontlaan 71. TE HUUR te Soestdijk voor echtpaar op leeftijd of 2 zusters ge heel vrije éénkamerwoning. behoorlijk ingericht, kurk droog, licht, zonnig, electra, waterl., W. C. f 8.p. w, Br. No. 967 bur, S.C. RADIO-TOESTEL te koop. merk Philips, su per inductor, prachtvolle toon. Wilhelminalaan 15. deur linker zijde. WELKE KRUIDENIER wil een uitbrengwijk van een anderen kruidenier koo- pen Tevens gevraagd een net winkelmeisje. Br. no. 970 bur. S.C. NAAISTERS EN MEISJES gevraagd voor huiswerk en atelier, Poppenfabriek Roo- sen. Heideweg 45. NETTE JUFFROUW b.z.a, voor eenige werkhui zen. Br. no. 969 bur. S.C. NAAISTER vraagt verstelwerk aan huis. Koninginnelaan 66. WIE RUILT schoenenbon tegen paar hooge zwarte schoenen, m. 39 en paar damesschoenen, m. 39 of 2 paar damessch, m, 39. Tevens te koop 2 teekenborden met driehoe ken. Soesterbergschestr. 120 W ONINGRUIL. Winkelpand te Delft, bev. mooie winkel. 4 kamers, mooie keuken, groot pak huis, met verhuurde boven woning. tegen woning of ged. van woning met vrije keuken te Soest. Br. no. 959 bur. S C. TE KOOP v.o. kinderwagen als nieuw, met bedje en im, vacht, handwerk, zwart colbert en vest met fantasiebroek, klei ne maat. Kerkpad Z.Z. 53. 's avonds na 7 uur. WONINGRUIL. ZEIST-SOEST. Huis, bev. kamer ensuite, gang. keuken, boven 2 slaapk. met v. wascht.. zolder met kamertje en schuur, tegen huis in Soest. Inl. Nepveu- laan 51. Zeist, na 6 uur. Zaterdag en Zondag Koren- weg 4, Soest. TE KOOP elec. kooktoestel met drie platen en vier bijbeh. pan nen. melkkoker, braadpan en twee stapelringen. ook ruilen voor schrijfmachine, lulianaplein 4. MEISJES GEVRAAGD. Stoom wasscherij „Dubbel Blank". Gaslaan 3. Baarn. WONINGRL Aangeb. bovenh sterdam, (Van C 350, bij de Van 1 bev. 4 kam., keul ruime zolder, hu week. tegen woni Br. J. van Dusj Ostadestraat 35C WONINGRL Baarn Soest. Hi bev. kamer ensui' 3 slaapk. en over f5.— p. w.. teg< Soest, liefst omg berg of Nieuwe' f 6.tot f 10. terstraat 6, Baart BEKWAME BAKKERSKN gevraagd. Loon week. Baarnsche Burgem. Grothes WONINGRU Vrij huis in Mi (Goeree-Overflak 2 kamers, keuke bov. 2 slaapk., vlieringschuur, achtertuin, tegei Soest of omg. In ger. Ooster Vo Middelharnis, NETTE JON< gevraagd voor li en winkelwerk. O ook genegen tot kruidenier, j. v. St Torenstraat 13. TE KOOP moo'e auto-ped t banden, nieuw wo Damesjasje. Gevr v.h, maken van ee we kleedingstukl Hendriklaan 18. TE KOOP dames- en heerenri der banden. „Tige z.g a.n dubbel st« damastzijden ovei (compleet) met rail groote spiegel. Sta< laan 122. WONINGRUIL. Wie ruilt mijn w Rotterdam, f 5.7 bev. 3 kamers, zolderkamer m. ruimte, voor w< Soest. Br. no. Nieuv perkt BIRKTSTRAAT 2 Nog eenii Zomer- en Wit op de klai Het atelier van 2 6 GEEN kind Soester bergsche

Soester Courant | 1946 | | pagina 2