Slapend volk* Soest~Vooru.it bestaat 40 jaar. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. 22c Jaargang - No. 63 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van YVeedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Franco per post f 1.75 p. kw. Dinsdag 13 Aug. 1946. Men prijst in hef buitenland ons volk. Men zege, aat wij meer en be ter aanpakken dan welk volk ter wereld. Men staat verbaasd over onze energie en onzen wil, om het land te herstellen; over het vele, dat reeds bereikt werd en de groot- sche plannen, welke wij voor de toe komst hebben. Inderdaad; ontzettend veel is reeds bereikt bij den materieel'em opbouw van ons land. Bruggen en dijken zijn hersteld, de gelegenheid om te rei zen is, zooals wij in zes jaren niet hebben gekend; woningen zijn her steld en de voedselpositie is belang rijk verbeterd. Men leeft weer in Nederland! Het laatste jaar is er hard gewerkt door de besten van ons volk. Maar er zijn er ook velen, die lam van geest en aanpakken zijn. Een groot gedeelte van ons volk, vooral van ons jongere volk, is vol komen indolant. Buiten de ordinai re zwarte Pieten, die de dorpeni af- sfroopen om op een gemakkelijke, arbeidsschuwe wijze hun zakken voi geld te stoppen, zijn er velen, die zatgegeten en gedronken, moe ge host en gedanst, alle interesse voor de groote problemen om ons heen hebben verloren. Zij zijn verloren voor ons volk en de toekomst van ons land. Er is een probleem aan de orde van den eersten rang, waarvan het maferieele herstel van ons land voor een zeer belangrijk deel afhankelijk is; een probleem, dat op den ach tergrond is geraakt; het probleem der annexatie. Te Neurenberg verklaarde Dr. ,H. Hirschfeld, dat de Duïtschers in ons land voor 25 miïliard hebben gesto len; de bezetting kostte 8,5 miïliard. De moedwillige vernieling aan ge bouwen, aan den inventaris der volkshuishouding en de zinlooze inundaties zijn daarbij niet eens inbegrepen. En dan de menschenlevens, hef ont zaglijke leed en het verzwegen ver driet van duizenden onder ons volk. Percentgewijze heeft Nederland de meeste schade geleden, maar ons land heeft ook de meeste slachtof fers. Wie zal de economische scha de vergoeden? Ligt hier wel een mo gelijkheid, temeer, daar door hef tekort aan machines, gebouwen en grondstoffen weer voor milliarden aan nieuwe schade is veroorzaakt? Nooit te vergoeden is het leed van hen, die door bombardementen of executlepeleton 'n dierbare verloren; een vader, die niet kon worden ge mist; een zoon, wiens hulp zoo hard noodig was voor hef gezin. Nederland leest en hoort dit cijfer van de ontzaglijke schade, ons zon der eenigen rechtsgrond aangedaan door hen, wier kinderen wij in den vorigen wereldoorlog hebben gevoed en door de ellende van den oorlog hebben heengesleurd. Nederland leest en hoort, zonder dat dit zijn hart raakt of zijn hoofd aan denken zet- Nederland leest en luistert, maar ook Nederland eet en drinkt, voetbalt en danst, rookt en ruziet verder, alsof het hem niet aan gaat. Het milliarden-cijfer maakt geen indruk meer op hem, het suft en doolt maar verder. Het cijfer der ontzaglijke schade moest den gerechtvaardigden eisch tot annexatie tot een voorwerp der al- gemeene belangstelling maken. Het is de eenige weg van mogelijk herstel voor al het onrecht, dat ons weder rechtelijk is aangedaan. Wij hebben recht op schadevergoeding, een on betwistbaar recht. Geruïneerd als Dit jaar herdenkt de bekende Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer „Soes.t-Vooruit" haar 40-jarig be staan. Ter gelegenheid van dit jubi leum organiseert deze vereeniging 'n feestw.eek en wel van 16-25 Augus tus 1946. Hieronder volgt het programma van deze feestweek, waaruit wel blijkt, dat er aan ©en en ander veel zorg wordt besteed. Als het weder medewerkt, belooft het voor Soest en omgeving ,een pracht week te wor den. En als de bewoners dan nog ter eere van de jubilaresse de vlag uitsteken, zal het geheel nog fees telijker worden. De vele pensiongasten in Soest en omgeving treffen het die week dan wel bijzonder. PROGRAMMA: VRIJDAG 16 AUGUSTUS. 20 uur. Concert in het Rosarium door het Soester Harmoniecorps „Pa- tientia Vincïf Omnia", aangeboden aan de jubileerende vereeniging. ZATERDAG 17 AUGUSTUS. 14.30 uur. Gecostumeerde voetbal wedstrijd op hef S.E.C.-terrein. 15.15 uur. Start Nationale wedstrijd „Loop door Soest", onder auspi ciën van de K.N.A.U. op 't S.E.C.- terrein. 16.00 uur. Voetbalwedstrijd S.E.C. I— HUIZEN I. (Kampioen Zaterdag middag-competitie). 15.30-17.30 uur. Receptie Bestuur V. V.V. „Soest-Vooruit" in Hotel Eemland, ingang Korte Brinkweg". 18.00 uur. Prijsuitreiking in Hotel Eemland. MAANDAG 19 AUGUSTUS. Groote vliegerwedstrijd voor de Soester jeugd om fraaie prijzen. 10.00 uur. Keuring van de vliegers, waarmede 's middags wordt deel genomen aan den wedstrijd. Fraaie prijzen voor de mooiste en origi neelste modellen. Plaats van keu ring op den Soester Engweg. Duitschland is, kan hef zijn ver plichtingen van schadevergoeding al leen voldoen in grond en goederen, in mijnen en arbeidskrachten. De eenige mogelijkheid: en daardoor is het zijn plicht en ons recht! Limburg was vrijwel in zijn geheel voor annexatie. Hier weet men wat leed en schade is. De boeren zijn er voor. Duizenden jonge boeren zit ten te hunkeren naar een lap grond. Of moeten ook deze beste krachten voor de toekomst van ons volk emi- greeren en voor den opbouw van ons land verloren gaan? Door meer grond, industrieën en grondstoffen wordt ons land rijker, krijgen wij meer kracht, invloed en crediet Ons land kan niet ontkomen aan de noodzakelijkheid van annexatie» wil het weer eenigermate komen op het oude welvaartsniveau. Waarom loo- pen wij er dan niet warmer voor; waarom blijven wij het niet eischen, algemeen en voortdurend? In Limburg is men er vóór, in Bra bant geeft men er zijn beste krach ten aan; de Oostelijke provincies roepen er om. Alleen Holland staat er onverschillig tegenover. Hef is totaal vervuld van Indië. Daar pluk te en leefde hef van. Natuurlijk, wij moeten Indië behouden, ook dat ligt ons zeer na aan het hart; maar wij willen ook een stuk van Duitsch land als vergoeding voor al de scha de en het leed, omdat wij er recht op nebben. Recht, zoowel historisch, als om schadevergoeding, maar te vens ook om het evenwicht, de or de en de vrede in Europa te ver sterken en te bestendigen. 14.00 uur. Vliegerwedstrijd op den Soester Engweg om prijzen. Aan melding voor deelname aan hef Verkeershuis en bij L. Mook, Soes- iterbergschestraat 24. 20.00 uur. Gala-concert door het Stafmuziekcorps van de Amsfer- damsche Politie onder leiding van den Inspecteur-kapelmeester Joh. Pinkse in het Openlucht Theater aan de Soesferbergschestraat. Programma: 1. The Light Army, E. Coates. 2. Leichte Kavallerïe, Fr. v. Suppé. 3. An der Schónen blauen Donau, Joh. Sfrauss. 4. Introduction and Final uit „De Koopman van Venetië'', Sul'livan. 5. Finlandia (arr. J. Pinkse), J. Sibelius. 6. Bloemlezing van Sfraussmelo- diën, Joh. Sfrauss. 7. Prélude 2de Acte Lohengrin, R. Wagner. 8. Sextet „Lucia di Lammermoor", Donizefti. 9. Fesifivalia, A. Winter. 10. Slavische Rhapsodie, C. Friedeman. DINSDAG 20 AUGUSTUS. 14.30 uur. Groote voorstelling in het Openlucht Theater, met medewer king van Nic. van Oosfrum's Show- orkest, Ciska Harms, Loekie van der Linden, Ben Steggerda, Tonny Schiffersfein en Benny Vreden. 20-00 uur Gala-avond voor genoodig- den in Hotel Eemland, met me dewerking van Hansje Toussaint, Ger de Roos met zijn „Rascaïs" en Benny Vreden. WOENSDAG 21 AUGUSTUS. Voormiddags Tentoonstelling rund vee en paarden, georganiseerd door het Federatief Landbouw Bestuur Soest, op het terrein van T. Kuy- er, Peter van den Bremerweg. 14.00 uur. Concours één- en twee spannen. Demonstratie Rijvereeniging „De Paleis-ruiters" te Soest (caroussel- rïjden, hoedendans, eierrit, hoe- dengevec.hf. 15.00 uur Opening van hef Lunapark (terrein nabij Paulus Potferlaan— Talmalaan). 19.30 uur. Muzikale rondgang P.V.O. Route: Soesferbergschestraat hoek Eikenlaan, Rijksstraatweg, Prins Bernhardlaan, Pieter de^ xHoogh- laan, Lunapark-terrein. 22.00 uur. Vuurwerk nabij het Luna park-terrein. DONDERDAG 22 AUGUSTUS. 10.00-12.00 uur. Voor alle Scepter kinderen gratis gebruikmaken van verschillende vermakelijkheden op het Lunapark. 14.00 uur. Opvoering van Grimm's Sprookje: „De drie betooverde Prinsesjes", door het Kunstzinnig Jeugdfooneel te 's-Gravenhage, in het Openlucht Theater. VRIJDAG 23 AUGUSTUS. 14.00 uur. Bloemencorso voor kin deren met versierde fietsen, auto peds, karretjes enz. Muzikale be geleiding. Opstelling Soester Eng weg. Route; Wald, Pyrmontlaan, Schrikslaan, Bcetzlaan, Koningin- nelaan, Julianalaan. Soester Eng- weg. Inschrijving Verkeershuis vóór 21 Augustus. Fraaie prijzen. ZATERDAG 24 AUGUSTUS. 14.15 uur. Start vanaf Hotel Eem land van de Groote Nationale Wandeltocht onder auspiciën der Wandelsport-vereen. „Dudok de Wit" over 20 en 30 K.M. Route 30 K.M.: Brinkweg Stadhou derslaan, Kotningslaan, Amsterdam- schestraafw., Generaal van Heufs- laan, spoorbaan over, Stationsplein, G. v. et. Veenlaan, over Emmabrug, Rijwielpad naar Hooge Vuursche, H i 1 versu m schestra a twegr ijw Lei pad naar Lage Vuursche, Bitum- weg tot Spiehuis, Utrechfscheweg, Koninginnelaan, Burg. Grothestr., Korte Brinkweg. (Rust in hotel Eemland.) F. C. Kuijperstraat, v. Weedestraat, Pr. Bernhardlaan, Soester Engweg, Zandpad volgen tot Betonweg, Nieuweweg, Bos straat, Wiekslooterweg, rijwielpad langs spoorbaan, spoorbaan over, Berkenlaantje, Beaufortlaan, van Lijndenlaan, rijwielpad tot Heide weg, Heideweg, Soestierbergschestr. Route 20 K.M.: Korte Brinkwieg, Stadhouderslaan, Koningslaan, Am sterdam schestraatweg, Utrechfsche weg, Koningiimelaan, Julianalaan, Soester Engweg en vandaar zelfde parcours 30 K.M. Feestelijke inhaling door P.V.O. vanaf Hotel „De Boschvïjver" aan de Soesferberöschestraat, te pl.m. 19.00 uur. 15.00 uur. Wieler-clubwedsitrijden ge organiseerd door de Gooïschie Wie- Ier Club „De Adelaar". Parcours: Beckeringhstraat, Belve- dèreweg, Kostverlorenweg. ZONDAG 25 AUGUSTUS^ 10.45 uur. Start vanaf Hotel Eem land van den tweeden dag van de Grootte Nationale Wandeltocht. Parcours als op Zaterdag 24 Aug. Gedurende heit tijdvak van Woens dag 21 Augustus tot en met Zater dag 31 Augustus (met uitzondering van Zondag 25 Augustus) GROOT LUNAPARK. Distritmtieni cuws. MARGARINE OF VET NAAR KEUZE. Met ingang van 18 Augustus zal de gescheiden distributie van margarine en vet worden opgeheven en zal ©en bon worden aangewezen, waarop naar keuze vet of margarine kan worden gekocht. Daarnaast zal de bon, waarop uitsluitend boter ver krijgbaar is, gehandhaafd worden. Voor de periode van 18 tot en met 31 Augustus zijn de volgende rant soenen vastgesteld: voor kinderen geboren in 1942 of later een bon voor 250 gram boter en een bon voor 125 gram margarine of 100 gram vet; voor personen geboren in 1941 of vroeger ©en bon voor 125 gram boter en een bon voor 375 gram margarine of 500 gram vet. VERLAGING VAN DEN PRIJS CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. Met ingang van 12 Augustus is voor consumptie-aardappelen een lagere prijs vastgesteld. De prijs voor den consument is voor- loopig vastgesteld op 13 cent per kilogram. Nagegaan wordt, of deze prijs nog verder verlaagd kan wor den. Voor thuisbezorgen 'mag één cent per kilogram extra worden be rekend. MOEILIJKHEDEN BIJ DE DISTRIBUTIE VAN FRUIT OPGELOST. Aan de moeilijkheden, die waren ont staan ten aanzien van de voorgeno men distributie van fruit, is thans, een eind gekomen.' Tot en met Maandag 19 Augustus moeten de bonnen 476 en 976 voor het later te ontvangen fruit worden ingeleverd. SINAASAPPELEN OP KOMST. Op 15 Augustus zal een voorinlieve- ringsbon worden bekend gemaakt ter verkrijging van 500 gram sinaasappe len voor kinderen geboren in 1942 of later.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1