Het leuke nieuwtje. ESPERANTO. Plaatselijk nieuws. „Er zijn in Indië heel veel geheim zinnigheden, die wijEuropeanen, slechts moeilijk doorgronden", be gon de gerepatrieerde Indischgast „Een voorbeeld daarvan is: Kabar angin, het nieuws, dat door den wind wordt voortgedragen, dat door middel van de „tong-tong" wordt doorgegeven. Mijn collega Wikstra bijvoorbeeld heeft al z'n dagen gedacht, dat zijn groot bedrog door Kabar angin was uitgekomen. We waren in die dagen beide admi nistrateur bij een groote onderne ming, die eens per jaar heel behoor lijke dividenden en aan haar em- ployé's ook heel goede tantièmes uit keerde. Onze vriend Wikstra was met een Hollandsche vrouw getrouwd, die hem geducht kort hield. Voor Wik stra was dat niet slecht, maar Tien tje, zoo noemden wij die tante, maak te het zoo bont, dat Wikstra haar op alle mogelijke manieren voor het lapje hield, om toch op tijd zijn splitje of zijn paitje te kunnen krij gen. Als hij de kans kreeg, boorde hij haar een extra zakgeldie door den neus. Zoo noemde hij dat. En het was fantastisch, welke slinksche en sluue wegen Wikstra bewandelde om aan zijn trek te komen. „Als we tantième krijgen, sla ik een grooten slag", vertrouwde hij me toe. „Ik ben Tientje al aan het voor bereiden". „Hoe dat zoo?" vroeg ik verwon derd. „Ik vertel haar, dat de Maatschappij niet zoo'n best jaar heeft gemaakt, dat we wel niet zooveel zullen krij gen", vervolgde Wikstra, „en als het dan zoover is, dan heb ik tenminste geld." Ik was die vertrouwelijke niededee- ling al vergeten, doch toen we wer den opgeroepen om het ons toebe- hoorende bedrag ten kantore van den hoofdadministrateur te halen, zei Wikstra, dat hij den brief, waarin zijn aandeel was genoemd zelf had opengemaakt en dat hij de lieve Tientje duizend gulden te weinig had opgegeven. „Daar nemen wij er straks een op" verzekerde hij. Bij den hoofdadministrateur was het 't gewone gedoe: van heinde en ver waren de administrateurs gekomen. Het was in de voorgalerij een gezel lige drukte en de een na den ander werd bij den hoogsten baas geroe pen, die na een kleine toespraak het tantième persoonlijk overhandigde. Toen Wikstra in den grooten kring terugkeerde, zag ik, dat hij de groote envelop-met-inhoud snel open maakten, een biljet van duizend gul den er uit vischte en dit in z'n schoen werkte. Na het tantième-feest reden we sa men terug en Wikstra, blij, dat hij zijn lieve Tientje er zoo kostelijk tusschen had het duizendgulden- biljet zat keurig in z'n schoen en dat vond ze nooit! was in het beste humeur van de wereld, toen hiï na veel dronken op den goeden af loop, later op den dag zijn „mas sopïer" opdracht gaf, naar huis te rijden. Twee dagen later kwam Wikstra toe vallig bij mij op de onderneming. „Dat was heelemaal stuk", zei hij somber, toen ik vroeg of Tientje al iets had gemerkt. „Ik kwam thuis, hé ik zei, dat het nog meeviel ik gaf Tientje de heele envelop ze telde 't geld na, ze keek me toen aan en zei: „en nu nog die duizend gulden, die je in je schoen hebt." „Als jij het snapt, dan snap ik het óók! Een geval van: Kabar angin. Ik moet erkennen, dat ik het een vreemd geval vond zóó vreemd, dat ik het nader uitploos. En toen bleek, dat het heelemaal niet zoo gek was, dat Tientje de duizend pop dadelijk opeischte. De chauffeur van Wikstra had na melijk gezien, wat Wikstra in de open galerij miet z'n tantième ge daan had. Toen Wikstra bij mij thuis de eene dronk na den anderen op den goeden afloop nam, belde zijn chauffeur naar den schrijver van zijn kantoor om dien iets te vragen. Zoo terloops vertelde hij, wat hij van hun baas had gezien. En de schrijver vertelde het aan de djongos en de diongos bracht het over aan de kokki deze nam ba boe erover in het vertrouwen en de baboe, die mevrouw in het bou doir moest helpen, kon haar mond niet houden. Kabar angin Eenigen tijd gelegen schreven we, dat de Internationale Esperantobond handteekenïngen aan het verzamelen was om de U.N.O. te overtuigen, hoe zeer deze taal de belangstelling heeft van alle volkeren. Nog is alles niet binnen, doch reeds kan gezegd worden, dat het resultaat tot op heden de verwachting over treft. Bij duizenden komen de verklarin gen binnen en niet alleen van Es perantisten. Zeer veel sympathiebe tuigingen komen binnen van perso nen, die de taal nog niet geleerd hebben, doch die wel inzien, dat slechts een internationale hulptaal (die de bestaande talen respecteert) tot meer onderling begrip en ver staan kan voeren. Dit is dringend noodzakelijk, want hoe vaak lezen we immers, dat de groote heer en, die onze geschiedenis maken op de internationale confe renties, het niet eens zijn met de vertalingen door een tolk gegeven. Vooral de vertalingen uit het Rus sisch schijnen vaak aanleiding te geven tof correcties. Voor het ge mak en voor de Werelldvrede zou hef zeer gewenscht zijn, indien de heeren zich daarom van Esperanto bedienden. Zij hebben dan dadelijk contact met elkaar en de volle con trole over alles wat gesproken wordt. RIJWIELDIEFSTALLEN. Van G. aan den Nieuweweg, die zijn rijwiel 's nachts achter het huis had laten staan, kwam 's morgens tof de ontdekking, dat dit karretje in ande re handen was overgegaan. Ook Mej. Van V. aan de Soester- bergschesfraat kwam aangifte doen van diefstal van haar rijwiel. AANRIJDING. Op de Middelwijkstraat had een ei genaardige aanrijding plaats. Ter hoogte van den Gouden Ploeg reed in de richting Amersfoort een ponywagen, terwijl daarachter met groote snelheid een auto naderde. Hoewel de pony-wagen naar rechts uitweek, passeerde de auto zoo rake lings, dat met den knop van het autoportier de jas van een der in zittenden van den ponywagen werd gegrepen en opengescheurd. Met geopend portier reed de auto door. GRATIS SLAAPGELEGENHEID. In het wachthuisje van den autobus- dienst op den hoek Birktstraat-Ferd. Huycklaan, werd een slapende man aangetroffen. Het bleek J. van B., een evacué uit Zeeland te zijn. Op het politiebureau werd hem ge legenheid gegeven om zijn verstoor de slaap voort te zetten. POSTDUIVENSPORT. De postduivenvereniging „De Zwa luw" hield Zondag 11 Augustus een wedvlucht vanaf Quievrain. Duiven los 7 uur 50 min. Eerste duif 10 uur, 31 min., 10 sec. Laatste duif 10 uur, 38 min., 53 sec. Uitslag: H. Gorissen 1-3-12-14 17. J. Kamerbeek 2-5-9. A. Jansen 4. Si. Rijksen 6-10-18. C. van Soest 7-8-19. G. Haks 11-13-20-21. C. Karstens 15- 16. Tevens hield dezelfde vereeniging de eerste navlucht vanaf Roozendaal. Duiven los te 9 uur, 10 min- Eerste duif 10 uur, 8 min. 56 sec. Laat ste duif 10 uur, 17 min., 21 sec. Uitslag: G Visser 1-20-21. H. Goris sen 2-7-17. C. van Soest 3. Jac. Kamerbeek 4-19-31. H. Kriek 5. J. Gaasbeek 6-13-25. Si. Rijksen 8-15- 27-28. R. J. Stalenhoef 9-14-32-33. G. Haks 10-24. A. Rijksen 11-34. N. Bal- tus 12-26-29. C. Karstens 16-18-30. G. Geijtenbeek 22-23. Ook de vereeniging „De Vriend schap" hield Zondag 11 Augustus 'n wedvlucht vanaf Quievrain. Afstand 226 K.M. Gelost te 7 uur 50 min. De uitslag was als volgt: W. Roest 1-13-14. H. Polhman 2. W. Nieuwenhui9 3-10-15. Mej. C. Paau- we 4-6-11-12. J. Pot 5-7-8-9. Dit was tevens het laatste station ionge duiven. De kampioenschappen ■werden als volgt behaald: Duifkampioen: 1. Mej. C. Paauwe 114 punten. 2. W. Nieuwenhuis 108 punten. 3. W. Nieuwenhuis 103 pun ten. Hok-kampioen: 1. W. Nieuwenhuis 136 punten. 2. Mej. C. Paauwe 122 punten. 3. W. Roest 118 punten. Deze vereeniging hield ook een wed vlucht vanaf Roozendaal met oude en jonge duiven. Afstand 92 K.M. Gelost te 9 uur, 10 min. De uitslag was alsvolgt: W. Nieuwen huis 1-3-4-6-7-9-20. W. Roest 2-5. R. Bokma 8. J. Pof 10-12-14-23-24. H. Spikman 11. J. Rijnders 13-16. G. Sukel 15. H. Polhman 17. E. Daat- selaar 18-19-21. H. Kohier 22. LICHAMELIJKE OEFENINGEN AAN DE OPENBARE SCHOOL. In de morgenmiddag te houden vergadering van den gemeenteraad zal worden voorzien in de vacature van vakonderwijzer in de lichamelij ke oefening aan de openbare Ulo school en de openbare school v.g.l.o. De hiervoor door B. en W. opge maakte voordracht luidt: 1. W. Kuchlein te Emmen. 2. W. Commijs te Baarn, 3. A. Lagerweij te Den Helder. MOORDPLANNEN. De dochter van W. deed op het politiebureau de mededeeling, dat 'n inwonende kostganger, een ziekere D., thuis, onder invloed van sterken drank, op haar vader zat te wach ten, teneinde hem een kopje kleiner te maken. Natuurlijk toog de politie direct op pad om zulks te voorko men. Bij de komst der politieman nen bleek echter, dat de man reeds zijn woede had gekoeld op een on schuldige wieg, welke hij naar be nedein had geworpen en naar bed was gegaan om zijn roes uit te slapen. ZWARTE HANDEL. R. kwam op het politiebureau mede- deelen, dat een vischboer op den Heuvel weg met paling ventte en de ze verkocht voor f3.per pond. Een direct ingesteld onderzoek le verde echter geen resultaat op. REGELING GASLEVERING. De capaciteit van de gasfabriek te Amersfoort, van welk bedrijf onze gemeente haar gas betrekt, laaf niet toe, dat Soest in de toekomst in voldoende mate van gas wordt voorzien. 't Is daarom, dat het gemeentebe stuur thans ook een regeling tot gaslevering wenschf aan te gaan met de gemeente Baarn. NIEUWE SUCCESSEN VOOR DE MOTORCLUB „SOEST". Ook de terrein wedstrijden te Ede, Zaterdag j.1. gehouden, brachten een succes voor de M.C.S. Jan Timmer, met zijn 500 c.c. Nor ton, werd zoo overtuigend winnaar in zijn klasse, dat hij maar liefst 20 minuten voor de tweede aankomen de eindigde. Die 20 minuten spreken boekdoelen over de zwaarfce en de enorme leng te van dit circuit en het is te be grijpen, dat de Nederlandse he ter reinrijders den moed reeds in de schoenen zinkt, als zij de Soiester kanonnen zien aankomen, die zoo zachtjes aan alle wedstrijden win nen. Voor Timmer zelf is deze wedstrijd een mijlpaal in zijn renmierscarrière, omdat hij voor het eerst een eerste plaats veroverde. Henk van Kooy eindigde als derde in het klassement, niet omdat het hemzelf te machtig werd, maar om dat zijn 500 c.c. Norton aan een kleine storing leed, die niet snel genoeg fe verhelpen was. De aansporing, die de voorzitter van de M.C.S. tot de leden richtte op den grooten feestavond ter huldi ging van de Soester terreinrijders, is niet zonder succes gebleven, want binnenkort komen drie nieuwelingen ons rennersaantal versterken. Laten we hopen met evenveel suc ces als onze cracks. DE FINANCIëN ONZER GEMEENTE. Blijkens een circulaire van den mi nister van Binnenlandschie Zaken van 4 Juli 1946 zal aan de gemeenten: met een eigen politiecorps een rijks bijdrage in de kosten van dit onder deel worden toegekend. Als gevolg hiervan kan onze gemeen te voor 1946 rekenen op een bedrag van f 102.000.— Ook kan over de jaren 1943, 1944 en 1945 nog gerekend worden op een bijdrage van het Rijk in de kosten van dit onderdeel, tot bedra gen die voorshands worden ge raamd op resp. f57.000.f69.000.-, en f87.000.—. Hef tekort op de be groting 1943 is reeds gedekt door beschikking over de reserve van het gasbedrijf, zoodaf de uitkeering over dat jaar ten bate van 1946 kan wor den gebracht. Voor 1944 is van hef Rijk een voor schot in het tekort ontvangen van f38.000.welk bedrag wel zal moe ten worden teruggeven, zoodat per saldo f31.000,— zal' worden ontvan gen, welk bedrag eveneens ten bate van 1946 kan worden gebracht. Bij de vaststelling van het nadeelig sal do der rekening 1945 kan met de bijdrage van het rijk rekening wor den gehouden- Bedoeld saldo komt ten laste van 1947. Hieruit volgt, dat Soest over de voorgaande jaren eigenlijk niet nood lijdend is geweest. Jammer genoeg kunnen we dit niet zeggen miet be trekking tot 1946. De begrooting voor dit jaar geeft immers, de hierboven genoemde voordeeltjes niet meegerekend, 'n te kort van f380.000. OPLEIDING GEZINSVERZORGSTER. In Bussum gaat de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers in samenwerking met Volksherstel, in het Opleidings- fehuis, Boschlaan 5, met September de nieuwe half-jaarlijksche cursus voor „Gezinsverzorgsfers" openen. Deze cursus duurt 6 maanden en wordt gegeven in internaats-verband. De meisjes beginnen met 3 maan den theorie, gevolgd door drie maan den gedeeltelijk thorie en praktijk. De meisjes verbinden zich na de half-jaarlijksche opleiding nog een jaar als „Gezïnsverzorgsfer" werk zaam te zijn, waarna hun het diplo ma van „Gezinsverzorgsfer" wordt uitgereikt. Tot deze opleiding worden toegela ten meisjes van 18-30 jaar, die een huishoudelijke opleiding hebben ge noten of in de praktijk huishoudelijk werk hebben gedaan. Algemeene ge schiktheid voor het gezinswerk moet aanwezig zijn. Behalve enkelie huis houdelijke vakken, die op de Huis houdschool gegeven worden, omvat het leerplan: inzicht in maatschap pelijk werk, eenvoudige opvoedkun de, kinderverzorging, verpleging in huis enz. De cursus is gratis. Gedu rende de eersfe drie maanden van de opleiding wordt f2.50 zakgeld per week gegeven; de volgende drie maanden wordt dit verhoogd tot f 5. Na de opleiding wordt gedurende de praktijk f10.per week salaris betaald. Voor dezen cursus kunnen ook ex terne leerlingen worden aangenomen. Nadere inlichtingen worden verstrekt Woensdag- en Vrijdagmiddag van 2-4 uur in het U.V.V.-huis, Bosch laan 5, Bussum en aan het kantoor van Volksherstel, Soest.

Soester Courant | 1946 | | pagina 3