Rusland - Amerika. Distributie- en andere zaken. Luctor et Emergo. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. 22e Jaargang - No. 71 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedeslraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Franco per post 1 1.75 p. kw. Dinsdag 10 Sept. 1946. Europa kan weer gerust zijn: het incident Joego SlaviëAmerika is geregeld. Deze zaak frof ons echter meer als een symbool van wat de huidige we reld te zien geeft, dan als een aan leiding tot den derden wereldoorlog, waar de geheele menschheid op schijnt te wachten en als hoedanig het ultimatum, dat Amerika stelde reeds weed gedoodverfd. Het wel wat respectlooze overvlie gen van de Amerikanen en het wel wat snel naar de vuurwapenen grij pen van de Jcego-Slaven, teekenden als het ware de twee stroomingen, die de wereld van vandaag te zien geeft. De eerste, die we gemakshalve de Amerikaansche zullen noemen, wil vrijheid, vrijheid van armslag bij het opbouwen van de verstoorde han delsbetrekkingen, bij het ontsluiten van nieuwe grondstoffen-gebieden; bij het stichten van nieuwe produc tie-centra; bij het inrichten van ie dere samenleving, zooals het betrok ken volk dat goeddunkt, kortom, de vrijheid van zakendoen, om er alle partijen beter van te laten worden; wel wetende, dat een klant, die het „goed doen kan" wenschelijker is, dan een klant, die wel wil koopen, maar niet kan betalen. In het kort gezegd wil deze groep een samenvoeging van de verschil lende volkengemeenschappen tot 'n geheel, dat, met handhaving van de 'zelfstandigheid, tot onderlinge sa menwerking komt, waarbij alle dee- len wèl zullen varen, al zullen de eerste tientallen jaren de spannin gen ook tusschen hen niet ontbreken. Bij de tweede groep, die we da Slavische zouden kunnen noemen, zijn juist de tegenovergestelde ten- denzen aan het werk. Alles wat onder de Russische con trole staat is potdicht; alle „vreem de" invloed wordt geweerd. Bij de reusachtige taak, die de Sovjet- Unie zich heeft gesteld, een ïndus- strie-apparaat op te bouwen, dat eerlang het Amerikaansche moest overvleugelen, treedt het niet naar buiten om producten uit te wisse len. Het haalt geen vreemde technici binnen om mede te heil pen het in gewikkelde nieuwe organisme mee op te bouwen. Het past de onder zijn invloed gekomen staten in hef mozaïk van zijn economischen bouw en maakt de belangen van die vol ken ondergeschikt aan het groote belang van den Russischen staat, zoo men wil aan dat van den Rus sischen mensch. Het sluit zich niet alleen op in zijn economisch-geografisch gebied, maar steekt als een egel zijn afweerpennen nog naar buiten, naar den Bosporus, naar den Donau, naar West-Europa via zijn geestver wanten daar, naar het Zuiden, naar Iran, naar het Oosten, naar China. Zij wekt angst bij de zwakken, wan trouwen bij hen, die onderlinge sa menwerking wenschen, haat bij den sterken, afkeer bij allen. Gevoelens, die in de Sovjet-Unie evenzeer heerschen ten opzichte van de rest van de wereld. z\ls volk is het Russische pas in 1917 geboren, voordien was net siaaf van zijn heerschers. En dan herinnert het zich hoe aan zijn wieg de witte legers stonden, die wer den gesteund door het Wesfersche kapitaal, Jioe het bij zijn groei werd gehinderd door manipulaties van de petroleum- en andere industrie-ko ningen, dat hef bereiken van zijn volwassenheid werd bedreigd door den vernietigingswil van een Hitier, in zijn oogen een instrument, dat door de Westersche mogendheden slechts aan de macht werd gelaten, omdat men verwachtte, dat het zich tegen Moskou zou keeren. Wanneet: er zulk een mentaliteit heerscht, ligt het bevel tot vuren los in den mond, wanneer ten op zichte van de grenzen een zekere nonchalance voorkomt. We maken ons er niet druk om, de kwestie, waar het om ging, is alweer gere geld. Maar de menschelijkheid stelt aan de volken een ander ultimatum. Een ultimatum, dat luidt: respecteert el- kaars zelfstandigheid; Iaat uw ge dragingen niet leiden door wantrou wen en richt uw werkzaamheden op het welzijn van de geheele mensch heid. Want anders zullen binnen weinig jaren slechts enkele van de laatste voortbrengselen van uw „be schaving" overblijven. OHicieele mededeelingen. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest maken bekend, dat de raad dier gemeente in zijn verga dering van 3 September 1946 de na volgende personen benoemd heeft tot leden van de verschillende raads commissies 1. Financieele en belastingcommis sie (Voorzitter Wethouder J. van den Arend) Mevr. Th. J. Bungener- Odinot, den heer J. G. Dullaarf, Me vrouw S. G. Landweer-De Visser en de heeren J. W. Ooms en W. Schim mel. 2. Commissie Openbare Werken (Voorzitter Wethouder W. G. van Zadelhoff) de -heeren P. Beekman G. Burgwal, A. P. Hilhorst, J. Noo- der en C. Verboom. 3. Commissie Grondbedrijf en Uit breidingsplan (Voorzitter Weth. W. G. van Zadelhoff) de heeren J. G. Dullaarf, A. P. Hilhorst, R. Hilhorst, Mevr. S. M. Polet-Musler en den heer J. A. Schaafsma. 4. Commissie Gasbedrijf (Voorzitter Wethouder J. van den Arend) de heeren J. H. Hom en J. Nooder en Mevr. H. A. E. K. van der Swan-de Kiewif. 5. Commissie Sociale Zaken (Voor zitter Wethouder K. de Haan) de heeren G. Burgwal, J. H. Hom, Mevr. 5. M. Polet-Musler, den heer J. A. Schaafsma en Mevr. H. A. E. K. van den Swan-de Kiewif. 6. Commissie Strafverordeningen (Vporzïtter de Burgemeester) den heer H. J. S. Clemens, Mevr. S. G. Landweer-de Visser en de heeren J. W. Ooms en C. Verboom. MEER BRANDSPIRITUS. Met ingang van begin October zul len de handelaren met een grootere hoeveelheid brandspiritus worden bevoorraad. Zij ontvingen den laat- sten tijd een hoeveelheid, die ge lijk was aan 40 procent van hun voor-oorlogschen omzet; dit percen tage wordt verhoogd tot 60 procent. Alle bonnen voor brandspiritus, die in den loop van den tijd zijn uitge geven, verliezen met ingang van 1 October a.s. hun geldigheid. DE PRIJZEN VAN FRUITPRODUCTEN. De prijzen van vruchten op sap, snelgevroren vruchten, kersen- en boschbessensap - fruitproducten, die een min of meer luxe karakter dra gen - zijm door de overheid vrijge laten. De reden hiervan is, dat de fruit- verwerkende industrie 'n gedeelte van het versche fruit slechts tegen buitengewoon hooge prijzen heeft kunnen inkoopen en dat het om ar tikelen gaat, die wegens de hooge bewerkingskosten ook voor den oor log slechts een beperkten kring van afnemers bereikten- De overige fruitproducten, die voor den oorlog wèl voor de gewone beurs bereikbaar waren, blijven ech ter aan een officieel,en maximumprijs gebonden. Dat zijn o.m. jam, roode en zwarte bessensap, frambozensap, appelmoes, vruchtenwijn, vruchten dranken. limonade enz. Ook tomatenpuree, tomatenketchup en tomatensap blijven aan maximum prijzen gebonden. KRACHTVOER VOOR VARKENS. Veehouders, wier bedrijf kleiner is dan 7 H.A. of uit minder dan4H.A. bouwland bestaat, kunnen kracht voer voor varkens ontvangen op ba sis van het aantal afgeleverde var kens. Het Bedrijfschap voor Vee voeder garandeert hun dit kracht- voeder voor elk varken met een ge slacht gewicht van ten minste 30 k.g. dat zij vóór 15 Februari 1947 aan het Veen en Vleeschaankoopbureaü afleveren (tegen den prijs van fl.87 per k.g. geslacht gewicht bij een ge wicht van 70 k.g.). Voor varkens met een geslacht ge wicht van 30 tof 40 k..g. ontvangen zij 1 k.g. voeder per k.g. geslacht gewicht. Voor varkens met een geslacht ge wicht van 30 tot 40 k.g. ontvangen voeder per k.g. geslacht gewicht tot een maximum van 250 k.g. kracht voeder per afgeleverd varken. MAXIMUM PRIJZEN VOOR AAL EN PALING GEHANDHAAFD. Hoewel de maximumprijzen voor de overige zoetwafervischsoorten thans zijn vervallen, blijven voor aal en paling, zoowel versch als gerookt, maximumprijzen gelden. Opdat iedere consument wete, wat hij ten hoogste voor aal en paling mag betalen, volgen hieronder de vastgestelde maximumprijzen per pond: Versche aal en paling: a. 250 gram en zwaarder fl.95 b. van 125-250 gram fl.35 c. van 62i/.-125 gram f 1.15 d. tot 621/., gram f 0.80 e. ongesort. kuil- of fuikaal f0.90 gerookte aal en paling: a. 200 gram en zwaarder f 3.20 b. van 100-200 gram f2.25 c. van 40-100 gram f 2.10 d. tot 40 gram fl.80 CONCURRENTIE- VERORDENING SLAGERSBEDRIJF. Blijkens 't voedselvoorzieningsblad nr. 62 van Zaterdag 7 September 1946 heeft de Vakgroep Slagerij een „Concuri-entïe-verordenïng Slagers- bedrijf" uitgevaardigd. Deze veror dening verbiedt slagers aan afne mers aanbiedingen te doen, die zij niet kunnen nakomen, indien zij overeenkomstig de voorschriften voor de verdeeling van vee en vleeschwaren handelen. Plaatselijk nieuws. COLLECTE „HEWONNEN LEVENSKRACHT". Zaterdag 14 September houdt hef plaatselijk coYnité van „Herwonnen Levenskracht" een huis- en straat- collecte, welke moet helpen de zoo gevreesde T.B.C. te bestrijden. Deze oude volksvijand, die, dan zij den taaien strijd van voor den oor log, voor een groot deel verslagen was, heeft gedurende den oorlog we derom ver om zich heen gegrepen. Wat is het niet heerlijk om in volle gezondheid te mogen arbeiden, doch velen moeten dit geluk missen. De Wieringermeer-polder geeft een rijken oogst. Nog geen jaar is het geleden, Dat „de Meer" nog water was, Een groote, onafzienb're vlakte; Een ruwe, ruige waterplas. Na een jaar van noesten arbeid, Dat den boer werd toevertrouwd. Tóch nog sporen van verwoesting, Maar het land is weer bebouwd. Heeft u 't in de krant gelezen? Kijk, dat geeft den burger möed, D'oogst is in de Meer'geweldig; D'opbrengst is bijzonder goed! Een jaar geleden: klotsend water, Nu oogst men er weer het vlas. Men zou zeggen: ,,'t is een wonder, Als dat buiten Neêrland was." Velden vol met ruischend koren Prijken weer in onze Meer. Vele rappe handen oogsten, .Plaatsen schoven, keer op keer. Woningen zijn nog bouwvallig; De boer zorgt eerst voor hef bedrijf. Stal en schuur zijn weer in orde: De dieren hebben hun verblijf. Zoo werkt Neêrland aan den opbouw; 't Werk blijft altijd nummer één. En de Meer maakt 't weer duidelijk: De mensch leeft niet bij brood alleen. Helpt daarom deze collecte te doen slagen en aan de lijdenden hun ge zondheid terug te geven. „Herwonnen Levenskracht" wil de moeilijkheden, ontstaan door de zoo gevreesde ziekte, mede dragen en oplossen. Zij verdient daarom ons aller steun. HANDELSAVONDSCHOOL BAARN. Belangstellenden verwijzen wij naar een in dit nummer voorkomende ad vertentie van de Handelsavondschool te Baarn. Zooals wel algemeen bekend, levert Soest elk jaar ongeveer de helft der leerlingen voor deze school. Het onderwijs op deze school is zoo ingericht, dat zij, die uitsluitend de lagere school bezochten en niet meer leerplichtig zijn ook het onderwijs kunnen volgen. Zij, die in hef bezit zijn van het U.L.O.-diploma, worden geplaatst in de 4e klas. Een bijzondere omstandigheid is te vens, dat het einddiploma der school vrijstelling geeft van het Midden standsexamen. Daar de lessen dezer dagen aanvan gen, is spoedige opgave gewenschf. JAZZ-CONCOURS. De in onze gemeente welbeken de amateurband „The Blue Stars", vroeger spelende onder den naam van „De Cupido's", nemen a.s. Woensdag deel aan een Jazz-con- cours, hetwelk gehouden wordt in „Hof van Holland" te Hilversum. De volgende nummers zullen ten ge- hoore worden gebracht: 1. Lady be good. 2. There I've said if again. 3. 's Avonds bij 't licht der sterren. Alle nummers zijn gearrangeerd door de heeren Kraal en Dekker (KRADEK) met de volgende bezet ting Piano G. Dekker, Drums L. Keiler, Bas C. Lïmper, Trompet A. Weijche- kop, Tenor Saxophoon en Clarinef G. van Soest. De band staat onder leiding van den heer Gert van Soest. De jury bestaat uit de in de muziek wereld welbekende personen: Dolf van der Linden, P. Scheffer ei* Klaas van beek. Wij wenschen onze plaatsgenooten morgenavond veel succes.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1