Tusschen twee Polen VOORUITGANG. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kiv. 22e Jaargang - No. 72 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van VVeedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Franco per post f 1.75 p. Vrijdag 13 Sept. 1946. kw. De Tweede Wereldoorlog heeft het aangezicht der aarde doen verande ren. De continenten zijn weliswaar niet verschoven, er zijn geen nieu we zeeën ontstaan, maar de oude centra, waar de wereldpolitiek wordt uitgemaakt, waar het hart van het economische leven klopte, waar de geldleeningen aan de arme broeders in de wereldhuïshouding werden ver strekt, zijn door anderen vervangen. De twee voornaamste zijn Washing ton en Moskou. Beide steden zijn de polen gewor den, waartusschen die twee stroomen zich bewegen, die niet alleen in Amerika en in de Sovjet, maar ook in de rest van de wereld het reilen en het zeilen van de menschheid voor een belangrijk deel mee bepa len, stroomen, die elkaar ontmoe ten, soms langs elkaar heen gaan, maar meestal tegen elkaar botsen. Het land, dat het twijfelachtige voor recht heeft, het terrein te zijn, waar die twee machten elkaar raken, heeft het niet prettig. Getuige Iranl En de landen, die denken, dat ze straks tusschen die twee machten in be kneld zullen raken, als het er nog een beetje harder om gaat spannen, hebben ook niet een bepaald plei- zïerïg gevoel, getuige de mentaliteit in West-Europa. Voor de West-Eu- ropeesche staten wordt die onbe haaglijkheid nog vergroot, omdat het nog niet zoo heel lang is geleden, dat zij het waren, van wie de im pulsen uitgingen, die het wereldbe stel regelden. Maar moge het ons, Westerlingen, dan tot troost strekken, dat we in plaats van sterk begeerende, een sterk begeerde collectie landen zijn geworden. Maar ook die troost wordt weer een deel van haar ver zachting ontnomen, want de twee Grooten zijn druk bezig een weg te exploïteeren, die, tusschen hen de kortste verbinding vormend., Euro pa aan den kant laat liggen. Als we een pessimistischen bril op zetten, zien we in de toekomst de steden van West-Europa als thans de doode stadjes rondom het IJsel- meer. Parijs als Enkhuizen, Londen als Stavoren! Dat is natuurlijk overdreven, maar wanneer we de aardglobe voor ons nemen, c'e twee elkaar beconcur- reerende hoofdsteden van het Oos telijke en Westelijke halfrond op zoeken en, gedachtig aan de nog on aangevochten stelling, dat de kort ste weg tusschen twee punten de rechte is, er een draa^e tusschen spannen, komen we tot de merk waardige ontdekking, dat het draad je niet loopt over Europa, niet loopt door het oude China, maar langs het Noordpoolgebied. De rechte weg van Washington naar Leningrad loopt over IJsland; de rechte wieg van San Francisco naar Tsioenking b.v. over de Behring- straat. En aangezien de rechte weg de weg van het vliegtuig is, gaan de twee Grooten zorgen voor bases om die luchtlijnen ook metterdaad „vast te leggen". Reeds gedurende den oorlog bezet te Amerika de kusten van Groen land en IJsland. Het richtte er ba ses in en heeft onlangs de IJsland- sche regeering verzocht, deze bases er permanent te mogen houden, ter- wille van de wereldveiligheid. IJs land antwoorde naïf, dat, als deze veiligheid inderdaad zou worden ge diend met militaire bases op haar grondgebied, de U-N.O. dat dan zeer zeker zou vragen. Molotof heeft niet nagelaten heel belangstellend te informeeren, wat de Amerikanen op IJsland doen. We hebben daarbij te bedenken, dat de afstand ReykjavikNew York twee keer zoo groot is als Reykjavik— Leningrad. Westwaarts hebben de Amerikanen in samenwerking met de Canadee- zen een pijpleiding gelegd naar de mond van de Yukon om een begin te maken met den luchtweg naar China. Maar de Russen zitten evenmin stil. De kust van de Noordelijke IJszee wordt „ontsloten". Reeds in 1928 kreeg het „Arctisch instituut" op dracht vliegvelden aan te leggen. In juli 1937 vloog Gromov zonder tusschenlanding van Moskou naar Colifornië (10.000 K.M.) en in hetzelfde jaar werden de eilanden groepen ten noorden van Rusland en Siberië benevens de Noordpool zelf tot Russisch gebied verklaard. Nieuwe steden zijn in opkomst en naar verluidt, zou men er reeds aardbeien kweeken. Aan de aardbeien ontkenen deze gebieden echter hun belangrijkheid niet. Ze zijn de eenige plek, waar de twee wereldmachten elkaar di rect raken. De kortste route naar het hart van elkanders land, leidt door hun ijs woestijnen. Aan weerszijden wordt ijverig gewerkt om dien weg bruik baar te maken en de landen zelf zijn rijk aan delfstoffen. Misschien kunnen we er ons toch mee troosten, dat we een beetje „aan den kant" zijn komen te liggen! Oiiicieele mededeelingen. DIENSTPLICHT. AANVRAAG OM UITSTEL VAN EERSTE OEFENING. De Burgemeester van Soest maakt het volgende bekend. In het algemeen werden tot heden de verzoeken om uitstel van eerste oefening om studieredenen door de belanghebbenden rechtstreeks naar den minister van oorlog gezonden. Hieraan zijn vele bezwaren verbon den, die de vlotte afdoening der aanvragen ernstig in den weg staan. Ter bevordering van een snelle en juiste behandeling moet voortaan voor het verzoek gebruik worden gemaakt van een ter gemeente-se cretarie (afdeeling militaire zaken) verkrijgbaar formulier. Op dat for mulier bevindt zich een studiever klaring, die moet worden ingevuld en onderteekend door dengeen, die tot het afleggen daarvan bevoegd is. De indiening moet geschieden bij den burgemeest, die voor door zending aan den minister zorg draagt. Ook voor het aanvragen van uitstel van eerste oefening op grond van za- kenbelangen, dient men zich tot de gemeentesecretarie te wenden. Soest, 11 September 1946. De Burgemeester voornoemd, DEDEL. Distributienfeuws. HET SUIKERRANTSOEN VOOR DE PERIODE VAN 15—28 SEPTEMBER. Van 15 tot 28 September zal aan alle leeftijden een rantsoen suiker worden verstrekt van 500 gram, ter wijl bovendien een extra hoeveel heid van eveneens 500 gram, voor die periode beschikbaar zal worden gesteld. Deze extra 500 gram is de eerste helft van de reeds aangekon digde extra kilogram. Einde Sep tember zal de tweede 500 gram sui ker extra worden verstrekt. Voor zoover de voorraden bij de winkeliers dit toelaten, kan op de ze bonnen 'n dubbele hoeveelheid jam of gedeeltelijk suiker en ge deeltelijk jam worden gekocht. Zooals bekend, wordt sinds 1 Sep tember, telkens in een periode van 6 weken, elke eerste 14 dagen 'n bon aangewezen voor 750 gram sui ker (1500 gram jam), in de tweede 14 dagen 500 gram suiker (1000 .gram jam) en in de derde veertien dagen 750 gram suiker (1500 gram jam). Voor kinderen geboren in 1942 of later, luidt dit schema 750, 500 en 500 gram suiker of 1500, 1000 en 1000 gram jam. OP 15 SEPTEMBER MEER BOTER EN MINDER MARGARINE. In verband met de moeilijkheden bij den aanvoer van grondstof fen voor de bereiding van margari ne, zal van 15 tot en met 28 Sep tember en eveneens van 29 Septem ber tot en met 12 October minder margarine kunnen worden verstrekt. Hiertegenover zal het rantsoen bo ter tijdelijk met een gelijke hoe veelheid worden verhoogd. Het rant soen voedingsvetten voor personen, geboren in 1941 of vroeger, zal in die periode samengesteld zijn uit 25.0 gram boter en 250 gram margarine of 200 gram vet naar keuze en voor kinderen, geboren in 1942 of later, uit 250 gram boter en 125 gram mar garine of 100 gram vet naar keuze, ïn verband met onze précaire mar garine positie zijn dezer dagen 5000 ton oliën, voor de bereiding van margarine, in Engeland geleend- Plaatselijk nieuws. MOOI SUCCES. Op het concours hippïque, dat op het landgoed „De Neude" te Nij- kerk werd gehouden behaalde onze plaatsgenoot, de heer P. van Barre- veld, eenige fraaie successen. In de afd. ééinspan stamboekmerriën, 4 jarigen en ouder, behaalde hij met zijn paard „Charlot" den eersten prijs. Bij de beoordeeling van de klassen A en B stamboekmerriën werd de 8-jarige „Charlot" tot kampioen uit geroepen, waardoor de heer Van Barreveld een zilveren wisselbeker won. CONCERT. Zooals in ons vorig nummer per advertentie werd bekend gemaakt, geeft de Harmonie „P.V.O.", onder auspiciën van de Buurtvereeniging „Nieuwewieg", morgenavond te 8 uur een concert op het pleintje Nieuwe- weg hoek Parklaan. Het navolgende programma zal wor den uitgevoerd: 1. Hollandsch Glorie, marsch, L. Langlois. 2. Messidor, Ouverture, F. Andrieu. 3. Dragons de Villars, Fantasie, Maillard- 4. Camen Siiva, wals, J. IvanovicL 5. Dilbeek, marsch, Leon Marchand. 6. The Gladiators Farewell, marsch, W. L. Blankenburg. 7. Le Calif de Bagdad, ouverture, Boieldieu. 8. Voorwaarts marsch, potpourie. W. Ciere. 9. Wiener Praterleben, Wals, S- Translateur. 10. Jubel Klange, marsch, E. Eukel. B.V. „CENTRAAL" WINT EERSTEN PRIJS. De Biljartvcreeniging „Centraal" nam met al haar leden deel aan een mas sa-kamp, uitgeschreven door B.V. ,,'t Zwaantje" te Amsterdam en be haalde daar den len prijs door met 49-47 punten te winnen, hierdoor 'n prachtige beker in de wacht slee pen d. Negen handelmaatschappijen zul len 17 fabrieken van het Ame- rikaansche leger, die jwordejni omgeschakeld van ammuinitie- productie op de fabricage van kunstmest, exploiteeren- 'k Heb m'n oogen uitgekeken Op het bovenstaand bericht. Zou 't menschdom wijzer worden? Daagt nu eindelijk het licht? 't Valt me van die groofce heeren Heusch 'n heel klein beetje mee. Mest in plaats van handgranaten! 't Is werkelijk geen kwaad idee. 'k Kan alleen nog niet begrijpen, Hoe dat in zin werk zal gaan; Of er nu in die fabrieken De machines blijven staan, Die ook voor kanonnen dienden; 't Lijkt me wel een beetje raar En voor onze landbewerkers Ook niet zonder groot gevaar. Als er iets aan gaat mankeeren, Of een beetje wordt geknoeid; Is er kans, dat op den akker Nog een karabijntje groeit. Laten we het beste hopen; 't Komt ons zeker goed van pas! 'k Wou alleen graag, dat men eerder Op dat idee gekomen was. Distributiedienst Soest. BRANDSTOFFEN VOOR KAMER- EN PENSIONVERWARMING. Met ingang van 16 September 1946 zijn bij den distributiedienst formu lieren MD. 333-22 verkrijgbaar voor het aanvragen van vaste brandstof- fën Vöor kam er- en pensicr.b ewoners - voor het tijdvak van 1 October 1946 tot en miet 15 Januari 1947. De formulieren moeten worden in- vuld: a. aan de voorzijde door den ka mer verhuurder. b. aan de achterzijde door de(n) huürder(s) en vóór 28 September 1946 bij den distributiedienst aan 'f loket „Voorlichting" worden ingele verd. Voor Soesterberg kunnen in dit tijd vak aanvraagformulieren worden af gehaald en ingediend bij het bijkan toor. Op het formulier moet o.a. worden vermeid, aan hoeveel personen ka mers zijn verhuurd. Hierbij mogen geen familieleden (ook geen inwo nende ouders, kostgangers of inwo nend personeel) worden opgegeven. Pensions met 10 of meer gasten mo gen geen formulieren MD. 333-22 in vullen. Deze pensions kunnen per formulier MD. 393-05, eveneens af te halen aan bovengenoemd loket, voor zoover zulks nog niet is geschied, brandstofffen aanvragen bij de Brandstoffencommissie „Eml'and" te Baarn. NIEUW DISTRICT „EEMLAND". Vorige week werd te Baarn eert! nieuw district van den Ned. Bil jart Bond opgericht onder den naam „Bemland". Hierin spelen 8 vereenigingen uit Baarn, 6 uit Soest ,en 3 uit A'foort. Op 23 September begint de lande lijke competitie, waaraan ook zal worden deelgenomen. Het bestuur werd alsvolgt gekozen: A. Spijker, Soest, voorzitter; A. Stel, Amersfoort, secretaris; J. Bos, A- mersfoort, penningmeester; J. Ver meulen, Baarn, wedstrijdleider en de heeren A. Verkerk, Soest, H. Hol- brink, Baarn en R. Stalenhoef, Soest, commissarissen. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag 15 Sept. is geopend apo theek „Soesfdijk", v. Weedestraat 46

Soester Courant | 1946 | | pagina 1