Wij herdenken. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. k\v. 22e Jaargang - No. 74 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Teleloon 2566 - Giro 126156 Franco per post fl 1.75 p. kw. Vrijdag 20 Sept. 1946. De titanenstrijd om Arnhem en de bevrijding van Eindhoven.* Twee jaar geleden De geallieerde legers rukken op, snel, zóó snel, dat het geheele land de bevrijding voorvoelde ener op vooruit liep. Dolle Dinsdag was voorbij en een teleurstelling geworden. Nóg was te onzent de macht van het Duitsche Nazidom niet gebroken. Een harde sfrijd stond nog te wachten. Nieuwe hoop werd geboren: Zon dag 17 September '44 werden lucht landingen bij Arnhem en Nijmegen ondernomen en een groot geallieerd offensief in" Brabant ingezet. Nu zou het er om gaan: erop of eronder! Duizenden parachutisten dwarrelden omlaag, geweldige groote luchtvloten lieten de aanhangende zweefvlieg tuigen los bij Wolfheze, vliegveld Deelen en Oosterbeek. In de stad 'Arnhem waren de SS-recruteji vol komen verrast en vrij kort na de landing der eerste parachute-troe- troepen, reden jeeps Arnhem bin nen, rukten geallieerde valscherm jagers op in de richting van de Rijn brug: Waren de Duitschers tóch gewaar schuwd? Was de grootste luchtlan ding, die ooit werd uitgevoerd toch verraden? Het proces tegen Linde man King kong heeft ten deze geen klaarheid gebracht, doch ver raden of niet, de moderne strijd ontbrandde in al zijn verschrikke lijke hevigheid. De Britten konden slechts met eenï- ge honderden mannen tot in hef hart der stad doordringen; van de Rijnbrug werd alleen, het Noordelijke deel bezet. Een Duitsche pantser divisie rukte aan, doch werd vol komen in de pan gehakt. In de stad worden de Engelsche vrienden ge bombardeerd en ingesloten. Huis aan huis wordt door de Duitschers heroverd en versterking blijft uit. De troepen in de bosschen van Arn hem kunnen niet voldoende worden gefourageerd, bij Oosterbeek vecht de Airborne Divisïon (11000 man) een wanhopigen strijd, tien lange dagen en nachten. Dan is de slag bij Arnhem.verloren. De bevrijding zal eerst maanden la ter komen. Twee jaar geleden. Herdenken wij met eerbied dege nen, die voor onze vrijheid hun leven gaven, bij Arnhem en elders. Is de strijd om Arnhem door hef geheele land bekend en herdacht, van de bevrijding van Eindhoven, die denzelfden Zondag van den 17- den September werd ingeluid met een hevig bombardement van het vliegveld bij de stad, weet men min der af. Het bombardement werd gevolgd door het uitlaten van parachutisten in de omgeving van Son. Van twee kanten rukten die parachutisten op en des Maandagsochtend bereikten ze Eindhoven. Het enthousiasme der burgerij was geweldig. Het leek wel of de men- schen dol waren geworden en het kostte den Amerikanen de groot ste moeite, zich door de juichende menigte een doortocht te banen. De gemotoriseerde afdeeling, welke uit Valkenswaard naar Eindhoven was opgetrokken, moest het publiek haast over de teenen rijden. De stad was bevrijd, bijna zonder slag of stoot in handen der geallieerden. Zoo dacht men. Er was dan ook volop feest in Eind hoven. Maandag 18 en ook nog Dins dag 19 September. De bloemetjes werden "buiten gezet, totdat dien Dinsdag te 7 uur het bericht kwam: vlaggen inhalen! De vijand kan te rugkomen. Zoo was het inderdaad. De Duitschers hadden een offensief ingezet en bij Best werd hevig ge vochten. De Duitsche legermacht probeerde op te rukken naar Eind hoven, doch de tankformatïe durf de het niet aan het Nunensche brug getje over de Donge te nemen. Dit werd eerst later bekend, doch dien zelfden avond merkten de Eindho- venaren, dat er vliegtuigen boven hun stad verschenen, die oranje lichtballen uitwierpen. „Dat zijn de Engelschen, die ons vuurwerk komen brengen", dachten sommigen. Zij werpen spoedig uit den droog .geholpen, want nauwe lijks waren de vliegtuigen boven de stad, of de eerste bommen vielen al: de Duitschers waren uit wraak een terreuraanval begonnen. Over de geheele stad werden de bommen uit gestrooid en nu nog, na twee jaar, zijn de gevolgen van dezen aanval op weerlooze burgers te constatee- ren. Men dacht niet meer aan feest vieren en de Canadeezen moeten wel den indruk hebben gekregen, dat die Eindhovenaren niet bepaald enthousiast werden bevrijd. Officieele mededeelingen. KOSTELOOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter kennis van be langhebbenden dat gelegenheid tot kostelooze inenting tegen pokken wordt gegeven: Te SOEST op Woensdag 25 Sep tember a.s. te 14 uur precies, in een leslokaal der openbare lagere School in de Kerkebuurt aan de Middelwijkstraat en te 15 uur pre cies in de Mariaschool, Mariastraat (hoofdingang); te SOESTERBERG, op Woensdag 25 September a.s., van 14.30-15 uur, ten huize van den heer A. Th. M. Splin ter, arts, Amersfoortschestraat 3. Een week later zal op dezelfde plaatsen en tijden gelegenheid tot het nazien der inentingen worden gegeven. Aan de belanghebbende ouders wordt verzocht het trouw boekje mede te brengen en de ar men der in te enten kinderen vooraf goed te wasschen. Tevens wordt herinnerd aan de be palingen der inentingswet, welke de verplichting bevatten van de inen ting vóór den eersten verjaardag der kinderen, of indiening van ee|n be zwaarschrift volgens vastgesteld mo del, ten gemeentehuize te Soest en ter hulpsecretarie te Soesterberg verkrijgbaar. GEEN SPREEKUREN. Aan belanghebbenden wordt ter kennis gebracht, dat: Wethouder W. G. van Zadelhoff ver hinderd is spreekuur te houden op de Maandagen 23 en 30 September aanstaande; Wethouder J. van den Arend ver hinderd is spreekuur te houden op Maandag 23 September aanstaande; Wethouder K. de Haan verhinderd is spreekuur te houden op Dins dag 24. September aanstaande. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het ver zoek van de N.V. Bataafsche Im port-Maatschappij, Wassenaarsche- weg 80 te 's Gravenhage, om op perceel, kadastraal bekend in sec tie E nr. 1261 gelegen aan den Veld. Montgomeryweg een electrisch ge dreven benzine-installatie te mogen oprichten, door hen op heden is ver daagd. Distributienieuws. UITREIKING BONKAARTEN In het tijdvak van 23 September tot 11 October zullen levensmiddelen bonkaarten worden uitgereikt. Stamkaarten en inlegvellen dienen te worden medegebracht. De uitreiking zal plaats vinden te Soest in het St. Jozefgebouw aan de Steenhoffstraat en te Soesterberg in Café ,,'t Centrum", Rademakerstraat 6 en wel als volgt: SOEST. Voor hen wier geslachts naam begint met de letters A t.m. B op Maandag 23. en Dins dag 24 September. C t.m. D op Woensdag 25 Sept. E t.m. G op Donderdag 26 Sept. H t.m. K op Vrijdag 27 Sept. en Zaterdag 28 September. L t.m. M op Maandag 30 Sept. N t.m. R 'op Dinsdag 1 October. S t.m. U op Woensdag 2 October. V t.m. Z op Donderdag 3 October. Eiken dag van 9-12 en van 1.30-4 u. 's Zaterdags van 9-11.30 uur. SOESTERBERG. A t.m. K op Don derdag 10 October. L t.m. Z. op Vrijdag 11 October van 10-2 uur. ZELFVERZORGERS. Aan zelf ver zorgers zullen op bovengenoemde adressen bonkaarten worden uitge reikt voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters: SOEST. A t.m. F op Vrijdag 4 en Zaterdag 5 October. G t.m. K op Maandag 7 October. L t-m. R op Dinsdag 8 October. S t.m. Z op Woensdag 9 October. Eiken dag van 9-12 en van 1.30-3 u. 's Zaterdags van 9-10.30 uur. SOESTERBERG Tijdens de gewone uitreiking van bonkaarten op 10 en 11 October 1946. De uitreiking van bonkaarten aan gerepatrieerden zal geschieden van af Maandag 7 October 1946 aan 't loket „Kas IV" van het kantoor Kerkpad Z.Z. 55 te Soest. In het algemeen kunnen slechts aan personen, die in Soest woonachtig zijn, bonkaarten worden uitgereikt. Een uitzondering hierop kan wor den gemaakt voor hen, die tijdelijk hier ter plaatse verblijven en niet naar hun woonplaats mogen terug- keeren. Burgerlijke stand. GEBOREN. Robert Antonie Zwier, zoon van Baron H. A. Z. van Knobejlsdorff en M. W. van Vuuren, v. Lennep- laan 10. Aleida Jacoba, dochter van J. J. M. Ruijssenaars en P. N. Booij, Krpmmeweg 29. Robert Willem, zoon van W. van Tol en M. J. 't Hoen, Burg. Grothestraat 39. Sarina Maria, dochter van B. Scheurwater en H. Uileman, Oude Utrechtscheweg 42. Annetta, dochter van G. J. Horstink en G. Reinek, Kampweg 62. Kitty Risje, dochter van H. C. J. Kok en R. Baelde, Korte Hartweg 22. Antina Klazina, dochter van H. Fen- nema en G. Timmerman, Nachte- gaalweg 30. Johanna, dochter van T van Oven en C. Gorter, Soesfer- bergschestraat 190. Theodora Johan na, dochter van A. W. Voet en H. W. Vieberink, Schrikslaan 60. Gerritje Gerredina, dochter van M. Groeneveld en W. Homan, De Beau- fortlaan 14. Elisa, dochter van S. van den Brink en E. Konstapel', Dijkhuisstraat 8. ONDERTROUWD. J. H. v. d. Heuvel, 29 jr., sleepers knecht en J. C. M. Straver, Veen- zoom 11. J. H. Verlaan, 32 jr., pro curatiehouder en M. A. C. Kok, 30 jr, Prins Bernliardlaan 46. P. G. 't Lam, 24 jr., Houtbewerker en J. A. van Dijk, 22 jr., Hartweg 11. C. v. de Kraats, 24 jr., landbouwersknecht en H. van den Broek, 21 jr., School straat 38. GEHUWD. G. Reijerse, 60 jr., losarbeïder en M. Lappee, 64 jr., F. Huijcklaan 14. J. v. d. Belt, 21 jr., lasscher en J. P. Mooser, 22 jr., Birktstraat 11. C. H. Houdijk, 29 jr., garagehouder en P. E. van Hees, 24 jr., Vosse- veldlaan 19b. T. van Dijk, 24 jr., chauffeur en M. Sukel, 19 jr., Soes- terbergschestraat 83. Plaatselijk nieuws. SLEEP KRAAKT BAKFIETS. Dagelijks kernen, met de regelmaat van een klok zouden we bijna zeg gen en met loeiende sirenes, de sliepen, welke gevormd worden door leger-vrachtauto's uit de dump in Deelen, door ons dorp. Er wordt steeds in een behoorlijk tempo gereden en het mag een won der heeten, dat tot nu toe nog geen ongevallen moesten worden gemeld. Een dezer dagen was dit anders. Een sleep, die op de Van Weedestraat een rechts van den weg geplaatste bakfiets passeerde, moest op de zelfde plaats uitwijken voor een te genligger. De sleep kronkelde zich hierdoor als een slang over den weg, met 't gevolg, dat de vierde auto hef voer tuig kraakte. Doordat de eigenaar, M. te Hilver sum, zich in een der winkels op hield, deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. RIJWIELDIEFSTAL. Aan de beurt van overgave was nu de heer T. aan de Braamweg. De overname had plaats achter een woning aan den Nieuweweg, alwaar de heer T. zijn karretje afgesloten had geplaatst. Deze afsluiting had hij kunnen na laten, daar hij het sleuteltje in het slot had laten zitten. DE TOONEELBRIGADE. Deze week draait in City de zeer bijzondere film „De Tooneelbrigade". Het bijzondere in dit werk is wel de medewerking van nagenoeg alle grootheden op het gebied van too- neel, film, variété en muziek, die aan het front, op de booten, in de afgelegen kampementen, in de jung le amusement brachten aan de strijd ders. Nimmer vervaardigde Amerika een film met zoo'n groot aantal beroem de sterren. „De Tooneelbrigade" brengt een le venslied naast een swingnummer, 'n lach en 'n traan, klassiek naast jazz. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag 22 September is geopend apoth. „Soest", Soesferbergschestr. 8. SOESTER KUNSTKRING. Het eerste concert in het a.s. sei zoen, uitgaande van den Kunst kring Soest, zal op 4 November a.s. gegeven worden door den 16- jarigen pianist Theo Bruins. Theo Bruins is geen wonderkind, doch een eenvoudige frissche jon gen, die aan de piano wonderen ver richt. De grootste Nederlandsche kunste naars stonden verbaasd over zijn kunnen en verklaarden eenstemmig, dat hij in de toekomst tot groofe prestaties in staat» zal zijn. Hij .mag in hef a.s. seizoen slechts enkele concerten geven en Soest mag zich gelukkig achten op 1 van deze concerten beslag te hebben kunnen leggen.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1