De laatste der Mohikanen. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. 22e Jaargang - No. 76 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Gfro 126156 Franco per post t 1.75 p. kw. Vrijdag 27 Sept. 1946. Wallace is we^. De laatste medewer ker van Roosevelt, de laatste repre sentant van de richting in Ameri ka, die de stelling was toegedaan, dat er na dezen oorlog slechts één wereld zou zijn of géén wereld meer, heeft een kort briefje geschreven aan president Truman en is heenge gaan. Niet bepaald in stilte. Stilte is in strijd met Amerikaansche begrippen en we moeten toegeven, dat Walla ce ook wel een paar dingen heeft getzegd, waarop lawaai móést ont staan. Z'n bewering bijvoorbeeld, dat de buitenlandsche politiek van Ame rika op sleeptouw werd genomen door het Brïtsche Imperialisme. En dat het Amerika-van-vandaag op zijn achterste pooten ging staan, toen Wallace een soepeler houding tegenover Rusland propageerde is ook te begrijpen. Want de „good will", die Rusland tijdens en na den oorlog had verworven, heeft het bij de Amerikanen voor een goed deel verspeeld. En niet alleen in Ame rika! Maar ondanks de blunders, die Wal lace bij zijn heengaan maakte, blun ders, waarin zijn „boss" Truman. deelde, stemt zijn heengaan verdrie tig. Want het beteekent de liquida tie van een wereldpolitiek, die er op was gericht over de geheelle we reld den vrede te waarborgen, d.w. z„ de oorzaken en de aanleidingen tot gewapende conflicten uit het wereldbestel weg te nemen. Deze politiek is verlaten, niet nu, reeds veel eerder, maar de laatste bewofter van dat huis heeft de deur met een ietwat harden slag dicht getrokken en dat heeft de werelld, die zich immers zoo knus voelt, bij de ruzies in Parijs, de vlootdemon- straties in de Middellandsche Zee en het eeuwige „neen" van de Rus sen, opgeschrikt. Niet lang, we zijn al weer overge gaan tot de orde van den dag en het is goed, die orde eens te be kijken. De twee groote tegenspelers: Ame rika en Rusland, vormen twee werel den, die elkaar moeilijker verstaan, dan de bewoners van de aarde en die van een vreemden planieet. Bij beiden hebben daar dezelfde woor den een inhoud, die niet alleen in Azië en Amerika, maar ook weer in Europa een gehee'l verscheiden in houd hebben. We denken aan het woord: demo cratie. In Amerika beteekent het de vrijheid om overal ter wereld geld te verdienen; in Rusland beteekent het, dat de arbeider mag stemmen, wat de Staat hem voorzet. De oorlog is gestreden mede uit naam der democratie en die oor log is gewonnen. Dus meenen de Amerikanen, dat ze overal toegang mogen hebben om er hun dollars te verdienen en het lukt hun won derwel. Maar de Russen hebben dezen oor log mede gewonnen ook in naam der democratie, zooals zij die zien, en ze gaan rustig hun gang in de gebieden, die onder hun controle staan. Ze organiseeren er den econo- mischen wederopbouw, zooals dat in hun schema van hun groote rijk past op de manier, zooals Hitier de onder den voet geloopen landen in zijn schema wilde voegen en zij toonen zich hoogst verwonderd en hoogst verontwaardigd, als de anderen hen een anders gekleurde soort nazi's noemen. Voeg hierbij de eischen, die Ameri ka stelt om ongestoord zijn handel te kunnen drijven de eischen, die Rusland stelt om het vermeende neo- fascistische gevaar niet te dicht on der zijn grenzen te laten komen en een prachtige haard van con flictstoffen wordt opgebouwd. Zoo ziet de wereld 16 maanden na de onvoorwaardelijke overgave een geladen wereld inplaats van een ont spannen wereld en in zijn beperkt heid juicht het het heengaan van den man toe, die als een der Iaatsten de politiek van begrijpen en verzoenen van Roosevelt voorstond. En al moeten we toegeven, dat de ze laatste der Mohikanen nu niet de resoluutste was en eerder den indruk maakte van een weifelaar en een slappeling, we vragen ons af, of het publiek van vandaag wel het moreele recht heeft over weifelaars en slappelingen den staf te breken. Ingezonden stukken. JUBILEUM MARIASCHOOL. 1 October bestaat de Mariaschool te Soestdijk 25 jaar. Een comité is gevormd om dat feit op eenigszins plechtige wijze te herdenken. Soest dijk is zo met de Mariaschool ver bonden, dat deze herdenking zeker een succes zal worden en het het ju bilerend bestuur niet aan belang stelling zal ontbreken. Met de school jubileren twee leer krachten, die van de stichting af aan de school verbonden waren n.I. Mej. M. J. E- Orth en de Heer G. van Schalkwijk. Vijf en twintig jaar lang is telkens een klas aan hun zorgen toevertrouwd geweest, vijf en twintig jaar lang hebben beiden hun beste krachten gegeven aan de op voeding en het onderwijs van de Katholieke jeugd van Soestdijk en zo velen aan zich verplicht. Beiden waren en zijn geliefd bij de kindieren, gewaardeerd bij ouders en oudlleer- lingen. Soestdijk viert mét hen feest. Moge hun de belangstelling gewor den van al hun oudleerlingen, ook buiten de parochie en moge God hen nog» vele jaren sparen voor die Mariaschool. EEN VADER VAN OUDLEERLINGEN. Plaatselijk nieuws. OPENBARE VERGADERING SOESTER BESTUREN BOND. Dinsdagavond hield de Soester Be sturenbond een openbare vergadering in „De Gouden Ploeg''- De voorzitter, de heer Van Echten, sprak het openingswoord. In 't bij zonder heette hij welkom den wet houder van Sociale Zaken en de aan wezige gemeenteraadsleden o.w. Me vrouw Polet-Musler en Mevrouw v. d. Swan-Kiewit. Daar de heer C. de Vries op hef laatste moment verhinderd was te komen, sprak de heer Alebrandij over het onderwerp: Consumenten- crediet. Na de bevrijding, aldus spr., is het consumenfencrediet gekomen. Dat de loonen verhoogd zijn, noemde spr. heel goed, maar hiermede alleen zijn we er nog niet. Zij, die geen loon verdienen, zooals b.v. gepensionneer- den e.a., zijn niet in de gelegenheid om bepaalde verbruiksgoederen te koopen. Zij worden gedwongen om andere wegen in te slaan. Men heeft nu een oplossing gevon den. In Den Haag is de Crediett'aad gevestigd, die in verbinding staat met de centrale districten. Als iemand crediet wil ontvangen, kan hij zich tot den Districtsraad wenden. Deze bepaalt het bedrag, dat betaald moet worden, rekening houdende met het inkomen van den aanvrager. Een ieder kan f 100.aanvragen en c?e aanvraagformulieren zullen bin nenkort aan de postkantoren ver krijgbaar zijn. Ook in Soest is een districtsraad in gesteld. De namen van de leden zul len nóg nader worden bekend ge maakt. Te pl.m. 10.30 uur sloot de voorzit ter de vergadering met een kort woord. VROUWEN ELECTR. VER. Woensdagmiddag hield de Vrouwen Eliectriciteits-Vereenïging alhier haar eersten theemiddag in „Religie en Kunst". Nadat de vice-voorzitter de velé da mes welkom had geheeten, werd een overzicht gegeven van het winter- programma, hetgeen veel' omvat. 18 October zal een bezoek worden gebracht aan de nieuwe moderne huishoudschool' te Utrecht, terwijl op den middag in het gebouw van de P.U.E.M. een lezing voor de dames zal worden gehouden. In November volgt een kookdemon stratie en in December een Kerst middag met zang en declamatie. Verder komt in Januari Mej. Knoop spreken, terwijl voor Februari een demonstratie met de wichelroede op het program staat. Hierna droeg mevrouw Wisboom Verstegen meerdere fragmenten voor uit haar boek „Levenswond", waar naar door de dames niet gröote be langstelling werd geluisterd- RIJWIELDIEFSTAL. G. aan den Nieuweweg, die zijn rij wiel tegen een schuur had geplaatst, kwam tot de minder aangename ont dekking, dat zijn bezit in andere handen was overgegaan. HET GAASBEEKER GILDE. In hotel „De Gouden Ploeg" werd door „Het Gaasbeeker Gilde" een jubileumvergadering belegd, waarin 3 bestuursleden gehuldigd werden. De ouderman riep allen het wel kom toe. Spr. was verheugd over de groote opkomst en deelde mede, dat de heeren H. Butzel'aar en J. v. d. Bremer thans 30 jaar en G. Hil- horst 25 jaar 3id van het Gilde zijn. De jubilarissen werden in de bloe metjes gezet en ontvingen een sym bolisch schilderij, voorstellende een 'landschap en het ontstaan van het gilde. De ouderman feliciteerde de jubi larissen. De oudste dankte zeer on der den indruk van het fraaie schil derij en hoopte, dat vele jongeren zich zullen scharen bij het gilde. De ouderman sloot omstreeks 10 uur deze f eestverga dering. DE DIEF VAN BAGDAD. Deze grootsche kleurenfilm, met Conrad Veith in de hoofdrol, draait deze week in „City". „De dief van Bagdad" geeft een sprookje weer, maar een sprookje voor groote menschen, dat met de vaak onbegrijpelijke middelen der filmtechniek, tot een der meest spannende filmen is gemaakt. Het gebeuren verplaatst ons in het romantische Oostersche léven, in die wonderlijke sfeer van het oude Bagdad, en doordat aan de fanta sie geen beperkingen zijn opgelegd, is „De dief van Bagdad" uitgegroeid tot een werk van groot formaat. AUTO OMGEKANTELD. Gisterenmorgen te ongeveer kwart voor elf heeft zich in de bocht bij de Birktstraat en de Gallenkamp Pélsweg een ongeval voorgedaan. Uit de richting Amersfoort nader de een trekker met oplegger van het transportbedrijf Bijlsma, die met een snelheid van ongeveer 30 K.M. per uur reed. In de bocht vl'oog het gevaarte plotseling naar links en kantelde om. Voorbijgangers trok ken onmiddellijk den chauffeur en den knecht uit den wagen, waaruit benzine, stroomde. Gelukkig vloog deze niet in brand. De geheel© rij weg was door het obstakel afgeslo ten, waardoor het verkeer moest worden omgelegd. De wagen is blijkens het onderzoek gekanteld door het losraken van een bout. ZONDER LICHT. Procesverbaal werd opgemaakt te gen de autobestuurders W. uit Apel doorn en S. uit Enschede, wiegens het rijden zonder achterlicht ©n nummerplaatverlichting. DE MARIASCHOOL JUBILEERT. A.s. Dinsdag, 1 October, zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Kath. school te Soestdijk. de Mariaschool, werd gesticht. Om dit feit niet onopgemerkt te laten voorbij gaan hebben verschil lende parochianen zich tot een co mité vereenigd, dat plannen heeft uitgewerkt voor een offficieele en een feestelijke herdenking. De officieel© herdenking, welke plaats vindt voor autoriteiten en genoodigden, zal gehouden worden op den stichtingsdag, a.s. Dinsdag, 's morgens te 10.30 uur, in de gymna stiekzaal der school. Bïi deze gelegenheid zal tevens de huldiging plaats hebben van Mej. M. J. E. Orth en den heer G. J. van Schalkwijk, die op dien dag, gelijktijdig 25 jaar aan de school ver bonden zullen zijn. In aansluiting aan deze herdenking zal te 12 uur een receptie worden gehouden, waarop voor ieder de ge legenheid open ïs het schoolbestuur en de jubilarissen geluk te wenschen. Des middags, te 2.30 uur, zal voor de leerlingen der school, in het pa rochiehuis een groot kinderfeest worden gegeven. De feestelijke herdenking voor de oud-leerlingien, ouders der kinderen en parochianen vangt aan Zondag 6 October. Naast een kerkelijke viering op den morgen zal aan de oud-leerlingen, ouders der leerlingen ©n de paro chianen een feestmiddag of -avond worden aangeboden op den middag of den avond van dien dag en op Maandag- en Dinsdagavond d.a.v. Door het zeer goede en hoogst be schaafde revue-gezelschap „De Lachsprinters" zal dan, in een non stop program, een groote cabaret revue worden opgevoerd, terwijili ook nog verrassingen op het pro gramma staan. Tevens kan nog worden medege deeld, dat het in het voornemen van het huldigingscomité ligt, aan 't schoolbestuur een geschenk voor de school aan te bieden. Giften hiervoor worden gaarne in ontvangst genomen' door den heer G. A. de Beer, pen ningmeester van het comité, Wilhel- minalaan 17, giro 148911. CLANDESTIENE SLACHTING. Dezer dagen werd een inval gedaan in een perceel aan den Dorrestein- weg, alwaar, naar het vermoeden van de politie, clandestiene slachtingen werden verricht. Een reeds geslacht schaap, wegende 45 K.g. schoon, werd in beslag geno men, terwijl een drietal personen, de gebroeders W en zekere B., werden gearresteerd- DIEFSTAL. Uit een vrachtauto van Van W. aan de Soesterbergschestraat werd een kist met gereedschap ontvreemd. De poging om den wagen ook van zijn banden te ontdoen, is echter mislukt.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1