Het Herstelprobleem Verhooging der electricifeits* tarieven. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. 22e Jaargang - No? 77 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Franco per post f 1.75 p. kw. Dinsdag 1 Oct. 1946. Zonder een gezonde, stabiele valuta is een economische, socia le en politieke wedergeboorte niet mogelijk. De rekening wordt opgemaakt. Tege.ijk met de vredesverdragen, waarover men op het oogenblik in Parijs confereert, tracht men het daar eens te worden over de scha deloosstelling in de herstelbetalin gen, die de overwonnen landen te zijner tijd zullen moeten voldoen. Deze schulden zullen natuurlijk de economische ontwikkeling dezer lan den in bijzondere mate bepalen, zoo dat het economische herstel niet bo ven een bepaalde norm zal uitgroei en. Dat men bij het bepalen van den aard en de grootte der herstelbeta lingen bijzonder voorzichtig te werk moet gaan is duidelijk gebleken bij de afdoening der herstelbetalingen, die men Duitschland na den eersten wereldoorlog had opgelegd. Het ge lukte Duitschland toen onder den druk der herstelbetalingen uit te ko men. Een deel der schulden toch moest worden voldaan in contanten, in de valuta der verschillende lan den, die vorderingen hadden. Duitschland wist zich aan die schuld kwijting op sluwe manier te ont trekken. Het land leende bij zijn schuldeischers de noodige bedragen, die na de stabilisatie van de Mark werden gebruikt om zijn productie apparaat uit te breiden en te mo dern is eeren. Niettegenstaande de territoriale ver liezen kreeg Duitschland aldus een productie-capaciteit, die aanzienlijk- grooter was dan in 1914. Bovendien had de inflatie den Staat aanzien lijk uit de schuld geholpen. Uit een overwonnen en door een inflatie nog dieper in den put ge raakt land ontwikkelde zich in be trekkelijk korten tijd een op econo misch gebied voor de overwinnaars gevaarlijke concurrent. Uit deze les hebben de overwinnaars van 1945 geleerd, ofschoon men anderzijds heeft ondervonden, dat een aan den grond geraakt groot land het econo misch herstel van de andere landen bemoeilijkt. Van de verschillende soorten van herstelbetalingen genieten nu, na den Tweeden Wereldoorlog de goe deren leveranties de voorkeur. In het door de Russen met Finland en de Balkanstaten gesloten wapen stilstandsverdrag nemen de over wonnenen bij voorbeeld de ver plichting op zich jaarlijks voor be paalde, in dollars omgerekende be dragen, goederen te leveren. Deze manier van herstelbetaling is dus niet afhankelijk van de ontwik keling der valuta in de overwonnen landen en wordt dus ook niet door inflatie bedreigd. De overwinnaar ontvangt een niet te versmaden aan vulling van zijn eigen voorraden, zonder dat het eigen economische leven daardoor concurrentie wordt aangedaan. Ook voor andere landen zullen dergelijke leveringen voorloo- pig nauwelijks als concurrentie en benadeeling van den eigen export kunnen gelden. Wanneer eenmaal de economische wederopbouw der verschillende landen zal zijn vol tooid, dan zal men deze manier van herstelbetalingen wel anders beoor- deelen. Voor de landen, die hun schulden op deze wijze moeten voldoen, be- teekent zij een zware financieelje en economische belasting, wat per slot van rekening ook ten deele het doel van dergelijke sancties is. Men zou kunnen zeggen: dat hebben de bewoners verdiend! De valuta van die landen, meestal door den oorlog reeds sterk ge schokt, gaat 'n volledige ontbinding tegemoet en dat land blijft voor lan gen tijd aan een lagen levensstan daard onderworpen. Een sprekend voorbeeld in dezien zin is Hongarije, waar de inflatie in zijn ergste vormen heeft ge- heerscht. Gelukkig is de reorganisa tie der valuta daar nu voltooid. Dit was echter slechts mogelijk door een gelijktijdige vermindering der her stelt etalingseischen. Zonder herstel der agrarische en industrieele pro ductiviteit en een normale voorzie ning van de binnenlandsche markt is een stabilisatie der valuta niet mo gelijk. Uit de liquidatie van den zwarten handel en de stabilisatie der prijzen zal blijken, of de voorwaarden voor een economische saneering aanwezig zijn, die ook van beslissenden in vloed zijn op de financieele hulp door het buitenland, waarmede Hon garije ten behoeve van zijn industri eel herstel schijnt te rekenen. Ook in het geval Hongarije zien wij, dat een economische, sociaie en po litieke wedergeboorte zonder een gezonde valuta niet mogelijk is. Deze ook elders opgedane ervaring moet er Aanleiding toe zijn, alles in het werk te stellen om overal de valuta basis in orde te houden. Door manipulaties met tïe valuta moet men niet trachten onvermijde lijke economische beslissingen uit den weg te gaan. Oflicieele mededeelingen. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest, brengen ter openba re kennis, dat op 25 September j.1. bij hen is ingekomen eten verzoek van J. C. Schut van beroep pen sionhouder, wonende te Soest, om een verlof B in de navolgende locali- teit: de beneden voorlöcaliteit van 't perceel, plaatselijk gemerkt nr. 37 en gellegen aan de Burgemeester Gro- thesfraat aldaar. Binnen twee weken na dagfeekening dezer bekendmaking kan ieder te gen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij burgemees ter en wethouders inbrengen. SCHOUW. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest brengen ter openba re kennis van belanghebbenden, dat op Maandag 21 October a.s. zal worden gevoerd de schouw over de in de gemeente gelegen we gen, voetpaden, waterleidingen, brug- DE SOESTER DIENDERS OP HUN BEST, Er zijn wel menschen, die met de Soester politie durven te mallen. Ik niet, want ik weet, dat het korps allerijverigst is. Een paar weken ge leden hebben ze zelfs nog jacht gemaakt op een te goeder naam en faam bekend staande bloemist in ons dorp. De man in kwestie heeft net zoo'n zuiver geweten als juffrouw Flapuit, maar tóch werd hij bij de kraag gepakt door de dienders. De bloemenman moest met Bello naar Utrecht en toog per velo naar hef station te Soestdijk. Hij had zich wat verlaat, zodat de puffende, prae- higtorische express a.1 gereed stond, toen hij met een sneltreinvaart het perron opfietste. Aangezien een kaartje kopen en een fiets opber gen niet in een vloek en een zucht gebeurt zijn, nam hij het koene be sluit, haastig om te keren en naar Soest te rijden om daér op Bello te stappen. Onze bloemenman reed dus schielijk weg. Maar toen hij over de overweg ging, brulde een spoor wegman hem na. De bloemist had geen tijd voor een gezellige conver satie en zette er de sokken in naar Soest, omdat hij onze geliefde Bel lo niet wilde missen. In de buurt van De Gouden Ploeg werd hij in de nek gegrepen. „Nou heb ik je!" hijgde de politie man, die ook op een fiets reed. De bloemist wist van de prins geen kwaad en zei dus, dat hij haast had om met de trein mee te komen. Er kwam een rechercheur aanfiet sen. „Ik heb hem!" zei de diender trots tot den Soester speurder. De bloemist hoorde Bello al flui ten en legde dus uit, wie hij was en wat hij wilde. „O.zei de diender. „O.zei de speurder. „O.zei toen de bloemist. Intussen was een politie-auto van 't bureau vertrokken. De bloemist achterna, de agent achter na en de rechercheur achterna. Toen bleek, dat de bloemist wer kelijk de te goeder naam 'en faam be- bekend staande bloemist was, mocht hij verder reizen. De zaak had zich als volgt toege dragen: De Spoorbeambte had den bloemist haastig per fiets van het perron te Soestdijk zien rijden en gemeend, dat het een rijwieldief was. Ofwel zwijntjesjager. De politie werd gewaarschuwd en die ging oogenblikkelijk achter het aas aan. In plaats van een fietsendief te pak ken, schoot de politie toen een bok. Beter iets dan niets. Het zou mij niet verwonderen, als de bloemist uit dankbaarheid voor de activiteit van de Soester dienders, een ruiker bloemen naar het bu reau heeft gestuurd, met een kaar tje eraan: Zeg het met bloemen! Neen, ik begrijp werkelijk niet, dat er nog mensen zijn, die iets tegen de politie hebben. Ons korps mag er wezen en juffrouw Flapuit daagt iedereen uit 't tegendeel te zeggen. Ons korps mag er wezen wat aantal betreft en wat activiteit betreft. We hebben er nou pas weer een adjudant bij en we hebben een mooi huis gekregen voor de dien ders. We mogen tevreden zijn en ons veilig voelen. En ten slotte mo gen we ook aannemen, dat alles bij elkaar een mooie schuif geld kost Maar voor de veiligheid moeten we wat over hebben, dat zal de bloe mist met me eens zijn. JUFFROUW FLAPUIT. gen, heulen, heggen enz. Belanghebbenden worden daarom herinnerd aan de artikelen van het Reglement op het Onderhoud en Ge bruik der Wegen in de provincie Utrecht. Overtreding der daarin voorkomende bepalingen wordt gestraft ogereen- ningbureau ten raadhuize Woensdag De Burgemeester van Soest maakt bekend, dat het Gemeentelijk wo ningbureau ten raadhuize Woensdag 2 October gesloten is. ONEERLIJKE SMIDSKNECHT. De 31-jarige smidsknecht P. J. R. alhier, had zich in het voorjaar van dit jaar vergrepen aan de eigendom men van zijn baas, zekere T. W. C. N. Hij had o.a- ten diens nadeelle een tapkraan, een glasruit en spaken van een fiets ontvreemd om zijn eigen karretje te repareeren. Deswege had hij zich Vrijdag j.1'. voor den Utr. Politierechter te ver antwoorden, waar hij ee|n maand ge vangenisstraf tegen zich hoorde ei- schen. De Politierechter wilde 't nog eens met hem probeeren en ver oordeelde R. derhalve tot 2 maan den voorwaardelijke gevangenisstraf en f 25.boete, subs. tien dagen hechtenis. £ooals uit een advertentie elders in dit blad blijkt, zijn de electriciteits- tarieven van de P.U.E.M. N.V. ver hoogd in verband met de sterke stij ging der steenkoolprijzen. Ter nade re toelichting deelde de Directie ons hef volgende mede. Hoewel de steenkoolprijzen sinds 1939 gestadig zijn opgeloopen zijn de tarieven voor particuliere verbrui kers van de P.U.E.M. tot op heden niet verhoogd, dit in tegenstelling met den gang van zaken bij de mees te andere eleótriciteitsbedrïjven, waarbij deze tarieven reeds sinds 1941 zijn aangepast aan de stijgen den kolónprijs. Was de steenkoolprijs in 1939 ge middeld c.a. f8.50 per 1000 k.g., in 1941 liep hij op tot f12.- a f 13.-; einde 1943 volgde een prijsstijging tot bijna f 15.-, welke zich in 1944 voortzette tot f 16.- a f 18.-na de bevrijding in 1945 bleef het prijs peil op ca. f 18.- per ton gehand haafd, sinds 1 Juni 1946 is het ech ter andermaal gestegen tot f22.- a f 22.50 per 1000 k.g. ïn verband hier mede heieft de prijsbeheersching sinds 1941 de electriciteitsbedrijven gemachtigd hun tarieven dienover eenkomstig te verhoogen. De PUEM heeft een tariefsverhoo- ging zoo lang mogelijk uitgesteld. Nu echter naast de koienkosfen in den laatsten tijd ook de meeste an dere kostprijselementen aanmerke lijk hooger zijn geworden en zich nog immer in stijgende lijn blijven ontwikkelen, als gevolg van de stij ging der arbeidsloonen en materiaal kosten, zou de exploitatierekening, wanneer de thans geldende tarieven gehandhaafd bleven, over 1946 en volgende jaren een verliessaldo op leveren. Om dit te voorkomen, ziet de PUEM zich wel genoodzaakt haar tarieven te herzien. Ten einde den invloed hiervan op de algemieene kosten van het levens onderhoud zoo gering mogelijk te maken, is de volgens de prijsbeheer- schingsvoorschriffen toegelaten ver hooging slechts zeer gedeeltelijk toe gepast. Ondanks deze prijsverhoo- ging blijven de electriciteitstarieven in het verzorgingsgebied van de PUEM tot de iaagsfen in dón lande behooren.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1