nfaalo ONZE LUCHTVAART. iM&L ok Consumentencrediet. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. 22c Jaargang - No. 79 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK BureauVan Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Gfro 126156 Franco per posf i i.75 p. kvv. Dinsdag 8 Oct. 1946. Begin October was het twee jaar geleden, dat een Duitsch „Spreng - kommando" de intensieve verwoes ting van Nederlansch luchthaven .Schiphol'' voltooide. De vernielin gen door onze „beschermers'' hier gepresteerd, waren inderdaad „af" te noemen. Niets is er heel geble ven, letterlijk alles werd door de vandalen vernield: geen gebouw stond er meer, van de startbanen was niets meer te bespeuren en zelfs de ondergrondsche benzine tanks waren verwoest. Niet alleen van het oude Schiphol, zooals we het kenden uit 1939, maar ook niet van al hetgeen er in de oor logsjaren door de Duitschers zelf werd bijgebouwd, is er een steen op den anderen blijven staan. Doch het toppunt van vandalisme is wel, dat men niet schroomde om ook het monument aan den ingang van Schjphol, voorstellende een bronzen Icarus-figuur op een wereldbol, op gericht bij de opening van den we- kelijkschen dienst op Indië, in de lucht te laten vliegen. Ook van de bronzen gedenkplaten in de buiten muren van het stationsgebouw, die de glorievolle momenten uit onze luchtvaarthistorie in herinnering brachten, is niets meer teruggevon den. Schiphol, October 1944, een trieste steenwoestenij. Het leek in den aanvang dan ook hopeloos. Onze K.L.M-mannen zou den echter geen echte Nederlan ders geweest zijn, wanneer zij bij de pakken waren gaan neerzitten. Neen, er werd direct na de bevrij ding flink aangepakt en gaandeweg zag met 't aangezicht van Schiphol veranderen. De rommel werd met man en macht opgeruimd, de ob stakels verwijderd, de granaattrech ters gedicht en primitieve houten loodsjes opgetrokken. En terwijl de eerste reuzenvogels weer op Schip hol neerstreken, waren de Publieke Werken der gemeente Amsterdam en eenige particuliere ondernemingen druk met het herstel van de start banen bezig. Schiphol, October 1946, een nieu we luchthaven herrijst. Uit het rythme van den arbeid her rijst Schiphol, voorloopig nog maar met houten noodgebouwen en dito starttoren, om het zich steeds leven diger ontwikkelende luchtvaartbe drijf op gang te houden, maar om later plaats Te maken voor een grootsch bouwplan: onze nationale luchthaven een herrijzend Neder land waardig- la, die toekomstplannen mogen er zijn! Er zullen meer startbanen wor den aangelegd, het vliegveld zal een grootere oppervlakte krijgen door uitbreiding in zuidelijke en weste lijke richting; er zullen hangars ko men om onderdak te bieden aan de kleine toestellen, maar ook aan de machines als Skymasters en Con- stellations: 9 meter hoog, 48 meter breed en 40 meter diep. Ook zal er een gebouw voor demo- torenwerkplaats en een Fokkerloods op de oude fundamenten herrijzen. De personeelsterkte, die op het mo ment 4500 bedraagt, hoopt men voor het einde van 1947 tot 8000 man uit te breiden. In Zeist en Wassenaar werden in ternaten geopend voor de opleiding van technisch personeel, sfafionsper- soneel en stewardessen, die onge veer 600 „leerlingen" per jaar af leveren. Het gemiddelde aantal passagiers bedraagt momenteel circa 1400 per dag, men hoopt dit aantal echter spoedig nog aanzienlijk te kunnen opvoeren. Daarvoor zijn meer ma chines noodig, die dan ook weldra in ons land zullen arriveeren. Er loopt n.1. een bestelling voor 20 millioen gulden aan diverse vlieg tuigen, waarvan vier Constellations voor het transoceanische verkeer reeds op Schiphol neerstreken. Natuurlijk zal de K.L.M. weer gaan meedoen aan den „slag om de bur gerluchtvaart". Het spreekt vanzelf, dat de K.L.M. in dit stadium van „den slag" niet enthousiast is over het opduiken van concurrentie in eigen land. Aan den anderen kant is het echter begrijpelijk, dat onze Scheepvaartmaatschappijen die met het passagiersvervoer naar Indië da nig in den knoop ziften, door het inzetten van eigen machines een op lossing voor dit acute probleem trachten te vinden. Mogen de K.L.M. en de Scheepvaartmaatschappijen spoedig tot een bevredigende oplos sing komen en gezamenlijk onze luchtvaart weer naar dien top voe ren. Is dit een binnenlandsche aangele genheid. onze groofetegenstanders" in dezen „slag om de burgerlucht vaart" zijn de Engelschen en de Amerikanen. Zij hebben in oorlogs tijd hun burgerluchtvaart in het mi litaire apparaat kunnen inschakelen, zoodat hun vloot op peil bleef, ja zelfs sterk uitbreidde en ook over een bemanning beschikken, die heel de wereld hebben rondgezwor ven. Helaas kunnen wij op het oogen- blik daar nog niet zoo heel veel tegenover stellen. Toch is het een prestatie te noemen, dat een arm en berooid „maatschappijtje", dat eens groot is geweest, toch reeds weer een eervolle derde plaats op de ranglijst der luchtvarende naties heeft weten te veroveren. Ja, het zijn grootsche plannen, die directeur Plesman en de zijnen heb ben ontworpen en dat zij zullen sla gen, daar twijfelen wij niet aan. Op 7 October a.s. zullen ten post kantore verkrijgbaar worden gesteld formulieren voor het aanvragen van een consumentencrediet. Dit crediet beoogt de inwoners in staat te stellen duurzame verbruiks- goederen, zooals kleeding, schoeisel e.d. aan te schaffen. Maximaal kan worden verstrekt: a. een bedrag van f100.per per soon; b. een bedrag van f100.per ge zin extra; c. een bedrag van f25.extra per gezinslid vanaf het vijfde gezinslid. Het is nog niet mogelijk om thans reeds te zeggen, wie het crediet zul len ontvangen, dit kan eerst na het sluiten van den termijn van indie ning van de formulieren. Ook het bedrag der afbetaling zal eerst dan bekend worden gemaakt. Een be zwaar om het consumentencrediet om die reden niet aan te vragen bestaat er niet, omdat men zich ook na de aanmelding nog kan te rugtrekken, zonder dat men finan cieel nadeel heeft. Vraagt men een crediet aan, dan ontvangt men waardebonnen, welke in de winkels tegen goederen inge wisseld kunnen worden. De winke- EEN JUBILEUM EN TOEKOMSTMUZIEK. Hoewel ik als werkvrouw geen cent rijk ben en dus geen belang heb bij banken en renten en stukjes en leningen, doet het me toch plezier, dat onze Soester boerenleenbank de vier kruisjes is gepasseerd, Want het wil zeggen, dat ze levensvatbaarheid heeft en dat het geld daar goed bewaard en opgespaard wordt- De boerenleenbank heeft nooit een cent aan mij verdiend en ik heb nooit een cönt aan de boerenleen- bank verdiend- We kunnen elkaar dus recht in de ogen zien. Daarom feliciteer ik de bank zonder bijbe doelingen. Maar als eenvoudige vrouw kan ik toch niet begrijpen, dat iemand over dat veertig-jarig bestaan een gedicht kan schrijven. Want wat is materia- listischer dan een geldbank? Joost van den Vondel, wist drom mels goed, wat een bank van lqning was. Maar heeft hij ooit de inspira tie gehad om over die bank te dich ten? Als hij aan een bank dacht, werd het hem groen en geel voor de ogen. Maar in ons goede Soest schijnt dat anders te zijn. Leve de Boerenleenbank. Nu de Boerenleenbank de veertig jarige leeftijd is overschreden, zou ik met mijn werkvrouwengezicht zeg gen, dat het tijd wordt, dat de bank wordt ondergebracht in een mooier huis. Het bestuur moet zien, eer» flink bankgebouw te krijgen, want het oog wil ook wat. En daarom wil ik de heren van het geld nederig aanraden, te gaan pra ten met de commissie voor het uit breidingsplan. Misschien weten die commissieleden nog wel een mooi hoekje voor een bank. Het kan natuurlijk ook anders uit vallen; het is best mogelijk, dat ze net zomin iets afweten van. de toe komstige uitbreiding van onze ge meente als ik. Dat uitbreidingsplan schijnt een soort geheim te zijn, ziet u. Ik zou er een dubbeltje om durven verwedden, dat de helft van de Gemeenteraad er geien sikkepit over weet te vertellen. Maar omdat de boerenleenbank veertig jaar oud is geworden en dus bezadigd mag worden genoemd, wil len de uitbreidingsplancommissiele den misschien iets loslaten. Laten we in ieder geval afspreken, dat bij het vijftig-jarig bestaan van onze boerenleenbank de erewijn wordt gedronken in een flink mo dern kantoorgebouw. En ondergetekende biedt zich vanaf deze plaats aan als schoonhoudster van dat gebouw tegen een nader overeen te komen loon en op con ditie, dat de boeren hun klompen bij de deur uittrekken. Want an ders is het voor een werkster geen doen om de zaak schoon te houden. JUFFROUW FLAPUIT. liers kunnen bij inlevering van de ze bonnen bij een bankinstelling terstond geld ontvangen. Voor werknemers wordt de vast gestelde terugbetaling door de werk gevers ingehoudien, voor pensioien- trekkenden bij 't pensioenversfcrek- kend orgaan, terwijl kleine zelfstan digen zelf hun terugbetalingen bij 'n credietinstelling moeten storten. Wanneer de kleine zelfstandigen niet aan hun verplichtingen voldoen, dan worden zij door een incasso- dienst gewaarschuwd en eventueel uitgesloten. De bijdrage wordt zoodanig gesteld, dat het bedrag, noodzakelijk voor levensonderhoud, hierdoor niet wordt aangetast. Het ligt in het voornemen om in den loop van de volgende week den bijeenkomst te beleggen niet verte genwoordigers van alle vakcdntra- len en diversie sociale instellingen. Daarna hopen wij een aantal adres sen te kunnen publiceeren waar men raad en bijstand kan verkrijgen bij het invullen van de ingewikkelde formulieren. Het inleveren van de ingevulde for mulieren 'kan geschieden vanaf 14 October a.s. 9 uur v.m. in het ge bouw van Sociale Zaken, Sfeenhoff- straat 5. Voor Soesterberg wordt nog een speciale regeling^ bekend gemaakt. Plaatselijk nieuws. INBRAAK. Ongenoode gasteji zagen kans, door het verbreken van een ruit, de! schuur van v. d. B. aan de Nieuw- straat binnen te dringen en een mo torrijwiel en tandem te doen ver huizen. Bij haar onderzoek vond de politie alleen het motorrijwiel terug in een bosch in de omgeving. NUT VAN 'T ALGEMEEN. 19 October a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat het Departement boest der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd opgericht. In niet onbelangrijke mate heeft 't Nut in den loop van deze kwarfeeuw bijgedragen tot de ontwikkeling en ontspanning der Soester burgerii. Zoo werden bijvoorbeeld boekhoud-, naai- en handwerkcursussen gegeven. Talrijk zijn de zoogenaamde Nufs avonden geweest, die georganiseerd werden: lezingen op elk gebied, mu ziek, tooneel en declamatie, 't Nuf trachtte steeds elk wat wils fe ge ven, elk wat wils, maar altijd op hoog peil Vermelding verdient verder nog de Nutsuitleenbibliotheek. In tegen stelling met hetgeen wel eetns ver ondersteld wordt, namelijk dat „daf oude Nut zijn tijd gehad heeft", bloeit het departement Soest als nooit te voren! Het vorige seizoen kwam 't Nut met een actueel en uitgelezen program ma voor den dag. Wij denken o.a. aan de lezing over atoomsplitsing en aan de Charilotte Köhleravomd. Ook in hef komende seizoen hoopt 't Nut aan l'eden en introducé's veel moois en interessants te bieden. Ter gedegenheid van het jubileum zal hef winferprogramma geopend worden op Vrijdag 18 October a.s. met een avond van vroolijke één-acfers en voordrachten door de bekende ac trice en acteur, Mevr. Dogi Rugani en den heer Friis Bouwmeester. Vast staat verder, dat in December de vermaarde politiedeskundige de heer C. J. van Ledden Hulsebosch,, een lezing zal houden over „Toe gepaste natuurwetenschappen bij 'f opsporen van misdrijven".

Soester Courant | 1946 | | pagina 1