Zoek de zon op. n« ij p u gaat verdwijnen. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. 22e Jaargang - No. 80 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Franco per post f 1.75 p. kw. Vrijdag 11 Oct. 1946. Wii hebben er geien bureau voor de statistiek en zelfs geen minister voor noodig om, zonder méér te weten, dat het na-oorlogsche leven gewel dig duur is geworden. De eerste de beste huismoeder kan u vertellen, dat een gulden niets meer is en dat ie met een tientje heel weinig kunt beginnen, als je boodschappen gaat doen. Minister Beel heeft echter in een radio-rede ons volk nog eens goed duidelijk gemaakt, dat wij aan den grond zitten. Het onplezierige is. dat wij van de toekomst niet veel méér mogen verwachten. Een oude spreuk zegt, „Vast salaris, vaste ar moede!'' De minister heeft nu verteld, dat die vaste armoede nog wel een poos je zal blijven dat ook het salaris, afgezien van den kindertoeslag, voor- loopïg vast moot blijven. Neen, wij staan er niet zoo goed voor: de broodprijs wordt met één cent verhoogd, de melk dito de boter wordt heel wat duurder. „Zoek de zon op!" Laten we de lichtkantjes eens nader bekijken. Dan zij geconstateerd, dat de mi nister-president in zijn radio-rede, waarin hii het standpunt van de re geering over de Ioonen en prijzen nader uiteenzette, de zaken zeker niet rooskleuriger voorstelde, dan ze zijn. Er zijn plannen om de persoonlijke arbeidsprestaties te verhoogen. Wii zullen meer moeten presteeren. Wij zullen wat harder moeten loopen. Door grootere inspanning zal het l.oor> van Hen arbeider toch ktinnen stijgen. Jakkeren dus? Neen: aan pakken opschieten! Ditzelfde betoogde ook minister Mansholt, die aantoonde, dat de boeren te veel arbeid per hectare verrichten. Opschieten, produceer en, de technische bekwaamheid der bo dembewerkers dient te worden op gevoerd. Kostbare machines moeten coöperatief worden aangekocht. Ook de rede, die minister Mans- holt hield over den weg naar ver nieuwing scheen op het eerste ge zicht weinig optimistisch. Wij staan aan den vooravond van groote maat schappelijke veranderingen, die boer en tuinder eïschen stellen, waaraan zij moeten voldoen, indien zij hun bedrijf economisch op gang willen houden. Daling der kostprij zen in andere landen, de consequen ties, die te tolunie met België voor ons zullen hebben, hef zijn allemaal krachten, die onzen land- en tuin. bouw in een bepaalde richting drij ven. Wie echter de moeilijkheden ziet, kan maatregelen nemen om ze het hoofd fe bieden. Laten wij echter de zonzijde zien! Nog piéér zonnings in deze donke re dagen? De aardappelprijs zal da len, de prijzen der groenten even eens. In de toekomst zullen de grondstoffen verdeeld worden in overeenstemming met de vraag. Als er bn voorbeeld vraag is naar kin- derpyama's, zal het niet mogelijk zijn, dat van deze stof jurkjes wordt vervaardigd. Welk een geweldig con trole-apparaat zal voor dit alles noodig zijn. Maar neen, wij willen de zonzijde zien. Wij kunnen daar om beter van de prijs- en loonpoli tiek afstappen en het mooie plan memoreeren, dat H.K.H. Prinses Ju- liana ontwierp om, in samenwerking met de Unie van Vrouwelijke Vrii- willigers aan babykleertjes fe komen. Onze Prinses belast er zich zelf me de de kleeding in ontvangst te ne men en wij gelooven, dat alle Ne- derlandsche vrouwen vol ijver aan den slag zullen gaan om er voor te zorgen, dat omstreeks half Fe bruari, als onze nieuwe prins of prinses wordt geboren, er heel waf kleertjes zullen zijn fe verdeelen. Voor het overige blijft het moeilijk de zonzijde te zoeken. Want 'tinwij- den van „Doo'dencel 601" in Scheve- ningen was bij voorbeeld een gebeur tenis, die tot diep en ernstig naden ken stemt de geweldige vliegtuig ramp, die Apeldoorn heeft getrof fen en waarbij vele dooden en ge wonden zijn te betreuren, doet ons stil worden. Doch zelfs bij deze ramp treft ons een mededeeling, die het hart verwarmt: de gymnasfiekleer- aar, de heer Dobbenga, met zijn jongens door het gevallen vliegtuig verrast, was den dood ontsnapt. Slechts lichte brandwonden had hij opgeloopen. Toen hij evenwel zag, dat nog tal van leerlingen in het brandende lokaal waren achter geble ven, rende hij terug en redde eeni- ge van zijn iongens- Daarbij werd de dappere leeraar helaas zelf ern stig gewond. Er zijn nog kerels in Nederland! H. M. de Koningin gaf er wederom blijk van, hoezeer zij met ons, óók in het leed meeleeft. Door den Bur gemeester van Apeldoorn liet Zij Haar deelneming betuigen aan de ouders der leerlingen, die bij de ramp om het leven zijn gekomen. Laten wij tenslotte ook nog even de zonzijde zoieken in ons zonneland Indië. De onderhandelingen met de Commissie-generaal en de Repu bliek zijn er begonnen. Mogen zii het zoo vurig gewenschte resultaat opleveren. Van het Provinciaal kantoor van de Hulp Actie Roode Kruis te Utrecht werd dezer dagen mededeeling ont vangen, dat de Reliefgoedepen bin nen korten tijd uitgedeeld zullen zijn en geen nieuwe zendingen meer verwacht mogen worden. Thans is dus den tijd gekomen om even stil te staan bij hef resultaat, hetwelk de H.A.R.K. heeft bereikt. Vanaf het moment van den aanvang der uitdeelingen tot heden werden uitgereikt 7088 stuks damesgoederen, 5680 stuks heerengoederen en 6229 stuks kindergoederen. Deze goederen werden uitge deeld aan meer dan 2198 gezinnen. Onze gedachten gaan in de eerste plaats uit naar de buifenlandsche schenkers van al deze goederen. Beseffen wij voldoende wat er al lemaal al verricht was vóór de goe deren hier uitgereikt konden wor den? Hebben wij deze geschenken niet automatisch aanvaard? De H.A.R.K. heeft zich niet mogen verheugen in een onverdeelde po pulariteit. Helaas bestond in enke le gevallen hiertoe aanleiding. Maar, en dit mag men niet over het hoofd zien, de H.A.R.K. heeft geen gemak kelijke taak gehad. Beperkte mid delen stonden tegenover onbeperkte aanvragen. Ook het publiek werkte dikwijls on voldoende of op verkeerde wijze mee. Men spreekt wel van corrupte amb tenaren, maar wist U, dat het pu bliek bij herhaling probeerde om met bonnen, geld en andere aanbie dingen 't personeel van de H.A.R.K. om te koopen? Samenvattend kan gezegd worden, dat de H.A.R.K. overtuigd is, dat zij een kleine bijdrage heeft kun nen leveren in bijzonder groote noo- den op het gebied van kleeding, schoeisel enz. Voetbal. Het competitie-programma ver meldt voor a.s Zondag verscheidene interessante ontmoetingen en ziet er voor de 4e Klasse J alsvolgt uit: Olympia '25— A.P.W.C.; L.V.V.— KampongR.K.B.V.V.—S.E.C.The VictorvDe Zebra's; Quick's Gra- veland. Zooals men ziet gaan De Zebra's naar The Victorv in Weesp en Kam pong speelt te Laren tegen L.V.V., twee wedstrijden, waarvan de uitsla gen van groot belang zijn voor S.E.C. S.E.C. zelf gaat naar Blaricum en kan en moet winnen, terwijl A.P. W.C. en Quick o.ï. in staat zijn de winstpunten op hun tegenstanders te veroveren. De stand van de 4e Klasse J ziet er na 3 competie-Zondagen alsvolgt uit: S.E.C. 3 3 0 0 14-4 6 Kampong 3 2 1 0 6-3 5 De Zebra's 3 2 0 1 7-7 4 Olvmpia 3 111 4-4 3 L.V.V. 2 110 5-2 3 's Graveland 3 111 7-9 3 Quick 2 10 1 2-4 2 R.K.B.V.V. 2 0 1 0 2-4 1 A.P.W.C. 2 0 0 2 3-7 0 Actif 3 0 0 3 6-10 0 Het tweede elftal van S.E.C. dat ook haar drie eerste competitie-wedstrij den wist te winnen, krijgt Zondag op eigen terrein bezoek van Holland 2 uit Utrecht. Dit belooft een span nend partijtje te worden, wanit ook Holland 2 boekte nog geen enkel verliespunt. De S.E.C.-reserves zul len er dan ook alles op zetten on geslagen te blijven. Verder zijn voor a.s. Zondag nog de volgende wedstrijden vastgesteld: 12 uur S.E.C. 4—K.V.V.A. 3. 2 uur Victoria 2—S.E.C. 3- B.D.C. B.D.C. krijgt als eerste uitwedstrijd in deze competitie reeds ,een moei lijke opgave. Het zal namelijk niet meevallen K.V.V.A., die momenteel met 5 punten uit 3 gespeelde wed strijden op de 2e plaats zetelt, te kloppen. Wij zijn er echter wel van overtuigd, dat B.D.C. haar huid zoo duur mo gelijk zal verkoopen. Of zorgen de B.D.C.-ers voor een verrassing? Het volledige programma luidt: Zaterdag 12 October: Adsp. B.D.C. aMeervogels '32 a. Zondag 13 October: Sen. K.V.V.A.—B.D.C. (2 uur ter rein Wif-Rood.) Jun. R.K.B.V.V. A-B.D.C A- Jun. B.D.C. B—R.K.B.V.V B. Officieele mededeelïngen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Soest, brengen ter kennis, dat ter secretarie ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van A.J.j. van Marle, Veldmaarschalk Montgomervweg 82- Soesterberg. om vergunning tot het in voornoemd perceel oprichten van een aufoher- sfelplaafs, waarin geplaatst 6 elec- tromoforen met een gezamelijk ver mogen van 4 P.K. Op 22 October a.s. zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen. Daartoe zal op dien dag des voormiddags elf uur ter secretarie zifting worden gehou den. Plaatselijk nieuws. NED. HERV. KERK. In de vacature van Ds. J. I. van Schaick is door den Kerkeraad 'der Ned. Herv. Gemeente alhier toezeg ging van beroep gegeven aan Ds. D. van Krugfeti van Almkerk. MOOI RESULTAAT. De codecte, welke door de afd. Soest van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren op 4 October (Dierendag) werd gehouden, heeft f 525.3812 opgebracht. DIERENBESCHERMING. Uit het verslag van den Inspecteur van de Dierenbescherming over de maand September 1946. Tengevolge van onwetendheid van verzorgers lijden dieren soms in he vige mate. Aan een kat, die last van wormen had, werd een wormcapsule toege diend, echter op verkeerde wijze. Men maakte namelijk de capsule open en spoot het vocht in de bek van de kat, tengevolge waarvan de- bek van het dier verbrandde en de kat onder hevigie pijnen bezweek. Men diene aan dieren nooit genees middelen toe, waarvan men het juis te gebruik niet kent! De inspecteur verleende wederom zijn bemiddeling in tal van gevallen van gewonde, vermiste, verdwaalde en slecht behandelde dieren. Niet alleen kwam weder herhaalde malen overtreding van hef oogkleppenver bod voor paarden voor, doch de oogkleppen waren bovendien in de meeste gevallen slecht aangebracht, zoodat zij klepperden tegen de oogen der paarden en op die manier nog extra hinderlijk waren voor deze dieren. PITTSBURGH. Deze week draait in City de groote film „Piftsburgh", een verhaal van een eenvoudigen mijnwerker, die 'f tot grootindustrieel brengt. „Piftsburgh", de mijnwerkerssfad in Per.nsylvania, waar mannen van staal het zwarfe goud winnen, waar vuistgevechten, avonturen, arbeids conflicten, oorlogsinspanning, liefde en haat een belangrijke rol spelen. Een film van groot formaat. Burgerlijke stand. GEBOREN: Hendriika, dochter van R. van Bloe mendal en G. van Sloten, Ferdinand Huijcklaan 11a. Jan Wolfert Johan- nes Anita, zoon van J. W. T. Schoon- aard en W. Elbersen, Kampweg 48c. Adrïana Margriet, dochter van A'. van Dijk en M. van Stempvoorf, Hartweg 4e. Alphonsus Franciscus Maria, zoon van A. G. Hilhorst en C. M. van Paridon, Pr. Bernhard- laan 21. Gerrïf Jan, zoon van G. van de Kamp en J. Bos, Korte Hart weg 13. ONDERTROUWD: G. T. van Oostrum, 33 jr.. kweekers- knecht, Eemnes en C. Smeeing, 38 jr., Nïeuweweg 15b. J. v. d. Broek, 26 jr. kantoorbediende, Hartweg 36 en D. Barnat, 22 jr. Hartweg 36. J. P. Hofer, 21 jr.. kantoorbediende, Zaandam en H. Nïeuwland» 20 jr. Nieuwstraat 26. T. S. Steffen, 41 jr., planter, Stadhouderslaan 140 en J. H. Nennstiehl, 37 jr., Alkmaar. GEHUWD: B. H. Kaats 20 jaar, krui- deniersbed. en W. J. v. d. Dungen, 23 jr., den Blieklaan 77. L. P- M. Pas, 30 jr., pluimveehouder en M. A. Sips, 23 jr., Bosstraat 66. M- Ver woerd, 32 jr., opperman en J. M. de Maaijer, 33 jr., Beckeringhstraat 13b. A. J. A- den Boer, 27 jr., 2el luitenant Koninklijke Landmacht en A. E. van Herwaarden, 27 jr., Nieu- weweg 34. P. van Berkel, 68 jr. zonder beroep en R. W. Jansen, 55 ir.. W. Pyrniontlaan 36. OVERLEDEN: Reinder Anderson. J6 jr., gehuwd m. M. L Drabbe, Wilhelminalaan 22a. Johannes J. Schalkx, 70 jr., wednr. van A. Verhoef, Korte Melmwieg 21.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1