INDONESIË. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. 22Ï1 Jaargang - No. 82 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Franco per post 1 1.75 p. kw. Vrijdag 18 Oct. 1946. Wii zijn toch een nuchter volk. Wii mogen wel eens een enkele maal de bloemetïes buiten zetten, wiï mochten dan ook, na jaren van el lende, den vrede en de vrijheid niet niet-Nederlandsche uitbundigheid hebben ontvangen, wii hebben nadien onszelf allang weer terug gevonden. Stel je niet aan en toon je gevoe lens nietl Wees voorzichtig en roep vooral geen hó! vóór je over de brug bent. Zoo denkt de Hollander. Zoo kon het gebeuren, dat de in Indonesië gesloten wapenstilstand rustigjes wordt aanvaard, zonder gejuich, zonder lawaai van den „man in the street". Ja, dat schijnt in orde te komen. De commissie-generaal is het met Sjahrir eens geworden. Wat de mi litairen niet voor elkaar konden krij gen, lukte de politici en nu moeten we maar eens afwachten of die wa penstilstand ook werkelijk waarde heeft. Laten wij nuchter en kalm blijven! De vlaggen uitsteken? Uiting geven aan onze vreugde, dat de vrede in Indonesië in zoo korten tijd zulke groote vorderingen maakte? Ons volk denkt er niet aan. Eerst maar eens zien, wat er verder tot stand komt. Laten we nog geen hó roe pen! Nu kunnen wij eens ziein, of die Indonesische republiek zijn men- schen in handen heeft pn of de ver tegenwoordigers, die tot een wapen stilstand besloten, de macht bezit ten, door hun woord het vuren te doen staken. Luitenant-generaal S. H. Spoor heeft er op gewezen, dat van Ne- derlandsche zijde de wapenstil standsopdracht loyaal zal worden uitgevoerd. Natuurlijk, doch nu reeds kwamen er berichten, dat, in het bijzonder op Sumatra, sommige plaatseiijke commando's zouden wei geren de orders der Republiek op te volgen. Daar voelen onze brui ne broeders zich sterk: 200.000 man moeten zii er tegenover een 100.000 Nederlanders en Britten kunnen stellen. Laten wij echter niet somber zijn: het begin voor een goede, be vredigende oplossing van het groo te geschil is gemaakt. In de Tweede Kamer waren de mi litaire maatregelen het onderwerp van een langdurig debat, waaruit bleek, dat 'de behoeften van de troepen in Indonesië den opbouw van het Nederlandsche militaire ap paraat voor een groot deel bepalen. Bii de behandeling van de reeds lang geleden aangevraagde interpel latie Koejemans over de oefeningen met scherpe patronen, die naar En- gelsch voorbeeld in ons leger wer den gehouden, ten einde oorlogswer kelijkheid te benaderen, gaf minister Fiévez een serie cijfers, waaruit bleek, dat in zeven maanden tijds 487 ongevallen in het leger voor kwamen. Bii ongelukken met vuurwapenen, handgranaten en landmijnen werden 17 soldaten gedood. Procenfsgewijze was het aantal ongevallen niet hoog maar het moet je maar treffen. Een studenten-truc werd voorts in de Tweede Kamer geopenbaard, om aan den militairen dienst te ontko men. Sommige studenten lieten zich bij den theologische faculteit in schrijven. Liever dominee dan mi litair! Naar de minister verzekerde, zullen deze „theologen'' van een koude kermis thuis komen. Ja. zij hadden zich misschien be ter kunnen opgeven vpor Afrika, waar een Nederlandsche kermis naar toe trekt. Geen gek idee: Egyp- tenaren in de mallemolen of op hef vroolijke rad draaien voor ons land deviezen bij elkaar, 't Is tenminste een eerlijke manier. Wij zouden niet gaarne beweren, dat de vaak met veel moeite en opoffe ring verkregen deviezen altijd nuttig worden besteed. Dit is echter wel het geval bij den aankoop van een aantal vracht schepen. De Nederlandsche handelsvloot heeft al weer een tonnage, welke 75 pro cent bedraagt van die van vóór den oorlog. En vrachtschepen hebben wij noodig voor invoer, maar óók voor den uitvoer. In dit verband is het van belang, dat de zoutwinning in Twente van steeds grootere betée- kenis wordt. Reeds thans bedraagt cie export een 70.000 ton per jaar. Deviezen! Plaatselifk nieuws. MANNENKOOR APOLLO". Apollo geeft Dinsdag 29 October a.s. (voor het eerst onder directie van den heer v. d. Pijl) een con cert in Eemland, waaraan mede werkt het Utr. Symph. Orkest „A- micitia" uit Utrecht, onder denzelf den dirigent. Uitgevoerd zullen worden o.a. wer ken van Strauss, Beethoven en Wag- ner, met en zonder orkest. Wii wekken onze lezers op dit con cert van deze populaire Vereeniging (vergissen wij ons niet, dan bestaat zij volgend najaar 25 jaar) vooral niet te verzuimen. PROTESTANTENBOND JUBILEERDE. Zondagavond vierde de Ned. Pro testantenbond te Soest zijn 25-jarig jubileum. Na een openingsrede door den voorzitter van den N.P.B., den heer Van Veeren, werd namens de leden en de jongeren een bedrag in geld aangeboden. Een zangkoortje, onder leiding van den heer Bartelsman, verleende de zen avond zijn medewerking. Na de pauze voerde de C.C.J.B. afd. Soest het spel „Haggai" op. Dit ver dienstelijke bijbelsche spel is ge schreven tijdens den oorlog. De jongeren speelden behoorlijk, ter wijl het kapwerk en de grime van den heer Grootkop een uitstekenden indruk maakten. AANRIJDING. Op den hoek van de Steenhoffstraat en Molenstraat reed een bestuurder van een vrachtauto, komende uit de richting Soestdijk, toen hii de Mo lenstraat wilde inrijden, de wielrijd- ster Mevr. S. aan. Gelukkig bleef het bij materieele schade. CUNSUMENTENCREDIET. Onderstaand volgt een opsomming van het netto-inkomen van alle le den van een gezin, hetwelk maxi mum mag worden verdiend, wil men in aanmerking komen voor het com- sumentencrediet. Achter de bedragen plaatsen we fus- schen haakjes het aanbal leden, dat in een gezin aanwezig moet zijn. f24.— (1). f38.— (2), f45— (3), f52.— (4), f59— (5), f66— (6), f73— (7). f80— (8), f86— (9), f92— (10), f98— (11), f104— (12). De termijn van indiening van formu lieren is verlengd tot 9 November a.s. Nadere inlichtingen bij de vroeger gepubliceerde adressen en de afd. sociale zaken gemeentehuis. SOESTER BESTUURDERSBOND. De secretaris van den Soester Be- stuurdeirsbond schrijft ons: Ieder, die met moeilijkheden zit en iets naders wil weten inzake Over- bruggingsuitkeering en Wachtgeldre geling voor burgerpersoneel, kan zich tot hem wenden. Braamweg 102, Soest. INTREDE DS. A. BROUWER. Zondagmorgen te 10 uur zal Ds. S. Wouters van Dordrecht zijn opvol ger Ds. A. Brouwer, gekomen van Nes (W.D.), bevestigen in het ambt van dienaar des woords van de Ge- ref. Kerk van Soestdijk. 's Avonds te 5 uur zal Ds. Brou wer dan zijn intrede doen. SMEEDT EEN BLOK. Over bovenstaand onderwerp wordt op een openbare propaganda-avond voor metaalbewerkers gesproken door den heer C. van de Winde uit Hilversum. Is het noodig, dat voor deze bijeen komst nog een opwekkend woord wordt geschreven? Is het noodig de metaalbewerkers te wijzen op 't nut van organisatie? Is het noodig de loodgieters, elecfrioiens, smeden, kortom allen, die in- de metaalver werkende bedrijven werkzaam zijn, te wijzen op de resultaten die ook ditmaal weer door de organisaties zijn bereikt? Een nieuwe, veel verbeterde loon regeling in November 1945. Een collectieve arbeidsovereenkomst voor de groot-industrie met, behalve talrijke andere verbeteringen, 12 da gen vacantie. p Een reeks van regelingen, met tal rijke verbeteringen en ook 12 dagen vacantie voor de klein-industrie. Ongeorganiseerde metaalbewjerkers, dit alles is bereikt door de organi saties, dus door de leden. Neemt nog deze week een besluit en komt Donderdagavond a^. 24 October. naar „St. Ludgardis^. Aanvang 8 uur. Toegang vrij. SOESTER ZIEKENAUTO. Het Ned. Roode Kruis afd. Soest vestigt de aandacht van belangheb benden op het volgende: Mocht bij eventueele ongevallen de Soester Ziekenauto niet beschikbaar zijn, dan kan men zich voor een arp- bulance-auto in verbinding stellen met den arts J. M. C. Emmen, com mandant transport-colonne Roode Kruis te Bunschoten, Tel. K 3499- 310 of den chauffeur van de ambu- lance-aufo, Tel. K 3499-202. EEN S'.O.S. VOOR HET DIER. In het gebouw Religie en Kunst draaide Maandagavond 14 October de propagandafilm van de Ned- Ver. tot Bescherming van Dieren, ge naamd „Een S.O.S- voor hef dier", behandelende lief en leed uit de dierenwereld. De heer Nieuwenhuizen, directeur van het hoofdkantoor van genoem de vereeniging te 's-Gravenhage, sprak op bezielende wijze een in leidend woord en verklaarde hetgeen op de film te zien was. Vele van de bezoekers waren diep bewogen over hetgeen zij te zien kre gen en meenigeen verklaarde nooit geweten te hebben, dat er nog zoo veel dierenleed voorkwam en dat de vereeniging zooveel deed daartegen. Des avonds was ook de jeugd goed vertegenwoordigd en leefde met hart en ziel mede met hetgeen de film te zien gaf. Des namiddags was de film Vertoond voor het politiecorps, waarbij even eens tegenwoordig waren de burge meester. de gemeentesecretaris, de hoofd-ïnspecteur en de inspec teurs van politié, alsook eenige le den van het politiecorps van eenige naburige plaatsen. 0 Vanwege, den Politiebond voor Die renbescherming waren gekomen de heer Fremerv Kalff, hoofd van de zedenpolitie te Amsterdam, voorzit ter en de heer Van Berckel, commis saris van politie te Bussum, secre taris. De heer de Fremery Kalff leidde de film des middags in. MISLUKT BEROEP. 'Onlangs werd de 53-jarige Iijnwer- ker Ij. K. alhier wegens overtre ding van de wegenverkeersregeling door het Kantongerecht fe Amers foort tot f 10.boete subsidiar 4 dagen hechtenis veroordeeld. Hü ging daarom in hooger beroep bij de Utr. Rechtbank, waarbij aan vankelijk scheen, dat zijn straf nog verzwaard zou worden. Althans de Officier van Justitie edschfe in eer ste instantie een nog hoogere boete, n.I. f 15. Dinsdag uitspraak doende, legde de Rechtbank hem echter dezelfde straf op als de Kantonrechter te Amers foort. DE ZUSTER VAN DEN HUISKNECHT. Deze week draait in City „De Zus ter van den Huisknecht" (His but- ler's sister) met Deanna Durbin, Franchot Tone en Pat O'Brien in de hoofdrollen. Deanna is in al haar filmen onver beterlijk, maar haar triomftocht heeft in deze film haar hoogtepunt gevonden. We zien haar vroolijk,er, geestiger, en uitdagender dan ooit, te zamen met een meesterlijken Franchof To ne en een onweerstaanbare Paf O'Brien, alsmede met vijf dwaze huisknechten in haar beste rolprent. BALDADIGE TEUGD. Mevrouw De G. aan de Beuken laan kwam zich beklagen over het feit, dat een ruit van haar woning was ingegooid door jeugdige perso nen uit de buurt. Burgerlijke stand. GEBOREN: Elisabeth Victoria, dochter van N. Verburg en J. v. d. Flier, P. Bern- hardlaan 12. Albert, zoon van G Metselaar en J. v. d. Kamp, Konfn- ginnelaan 78. Walter, zoon van H» van Nus en E. A. Mooij, Kerkpad Z.Z. 69. Cornelis Theodorus Jo- hannes, zoon van Th. G. Hoogem- boom en J. M. Groenestein, Peli- kaanweg 1. Abraham zoon van J. H. van Neerbos en M. C. E. Du- pont, Hartmanlaan 100a. Robert Louis, zoon van J. Uiterwijk en O. M. Zimmerman Oranjelaan 5. Gerrit, zoon van D. Lam en M. de Greef. Birktstraat 61a. Mathilda Gijs- berta Maria, dochter van G. A. J. Huurdeman en G. G. Smeeing, Nieu- weweg 36. Herman Lourentius An- dries, zoon van A. Muller en C. J. Berg, Hartmanlaan 94. Petrus Johan- nes Chrisfianus, zoon van P. J. C. Dijkman en M. H. Roest, Klaarwa- terweg 49. Maria Johanna Josepha- dochter van G. M. A- Beuken en C. M. Rademaker, Lange Brinkweg 52. Peter, zoon van D. Maassen en B. H. Hermans, Beetzlaan 60. Cor nelis, zoon van J. Drost en P. D. Krook, Eigendomweg 105. ONDERTROUWD: J. Durkstra, 25 jr„ bankbediende en C. E. Pluijgers, 23 jr., Beukenlaan 12a. A. W- Schuuring, 32 jr., ass. accountant Koninginnelaan 10 en C. G. van Goor, 23 jr., Stadhouders laan 114. GEHUWD: P. G. 't Lam, 24 jr., mach. hout bewerker en J. A. van Dijk, 22 jr., Galenkamppelsweg 2. I Ph. Bantjes, 25 jr., fabr. arb. en A. van 'f Kloos ter, 21 jr., Molenstraat 131. C. du Maine, 61 jr., zonder ber. en A- L. A. Moone, 55 jr., P. Bernhardlaan 8d. I. Ravenhorst, 24 jr., chauffeur en T. van Essen, 23 jr., Nieuwew. 25a OVERLEDEN: Tonia Görtemöller, 68 jr., geh. met I. K. Kwak, 2e Heeserlaantjie 4. Ma- rianne Borrias, 21 mnd. Vinke/nw. 23.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1