tfaalo ONZE INDUSTRIE POTPOURRI* ihói. ck SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. 22e Jaargang - No. 83 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Franco per post f 1.75 p. kw. Dinsdag 22 Oct. 1946. Het is een levensbelang voor ons volk de productie op te voeren, in de eerste plaats voor den export. De resultaten van dit jaar zijn tot dusver niet zoo, dat we tevreden kunnen zijn, maar we gaan vooruit* Hoewel het een vereischte is, de hoeveelheid van de te ex porteeren goederen op te voeren, moet men daarmede voorzichtig zijn, indien niet tegelijk alle aandacht wordt besteed aan de kwaliteit. Het is bekend genoeg, dat er in het verleden ten deze zeer is ge zondigd waardoor de Nederlandsche naam heeft geleden. Dat moet thans zeker worden vermeden, daar de concurrentie in menig opzicht zeer ernstig is. Het is de groote verdienste van de vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat'' geweest, dat zij het kwaliteits bewustzijn in ons land heeft ver sterkt. Onlangs heeft zij in beginsel besloten tot instelling van een kwa liteitsmerk over te gaan. Dit is zoc maar niet dadelijk in orde. In af wachting daarvan gaat zij voort met het verleenen van het in 1915 inge stelde nationaliteïtsmerk, dat zooals bekend wordt toegekend, wanneer de nationale herkomst der producten, waarvoor het wordt gevraagd, in vol doende mate vaststaat. Tot dusver was daarbij de kwaliteit der onder zochte producten nimmer maatstaf. Nu thans voor een aantal export producten wellicht de kwaliteit voorop staat, mag aan dit initiatief van „Nederlandsch Fabrikaat" wel worden gedacht. Meer dan ooit komt nè. er op aan goede waar aan het buitenland te leveren. Dat betee- kent betere vakopleiding, betere scholing van de technische voorman nen in de bedrijven en toepassing van het beste organisatievermogen. Aan den inkoop van grondstoffen moet de grootste zorg worden be steed. Dit alles is natuurlijk ook van be lang voor den afzet in het eigen land zelf. Nu de deviezenkwestie zoo zwaar weegt, moeten wij alles doen om de eigen bedrijvigheid te bevorderen. We zijn al aardig bezig om nieuwe industrieën te vestigen voor de ver vaardiging van allerlei producten. die vroeger uit het buitenland wer den betrokken. Daarom méér indu strialisatie, welke beter moet wor- gedragen en opgebouwd dan ooit te voren. Zij moet zich een naam vestigen, die in de wereld een goe den klank heeft, zoodat de Neder landsche producten worden ver langd. Vaak zal weerstand moeten worden geboden aan den aandrang van im porteurs uit het buitenland om snel en minder degelijk aan de vraag te voldoen. Met export van ondeugde lijke artikelen krijgt Nederland wel deviezen, doch tevens een slechten naam. Jaarbeurzen, economische vak bladen, ook dag- en weekbladen moeten voortdurend het kwaliteits bewustzijn bii de producenten ver sterken en dus de nieuwe actie van de Vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat". Dat moet al vroeg begin nen, op scholen, Middenstandscur sussen enz. In alle openbare gebou wen kan reclame worden gemaakt voor de leuze: Naar betere, naar beste kwaliteit! Onze industrie beschikt over een rijk geoutilleerd apparaat, al heeft zij ook zeer geleden in den oorlog. Zij beschikt over tal van bekwame leiders en technici, mannen met durf en vooruitziend vermogen. De mogelijkheden voor nieuwe be drijvigheid moeten alle worden aan gepakt. Steeds meer arbeid moet er zijn voor de vervaardiging van steeds meer en betere producten, die in het buitenland aftrek vinden. Van baten uit Indië is voorloopig geen sprake. Des te meer moet de indu strie op den voorgrond komen. De harde realiteit, welke de afloop van den oorlog ons heeft geleerd, moet moedig worden erkend en on der de oogen gezien. Om begrijpelij ke redenen willen de ondernemers niet te snel van wal steken; er zijn nog te vee', groote onzekere factoren, maar wat kén, móét worden aange pakt. Nederland kan immers veel van Duitschland overnemen. Dit land produceert veel van hetgeen Neder land voor zijn eigen industrie noo- dig heeft. Nederland kan veel méér maken en dat is zijn belang. Wij mogen niet versagen, hoe zwaar de oorlog ons heeft getroffen. Wij moeten geen werkloosheid meer wil len. wij moeten vechten voor Ne derland, taai en met durf. Daarom: Alle hens aan dek! Ofticieele mededeelingen. GEEN SPREEKUUR. De Burgemeester van Soest maakt bekend- dat hij verhinderd is Woens dag 23 Ocfober spreekuur te hou den. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest maken bekend, dat het verzoek van de N-V. Bataafsche Import-Mij., Verkoopkanfoor van „Koninklijke Shell Producten te 's- Gravenhage, om in perceel Vel dm. Mongomervw. 82. kadastraal bekend in sectie E no* 1261, een benzine installatie te mogen oprichten, door hen voorwaardelijk is ingewilligd op 15 October 1946. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soesf maken bekend, dat het verzoek van de N-V. Petroleum- Maatschappij The Texas Company te 's-Gravenhage, om in perceel Van Weedestraat 3, kadastraal bekend in sectie H no. 6994 een benzine installatie te mogein oprichten, door hen voorwaardelijk is ingewilligd op 15 October 1946. Plaatselijk nieuws. ROOKARTIKELEN VERLOREN. Waarschijnlijk door het denderen van het voertuig verloor de sigaren winkelier J. H* L- een pakje tabaks- tikelen. dat hij achter op zijn motor rijwiel had geborgen. Waarschijnlijk is 't pakje door een rooker gevon den. Het werd althans niet bij de politie gedeponeerd. RIJWIELDIEFSTALLEN. Van 't K., die zijn rijwiel achter zijn woning had geplaatst, kwam tot de ontdekking, dat deze was ver dwenen, toen hij het wilde gebrui ken. Netjes ontdaan van de banden trof verder v. Z* aan de Birktstraat des morgens zijn rijwiel aan, dat hij nog wel in 'n afgesloten schuur achter zijn woning had geplaatst. LICHT EN DONKER. De wingerd langs de zijmuur van m'n huisje wordt weer rood en de eikels liggen voor het oprapen op de straat- De mannen van de gemeentewerken harken bladeren bijeen en de kin deren verramponeren de. velden met bieten en knollen weer. Over onze Eng vliegen groote, kwetterende vluchten spreeuwen en tegen de avond ruik je overal brandende turf en hout, walmend uit de schoorste nen. Uit al deze dingen zien we, dat we diep in de herfst zitten. We gaan de nachtschuit weer in. On- dergeteekende is 'n liefhebster van winteravonden. Onder de lamp te zitten bij de brandende kachel met een breikous of verstelgoed, \lat is wat je noemt huiselijk. Maar o wee, als je er 's avonds op uit moet! Want in ons Soest is het nog miserabel gesteld met de ver lichting. Er zijn wel weer een paar lichtpuntjes bijgekomen, maar over 't algemeen is het nog een wanho pig geval. De mevrouw, waar ik el ke Woensdag werk, is deze week. door de duisternis misleid, zoals dat deftig heet, met het hoofd tegen 'n boom geloopen. Nu loopt ze met eien blauw oog, een groene buil en met wrok tegen ons gemeentebestuur, dat schijnbaar niet zoveel aandacht schenkt aan de duisternis. Hoewel ik toevallig van een zoon van de zuster van mijn mevrouw weet, dat de wethouder van openbare werken er flink achter heen zit om meer stroom te krijgen voor straatverlichting. Nu hoop ik maar, dat het gauw wat beter zal worden, want Soest-bij- nacht is ook geen pleziertje. Hoewel Soest-overdag ook niet alles is, want dan wordt het een mens zwart voor de ogen van de vele lichte gevallen, die hij ziet lopen met een air, alsof zij Soest hebben beze.t. Maar met dat al gaan we de winter in en breekt de tijd van vergaderen weer aan. Er zijn naar schatting een kleine zestig vereenigingen in ons dorp en die gaan allemaal vergade ren. En dan voelen we weer, dat we goede zalen tekort komen. On ze vorige burgemeester heeft eens een plannetje gemaakt om de gevallenen uit Soest te eren door een gebouw te stichten met veel ver gaderzalen, groot en klein. Ik vraag me af, hoe het daar mee staat? Ik hoor er niets meer van en dat zint me niet. Als het met dat plan maar niet gaat zoals het in Soest met zo veel dingen gaat: Eerst veel ge schreeuw, maar aan het eind van het liedje weinig wol. Toe, c.ommissie's, pak eens flink aan! Niet, dat on dergetekende vergadergelegenheid noodig heeft. Ik blijf deze winter liever bij m'n salamandertje zitten met een knot schapenwol en een bakje troost. Maar voor de vereenigingen, die al tijd zitten te wurmen om een ge schikte vergadergelegenheid machtig- te worden, is het nodig, dat er eens wat gedaan wordt aan het plan. Als er weer bouwmaterialen zullen zijn, mag het Soes ter-paard niet achter de wagen aankomen. JUFFROUW FLAPUIT. Af en toe moet men wel zéggen: Heel de wereld lijkt wel doli Want van allerhande dingen Staan de kranten al weer vol. De Parijsche conferentie Heeft nu alweer afgedaan; Er blijven slechts een paar illusies Plus wat leege stoelen staan. Nederland wenschf annexatie Van beperkt en klein gebied. Arnold Meyer vraagt zijn vrijheid, Maar die krijgt-ie lekker niet- Zwarte handel tiert nog welig; Zwarte Piefen in hun sas; Schandalen bij de distributie Zooals 't nooit tevoren was. Ook de Nederlandsche koeien Kijken reuze eigenwijs. Want de boter van die dieren Wordt al gauw verhoogd in prijs. Wapenstilstand in het Oosten, 't Is een mooi en blij geluid, Maar in 't verre groote China Brak de oorlog hevig uit. Door de vliegtuigongelukken Wordt de mensch in rouw gehuld; Onervaren roekeloozen Krijgen daarvan soms de schuld. Dit is maar een klein gedeelte Van wat in de kranten stond. Er gebeuren heel veel dingen Op hef wijde wereldrond. Maar dat kan niet in de krant meer, Dat doet me eig'lijk veel plezier, Want er is nog in ons landje Groote schaarschte aan papier. INTREDE DS. A- BROUWER. Na des morgens bevestigd te zijn door Ds. S- Wouters van Dordrecht, die tot tekst had gekozen Mathh. 13 33, verbond Ds. A. Brouwer van Nes (W.D-1 zich in den namiddag- dienst aan de Geref. Kerk van Soest dijk. In beide diensten kon het kerkge bouw de opgekomen schare nauwe lijks bevatten. Ds. Brouwer had tot tekst gekozen Lucas 9 63. Na de preek werd Ds. Brouwer toe gesproken door den heer T. Vonk. namens den kerkeraad der Geref. kerk van Soestdijk, waarna de ge meente hem staande de zegenbede uit Psalm 3 11 toezong. Verder werd nog gesproken door Ds. H- van den Berg namens de clas* sis Amersfoort en genabuurde ker ken; den heer Mook namens de Ge ref. Kerk te Amersfoort, den heer Schreiber namens de Geref. kerk van Nes Ds. S- Wouters van Dor drecht, Ds. L- de Bruijne van de Chr. Geref. Kerk te Soestdijk en Ds. E. Groeneveld namens de Hervorm de gemeente van Soest. Ds. Brouwer dankte op gevoelvolle wijze de sprekers, alsmede hen, die door andere kerken waren afge vaardigd terwijl hij in het bijzon der dank bracht aan Jhr. C. Dedel, wnd. Burgemeester onzer gemeente, voor zijn aanwezigheid. DIEFSTAL. Van Mevr. G., thans wonende te Oegstgeest, werd een niet onbelang rijke hoeveelheid sieraden gestolen 'uit een koffer, die zij tijdelijk al hier in bewaring had gegeven. De politie stelt een onderzoek in. PROCESVERBAAL. Door de politie werden wederom niet minder dan 15 personen be keurd wegens het overschrijden van de maximüm snelheid. Tegen 2 personen werd bovendien procesverbaal opgemaakt wegens rijden zonder licht.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1