HET BOFJE. Distributienieuws. - De moeilijke opvoeding.Plaatselijk nieuws. Loodgieter - Elecfriciën Geldige bonnen. ESPERANTO. ROB DE AVONTURIER ra Voetbal. Plaatselijk nieuws. Wenscht U een abonnement DRUKKERIJ SM DE NIEUWE BONKAARTEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. Met ingang van 27 October worden bonkaarten voor voedingsmiddelen van een nieuw model in gebruik ge nomen. Deze kaarten zijn verdeeld in vier horizontale strooken, genum merd 1 tot en met 4, welke van el kaar gescheiden zijn door dikke zwarte lijnen. Elke veertien dagen zullen slechts bonnen van één strook aangewezen worden en wel geduren de de eerste 14 dagen de bon nen van strook 1, voor de tweede veertien dagen die van strook 2 enz. In de bonnenlijst zal voortaan ver nield worden van welke strook bon nen worden aangewezen. Zoodra de bonnenlijst In de avond bladen van Donderdag 24 Oct. 1946 is gepubliceerd, dcet men goed strook no. 1 van de bonkaart af te knip pen. Men kan de bonkaart dan weer opbergen en alleen de afge knipte strook bij de hand houden. Alleen van deze strook worden voor de periode van 27 October tot en met 9 November bonnen aangewe zen, o.a. nog in de aanvullende bon nenlijst van Donderdag 31 October 1946. Zoodra in de avondbladen van Donderdag 7 November de bonnen- lijst voor de periode van 10 tot en met 23 November is opgenomen, kan men de niet aangewezen bonnen van strook 1 vernietigen, aangezien voor de periode van 10 tot en met 23 November uitsluitend bonnen van strook 2 gebruikt zullen worden. Daarvan kunnen eveneens na veer tien dagen de niet gebruikte bonnen worden vernietigd, aangezien dan de volgende strook aan de beurt komt. EXTRA BONNEN VOOR DE FEESTDAGEN. Aangezien de voorraadpositie van sommige grondstoffen voor voedings- en genotmiddelen nog moeilijk is, zal aan verzoeken om voor de feest dagen in December extra verstrek kingen te geven voor speciale doel einden, zooals voor het organiseeren van feestelijkheden door vereenigin- gen en instellingen, geen gevolg kun nen worden gegeven. Het is dus nutteloos zich hiervoor tot ambte lijke instellingen te wenden. Ook richte men zich niet rechtstreeks tot fabrikanten, om levering voor op bon gedistribueerde artikelen, aange zien hun toewijzingen niet toelatein. producten bij de distributie om te verstrekken. Er zal evenwel naar gestreefd wor den voor de feestdagen enkele al- gemeene extra verstrekkingen te doén. Zoo zijn er o.m. plannen om voor St. Nicolaas en Kerstmis een extra bon voor versnaperingen aan te wij zen voor de geheel.e bevolking. KARNEMELK EN MELKPRODUCTEN OP DEN BON. Van 27 October af zijn karnemelk en karnernelkprdoucten uitsluitend weer op den bon verkrijgbaar. Ie dereen zal desgewenscht op een bon voor gestandaardiseerde melk 'n dub- dele hoeveelheid karnemelk of kar- nemelkproducten bii zijn leverancier kunnen betrekken. Het is dus niet noodig, zooals aanvankelijk is me degedeeld de bonnen voor gestan daardiseerde melk om te ruilen te gen rantsoenbonnen voor taptemelk om karnemelk enz. te betrekken. PINDAKAAS OP JAM-SUIKERBON Binnenkort zal een restantpartij pin dakaas in den handel worden ge bracht. Voor zoover voorradig zal men van 2 November af naar ver kiezing op den jam-suikerbon ook pindakaas kunnen betrekken en wel in de verhouding van c a. 370 gram pindakaas (1 pot) of 300 gram jam. DE PRIJZEN'VAN HONING. De maximumprijzen voor honing die zonder bon verkrijgbaar is, zijn met ingang van 18 October 1946 op geheven. Voor kunsthoning. die op de jam- suikerbon verkrijgbaar is, blijven evenwel de vastgestelde maximum prijzen van kracht. Het is treurig maar waar: nergens worden, met de beste bedoelingen, zooveel fouten gemaakt, als in de opvoeding, dit is alleszins verklaar baar. Wij beschikken niet allemaal* over groote paedagogische en didac tische bekwaamheden en de opvoe ding vraagt bovendien tact en ver stand, een ruimen blik en een groo te dosis intuïtie. Reeds .in de eerste levensjaren wordt het karakter van het kind gevormd, hoewel de kinderen als erfdeel der ouders bij de geboorte goede zoowel als minder goede karakter-trekken meekrijgen. Juist in het eerste jaar, als er nog geen invloeden van buiten in de opvoeding een woordje mee spreken, als het kind nog zoo echt heelemaal van ons is, dan kunnen wij veel aan het karakter vermem Wij kunnen het goede srimuleeren en het kwade tegengaan. Jammer ge noeg letten vele opvoeders dan niet voldoende op de karakter-gebreken- „Het kind is nog zoo klein. Als hef grooter wordt, zal het vanzelf wel beter gaan". JONKER TOM. VV, N. NIEUWENHUIS Naar wii vernemen heeft de fooneel- luiiuinjiuiuiü vereeniging „Soestdijk", in overleg leg met het bestuur van de buurt- vereeniging van denzelfden naam, in studie genomen het blijspel „Tonker Jom'^ in drie bedrijven, door fan Grosfeld. Gezien het succes, dat deze jonge vereeniging de vorige keeren mocht oogsten, zien wij de opvoering van dit stuk met belangstelling tegémcet. NEDERLAND HELPT INDIë* Zooals u weet uit krantenberichten en verhalen van gerepatrieerden is de nood in Indië nog altijd zeer groot- De voorzitter der Stichting „Neder land helpt Indië'' oud-minister Wei ter, deelde u in zijn radiorede reeds mede, dat voor vele duizenden gul dens textiel, levensmiddelen en me- cijnen naar het zwaar geteisterde land zijn verzonden, maar nog im mer in het nie;t genoeg. Voortdurend komen aanvragen om hulp binnen* Wil de Stichting hieraan kunnen vol doen, dan moeten er nog vele ga ven binnen komen. Voor dit doel houdt het plaatselijk comité „Nederland helpt Indië" op 24 25 en 26 October een huis-aan- huis collecte en doet hiermede een beroep op uw offervaardigheid. TEXTIELKAARTEN ONTVREEMD. Ten nadeele van Mej. W. alhier wer den niet minder dan vier textielkaar- ten gestolen. Van Weedestraat 23 Soestdijk - Tel. 2577 fe laat zien zij dan in, dat een eenmaal gevormd karakter zich niet zoo gemakkelijk laat veranderen;. Over het algemeen geven de kinde ren uit groote gezinnen de minste moeilijkheden bij de opvoeding. Hier helpen de broertjes dn zusjes mee. Een groot gezin is de maatschappij in het klein. De kinderen Iqeren a! heel jong, dat de wereld ,niet om hen alleen draait, dat zij niet alleen met zichzelf, doch ook met anderen rekening moeten houden. Zij zijn veel vroeger zelfstandig en ook dikwijls veel handiger dan de kinderen uit een heel klein gezin. Als de klein ste uit een groot gezin al lang baby af is, omdat een andere Benjamin hem opvolgde, wordt het eenige kind nog steeds als baby behandeld. Ook de zoogenaamde nakomertjes in een groot gezin verkeeren in een na- deelïge positie. Zij missen dikwijls het noodige contact met kinderen van hun eigen leeftijd. Zij hebben buiten hun ouders evenveel vaders en moeders als zij broers en zusters hebben. De groote broers en zusters missen echter dikwijls de noodige tact en intuïtie, die een opvoeder noodig heeft en zij stichten over 't algemeen meer kwaad dan goed. Het is dan ook zeker geen uitzonde ring, dat nakomertjes lastig, nerveus en onevenwichtig zijn. Wanneer men echter nagaat, hoe zoo'n nagekomen kindje vaak door de gezamenlijke familie wordt behandeld en opge voed, dan zegt men: het is waar lijk geen wonder. FEESTAVOND 'T NUT. Vrijdagavond gat de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in de zaal van „Eemland" een feestavond ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der vereeniging. voor haar leden en verdere belangstellenden. De voorzitter riep in zijn openings woord allen een hartelijk welkom toe en gaf een overzicht van de af- geloopen iaren. Dat de vereeniging naast voorspoed ook met veel moei lijkheden heeft te kampen gehad, bleek wel uit dit verslag. De avond werd verder verzorgd door twee zeer bekenden uit de tooneel- wereld, namelijk mevrouw Dogi Ru- gani en de heer Frits Bouwmeester, die met verschillende vlot gespeelde eenacfers en met geestige voordrach ten het publiek een echt vroolijke avond bezorgden. Reeds met 't eerste spelletje „Rob- bie kwam het zoo onmisbare con tact met de zaal tot stand. Dat het gebodene bii het publiek in den smaak viel, bleek wel uit hef spontaan applaus dat telkens op klonk. Niet éénmaal ontaardde de humor in grollen. Wij hadden van deze ar- tisten ook niet anders verwacht, daar zij tot de prominente figuren in de tooneelweield behooren. Het Nut heeft op waardige wijze haar zilveren iubileum gevierd. Voor het tijdvak tot en met 26 Oc tober zijn nog geldig verklaard de navolgende bonnen: Bonkaarten KA, KB, KC 610: 629 suiker 750 gram suiker, boter - hamstrooïsel of 1500 gram jam, stroop enz. 623 algemeen 50 gram thee. 632 algemeen 2 k.g. appelen of peren. Bonkaarten KD KE 610: 129 suiker 250 gram suiker, bo terhamstrooisel of 500 gram jam, stroop enz. 130- 131 algemeen 250 gram sui ker, boterhamstrooisel of 500 gram jam. stroop enz. 132 algemeerf 2 k.g. appelen of peren. Tabakskaarten. T 52 2 rants. tabaksartikelen. OPLICHTING. Aan een R.K- Pastorie ter plaatse vervoegde zich dezer dagen een per soon, die voorgaf een kind te wil len laten doopen, maar hiervoor geen kleertjes bezat. Ook zeide hij zeer arm te zijn. De pastcor. door medelijden bewo gen, gaf den man een klein bedrag aan geld, om hiervoor hef hoogst noodige aan te schaffen. Het bleek echter later, dat deze persoon reeds aan andere pastorieën had aangeklopt en daar hetzelfde verhaal had afgedraaid. Deswege wordt hij thans door de politie gezocht wegens oplichting. IN ARREST GESTELD. F. aan den Braamweg kreeg bezoek van de politie, juist toen hij bezig was met karnen van boter. Daar 't verbod hiervoor nog steeds van kracht is, werden de werktuigen, die dienden voor de boterbereïding als mede 2 melkbussen, elk inhouden de pl.m. 40 liter melk, in beslag ge nomen, terwijl procesverbaal werd opgemaakt. - In de „Vlaamsche Esperantist" la zen wij het volgende: De bekende Fransche wiskundige en Esperanto- pionier C. Bourlet nam eens deel aan een wedstrijd tusschen natio nale talen en Esperanto, uitgeschre ven door het blad „Excelsior". Aan hem en vijf andere vertalers werd een onuitgegeven Fransche tekst voorgelegd ter vertaling, resp. in Esperanto, Engelsch, Duifsch, Rus sisch, Spaansch en Italiaansch. Daar na moesten zes andere vertalers aan de hand van deze vertalingen de oor spronkelijke Fransche tekst recon- strueeren. Na afloop was de jury van oordeel, dat de reconstructies uit de verta lingen in het Italiaansch en Esperan to het nauwkeurigst waren. De bekende schrijver Fristan Ber- nard was zelfs van oordeel, dat de hervertaling uit het Esperanto de oorspronkelijke tekst het meest na bil kwam. Op een morgen bleek het, dat het de vorstin ernst was met haar voor nemen. Allen moesten buiten ko men op het bordes, waar twee reus achtige hoornblazers met grijnzende gezichten gereed stenden om de be volking van de stad op ite roepen. Dit was trouwens niet noodig- Reeds dromde een duizendkoppige menig te op het plein samen, terwijl overal op de omringende daken de onder danen verschenen. En toen de hoorns schalden en de menigte eerbiedig luisterde, verhief de vorstin haar stem, en na een lange redevoering, waarin ze de verdiensten van de blanke mannen roemde, die hun schatten hadden teruggevonden. maakte ze bekend, dat de vreemde lingen tot burgers van de Staat be noemd waren, voor altijd bij hen zouden wonen en dat Rob, als toe komstig echtgenoot van Sheeba, la ter zou regeeren. Hedenavond zou den de blanken hun groote vogel zelf verbranden. Luid gejuich be groette de woorden van de koningin* „Het is wat met die meisjes1." Mevrouw Melissen slaakt een diepe zucht. „U weet, dat wij dezen zo mer naar buiten zijn geweest 6 wegen lang. Ik had Truida ook va- cantïe gegeven het huisje was maar klein.wat moet je dan den heelen dag met zoo'n kind om je heen. Nu, ze kreeg dan zes weken, met behoud van salaris natuurlijk. Dan mag je toch verwachten, dat ze vóór wij thuis kwamen, de wo ning een beetie aan kant had ge maakt. Maar niets hoor: we kwamen in een ongezellig, stoffig huis. Trui- da had ook vacantie en ze kwam prompt den volgenden ochtend" De goede buur, die het kopje thee méédronk, gaf mevrouw in alles ge lijk. Ja, het was wat met die meis- ies. Ze werden gelokt door de mooie voorspiegelingen en de hooge loo- nen in de confectieateliers, ze had den geen hart meer voor het huis houden. „Ze werken liever aan den wederopbouw" zei de goede buur vrouw bitter. „Als u eens iemand voor mij weet?" vroeg mevrouw Melissen. „Iemand voor u weet?Gaat Truida dan weg?" „Dat is het juist", zei mevrouw Me lissen. „In onze vacantie is ze naar een atelier gegaan, als proef. Hef is haar zoo goed bevallen, dat ze mij maar opzegde, 't Is een behan deling" „Waar geen woorden voor te vin den zijn", viel de buurvrouw in. „Daar zit u toch leelijk mee. zes kinderen, een groot huishoe komt het zonder hulp voor elkaar? En er is niemand te krijgen. Zelf heb ik al een burgermansinkomen aan advertenties uitgegeven, maar je ziet er geen kip op. En nu heb ik nog een klein gezin" Ta, dat is zoo, bedacht mevrouw Me lissen een klein gezin, zelf nooit fhujs v- tijd te-over om bij anderen thee Je drinken je begrijpt niet, dat zoo'n mensch nog een meisje wil hebben ze moest nu maar weggaanzij had nog zoo veel te doen. Maar de buurvrouw zanikte dooi en ze scheen er geen erg in te hebben, dat de antwoorden van me vrouw Melissen steeds langer op zich lieten wachten. „Mama, daar is een mevrouw die u wil spreken!" Mevrouw Melissen, druk aan het werk om den door visite verloren tijd weer in te halen, kwam met 'n ontevreden gezicht naar voren. Wat was er nu weer? „Ik kom naar aanleiding van uw ad vertentie. U zocht een meisje?" Mevrouw Melissen nam de stevige figuur in de deuropening verrast op. Was dat even een tante? „Inderdaad ik zoek een meisje. Maar van een advertentie weet ik niet af. Komt u even binnein." De struische, stevige tante, die door het oudste dochtertje al tot me vrouw was bevorderd, voldeed dade lijk aan het verzoek en de onder handelingen vlotten bijzomder goed. „Het is hier een groot huis we hebben ieen groot gezin", begon me vrouw aarzelend. „Hindert niets ik hóud van wer ken èn van kinderen", zei de ge dienstige. Lieve deugd dat was gewoon 'n wonder een juweel. Het gevraag de loon was niet buitensporig hoog en ze scheen dolgraag te willen ko men. Mevrouw Melissen hapte maar al te gretig toe., „Als u morgen kunt ko menwel graag!" En ook dat bleek geen bezwaar het eenige wat vreemd was in het geval, bleef die advertentie. Me vrouw had er de oplossing voor ge vonden, toen het meisje er was: hef kon wel zijn, dat meneer die an nonce had opgegeven. Maar toen meneer thuis kwam, ver zekerde hij, dat hij, overeenkomstig zijn vaste principes, zich niet met die huishoudelijke aangelegenheid had bemoeid. „Dat weet je nu toch wel dat zijn dingen, waar ik me buiten houd", voegde hij zijn vrouw toe. „En toch ïs er een advertentie ge weest een raamadvertentie, bij dien boekhandelaar op den hoek moet het zijn", hield mevrouw vol. „Dat zuigt ze toch niet uit haar duim?" Meneer had z'n jas al aan. ,,'k Zal eens gaan kijken", zei hij. „Misschien hangt het ding er nog". In spanning werd meneers terug komst verbeid. „Er hangt inderdaad een adverten tie eentje voor mevrouw hier naast. Onze nieuwe gedienstige heeft zich in het nummer vergist!". B.D-C.—H.D.S. 1—4. Ook deze wedstrijd bracht voor B.D-C. wederom een nederlaag en het ziet er naar uit, dat de B.D.C.- ers op hun tellen moeten gaan pas sen. Het spel van B.D*C. is in den laat- sten tijd te peuterig en het plaat sen absoluut onvoldoende, terwijl de gewijzigde opstelling evenmin winst bracht. Wanneer er beter geplaatst wordt en de vleugels in het spel worden be trokken, kan nagenoeg elke wed strijd gewonnen worden, want tech-. nisch overtreffen de Soesters me nige club in hun afdeeling. Over den wedstrijd behoeven we niet te zeggen, daar met" bovenstaan de opmerking de nederlaag volkomen duidelijk is. In het veld was B.D.C. ook nu de meerdere, maar voor het doel zakt steeds alles ineen, door te kort spel en slordig plaatsen. B.D.C.'ers. wanneer U tijdens hef spel met onze opmerking rekening houdt, zullen de resultaten niet uit blijven. MOTORWEDSTRIJDEN OP „EIKENHORST". Zaterdagmiddag organiseerde de Mo torclub „Soest" op het landgoed „Eikenhorst", behendigheidswedstrij den voor motoren. Het talrijke publiek kon van knappe staalties van riïkunst genieten, voor al in de zware klassen 350 en 500 C.C' In de 125 c.c.-klasse blonk vooral de Zeister rijder J. van Amersfoort uit. die, na zijn 20 ronden gereden te hebben, liefst meer dan een ron de voorsprong had op zijn rivaal J. Huigen uit Soest. Iu de 500 c-c-klasse vestigde voor al H. Grift de aandacht op zich, door met zijn zware H.D. een prach tige rit te rijdien en zonder mankee- ren zich als no. 3 te plaatsen. De uitslag was alsvolgt: Behendigheidsriffen 125 c.c. 1. J. van Amersfoort, Zeist, D.K.W.; 2. J- Huigen, Soest, D.K.W.; 3. F. van 't Klooster, Soest, D.K*W. Behendïgheidswedstrijd 350 c.c. 1. J- Bakker, Soesterberg, Matchless; 2. Th* Conze, Amersfoort, Triumph. Behendigheidswedstrijd 500 c.c. 1. J. Timmer, Sost, Norton; 2- A. van Kooi, Eemnes, Zundapp; 3. H* Grift Soest, H.D. Motorwedstrijden met hindernissen, klasse B: 1. E* Visser, Soest, zonder Sfrafpun- ten in 2 min. 59 sec*; 2. G. Har- tog, Soest, zonder strafpunten in 3 min. 19 sec* 's Avonds vond in café Zonneheu- vel, het clublokaal van de motor club „Soest", de uitreiking van de fraaie prijzen plaats. DIEFSTAL. Bij den juwelier v. D* aan de Van Weedestraat verdween op spoorloo' ze wijze een horloge uit zijn eta lage. Een onderzoek wordt ingesteld* OVERTREDING IJKWET. Tegen M. J* aan de Koninginnelaan werd procesverbaal opgemaakt, we gens het in bezit hebben van een maat, welke niet het laatste ijkmerk droeg. TER OVERNAME 2 hutkoffers, dressoir, lamp (kroontje) f 25- blank eik. slaapkamer, (nieuw) compl., 2 eiken 1-pers. ledikanten, (nw.) f30.per stuk, 1 stel overgordijnen, gangloo- per, vloerkleed f 75-3- deelig fcedstel, 1-pers. f45.Te zien Donder dag en Vrijdag. Van Straelenlaan 18. SCHITTERENDE BIJVERDIENSTE Bekende Lever Mij. vraagt voor openkomend agen een actief persooi het innen van pi en afsluiten van r posten. Bij geblel schiktheid vasfe ai lïng. Br. aan Inspi Huijgensstraat 24, versum. HET PAROOL, Neutr. Dagbl. f 4.15 TROUW, Algem. Chr. Dagbl. f 4.10 UTR. KATHOLIEK DAGBL. f 4.15 Wendt U dan tot het bijkantoor van deze bladen, dat gevestigd is ten kantore van: Van Weedestraat 35 Telefoo 2—4 2-4 2—4 onbekend 2-4 6-0 2-4 BILJARTEN. Ingekomen uitslagen district „Eem land". Klasse A. Verg. Wagen 2Verg* Wagen 1 06 Gouden Ploeg 1Centraal 1 24 Klasse B. Centraal 2Ons Genoegen 2 42 Verg. Wagen 3O- Genoegen 2 42 K.O-T. 1Leusderkwartier 1 42 Klasse C, afd- A. Tavenu 1Leusderkwartier 2 24 Verg. Wagen 4Goudenploieg 2 42 Zonneheuvel 1Centraal 3 24 Klasse C, Afd. B. Zonneheuvel 2Verg, Wagen 6 06. Soestdijk 2Centraal 4 42 Tavenu 2Teomien 2 42 Klasse C, afd. D* Animo 2Oosterpark 1 Eemlust 1Gouden Ploeg 3 Klasse D, afd. A, Zonneheuvel 3Soestdijk 3 D.O-S. 3Tavenu 3. Tavenu niet op gekomen. Klasse D, afd. B- Verg. Wagen 8Zonneheuvel 4 33 Soestdijk 4—Centraal 6 onbekend Tavenu 4—D.O-S- 4 Klasse D, afd. C. 0.D-L. 3Oosterpark 4 Oosterpark 3Animo 4 Eemlust 3K.O-T. 4 Klasse D, afd. D- K.O-T. 3Ons Genoegen 4 24 Oosterpark 2Eemlust 2 06 Eemlust 3O.D.L. 3 24 Programma voor deze week. Maandag 21 October. Teomien 2Zonneheuvel 2. K.O.T. 4—Oosterpark 3. Soestdijk 2Ver gulde Wagen 5* Oosterpark 4Eem lust 3. Vergulde Wagen 6Tavenu 2* Dinsdag 29 October. Ons Genoegen 1—Centraal 2. O.D.L. 2D.O-S- 1. K.O.T. 2Ons Genoe gen 3. Woensdag 30 October. Leusderkwartier 1Ons Genoegen 1. Animo 4O.D.L. 3. Gouden Ploeg 3 —Oosterpark 1. Oosterpark 2K.O. T. 3* O.D.L. 3Eemlust 1. Ons Ge noegen 4Animo 3. Donderdag 31 October. Soestdijk 1K.O*T. 1. Zonneheuvel 1Tavenu 1. Leusderkwartier 2 Centraal 3. Centraal 6Vergulde Wagen 8. Gouden Ploeg 2Teomién 1. D-O.S. 4Tavenu 5. Vrijdag 1 November. Verg. Wagen 1Gouden Ploeg 1. Centraal 5—D.O-S- 3. Centraal 1 Vergulde Wagen 2. Zonneheuvel 3— Vergulde Wagen 7. D-OS- 2Soest dijk. 3* 1 Zaterdag 2 November. Zonneheuvel 4—Soestdijk 4. De wedstrijden voor Soest 4 en Ta venu 4 blijven op Zaterdag gehand haafd, daar wegens werkzaamheden niet op een ander tijdstip kan wor den gespeeld. In het spelreglemenf is verder een kleine wijziging geko men. De bezoekende vereeniging speelt niet meer af, doch de ver eeniging wiens bal het dichtst bij den benedenband komt te liggen, heeft de keus. Ook moet de bezoe-

Soester Courant | 1946 | | pagina 2