HET OUDERHUIS. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. 22e Jaargang - No. 86 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van YVeedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Franco per posf f 1.75 p. kw. Vrijdag 1 Nov. 1946. Zij was uit het concentratiekamp te ruggekomen: een stille vrouw van Joodschen bloede. Voortdurend dwaalden onder het gesprek haar ge dachten weg. Moeilijk hervond zij het zinsverband. Het was alsof zij in visioenen leefde, visioenen van ontzetting. Met filmachtige koortsig heid verdrong zich het eene beeld na het andere. „Het ergste waren de kinderen in m'n droomen- Ik zie ze nog altijd voor me, mager als verhongerde hon den. Zoo zaten ze daar stil, muis stil achter het prikkeldraad; de groote donkere oogen oneindig triest, als versuft, als verdoofd. Kin deren zonder ouders. Kindieren wach tend op het laatste transport. Leven de lijkjes. Wat hadden ze misdaan? En het ergste was: alle hulp was af gesneden. We mochten niet eens naar ze kijken. De Joodsche vrouw zwijgt. Maar ze ziet nog altijd. Ze zal blijven zien, dat weet ze, totdat eens een zachte hand haar oogen sluit. Men zegt, dat de band tusschen ou ders en kinderen veel losser is ge worden na den oorlog. Wat van zul ke algemeenheden te zeggen? In veel gevallen staat het tegendeel ook onomstootelijk vast. Veel kinderen hebben hun ouders in de bezettingsjaren pas ontdekt. Wat ouders voor hun kinderen waren, is gebleken, toen de razzia's straat na straat, huis na huis onveilig maak ten. Feller kon geen leeuwin voor haar welpen vechten, als moeders hebben gevochten voor het leven en de veiligheid van haar jongens. Toen heeft menig kind weer verstaan, welk een vaste rots het ouderhart is. Peter Rosegger, de Stiermarksche schrijver, wist het al: „het moeder hart mag men rustig vereeren. Men pleegt geen afgoderij''. Bij alle ellende was er groote bezie ling, groote durf en geestdrift. Men heeft het aan den ïijve ondervon den; wat het leven samenbindt, is toch wel wat méér dan het natuur instinct van het moederdier voor de welpen. Een leven straks in vrij heid, een menschwaardïg bestaan, 'i opkomen van boventijdelijke, gees telijke goederen daar hebben ou ders en kinderen elkander spontaan in begrepen. Door heel Holland laaide het verzet. Het volksgeweten brandde los. De doove sintels van teloor gegane eerbied voor Gods zedewet vlam den weer op. Het gezin werd weer geëerbiedigd als het bolwerk der zedelijkheid. Groote idealen werden weer gegrepen. Die heiligheid van het huis won het op alle ontbindende factoren van een décadente vooroor logstijd. Het vrij gevochten, vroegrij pe meisje zocht weer beschutting on der moeders vleugels. De dwaze jongen liet zich toen raden. Waar is meer naar het ouderhuis ge smacht dan in de groote verlaten heid van de verbanningsoorden? Ouders, beroofd van kinderen. Kin deren zonder ouders. Een stille Jood sche vrouw lijdt nog dag aan dag onder de tragiek van dat menschen- wee. Maar zal de na-oorlogfijd nog ver woesten, wat de oorlogstijd intact liet? Zal een harde tijd met zijn hamerslagen het gezinsverband, dat het nog hield, ten leste toch gaan vermorzelen? Ouders zonder kinderen. Kinderen zonder ouders. Neen, kinderen heb ben geen ouders meer in een gezin, waar alleen maar geruzied wordt, waar echtelijke liefde en trouw thans worden prijs gegeven voor een ver boden hartstocht; waar jacht naar minderwaardig genot de vlam van intens levensgeluk dooft en verstikt Ouders hebben geen kinderen meer als om het betaalde kostgeld de huissleutel uit handen wordt gege ven en geen vraag meer mag wor den gesteld naar wat hun hart en ziel en lichaam verwoesten kan. Nog eens: zal het harde leven van anno 1946 het laatste cement gaan ver morzelen? Zal de vrijheid worden verkwanseld voor de losbandigheid? En zal het laatste bolwerk der ze delijkheid bezwijken in den storm loop van ongeregelde driften en on- beheerschte uitingen? 't Was angstig leven in de oorlogs jaren. Het leven van nu is nóg ang stiger. Voetbal. Het programma van a.s. Zondag 3 November vermeldt voor de Soes- ter clubs de volgende wedstrijden. 2.30 uur S.E.C.QUICK te Soest. 2 uur: ZEIST 2S.E.C. 2 te Zeist. 12 uur: HILVERSUM 6—S-E.C. 3 te Hilversum. 2 uur: B-D-C.F.A.K. te Soest- 12 uur: B.D.C. 2—PATRIA 5 te Soest. S.E-C. krijgt a.s. Zondag bezoek van het Amersfoortsche QÜICK, alzoo een wedstrijd, waarin het aan span ning niet zal ontbreken en al heeft Quick, door het verlies van enkele spelers, iets aan kracht ingeboet, men kan er van op aan, dat de rood-baadjes er alles op zullen zet. ten de wintspunten mede naar Amersfoort te nemen. S.E-C. daarentegen mag geen punt meer verspelen om in de running te blijven, zoodat fel om de overwin ning zal worden gestreden. Wij vertrouwen, dat het een spor tieve kamp zal worden en de be langstellenden op sportieve wijze hun favorieten zullen aanmoedigen. S.E-C. 2 gaat te Zeist een moeilijke wedstrijd tegemoet, want de Zeist reserves zijn op eigen terrein niet voor de poes; wij vertrouwen ech ter, dat S-E.C. 2 niet van het goede pad zal afdwalen en de zesde wed strijd ook de zesde overwinning mag worden. B.D-C. krijgt bezoek van F.A.K. uit Bilthoven en zal op haar tellen moe ten passen om weer niet te verlie zen. Toch achten wij B-D-C. in staat de winstpunten te Soest te houden. Voor de overige wedstrijden verwij zen wij naar het hierboven vermel- programma. Plaatselijk nieuws. VLEESCHVERKOOP. Morgenochten (Zaterdag), te 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vleesch plaats voor de nummers 631 tot en met 750. HUISSLACHTING. Zelfverzorgers voor vleesch hebben in de periode van 1 November 1946 tot 1 April gelegenheid hun huis- slachtingsvarken voor eigen ge bruik te slachten. Voor elke slach ting moet een machtiging worden aangevraagd bij den Plaatselijken Bureauhouder, waarbij de aanhoud- vergunning voor het te slachten var ken moet worden ingeleverd. De zelfverzorger is verplicht de mach tiging binnen drie maal 24 uur na de slachting weer bij den Plaatse- lijken Bureauhouder in te leveren. Voor een varken zullen in het al gemeen de vleeschbonnen van vier personen van vier jaar en ouder en voor een schaap van een persoon van vier jaar en ouder gedurende een jaar worden ingehouden. Het rantsoen van kinderen beneden vier jaar bedraagt de helft van dat van oudere personen. Nadere inlichtingen kunnen de plaat selijke Bureauhouders verstrekken. GEMEENTERAAD IN VERGADERING BIJEEN. A.s» Woensdag, 6 Nov., te 2.30 uur. komt de raad onzer gemeente in openbare vergadering bijeen. De volledige agenda zulllen wij in ons nummer van a.s. Dinsdag opne men. EEN AFDOENDE MANIER. De motorrijder v. B., wonende aan den Korte Hartweg, moest 's avonds te ongeveer half 12 nog een bezoek brengen aan een perceel aan de Kerkstraat, waarom hij zijn motor even voor deze woning plaatste. Na zijn bezoek zag hij nog juist, dat men zijn kostbaar bezit op een vrachtauto had geladen en de auto verdween in de richting Amsterdam- In samenwerking met andere ge meenten is een uitgebreid onder zoek gaande. LEZING DS. BARKEY WOLF- Deze lezing, welke kort geleden moest worden uitgesteld wegens verhindering van den spreker, zal thans worden gehouden op Woens dag 13 November a.s., 's avonds 8 uur, in de Geref. Kerk, Julianalaan te Soestdïjk. Gesproken wordt over het huwelijk. DE KLEUTERSCHOOL IN SOEST-ZUID. De pogingen van het Comité tot op richting van een kleuterschool in Soest-Zuid zijn eindelijk met suc ces bekroond. Heel veel moeilijkhe den moesten worden overwonnen. Vooral het vraagstuk van een goed onderkomen baarde veel zorg, het geen in verband met het gebrek aan woonruimte geen verwondering be hoeft te wekken. Aanvankelijk wa ren de verwachtingen optimistisch, vooral toen het Gemeentebestuur te gen zeer billijke voorwaarden eenige barakken beschikbaar stelde, waar door het uitzicht geopend werd op het verkrijgen van een eigen gebouw. Voor het opzetten en geschikt ma ken voor het speciale doel, bleken echter ettelijke duizenden guldens noodig te zijn, welke vanzelfspre kend niet disponibel waren en zoo dat wel het geval was geweest, toch niet voor een tijdelijk en pri mitief gebouwtje mochten worden worden uitgegeven. Verheugend was het, dat het Be stuur van Eltheto zich bereid ver klaarde zijn gebouw voorloopig voqr het Kleuterschooltje beschikbaar te stellen. Daardoor werd een oplossing gevon den om aan de groote behoefte van Kleuteronderwijs in deze kinderrij ke wijk te kunnen voldoen. Een tweede belangrijke en moeilij ke kwestie was de leiding der school. Het Bestuur gelooft in de benoemde leerkracht iemand gevonden te heb ben, aan wien de opvoeding en 'f onderwijs van de kleuters volkomen kan worden toevertrouwd. Bovendien heeft het Bestuur zich kunnen ver zekeren van de medewerking eener op het gebied van modern kleuteronderwijs geroutineerde kracht, die het Bestuur en de leid ster met haar adviezen zal bijstaan. Van den beginne af heeft het Be stuur zich op het standpunt ge steld, dat de arbeid van haar leid sters financieel beter gewaardeerd dient te worden, dan tot nog toe bij 't kleuteronderwijs gebruikelijk was. De hieruit voortvloeiende hoogere exploitatiekosten en het dagelijks ge bruik van veel en duur leermateri aal, noodzaakten tot heffing van een hooger schoolgeld, dan oorspron kelijk in de bedoeling lag. Verheu gend is, dat de ouders blijk geven, deze hoogere uitgave voor hun kin deren over te hebben. Niettemin wordt alles gedaan, om niet af te wijken van het beginsel, dat elk kind recht heeft op een goede lei ding en degelijk onderwijs, zonder daarin belemmerd te worden door de financieele positie van z'n ouders. Voor eerste aanschaf van meubilair en de vele noodzakeliike leermid delen. moest het Bestuur de be schikking hebben over een fondsjie. Hierbiï toonden vele inwoners van Soest'-Zuid het belang van de on dernomen arbeid in te zien. door in te schrijven op een door de in middels tot stand gekomen Stich ting uitgeschreven obligatielejening. Het is te hopen, dat nog velen het groote maatschappelijke belang zul len inzien dat gediend wordt door de zorg voor kinderen in de kleu terleeftijd. Zij, die begrijpen, dat de strijd tegen de moreele verwording begint bii de zorg voor de jonge kinderen door de gemeenschap, kun nen hun inzicht gemakkelijk in een eenvoudige daad omzetten. Zii kun nen toetreden als begunstiger van de Kleuterschool tegen een mini mum-bijdrage van f2.50 per jaar (d.i. 5 cent per week). Gisterenmiddag heeft de officieele opening der school plaats gehad. In ons volgend nummer komen we daarop nog terug. Burgerlijke stand. GEBOREN. Theodorus Gerardus Maria, zoon van S. H. van den Deijssel en T. Arpink, Klaar waterweg 35. Wilhel- mina Alida A. M-, dochter van F. P. V. Buitendijk en J. A. Hilhorst, Schrikslaan 44. Petronella R., doch ter van J. van den Broek en P. v. d. Heijden, Nieuwstraat 10- An- gela Arnolda M-, dochter van J. C. M. Janssen en M. C. D. Rupert, Wilhelminalaan 18. Alfonsus Gerar dus M., zoon van G. J. Schalkx en A. P- M. Zoetelief, Korte Kerkstraat 5. Evert, zoon van A. Pieper en G. van Oostenbrugge, Lange Brinkweg 5. Johanna Frederika, dochter van K. G. Wijnhof f en O. A. J. v. d- Pas, Dorresteinweg 5b. Gerrit, zoon van H. J. Tulp en J- H. Bornebroek, Luitenant Koppenlaan 9. Bernardus Gerbrandus, zoon van A. B. Over- goor en G. J. Wantenaar, O. Utr.w. 33. Dirk Douwe Hendricus, zoon van D. Westerlaan en E. H. v. d. Pol, Nieuweweg 28. ONDERTROUWD. G. J- Visch, 25 jr., monteur, Lange Brinkweg 45 en IJ. Zeijpveld, 24 jr., Korte Hartweg 23. G. van Huizen, 25 jr., spoorwegbeambte, De Bilt en H. Bakker, 23 jr., Veldmaarschalk Montgomeryweg 45. M. J- Egbers, 25 jr., papierbewerker, Nieuweweg 41b en A. Westerbeek, 26 jr. Nieu weweg 46. C. Koning, 35 ir., loodgie ter, Lange Brinkweg 52a en J. Hee- rneijer, 29 jr., Lange Brinkweg 52a» H. J- Post, 25 jr-, bakker, Da Cos- talaan 3 en C. M. Rademaker, 21 jr., Eigendomweg 5» GEHUWD. J. H- Verlaan, 32 jr., procuratiehou der en M. A- C. Kok, 31 jr., Prins Bernhardlaan 28. J. v. d. Broek, 37 jr., magazijnbediende en T. van Veenendaal, Driehoeksweg 8. J. v. d. Broek, 26 jr., kantoorbediende en D. Barnat, 22 jr-, Kerkstraat 28a. OVERLEDEN. Henri Kadé, 22 jaar, San. Zonne gloren. Grietje G. Bakker, 32 jr., San. Zonnegloren. Matthijs de Bree, 65 jr., geh. m. W. van Dorresteijn, Bosstraat 71. Maria J. Dorresteïn, 5 mnd., dochter van G. Dorrestein, Beukenlaan 5.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1