Omhoog.., Omlaag. IN DEN HOEK. i SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. hw. 22e Jaargang - No. 90 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraaf 35 - Teleloon 2566 - Giro 126156 Franco per post i 1.75 p. kvv. Vrijdag 15 Nov. 1946. Neêrland heeft weer iets bijzonders; Het wordt vast nog eens beroemd- 't Is geen wonder, dat men ons vaak Chïneezen van 't Westen noemt- Want de borrel wordt goedkooper, Dat is op zich zelf niet raar. Voor betrek'lïjk weinig centen Zet men thans uw borrel klaar. Maar 'k heb tot m'n schrik gelezen, Dat de melk weer duurder wordt; Wat de drinker méér kan drinken, Komt de baby straks te kort. Ik weet niet, wie zooi,ets vaststelt; Maar het lijkt me wel iets dols. Straks wordt nog de melk 'n gulden En een dubbeltje de bols. Maar, jenever moet u weten, Brengt de schatkist 't volle pond En de melk van onze koeien Houdt slechts kinderen gezond. Laat de wereld maar weer lachen, Om wat men in Holland doet. Beter nog een volk van drinkers, Dan een volk van melk en bloed 1 Zoo, meneer de prijsvaststeller Sla je brallend op de borst; Neem een bols en laat de kind'ren Water drinken voor de dorst! Distributienieuws. DISTRIBUTIE VAN SCHOENEN. De uitreiking van schoenenbonnen aan een ieder, wiens tweede Dïstri- butiestamkaart als laatste cijfer 'n 7 draagt, zal plaats vinden volgens onderstaande regeling: SOEST. In het perceel Kerkpad Z.Z. 55 Kas I, van 9-12.30 uur, voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters: A hm- C op Maandag 18 Nov. D hm. F op Dinsdag 19 Nov. G op Woensdag 20 Nov- H hm. J op Donderdag 21 Nov. K op Vrijdag 22 Nov. L hm. M op Maandag 25 Nov. N hm. R op Dinsdag 26 Nov. S op Woensdag 27 Nov. T hm. V op Donderdag 28 Nov. W hm. Z op Vrijdag 29 Nov. SOESTERBERG. In het hulp-distri butiekantoor aan de Rademakerstr. tijdens de gewone kantooruren. A hm. Z in het tijdvak van 18 hm. 29 November 1946. Zij, die in Januari 1945 of later reeds een bon voor gewone of be roepsschoenen ontvingen, komen thans niet in aanmerking. De uitreiking zal geschieden tegen overlegging van de Tweede Distri- butiestamkaart, terwijl bon 614 van het bijbehoorende inlegvel zal wor den ingenomen. Officieele mededeelingen. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest brengen ter alge- meene kennis, dat ter secretarie van Soest ter inzage is gelegd een ver zoek met bijlagen van de N.V. Fa- centra, Nes 23-25 te Amsterdam, om vergunning tot het oRichten van een bedrijf ter vervaardiging van scharen en messen voor huishoudelijk- en ïn- dustriegebruik waarin zullen worden geplaatst 7 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 7 p.k.,in het perceel Burgemeester Grothestr- 33, kadastraal bekend in Sectie H no. 6124. Op 26 November a-s- zal gelegen heid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Daartoe zal op dien dag des voormiddags elf uur ter secretarie zitting worden gehou den. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest; gelet op de artt- 75 en vlg- der Lager Onderwijswet 1920; brengen ter algemeene kennis, dat door den raad dier gemeente in zijn vergadering van 6 November 1946 is besloten de wettelijk voorge schreven medewerking te ver 1 oe nen ten aanzien van het verzoek van het R-K. Kerkbestuur om gelden be schikbaar te stellen voor de ver nieuwing van de vloeren in de klas sen der R.K. Jongensschool aan de Steenhoffstraat 26, zulks onder de voorwaarde, dat de helft van de kos ten voor rekening van het Kerkbe stuur zal worden genomen. Distributienieuws. DE SAMENSTELLING VAN DE BROODBLOEM- De toevoeging van meer buitenland- sche tarwe aan de broodbloem tot 50 procent welke 1 November is begonnen kan jiog miet onmiddellijk in de kwaliteit van het brood tot uiting komen, zooals velen schijnen te denken. Op genoemden datum zijn n.L de maalderijen begonnietn bloem van deze samenstelling te ma ken. De bakkers zullen naarmate hun bloemvoorraad aanvulling behoeft, voorzien worden met bloem van nieuwe samenstelling. Het verloop van dit proces vraagt enkele wieken* Sport. VOETBAL. Het programma vermeldt voor a.s. Zondag de volgende wedstrijden: 2 uur: S.E-C.'s Graveland. 2 uur: B.D.C.—D.E.V. 2 uur: Hercules 2S.E.C. 2. 2 uur: L.V.V. 2S.E.C. 3 2 uur K.V.V.A. 3—B,D,C. 2. S-E.C. krijgt bezoek van 's Graveland en gezien de resultaten in die voor gaande wedstrijden moet S-E.C. kun nen winnen. Door de nederlaag van Kampong vorige week is S-E.C. we der volop in de running, dus wij verwachten van de S.E.C. spelers, dat zij de winstpunten te Soest hou den. Na de overwinning j.1. Zondag op D-O.S.V., verwachten wij, dat ook a-s. Zondag B.D.C. er in slagen zal het Doornsche D.E.C. met ledige handen naar de Stïchtsche Waran da terug te zenden. D- S.E.C.-reserve's gaan te Utrecht Hercules *2 bekampen en kunnen door een overwinning hun leidende positie handhaven. Voor de overige wedstrijden ver wijzen wij naar het programma. Tevens maken wij het publiek er op attent, dat van 15 November t.m- 15 Januari de thuiswedstrijden om 2 uur beginnen; dus a.s. Zondag begint de wedstrijd S.E.C.'s Gra veland om 2 uur. WANDELSPORT. „DE EEMKANTERS". In de Woensdagavond in hotel Eemland gehouden vergadering heeft de definitieve oprichting van de Soester Wandelsport Vereeniging plaats gevonden. De naam van de nieuwe vereenigïjng zal zijn: Soester Wandelsport Ver- eeniging „De Bemkanters''. Nadat de statuten en het huishoude lijk reglement waren besproken en daarna goedgekeurd, kozen de aan wezigen het volgende bestuur: W. Groart, voorzitter; L. H. van Nimwegen, secretaris; Mej. M. W. Kleijn, penningmeestereisse; H. J. Vos, commissaris; A- Radstok, com missaris- Het secretariaat der vereeniging is gevestigd Molenstraat 71. Tot technische leiders bij de beoe fening der wandelsport werden ge kozen de heeren J. Groart en G. Roeten. Voorloopig zal de heer Hendriks, bestuurslid en technisch leider van de Wandelsport Vereeniging „Dudok de Wit" te Baarn, de nieuwe ver eeniging met woord ien daad bijstaan en behulpzaam zijn. Wij wenschen de nieuwe vereeniging een lang Jeven en veel succes. SCHAKEN. SOEST-BAARNSCHE SCHAAKCLUB. De uitslagen van de 2e ronde der onderlinge winterwiedstrijden luiden als volgt: Groep 1: A. van DijkJ. Timmer 10 H. SchreuderE. Demoet 01 G. ReicheA- W. de Groot afgebr. H- BenschopH. de Graaf 1/21/2 Groep 2: A. PootM- de Bruin 10 H. SchaddeeJ. van Daal 1/21/2 A- W. de Ruig—H. Hïlhorst 0—1 J. van EmdenH- de Regt 10 Groep 3a: Jac. de BruinF. Keve 10 F. BorcherdingTh. de Ruig 01 J. J. W. BlomG. Roose 01 Groep 3b: H. K. C. Foeken—Kronenburg 0—1 ReindersDahlberg 01 J. v. d. WalZijtveld 10 SpijkersReinders afgebr- Groep 4: PilonH- Robberse 01 H. SchoutenSchoenmakers 01 Mei* CoopsKleijn 01 Kloos—Pilon abgebr. Als nieuwe leden werden de volgen de heeren voorgedragen: G. B. Bou- ma, Baarn; H. Horris, B. K. Zon, J. Bosma, P. Wiersma en J. Spijkers te Soest. Plaatselijk nieuws. AANRIJDINGEN. Op den hoek Van Weedestraat-F.C. Kuijperstraat had een aanrijding plaats. Een colonne militaire wagens reed in de richting Amsterdam. Doordat een tegenligger naderde, moest plotseling worden geremd voor een wagen van de gemeente, die aan de rechterzijde van den weg geparkeerd stond. Ben der chauf feurs botste door onoplettendheid, tegen den voor hem rijdenden wa gen en deze tegen zijn voorganger- Er ontstond alleen materieelle schade- Een tweede aanrijding had plaats voor hotel „Eemland"- Een luxe auto moest plotseling uit wijken \oor een wielrïjdster, die, zonder uit te kijken, den weg ovier- stak. De wagen botste tegen een boom en werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen nief voor. VLEESCHVERKOOP. Morgen, Zaterdag, te 9 uur, heeft aan het abattoir wederom vleesch- vetkoop plaats; nu voor de nummers 851 tot en met 950- SCHILDERIJEN TENTOONSTELLING. Zaterdagmiddag werd in huize „Pe king" te Baarn 'n expositie geopend van schilderijen en teekeningetn van de kunstschilders Sebo Detmers te Soestdiik en Jac de Ruig en Jan Broer ze te Baarn. In 2 groote zalen en vier aangrefnr zeijde kamers zijn ongeveer 150 schil derstukken en teekeningqn samen gebracht- De opening had plaats door den Baarnsche Wethouder B. J. J. Wij-» kamp, in aanwezigheid van vele ge- noodigden en belangstellenden. Vele werken van onzen plaatsge noot Detmers bewijzen, dat hij een schilder is met zeer veel aanleg U heeft het natuurlijk ook gelezen, de waarschuwing van de P.U.E.M., dat het niet in de bedoeling lag enz. enz-, kortom, dat er geen stroom' mocht worden gebruikt voor recla me en etalagelicht. En waar LI waarschijnlijk geen etalage- noch reclamelichten heeft branden, was LI het er wel zoo'n beetje mee eens We moeten nu eenmaal zuinig zijm- We hebben nu eenmaal niet zooveel kolen als we graag zouden willien hebben. Maar goed, dat die Puem die lui eventjes aan hun oor trok- Uit dat licht! Besparen die kolen! Prachtig. Maar hoe staaf het nu eigenlijk met die kolen? Hebben ze in Amsterdam b.v. daar niet zooveel mee te maken? Daar brandt iedere lantaarnpaal, die er staat- En heusch maar niet zoo'n gloeiend spijkertje. In alle zaken een zee van licht. In Hotels, Ca- fé's en alle mogelijke barretjes kan het schijnbaar niet op. Op den straatweg Amsterdam-Haarlem (en misschien verder ook, maar daar was ik nog niet) brandt om iedere 20 meter een groot natriumlicht. En hier in Soest gaat de Puem liggen armen over die paar lampjes, die zakenmenschen laten branden, waar van ze het stroomgebruik heusch zelf moeten betalen, tegen het zoo juist met ongeveer 40 procent ver hoogde tarief. Het ging alweer iets lijken. De winkelier zorgde weer voor een klein beetje licht in ons duistere dorp. En dat is nu mis schien direct weer afgeloopen, want al staat het er in die advertentie niet bij, er wordt gedreigd met af sluiting. Dat leerden we van de be zetters. Als we het nu eens zoo deden. Die Puem zorgt er voor, dat nog deze maand alle straatlantaarns in Soest gaan branden, zoodat ik ook op een maanlooze avond m'n huis kan vin den en niet bij m'n buren het hek binnen wandel. En als dan alles brandt, komt de Puem nog eens met een waarschuwing, dat de winkelier zijn etalagelicht, laten we zeggen, halveert- Ik ben er van overtuigd, dat de winkelier dan graag mee- werkf- Maar laten we niet, om te weten hoe brandendie straatlantaarns er ook weer uitzien, hjeelemaal naar Amsterdam moeten gaan. H. OEKMANi voor landschapschilderen, maar ook, dat hij een begaafd teeken^r is; Zijn schetsen uit onze gemeente, de Bronkhorster boerenschuren, 't Brug getje te Korten hoef, de schaapskooi te Boeschoten, de Hooimijt te Eem- brugge, de Oude Lantaarn te Eem- brugge en meerdere andere werken zijn evenveel juweeltjes van schil der- en teekenkunsf. Jan Broerze is bijzonder goed in zijn vluchtige crayonschetsen, maar ook van hem zijn meerdere schilderijen te bewonderen. Bijzonder goed is „Muurhuizen te Amersfoort". Van zijn stillevens gaat een groote rust uit en van zijn aquarellen zijm „De Melm te Soest" en „Boschlaan- tje" wel bijzonder goed geslaagd. Jac. de Ruig is zeer goed in zijn landschappen en stillevens- Vooral als schilder van stillevens is hij tot groote dingen in staat. Zeer goed zijn: „Stille Dingen", De Bladeren kleuren" en „Die Vlieg''. Hiermede hebben wij slechts een greep gedaan uit het vele, dat op de tentoonstelling te bewonderen is. Vooral Zondag was het bezoek aan de tentoonstelling zeer groot. Tot en met Zondag 24 November blijft de tentoonstelling geopend.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1