TEGENSLAG. m SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. 22c Jaargang - No. 91 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - TeieSoon 2566 - Giro 126156 Franco per post i 1.75 p. kw. Dinsdag 19 Nov. 1946. Reeds in het begin van dit najaar kwamen de eerste bericht-en ovier vliegtuigongelukken en even kijken wij er verbaasd van op: „hé, wij dachten, dat na dezen oorlog de techniek zoo ver was gevorderd, dat ongelukken practisch waren uit gesloten; het vliegen schijnt echter toch nog niet zoo safe te zijn. Het leven ging voort. Hoog boven onze hoofden trokken de zilveren, metalen luchtmachines haar strakke lijnen, recht op het doel af: honder den kilometers per uur verslindend; ïn weinige dagen naar het Verre Oosten; in luttele uren naar de West. Ja, er gebeurden nog wel vliegtuig ongelukken, maar dat was elders, ver van huis. Daar scheen men het met de noodige voorzorgsmaatrege len niet zoo nauw te nemen. Daar ging men blijkbaar niet van den stelregel uit, dat veiligheid voor al les dient te gaan* Maar het aantal vliegtuigongelukken nam toe. Nu eens kon dit, dan weer dat als oorzaak worden aangewezen, doch meer en meer kwam de ge wone wereldburger tot het inzicht, dat ondanks de toepassing van de nieuwste technische snufjes, vlieg tuigongelukken niet waren uitgeslo ten. De deskundigen deden en doen, wat menschelijkerwijs mogelijk was voor de vliegzekerheid. Toestellen wér den met het Ra dar won der uitge rust* De Amerikanen zagen er zelfs niet tegen op, groote maatschappij en te verhinderen haar toestellen de lucht in te zenden, voordat ge- wenschte veranderingen en vernieu wingen aan motoren van bepaalde typen waren aangebracht. Men sloeg er geen acht op, dat vaste luchtlijnen door deze maatregelen werden ontwricht, dat vele reizigers er door werden gedupeerd. Safety first! Het scheen niet te helpen. Schier dagelijks verongelukten de vliegtui gen. Ze vielen als bladeren van de boomen. Tegenslag op tegenslag! Zelfs degenen, die geregeld van hét luchtverkeer gebruik maakten, be gonnen te twijfelen e)n na elk groot ongeluk bleek de animo om per vliegtuig te gaan, als er ook een an dere mogelijkheid was het doel te bereiken, te verminderen. Doch het leven gaat voort, het leven stelt zijn eischen, het moderne leven vraagt snelheid! En dan dacftt men aan onze trotsche K.L.M., die door de jaren heen te recht een groote roep van veiligheid en betrouwbaarheid heeft gekregen, de K-L.M., die alles in het werk stelt om in de eerste plaats veilig te vlie gen. De KLM, onze KLM. Wie een bezoek aan Schiphol bracht, wie zag, hoe met de regelmaat van een uurwerk de trotsche vogels aan kwamen en vertrokken, die werd ge grepen door het machtige, moderne snelverkeer, die zou zoo wel wïlïien instappen. Wat er ook in de vlieg wereld zou gebeuren, de K-L.M. stond als een rots in de branding. Natuurlijk met andere toestellen kon nog wel wat gebeuren, bij de K-L.M. was dat uitgesloten, daar waren Plesman en de zijnen borg voor. En nu? Wij staan vertwijfeld bij de idtge. brande overblijfselen van een dier prachtige Dakota's, verongelukt bo- ven onze grootste luchthaven, neer gestort en uitgebrand, waarbij alle inzittenden het leven lieten. Onze gedachten gaan in de eerste plaats uit naar hen, wier levensdraad zoo snel werd afgesneden en die één. vooral voor de nabestaanden, zoo'n smartelijken dood vonden. Doch wij denken ook aan de door dit vree. selijk ongeluk met één slag verbro ken illusie, die ónze luchtvaartmaat schappij aan den top voor alle an deren plaatste: bij de K.L.M. kon zoo iets niet gebeuren. Het leven gaat voort- Er zal een diepgaand onderzoek naar de oor zaak van de ramp worden ingesteld. Hypothesen zullen worden gesteld, veronderstellingen gemaakt en mis schien zal er tóch nog wel een oor zaak van het ongeluk kunnen wor. den aangewezen. Er zullen in de eerstkomende dagen reizigers zijn, die na het gebeurdie toch maar lie ver niet per vliegtuig zullen gaan- Het leven gaat voort! Al weten wij nu weer, dat ook bij de K.L.M. ongelukken kunnen ge beuren, de geleerden en de technici zullen blijven samenwerken om de grootst mogelijke veiligheid te kunnen garandeeren. Met pijnlij ke nauwgezetheid zal men voort blijven gaan, de beste, bekwaamste en de op hun gebied betrouwbaar ste menschen aan de K-L.M. te bin den. De techniek zal steeds meer kunnen bereiken en het devies: veiligheid voor alles! zal men hoog 1946 en de Vermogensbelasting 1946. blijven houden. Het vertrouwen in onze nationale luchtvaartmaatschappij is ten deze ongeschokt, ondanks de ramp, die haar trof. Het leven gaat voort» Plaatselijk nieuws. BELASTING NAAR INKOMEN EN VERMOGEN. Uitgereikt zijn biljetten waarop voorkomen voorloopïge aanslagen in de Inkomstenbelasting over 1945 en 1946, Vermogensbelasting 1946 en Ondernemingsbelasting 1946. Vele belastingplichtigen wenden zich thans tot de belastinginspectie met verzoek te mogen vernemen of de ze aanslagen met geblokkeerd geld, dan wel uit cloor hen gestorte ze kerheidsstelling mogen worden vol daan. Ie Met geblokkeerd geld mag slechts worden voldaan de aanslag in de Inkomstenbelasting 1945 en die in de Ondernemingsbelasting 1946. Met vrij geld moet betaald worden de aanslag in de Inkomstenbelasting HERMANDAD IN EEN JEEP. WelEdelgeliefde lezers en lezeressen, 't heeft deze week weinig ge scheeld, of verschillende Soesfer mevrouwen waren op een tragische manier haar werkster kwijtgeraakt, hetgeen tot gevolg zou hebben ge had, dat de boel bij die mevrouwen zou vervuilen, want bij de tegen woordige nood van hulpen in de huishouding, zou het voor de me vrouwen niet zo makkelijk zijn ge weest om voor mijn persoontje een ander te krijgen. Daarom mogen mijn mevrouwen dankbaar zijn voor het feit, dat ik er op het kantje af nog goed ben afgekomen. LI moet dan weten, cfaf ik deze week bijna ben overreden door zo'n spring-in-'t-veld op wie len, die door de geallieerde legers de wereld zijn ingestuurd. Daar loop ik me deze week in alle eer en deugd te kuieren in de Van Weedestraat en tegelijkertijd binnen smonds te foeteren op dc meer dan gruwelijke wandelgelegenheid in die straat en toen gebeurde bet- Mens, als ik er aan denk, krijg ik nog de koude rillingen over mijn werkstersrug. Eigenlijk gezegd gebeurde het niet. Maar 't scheelde slechts een haar- tie, of ik was wijlen juffrouw Flap uit geweest, met daaraan verbonden de reeds genoemde narigheid voor de mevrouwen, waar ik de boel schoon houd. En wat denkt u nou, wat het cu rieuze ervan is? Dat ik bijna werd overreden door het Wettig Gezag! Want al werd ik bijna van mijn scha penwollen sokken gereden en was ik van schrik de kluts zowat kwijt en al reed de jeep met 'n snelheid, waar een vliegmachine jaloersch op kan wezen, toch zag ik in de gau wigheid nog, dat de jeep was be mand met Soester politiemannen. Nou, toen ik was bijgekomen, heb ik er mijn licht eens over opgesto ken, hoe het mogelijk is, dat onze gezagsdragers in een jeep de ge meente veilig maken. Let wiel, dat ik zeg: veilig! Het blijkt, dat onze politie de be schikking heeft gekregen ov,er een jeep, afkomstig uit een dump in Frankrijk. Nou kan de politie over treders van duizend en één voor schriften snel achtervolgen. Geloof maar, dat het in Soest een veilige boel zal worden! Geloof, dat er niet één fiets meer gejat zal wor den, nu de sterke arm zo verbijste rend snel door de gemeenf/e toert Er zal evenmin nog één schaap op clandestiene manier worden ge slacht, want de jeep van Hermandad is overal en nergens en als het ge- eerde publiek nu maar goed opzij gaat als de jeep komt aansnorren, heb je kans, dat er geen dooien meer vallen. Onder de onschuldi'ge scha pen en varkens niet en onder het geachte publiek niief. En nou heb ik ook nog gehoord, dat de jeep een naam zal krijgen. Als men juffrouw Flapuit goed heeft ingelicht, zal de Wethouder van Sociale zaken de naamgeving op plechtige wijze verrichten op het welverzorgde erf van ons nieuwe po litiebureau. Hij zal daarbij een re de uitspreken getiteld: „Het nut van een jeep öen aanzien van de gemeentebegroting.'' Daarna zal de i^heldLan haar vijfjarig bestaan, mevrouw, die voor Moskou in onze s Raad zit, met een fles rode Staal- 2e Zij, die indertijd een aanslagbiljet ontvingen voor een verplichte Ze kerheidstelling' moeten de thans uitgereikte aanslagen uit vrij geld betalen. Verrekening heeft hiervoor dus niet plaats. Zij die indertijd vrijwillig Zekerheid stelden, kunnen de nu ontvangen aanslagen, daarmede doen verreke nen. Men wordt dringend verzocht de in spectie zoo min mogelijk lastig te vallen met vragen omtrent hef bo venstaande. FOK- EN. CONTROLE- VEREENIGING „SOEST". De leden der Fok- en Confcrole-ver- eeniging „Soest"» kwamen in hotel „De Gouden Ploeg", ondier leiding van den heer P- J. Segers, bijeen. In zijn openingswoord wees de voorzitter op het groote nut als ne vendoel van de fokkerij en produc tieverbetering, het inspuiten tegen mond- en klauwzeer en besmettelijk verwerpen, de z.g. abortus baccil. Een schrijven was ingekomen van de Coöp. Melkafzet.Centralie, inhou dende de mededeeling, dat ze niet, zooals de vroegere Consumptie- Melkcentrale, een subsidie van f0.25 per koe en f5.— per lid aan haar leden zou uitbetalen. Een voorstel tot verhooging van de contributie met f 1.— per koe per jaar werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De contributies zullen voortaan in Mei en Nov. geind worden. De statuten en het reglement, ge- wijzigd en verbeterd door het dage- lijksch bestuur en goedgekeurd door de Provinciale Veefokkerij, werd door de leden göedgèkeurd. Na de pauze kreeg de heer Maat man, controleur der vereeniging, ge legenheid tot het geven van een overzicht over het afgeloopen con trolejaar 1945* Spreker begon met er op te wij zen, dat dit overzicht voornamelijk een beeld zou geven van de meest productieve dieren. Het werd een uitvoerig overzicht, waarin de eigenaren van het vee met namen werden genoemd. Na dit zeer uitvoerig overzicht drong de voorzitter er op aan, steeds met de beste productiecijfers te fokken, waarvoor het gebruik van goed stie- renmaferiaal noodig is en kalveren te fokken van die dieren, die blijk gegeven hebben van een hoog pro ductievermogen. Alleen hierdoor kan men geraken tot een veestapel, die steeds meer winstgevend wordt voor het bedrijf. VERKEERD RIJWIEL. Een verrassing wachtte Mevr. S. toen zij uit het postkanfoor kwam» Haar rijwiel was verdwenen. Daar echter een ander karretje bleef staan, moet aan een ongewilde verwisseling worden gedacht. De ware eigenaar of eigenares wordt verzocht nog éénmaal te komen ver wisselen, maar nu aan de overzijde bij de politie. NED. HERV. EVANGELISATIE. Woensdag 20 November zal, ter ge- wijn de ieep dopen en zal de naam worden onthuld: De schrik van don ker Soest* Als de weersomstandigheden mee werken, kan hef een mooie dag wor den. Ik ga er zeker heen en ik zal roepen: Leve de jeep! Want we worden een veilige ge- meente, nu de politie in zo'n kikker- op.wielen er op uit trekt. JUFFROUW FLAPUIT. in de Emmakerk, een herdenkings samenkomst worden gehouden. Verschillende sprekers zullen het woord voeren, terwijl het Christe lijk Fanfare-Corps „Jubel" uit Utrecht zijn medewerking zal ver- leenen. Tevens zal op Maandag 25 Novem ber a«s., in de zaal van de Emmakerk en op Dinsdag 26 November, in hef kerkgebouw Hees, een bazar ten bate van het Evangelisatiewerk wor den gehouden.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1