Ook een jubileum... Nieuwe Burgemeester voor Soest benoemd. IN DEN HOEK. OESTER COURANT ■Abonnementsprijs f 1.50 p. kw. [22e Jaargang - No. 92 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Franco per post f 1.75 p. kw. Vrijdag 22 Nov. 1946. In het jaar 1917 schreef de Engel - sche minister Baifour een brief aan den heer Rotschild en.volgend jaar zal het dus dertig jaar zijn ge leden, dat de meermalen aangehaal de Balfour-verklaring het licht zag- In die dertig jaar heeft zich rondom die verklaring genoeg afgespeeld, om er eens bij stil te staan. Wanneer we over de Balfour-verkla ring spreken, denken we 'daarbij in de eerste plaats aan het bieden van een „Nationaal tehuis'' aan het Jood- sche volk. Maar we denken er in den regel niet aan, dat dit aangeboden „Nationaal Tehuis'* ligt in een ont wakende Arabische wereld, in de na bijheid van Afrika, een werelddeel, dat, bedriegen de teekenen niet, eveneens z'n „slaap" bijna uit heeft- 't „Tehuis" ligt voorts aan de grens van de zone van 't Suezkanaal, wel eens Engelands slokdarm genoemd- Bovendien werden - nóch worden - de nieuwe bewoners van dit 30 jaar oude „Huis'' nu niet bepaald door de buren met open armen ontvan gen De Balfour-verklaring dan houdt in, dat de Britsche regeering haar me dewerking toezegt bij het stichten van 'n „Nationaal Tehuis" in Pa lestina, mits de burgerlijke en gods dienstige rechten van de niet-Jood- sche gemeenschappen aldaar, niet zouden worden benadeeld. Met name uit Amerika en Engeland financieel sterk gesteund, begon de immigratie der Joden en nam hand over hand- toe. De grond werd van de groot grondbezitters opgekocht. De door verwaarioozing, uinncige- ling en ontbossching tot woestijnen verdorde landen, die Mozes eens heeft geschilderd als „overvloeiende van melk en honing", werden her schapen in bloeiende landouwen. De kolonies, geschoeid op socialisti sche leest, konden geen genade vin den in de oogen der Arabieren, niet "in die van de groot-grondbezitters, omdat de twintigste eeuwsche ver houdingen in hun onmiddellijke na bijheid hun feodale machtspositie be dreigden en niet in die van de ge wone Arabieren, omdat ze niet tof nederzettingen werden toegelaten en deze dus zagen als instrumenten die de bronnen van hun, weliswaar zeer schamele, welvaart leegslorpten. De botsingen zijn niet uitgebleven en in 1930 maakte Engeland epnst met de boven aangehaalde clausule van de Balfour-verklaring, waarin de rechten der anderen werden ont zien. Sindsdien voelen de Jode(n zich door Engeland bedrogen- Maar niet alleen de Arabieren in Pa lestina beschouwen de Joden als in dringers- De Arabieren zijn een deel van het ontwakende Azië- In twee wereldoorlogen heeft het Europee- sche prestige in deze gebieden 'n geduchten knauw gekregen. Politiek is Azië bezig zich te organiseeren en het weet partij te trekken van de verschillende Westersche mogendhe den, die concurreeren om de grond stoffen uit hun land te mogen ha len. Politiek ✓gesproken is de Ara bische Liga van deze nieuwe con stellatie de exponent en Engeland dient rekening met haar te houden en houdt er ook rekening mee (o.a. inzake de Palestijnsche kwestie)! Men weet ook, hoe de Joodsche ex tremisten hierop reageeren. Zijn dit de moeilijkheden van Enge land aan de Oostelijke zijde van den zeeweg Suez-kanaal en Roode Zee, aan den Westelijken kant wordt de positie van het Imperium ook niet bepaald steviger. Sedert den eersten Wereldoorlog is het Nationalisme in Afrika toege nomen en al heeft het niet diejiu graad bereikt, waartoe het in de Ara bische landen steeg, het is ;er en ook daar heeft Engeland er rekening mee te houden en al weer: het houdt er rekening mee! Tegen dezen achtergrond hebben we de gebeurtenissen van Palestina fe zien. De Engelsche politiek „op lan gen termijn" voelt er niet voor, de landen tegen zich op te zetten, die tusschen haar en Indië liggen eer der zal ze probeeren hen in een be stel te voegen, dat op den duur een belangrijk deel zal uitmaken van de „Commonwealfh". Ter wille daarvan zal het de Ara bieren tegemoet komen inzake hun verlangens jegens die joden - zal het de Joden daardoor van zich ver vreemden. Ten onrechte want het was Engeland, dat hun het nationale tehuis gaf het was Engeland, dat de spits afbeet bij het vernietigen van hun doodsvijand en het is Engeland, dat juist bij hen begrip mocht verwachten voor de positie waarin het verkeert- Bijna dertig jaar na de Balfour-ver klaring leidt de ironie van het lot er toe, dat een socialistische regee ring in Engeland zich moet stelle»! tegenover ieen gemeenschap, die eveneens op socialistischen grondslag berust» Als zij elkander verstonden, zouden ze in Palestina begrijpen, dat de ontwikkeling die Engeland voorstaat, ook in hun belang is- Maar in plaats daarvan smijt de „ondergrondsche" links en rechts met bommen. Na dertig ïaar. De benoeming van een waarnemend burgemeester, na het vertrek vanMr- A- L. des Tombe als burgemeesiteir van Soest, ongeveer half Juni, wet tigde het vermoeden, dat de beroe ming van den nieuwen burgemees ter wel eens lang op zich kon la ten wachten. Dit vermoeden is bewaarheid ge worden, maar nu kan toch worden gemeld, dat de benoeming heeft plaats gehad- Met ingang van 1 December n.1. is tot burgemeester van onze gemeen te benoemd de Hoogwelgeb. Heer Mr. S. P. Baron Bentinck, thans burgemeester van Abco ude-Baam- brugge. Als een bijzondere omstandigheid mag zeker worden aangemerkt, dat onze nieuwe burgemeester de der de burgervader is, die van Abcoude naar Soest komt. Voor het eerst was dit het geval met Jhr. P. P. de Beaufort, daarna met Mr. A. L. des Tombe en thans met onzen nieuwen burgemeester,. Baron Bentinck werd, na het ver trek van Mr. Des Tombe, In No vember 1939 te Abcoude, zijn eerste burgemeestersplaats, geïnstalleerd. Hij is geboren 9 Augustus 1909 en dus 37 jaar oud; is gehuwd en heeft twee dochtertjes, de jongste spruit werd 8 September van dit jaar g.eboren. Baron Bentinck behoort tot de Ned. Herv. Kerk en de Chr. Hist- partij. Soest roept zijn nieuwen burgemees ter een hartelijk welkom toe, Offlcieele mededeelingen. HINDERWET- Burgemeester en Wethouders van Soest, maken bekend, dat het ver zoek van A- J. J. van Marle, Veld maarschalk Monfgomeryweg 82 te Soesterberg, om in perceel 82, kada straal bekend in sectie E. nr. 1261. gelegen aan de Veldmaarschalk Monfgomeryweg, een autoherstel- plaats te mogen oprichten door hen is verdaagd. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat tijdens de oorlogsjaren veel schade werd toegebracht aan het net der straatverlichting, doch dat de P.U.E.M. moeizaam doende is de schade fe herstellen, waardoor bin nen afzïenbaren tijd die straatver lichting wederom tot haar vóóroor- logschen omvang zal worden opge voerd. Het is nu evenwel bij de plaats ge had hebbende uitbreiding gebleken, dat nog te veel pas aangebrachte lampen als gevolg van baldadigheid en vernielzucht weder vernieuwd moeten worden. In verband met het bovenstaande wordt - een ieder met klem verzocht medewerking te verleenen, dat geen schade aan de straatverlichting wordt aangebracht. Distributienieuws. ZEEP VOOR ARTSEN e-d. Aanvragen hiervoor kunnen op het daartoe bestemde formulier MD- 233-51, af te halen aan het loket „Voorlichting", tot 15 December a.s. weder bij dit loket worden inge diend, onder overlegging van de 2e distributiestamkaart van betrokkene. Voor Soesterberg kunnen tot dezen datum formulieren worden afge haald en ingediend bij het Bijkan toor san de Ra dom akers traaf. UITREIKING BONKAARTEN? Voor hen wier geslachtsnaam begint met de letters: Me t.m. Mij op Zaterdag 23 Nov. N t.m. Q op Maandag 25 Nov. R t.m. Sa op Dinsdag 26 November. Uitreiking heeft plaats in het St. Jozefgebouw aan de Steenhoffstraat. Zaterdag van 9-11J0 uur. Maandag en Dinsdag van 9-12 en 1.30-4 uur. UITREIKING SCHOENENBONNEN Voor hen wier geslachtsnaam begint met de letters L t-m. M op Maandag 25 Nov. N t.m. R op Dinsdag 26 Nov. Uitreiking heeft plaats in het distri butiekantoor aan het Kerkpad, Kas I, des voorm» van 9-12.30 uur. Sporl. VOETBAL OVERZICHT. Het programma vermeldt voor a.s. Zondag de volgende wedstrijden: 2 uur:" KAMPONG-SEC te Utrecht 2-30 u.: SEC 2—Laren 2 fe Soest 12 u.: 't Gooi 5SEC 3 te H'sum 2 u.: AP WC 3—SEC 4 te A'foort. Kampong, dat momenteel met 1 punt voorsprong de leiding heeft in de 4e Klasse, is dus a.s. Zondag de tegenpartij van SEC. Van den uit slag van deze ontmoeting hangt zeer veel af voor SEC. Wii SEC aan spraak blijven maken op een even tueel kampioenschap, dan moet er a.s. Zondag minstens gelijk gespeeld worden. Veel zal er in dezen wedstrijd van de achterhoede van SEC afhangen. Is deze in vorm dan voorspellen wij een overwinning, daar de voorhoede in den huidigen vorm altijd goed is voor een paar doelpunten. Er bestaat van de zijde van het pu bliek voor dezen wedstrijd groote belangstelling. Tientallen sportlief hebbers zullen het elftal naar Utr. vergezellen. Het SEC-bestuur ver zoekt ons echter te willen berichten, De man toonde een enthousiasme, die ik bewonderde- Niemand kwam hem voorbij zonder dat hij toch min stens een póging had gedaan. En niet zoo maar eventjes, zoo ge woontjes, zooals minstens 90 van de 100 collectanten hef doen. U weet wel, met zoo'n kletterend zïnk-op- blikgeluid» Nee, de bus bleef stil, maar voor iedereen nam hij* z'n hóed af, al liep z'n a.s. prooi ook nog zoo ver van hem vandaan. En aan iedereiem adverteerde hij het: „Voor de oor logsslachtoffers. Gedenk de oor logsslachtoffers"- Weet u nog? Die bezettingsjaren Als we met een smak de deur voor den neus van een „Winterhulpcol lectant" hadden dicht gesmeten? Of de minder consequenten, om er dan maar af fe zijn, een cent of eetq stuivertje in het gleufje hadden la ten zakken? Hoe we dan tegen el kaar zeiden: „Nee, aanstonds, als het over is. Als we onze éigen in zamelingen weer houden, dan geief ik. Alles kunnen ze van me krij gen, als we maar van dat gespuis af zijn. Als we maar weer vrij zijn'*. Ja, dat zeiden we. Maar nu zijn we vrij- Nu houden we onze- eigen collecten wqer. Maar met o zoo'n miserabel gevoel zag ik, hoe sommigen de hoek af staken om den vriendelijk doppende meneer met de collectebus mis te loopen. Anderen haast voorwend den. Nee, stoppen dat kón niet. Vervelend, altijd die menschen met die bussen op de hoeken van de straten. En dit was „P-oppy day"* De dag voor de oorlogsslachtoffers- Slacht offers voor Uw en mijn vrijheid- Wat een óffer, hè, stóppen en iets géven H. OEKMAN. dat de vereeniging slechts over een beperkte reisglegenheid beschikt en geen supporters kan medenemen. Belangstellenden zoeken dus eem eigen reisgelegenheid, hetzij per spoor of per rijwiel, want per auto bus gaat het niet. S.E.C. 2, dat momenteel met 15 winstpunten uit 8 wedstrijden fraai aan het hoofd van de Res. 3e Klas se staat, krijgt bezoek van Laren 2, dat onder aan de ranglijst bengelt* Wij voorspellen dan ook 'n stevi ge overwinning voor SEC 2. Voor de overige wedstrijden verwij zen wij naar het programma. BDC is a.s. Zondag vrij. Plaatselijk nieuws. VEREENIGING VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. Tot voorgangster van de Ver. van Vrijzinnig Godsdienstigen (N.P.B.) werd Mej. C. E. Jolles uit Den Haag benoemd. JUNIOREN-AFDEELING ORANJE-GARDE. Op veler verzoek heeft het bestuur van Vendel Soest besloten over te gaan tot het oprichten van een Ju- nioren-afdeeling, bestemd voor jon gens en meisjes van 8-12 jaar. De leden dezer afdeeling zullen de zelfde uniformeering hebben als die van het bestaande Vendel. Zoowel het optreden naar buiten als de Vendelavonden zullen echter ge heel zelfstandig plaats hebben- Bij voldoende aanmeldingen ligt het in de bedoeling een afdeqlïng Soest en Soestdijk te vormen. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad.

Soester Courant | 1946 | | pagina 1