Soest ontvangt zijn Burgemeester. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. kw. 22e Jaargang - No. 96 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK Bureau: Van Weedeslraat 35 - Telefoon 2560 - Giro 126156 Franco per post, f 1.75 p. kw. Vrijdag 6 Dec. 1946. Het weer was niet erg gunstig, toen Dinsdagmorgen de installatie moest plaats hebben van Mr. S. P. Baron Bentinck, als burgemeester onzer gemeente. Te ongeveer tien uur werd de nieu we burgemeester op de Vredehof- straat, nabij de grens der gemeente» verwelkomd door den waarnemend burgemeester, den heer W. G. van Zadelhoff en het bestuur van het comité uit de burgerij. Nadat de heer Groart, voorzitter van genoemd comité, een kort wel komstwoord namens de burgerij had gesproken en een tweetal meisjes Mevrouw Bentinck bloemen hadden aangeboden, reed het rijtuig, waar in, naiast Mevrouw en Baron Ben tinck, ook de waarnemend burge meester had plaats genomen, voor afgegaan door „De Paleisruïters" en gevolgd door leden van den Jon gen Boerenbond te paard, langs B. Grothestraat en Van Weedestraat naar het gemeentehuis. De kinderen van alle scholen, die naast vele ingezetenen, langs ge noemde wegen een plaats hadden zocht, juichten den Burgemeester en zijn echtgenoote hartelijk toe. Bn aankomst ten gemeentehuize was de raadszaal tot in de hoeken ge vuld met genoodigden, waaronder wij, naast familieleden van den bur gemeester en de raadsleden, ó.m. op merkten oud-burgemeester Mr. A. L. des Tombe; Jhr. C- Dedel, oud-waarn. burgemeester; de burge meesters van Baarn, Eemnes, Hoog land, Amersfoort. Driebergen, Vrees wijk, Maarssen, Nieuwersluïs en Zui len; Generaal Winkelman» Maioor Dekking, garnizoens-commandant te Soesterberg; de predikanten der Herv., Geref. en Chr. Geref- kerken; de pastoors der 4 Kath. parochie's; Dr. J. H. Rupert; Dr. Stroband, ge meentearts; de beide wethouders en gemeente-secretaris van Abcoude, het huldigingscomité, brandweercomman danten van Soest en Soesterberg, vertegenwoordigers der Midden stands- en Arbeidersorganisaties, alsmede de hoofden van diverse ge meentediensten en hoofdambtenaren der gemeente. Nadat Burgemeester Bentinck door Mevrouw Landweer-De Vissier en den heer Nooder, als oudste raadsle den, was binnengeleid, had voorle zing plaats van de Koninklijk Be sluit, waarin de benoeming van Ba ron Bentinck tot burgemeester van Soest was vervat. REDE WAARNEMEND BURGEMEESTER. De waarn. burgemeester spreekt hierna ongeveer als volgt: Mijnheer de Burgemeester, Zoojuist heeft de secretaris uw be noemingsbesluit voorgelezen. Met deze onderscheiding wensch ik u na mens den Gemeenteraad en de ge- heele bevolking van harte geluk. Ook bied ik Mevrouw onze ge- lukwenschen aan. Het is wel zoo, dat U als burge meester uw ambt zelf uitoefent, maar het is van groot belang te weten, dat u bij de vervulling van uw taak geholpen wordt door uw echtgenoo te. Zij toch kan u een steun zijn en ik denk hierbij vooral aan het sociale deel van uw ambt. Wij roe pen u en uw gezin dan ook een; hartelijk welkom toe. Mijnheer de Burgemeester, direct na het bekend worden van uw benoe ming hebben de wethouders het plan opgevat, tezamen met den se cretaris, hun opwachting te gaan maken in Abcoude. De aangename wijze, waarop wij werden ontvangen. alsmede die, waarin ons gesprek zich ontwikkelde, gaven ons een aanwijzing, dat wij in het colleeg van B. en W. de gewenschte samenwer king zeer zeker' zullen verkrijgen. Ik kan u dan ook de verzekering geven, dat het college en de Raad u met den besten wil en voornemens bezield, tegemoet treden. De gemeente Soest is een groote, groeiende gemeente, waar een groot arbeidsveld voor u is weggelegd. Onder uw tijdelïjken ambtsvoorgan ger zijn wij reeds aan flinke leiding gewend geworden. Ik wil hier op dit moment van de gelegenheid gebruik maken, Jhr. De- del ook nog eens in het openbaar onzen rechtgemeenden dank te be tuigen voor de wijze, waarop hij, naast zijn drukke werkzaamheden ten Paleize, onze gemeente bestuurd heeft en zich zoo ten volle ingeleefd heeft in de zaken, onze gemeente betreffende. Het past mij tevens uw eigenlijken ambtsvoorganger, Mr. A. L. des Tombe, te gedenken, die onder de moeilijkste aller tijden Soiest heeft bestuurd op een wijze, die nog steeds respect afdwingt. Na de wel gemeende woorden, die destijds bij zijn afscheid gesproken zijn, meen ik hiermede te mogen volstaan. Veertig jaar geleden was Soest 'n gemeente van 4 a 5000 inwoners». Sindsdien is Soest snel gegroeid. Op 30 Sept. j.1. bedroeg het aantal in woners 21360. Wh" hebben een gemeente met velte mogelijkheden. Zij is centraal gele gen tusschen de groote spoorlijnen Amsterdam-Amersfoort en Utrecht- Amersfoort- Ik denk hierbij in de eerste plaats aan de vestiging van industrie. Ook zal het streven van het gemeentebe stuur er op gericht moeten zijn, de betere forensen te trekken. Een meer logische (en evenwichtige opbouw van de gemeente zal bereikt moeten worden. Het uitbreidingsplan, waarvan bin nen korten tijd de gemeenteraad kennis zal nemen, zal ook u in de zen opbouw betrekken. Dit zelf de geldt, zij 't in andere mate voor het dorp Soesterberg. Dit gedeelte van de gemeente heeft het meest geleden in den oorlog. Alhoewel hiervan de grenzen nog niet geheel vast staan, is 't toch wel zoo goed als zeker, dat het vlieg veld weer in gebruik zal worden ge nomen. Onze gemeente, sinds 1938 noodlij dend, heeft een bevolking, die on geveer voor één derde R.K., éen der de Prot. Christelijk en één derde buitenkerkelijk is. De gezondheidstoestand is vrij re delijk. De schoolkinderen zijn dit jaar allen gecontroleerd op t.b.c. en nieuwe gevallen hebben zich niet geopenbaard. Öp zuiver cultureel gebied mogen wii na den oorlog van een opleving spreken. Op sportgebied is de toestand niet erg rooskleurig. Soest is slecht be deeld met sportterreinen, meer spe ciaal voetbalvelden. Verbetering door aanleg van sportvelden in Soest en Soesterberg is een taak voor de ge meente. Voor gymnastiekbeoefening zal voor Soesterberg een voorziening ge-, troffen moeten worden, terwijl ook de zwemsport een oplossing,behoeft. L.O. en U.L O. scholen zijn behoor lijk verdeeld over de Gemeente, al zal in de nabije toekomst Soest-Zuid behoefte krijgen aan L.O. scholen. Een U.L.O. school te Soesterberg, alsmede een middelbare school voor de geheele gemeente zullen voor- loopig wel tot de vrome wenschen blijven. Voor de uitoefening van uw taak zult u hier aantreffen een uitste kend ambtenarencorps. De dienst vaji gemeentewerken is gereorganiseerd en in 't gasbedrijf vindt u 'n uitste kend werkend distributiebedrijf. Verder krijgt u de beschikking over een uitstekend politiecorps en twee vrijwillige brandweer-vereenigingem» die tenvolle voor hun faak berekend zijn. Met den wensch, dat het hem ge geven mocht zijn, de verantwoorde lijke taak te vervullen tot zegen van Soest, legde wethouder Van Zadel hoff hierna den burgemeester de ambtsketen om. DE BURGEMEESTER SRPEEKT. De burgemeester sprak hierna on geveer als volgt: Dames en Heeren. Nu ik, voor de eerste maal als uw voorzitter in uw mid,den het woord tot u mag richten, gevoel ik mij ge drongen óm mijn eerbiedigen dank te betuigen aan H.M. de Koningin, aan Wie het behaagd heeft mij tot Burgemeester dezer mooie en groo te gemeente te benoemen. Mijn dank gaat eveneens uit tot Z. E. den Minister van Binmenlandsche Zaken en tot den heer waarnemend Commissaris der Koning, die mijn benoeming in deze gemeente heeft willen bevorderen. Dames en heeren, wij staan thans aan het begin van een periode, Oüicieele mededeelingen. KOSTELOOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gelegen heid tot kostelooze inenting tegen pokken wordt gegeven te Soest op Woensdag 11 December a.s. te 14 uur precies in een leslokaal deur openbare lagere school aan de Mid delwijkstraat in de Kerkebuurt en te 15 uur precies in de Mariaschool Mariastraat (hoofdingang). Een week later zal op dezelfde plaatsen en tijden gelegenheid tot het nazi-en der inentingen worden ge geven. Aan de belanghebbende ouders wordt verzocht het trouwboekje mede te brengen en de armen der 'm te einten kinderen vooraf goed te wasschen. Tevens wordt herinnerd aan de be palingen der Inentingswet, welke de verplichting bevatten van de inenting vóór den len verjaardag der kin deren of indiening van een bezwaar schrift, volgens vastgesteld model, ten gemeentehuize verkrijgbaar. waarin wij veel op elkander zullen zijn aangewezen. Plotseling ben ik in uw midden geplaatst om met u en onder u te werken. Het is mij bekend, dat mijn ambts voorganger, Mr. des Tombe, zich in groote mate uw vertrouwen heeft weten verwerven. Gedurende dé reeks van jaren, dat hij deze plaat9 innam, heeft hii zich in uiterst moei lijke omstandigheden doen kennen als, niet alleen een magistraat van formaat, maar in niet mindere mate als een steun en hulp voor velen. Ik weet, dat hij in uw harten een groo te en warme plaats inneemt. Het is mijn oprechte wensch, dat de vriendschap tusschen U en Uwen oud-burgemeester mogie voorrfduren. Dit is de tweede maal, dat ik' Mr. des Tombe's armbtsopvolger ben. Ik weet uit ervaring, dat dit een voor recht is, maar eveneens dat het ver plichtingen oplegt. Uit eigen ervaring ken ook ik de moeilijkheden en bezwaren aan het waarnemend burgemeestersambt verbonden. Indien dan de heer Dedel in kortein tijd uw vertrouwen en achting ver worven heeft en het is mij be kend, dat dit zoo is dan komt hem naast u hiervoor alle hulde to(e. Ik waardeer het een zoo goed be heerde boedel van hem te mogen overnemen. Tot de wethouders zegt spr. dan 'f volgende: Mijne heeren. Terstond na het be kend worden van mijn benoeming hebt gij samen met den secretaris mij te Abcoude bezocht. Deze har telijke en spontane reactie heeft mij zeer getroffen. Vervolgens hebt gij geen moeite gespaard om dezen dag van mijn installatie tot een onver getelijke te maken. Van deze plaats zeg ik u hiervoor hartelijk dank. In niet mindere mate be;n ik dank baar voor de woorden, die gij, mijn heer de loco-burgemeester, zoo juist tot mij hebt gesproken. Ik mocht daarin beluisteren hartelijkheid en den wil tot samenwerking. Gij hebt mij in beknopt verband een duidelijk overzicht gegeven over deze gemeente, over haar mogelijk heden en haar moeilijkheden. Ik heb wel begrepen, dat de ont wikkeling van deze gemeente veel zorg, studie en aandacht eischt. Het verheugt mij te vernemen, daf de plannen hiervoor reeds in een ver gevorderd stadium van voorbe reiding zijn. Uit uw woorden mocht ik ook op maken, dat in studie is een plan om het gemeenschapsleven meer vorm en zin te geven. In andere gemeenten mocht mem hiermede reeds tot goede resulta ten komen. Nauw in verband hiermede staat 't vereenigingsleven, omdat een bloei end vereenigingsleven voor iedere plaatselijke gemeenschap van groot belang is. Gij, mijne Heeren Wethouders kent deze gemeente en haar inwoners, toestanden en verhoudingen- Gere geld zal ik dan ook een beroep doen op uw kennis hieromtrent. Ik ver trouw, dat gij mij naar. vermogen zult bijstaan. Daarnaast doe ik een beroep op de hulp van de ambtena ren. Met U, Mijnheer de Secretaris, za) ik in dagelijkschen arbeid het meest verkeeren. Ik vertrouw, dat u mij rijkelyk zult willen doen deelen in Uw schat van, kennis en ervaring. Ook op alle anderen in gemeente dienst werkzamen reken in ten volle. De gemeente Soest heeft bovendien (Vervolg op bladzijde 2.)

Soester Courant | 1946 | | pagina 1