W. N. NIEUWENHUIS DE MISDAAD. Naar het Buitenland Plaatselijk nieuws. Geldige bonnen. Elecfrisch Ontdooien. ROB DE AVONTURIER Sport. Plaatselijk nieuws. r. Na den oorlog is er vooral bii de jeugd een algemeene drang naar 't buitenland te constateeren. Meer dan vijf iaar lang hebben wij tus- schen eigen grenzen een moeilïïkten tijd meegemaakt en nu, nu wil men eruit. In zekeren zin wordt deze lust om er op uit te trekken bij de jongens bevredigd. Met de meisjes ishet een ander geval, voor hen is het moeilijker: de negeering verleent geen bemiddeling, om onze jonge dochters te helpen, een of andere betrekking te aanvaarde®. Zoo lang wij hier zelf nog dringend verlegen zitten om verpleegsters, bii Vóor- beeld zoolang de arbeidsmarkt voor de vrouwelijke jeugd nog ve le krachten te kort komt stélt de Nederlandsche regeering zich terecht op het standpunt, dat de dames haar geluk maar dichter bij huis moeten zoeken. Edoch: in het buitenland inzon derheid Engeland is het tekort aan huishoudelijk personeel zóó groot, dat de Engelsche regeering gaarne haar grenzen openstelt vooV meisjes en jonge vrouwen, die in huishoudelijke beroepen werkzaam willen zijn. Wiï zien dus eenerzijds een groep Nederlandsche vrouwen en meisjes» die het landsbelang ten spijt er naar hunkert, om weg te komen en anderzijds een buitenlamdscbe regee ring, die deze hulp gaarne tegemoet komt, door permits beschikbaar te stellen. Doch er is nog meer: meisjes, die langs officieelen weg er niet in slaagden, uit te vliegen, trachten nu lang particuliere wegen haar doel te bereiken. En daarin schui len groote gevaren. Wii zeiden al: in Engeland vooral is groote behoefte aan huishoudelijk personeel. Het gevolg daarvan was (en is), dat de zoogenaamde particu liere arbeidsbemiddelings-burieaux als Tóddenstoelen uit den grond op kwamen. Als die domme Holland- sche vrouwen en meisjes dan met alle geweld haar eigen Hand willen verlaten, zullen zii ze \yel helpen! Die bureaux zijn uiteraard commer- cieele ondernemingen, er moet wor den verdiend, ook aan deze arbeids bemiddeling. De kosten zijn trou wens niet gering ook: in de Neder landsche bladen moeten advertenties worden geplaatst om de openstaan de betrekkingen te annonaeenen. Die advertenties worden door bemidde ling van Nederlanders opgegeven (het Nederlandsche bijkantoor), die advertenties moeten worden betaald» de Nederlandsche bemiddelaar moet zijn provisie hebben het is te be grijpen, dat de voorloopig gestorte tien gulden, die voor elke bemid deling oih te beginnen wordt ge vraagd, geen zuivere winst is. Men kan echter ook begrijpen, dat er bii deze bemiddeling niet op ge lei- kan worden, of de sollicitanten wel in het voor haar meest geschik te milieu komen. Reeds heeft de Voorlichtingsdienst van het Ministerie van Sociale Za ken ten deze 'n ernstige waarschu wing doen hooren. De zedelijke ge varen, die onze vrouwien ie(n m'eis- ies bedreigen zijn dan ook zeker piet denkbeeldig. Met argusoogen dienen zij de vaakP verlokkende aanbiedingen voor het buitenland te beschouwen, gedach tig aan het spreekwoord: hef is niet alles goud wat er blinkt! Wii zouden daarom in de eerste plaats den raad willen geven: blijf in eigen land. Voor vrouwen' eni meisjes, die mee willen aanpakken» is er op velerlei terrein mooi en nut tig werk te doen op huishoudelijk, maar ook op ander terrein. Wil men dan echter toch de vleugels wijd uitslaan, vindt men het hier in eigen land te eng, ga dan vooral niet in op de eerste de beste bui- tenlandsche aanbieding. Vraag eerst betrouwbare informaties. Zii wor den gaarne verstrekt door de Ne derlandsche vereeniging ter Behar tiging van de Belangen van jonge Meisjes (Union Nationale des Amies de la jeune fillje), Weteringschans 51 Amsterdam en de R.K. Vereeni ging ter Bescherming van Vrouwen en Meisïes. Koninginneweg 8 bis te Haarlem. Dit zijn dezelfde organisaties, die sinds jaar en dag het zoo bekende stationswerk verrichten. Nog is dit werk, dat in den oorlogstijd geheel werd stil gelegd, niet in vollien om vang hervat, doch men is weer druk bezig, deze zaken weer op fe zetten. Degenen echter, die hulp noodig heb ben voor reizen in het buitenland, kunnen zich reeds tot genoemde organisaties wenden. Mogen wii'dit ernstige woqrd aan onze dames be sluiten met een: bezint éer ge be gint! Als er echter niets is, dat u van den buifenlandschen stap kan afhouden, doe dien stap dan wel overwogen en zóó, dat u er geen spijt van behoeft te hebben. Informeert eerst, u weet thans de betrouwbare adressen. ACTIE JEUGD VAN DE STRAAT. Woensdagavond j.1. werd een be spreking gehouden over de actie „Teugd van de straat". Behalve het comité, waarin ook afgevaardigden van de federatie van de plaatselij ke buurtvereenïgingen zitting heb ben, waren ook vertegenwoordigers van de jeugdorganisaties aanwezig. Eenige vertegenwoordigers van de jeugdorganisaties werden in het co mité opgenomen. Het doel van de bijeenkomst was, om te komen tot een definitieve bespreking van de actie tijdens de a.sw Kerstvacantie. Een voorloopig programma werd als volgt samen gesteld Maandag 23 December 1946, 's och tends filmvoorstelling, 's middags kinderspelen. Dinsdag 24 December 1946, 's och tends kinderspelen. Vrijdag 27 December 1946, 's och tends filmvoorstelling, 's middags kinderspelen. Maandag 30 December 1946, 's och tends en 's middags kinderspelen. Donderdag 2 Januari 1947, 's och tends en 's middags kinderspelen. Vrijdag 3 Januari 1947, 's ochtends kinderspelen, 's middags tooneel- voorstelling. Voor hef vertoonen van ,eem film werd o.m. de medewerking verkre gen van het Nationaal Instituut, wielk instituut een zeer ruime keu ze uit goede films ter beschikking heeft. Voor het bijwonen van het geheele programma zal 'n toegangsprijs wor den geheven van: f0.60 voor het le kind per gezin, f0.40 voor hef 2e kind per gezin, f0.25 voor het 3e en ieder volgend kind per gezin. De toegangskaarten zullen vanaf Woensdag 18 December verkrijg baar zijn bij: de heeren T. Hoogeveen, Klein En- gendaalweg 2; De Langen, Becke- ringstraat 21; j. A. W. Iseger, Ko- ninginnelaan 82 en de dames Difers- Dijkstra, Beefzlaan 26; G. Roos. Smitsweg 20 en Brand, Heideweg 88. BRANDSTOFFEN GEWILD. Zwarte brandstof op de slaapkamer. Een veiliger plaats is moeilijk denk baar en toch bleek deze plaats voor G. van N., die inwoont bij een be woner van het Kerk pad, nog niet goed genoeg. Toen dezer dagen de hevige koude inviel .en van V. behoefte krieeg aan wat meer warmte, bleek zijn brand stof, dat in papieren zakken op zijn slaapkamer was geborgen, reeds door anderen weggehaald. GEEN ETALAGE- EN RECLAME-VERLICHTING. Lewis en zijn mannen zijn oorzaak, dat de kolenaanvoer uit Amerika stagneert en dat o.m. voor ga® en electrïciteit minder kolen beschik baar worden gesteld. Een zuinig ver bruik hiervan is daarom geboden, terwijl reclame- en efalageverlichting in het geheel niet is toegestaan. De politie zal toezien dat dit verbod wordt nageleefd. Voor de periode tot en met 21 De cember zijn de navolgende bonnen aangewezen: Bonkaarten KA, KB, KC 612 (Strook No. 4.) 51-4 algemeen 100 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid). 51-5 algemeen 200 gram gedroog de zuidvruchten. 51-6 algemeen 250 gr. waschpoe- der. 51-7 algemeen 500 gram jam. 51-8 algemeen 125 gram koffie. 51-9 algemeen 100 gram thee. 51-1A, 51-5B 51-4C reserve 1 k.g. appelen of peren. Bonkaarten KD, KE 612 (Strook No. 4.) 52-5 algemeen 200 gram gedroogde zuidvruchten. 52-6 algemeen 250 gram wascn- poeder. 52-7 algemeen 500 gram jam. 52-8 algemeen 1 k.g. appelen of peren. 52-3D reserve 100 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst be reid.) Tabakskaarten enz. T 62 2 rantsoenen tabaksarfikelem Op de bonnen voor tabaksartikelen zal bij aankoop van 2 rantsoenen cigaretten ten minste één rantsoen cïgaretten, vervaardigd uit Zuid- Amerikaansche tabak gekocht moe ten worden. De bonnen voor fruit blijven gel dig tot en met 18 Januari a.s. Laat Uw bevroren waterleding Van Weedestraat 23 Telefoon 2577 AANRIJDING. Een voor het raadhuis, in de rich ting Van Weedestraat geparkeerde auto, werd aangereden door een in dezelfde richting rijdende vrachtau to van P. J. fe Nijmegen. Hef linker achferspatscherm werd hierdoor vernield en de bestuurder reed door, zonder zich over het ge val te bekommeren. Vooral met dit laatste kon de politie zich niet goed vereenigen, waarom een achtervolging met de jeep werd ingesteld. Op den rijksweg, nabh' hotel ,.De Witte Bergen", werd de vrachtauto ingehaald, gedwongen tot stoppen en procesverbaal opgemaakt. „Precies op tijd." schreeuwde Rob, toen hii en zijn metgezel afstegen en een schuilplaats zochten tusschen de steenmassa's, die beschutting bo den tegen het dreigende gevaar. Daar zaten ze, neergehurkt op den grond en keken naar het dwarrelen de zand. De storm verdween even snel als hij gekomen was en liet heuvels en dalen achter op plaatsen, diie te voren nog vlak waren. Rob en z'n metgezellen waren op het punt, hun reis te vervolgen, toen de ver schrikte kreet van een van de Ara bieren hen waarschuwde voor een nieuw gevaar. „Bedouinen." riep Rob hevig ontsteld uit, toen hij een groot aantal Arabieren gewaar werd. gezeten op vurige paarden ,en ge wapend met lange sper.en en ouder - wetsche geweren. Dadelijk werden de kamóelien bin nen de ruïne getrokken, terwijl Rob Ouwe Daan en Prof. Prew<e zich ge reed maakten, om 'zich tegen de woestijnroovers te verdedigien. Jansen viel nooit op nóch door zijn naam, nóch door zijn werk. Hij was een doodgewone kantoorbediend de, opgaande in de massa, die des ochtends voor een geweldig gebouw rondslenterde om vooral precies op tijd en geen seconde te vroeg naar binnen fe gaan. Jansen was een doodgewoon meneertje, dat te zij nen kantore doodgewoon routine werk deed in een groote zaal met andere doodgewone menschefn. Doch dat Jansen tot beter werk in staat was, bewees hij na.zijn misdaad- Welke die misdaad was, gaat u niet aan. Dit is geen geschiedenis ter na volging en dit zij er eerlijkheids halve bii vermeld Jansen heeft nooit gedacht, dat hij dóór die mis daad vooruit zou komen. Integen deel: het gaf eerst heel wat con sternatie. Dadelijk nadat de misdaad was begaan, viel de verdenking op Jansen, die. bii zijn afdeelings-chef ontboden, onmiddellijk bekende. Ja meneer.hij had hef gedaan hij wist niet, hoe hij ertoe was geko men. hiï had er geweldige spijt van, maar hij zou de schade volle dig vergoeden.als meneer er nu maar verder geen werk van zou ma ken als meneer-de-chef aanzijn vrouw en kinderen zou willen den ken. „Ben je getrouwd, Jansen?" vroeg de afdeelings-chef. „Ja meneer en ik heb twee kinde ren een flinke jongen en een aardig meisje. Ik zou het vreeselijk vinden, meneer, als m'n vrouw en kinderen" De afdeelings-chef, bang, dat de betuigingen van spijt en berouw zou den worden herhaald, wuifde even met de hand. „Luister eens Jansen. Als je je le ven wilt beteren, zal ik daartoe me dewerken. Het spreekt vanzelf, dat ik dat niet op eigen houtje kan doen. Daar moet ook de chef in worden gekend en tenslotte is het de directeur, die hierin beslist. Ga nu maar aan je werk. Ik zal zien» wat ik voor je doen kan". De afdeelings-chef, die de kwaad ste niet was, kwam zijn belofte prompt na hiï vertelde, dat Jan sen onmiddellijk had bekend daf hiï spijt van zijn misdaad had dat hij de schade wilde vergoeden en de chef, blij, dat de dader zoo spoedig was gevonden, adviseerde den directeur eveneens, het er maar bii te laten. „Die meneer Jansen» wat is dat eigenlijk voor iemand?" vroeg de directeur, terwijl hij de blanco per- soneel-kaarf van den „misdadiger" bekeek. „Hier staat niets op. Is hij goed voor zijn werk?" De chef, die Jansen nog nimmer had gezien, haastte zich te vertellen» dat hij nooit aanleiding tot klach ten had gegeven. „Goed", zei de directeur. „Let op dien man en rapporteer me, als er iets bijzonders is." De wil van den hoogsten baas was wet voor de anderen. Van dat ooge'n- blik werd Jansen „in de gaten ge houden". De eerste keer, dat de chef in Janserfs afdeeling verscheen» liet hij zich Jansen, die tusschen de anderen zat te zwoegen, aanwijzen. Den tweeden keer maakte de chef zelfs een praatje met Jansen, keek wat hij deed en vroeg hem, of het werk nogal beviel. Als de chef voor taan kwam, informeerde hiï niet naar de tientallen anderen, hij vroeg al leen, hoe het nu met Jansen ging. En ook de directeur zelf vroeg van tijd tot tijd naar Jansen. „Die man van die misdaad.Onze meneer Jansen.hoe gaat het nu?'' En de chef, blij dat hij den directeur kon inlichten en een gunstig rapport kon uitbrengen, prees Jansen uitbundig. „Z'n schuld heeft hij al afbetaald. dat heeft wel moeite gekost, maar. - hij was er nu." „Zoo. hum.Hoeveel verdient die man?" „Zóóveel maar?.zoo, hum." „Voor iemand met twee kinderen is dat geen weelde waagde de chef „Je hebt eigenlijk gelijk. Geef hem wat meer, als het kan. Als die man zijn goeden wil toont, moeten wij van onzen kant óók wat doetn." Zoo kreeg Jansen, die zoowel van den afdeelings-chef als van den chef en den directeur „onze" me neer Jansen was geworden', een tus- schenfijdsche salarisverhooging, hij kreeg beter, en verantwoordelijkeir- werk. Zijn collega's, die hun werk even goed, zoo niet beter deden, wa ren bh" hun superieuren onbeken den, doch Jansen was. door zijn klei ne misdaad, uit de groote massa te voorschijn getreden. Och, u weet toch óók, dat we in een dwaze wereld leven?. VOETBAL. AP WC TOONT OOK IN SOEST HAAR GOEDEN VORM. SEC MET 5-0 VERSLAGEN. Het gaat er naar uitzien, dat ze in Amersfoort toch nog een ernstige gegadigde voor een kampioenschap krijgen. APWC, dat slecht startte en o.a. op Birkhoven tegen SEC kansloos ten onder ging, heeft zich gaande weg kranig hersteld. Eenige flinke overwinningen werden geboekt en toen Kampong in Utr. met 30 verslagen werd, moesten we wel aannemen, dat het bii APWC meenens was en dat de zegekar op volle toeren draaide. Zondag moest in Soest de vuurproef doorstaan worden en het resultaat was, dat de geestdriftige Soestenaren gieen spaak in het wiel konden steken. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat de zege zoo overtuigend zou worden. In de tweede helft be hoefde niemand er echter meer aan te twijfelen, naar welke zijde de balans zou doorslaan. In de eerste helft wisten de Soes tenaren de score dubbel blank fe houden, hetgeen de verhoudingen in het veld vriï goed weergaf, want van weersziiden werd met geestdrift en fanatiek gespeeld en wist SEC zelfs een kleine vel dm eerderheid te verkrijgen, maar tot doelpunten kon men niet komen. Na de hervatting nam APWC dade lijk het heft in handen. De SEC-de- fensie moest alle zeilen bijzetten om erger te voorkomen. Steeds meer werden de Soestenaren ingesloten, zoodat de doelpunten niet konden uitblijven. Hef was P. Snijders» die de score opende met een zacht schot van dichtbij. 01. Hoewel SEC met een fanatiek of fensief antwoordde, wist Toh. van Empélen reeds na korten tijd den stand op 02 fe brengen. Moreel was dit de genadeslag voor SEC» want practisch is in den resteeren- den tiid alleen die A.P.W.C.-ploeg aan bod geweest. A. v. d. Flier maakte er met een ver schot, dat via het been van een SEC-verdediger in het doel ver dween, 03 van, terwijl Joh. van Empelen en S. Mossïng de score op 50 brachten. BILJARTEN. GOUDEN PLOEG VERSLAAT VERGULDE WAGEN 1 Zonneheuvel 2Teomien 2 24 Verg. Wagen 5Soesfdijk 2 24. Tavenu 2Verg. Wagen 6 24 D.O.S. 4—Centraal 6 0—6 K.O.T. 1—Ons Genoegen 1 42 Centraal 2Leusderkwartier 1 60 Soestdiik 1Verg. Wagen 3 42 Animo 4—Oosterpark 3 24 Eemlust 1Oosterpark 1 33 Centraal 3Leusderkwartier 2 60 Tavenu 1Zonneheuvel 1 60 Teomien 1Gouden Ploeg 2 42 Centraal 1Verg. Wagen 2 42 Verg. Wagen 1—Gouden Ploieg 1 24 Soestdiik 3D.O.S. 2 42 D.O.Su 3Centraal 5 60 Centraal 6Tavenu 5 24 Zonneheuvel 4Verg. Wagen 8 24 Het programma voor deze week vermeldt de volgende wedstrijden: 1 Maandag 16 December Verg. Wa gen 6Zonneheuvel 2. Centraal 4 Soestdiik 2. Teomien 2Tavenu 2. e Dinsdag 17 December Ons Genoe- 1 gen 2Centraal 2. Tavenu 1Cen- f traal 3. Donderdag 19 December Verg. Wa- J gen 4—Centraal 3. Leusderkwartiei F 2Gouden Ploeg 2. Zonneheuvel 1n Teomien 1. v Vriïdag 20 December Verg. Wagen s 2Gouden Ploeg 1. Centraal 1Ver- z gulde Wagen 1. Vrijdag 20 December D.O.S. 2Cen- d traal 5. DOS 3—Verg. Wagen 7. Ta- F venu 13Zonneheuvel 3. C Zaterdag 21 December Tavenu 5t DOS 4. Verg. Wagen 8Centraal 6. h Soestdiik 4Zonneheuvel 4. u z E DE GLASACTIE. Berlicum is door het comité „Rui- ten Troef" aangewezen als gemeente-, waar hef binnen Soest ingezamelde p glas geschonken zal worden. T Berlicum, gelegen op eenige K.M. af- j stand van Den Bosch, is door den oorlog zwaar geteisterd. Van de in a totaal 800 woningen, ziïn 203 ge- heel verwoest, 20Ó zwaar beschadigd, terwijl het overige gedeelte minder yj schade opliep. Bovendien werden 2 kerken, 3 scholen» alsmede het zie- V kenhuis vernietigd. In totaal is aan glas een oppervlakte V van^ 468 M2 noodig. De totale be- 4 hoefte is naar urgentie verdeeld in 3 categoriën. De meest noodzakeliï- ke gevallen, genoemd in categorie A vergen 126 M2. er Hef thans biï de hernieuwde glas- OI actie te Soest ingezamelde glas is nïef voldoende om catorie A geheel bc van glas te voorzien. ïu Eenige tientallen M2. ontbreken D nog. Vooral aan grootere ruiten is dringend behoefte. zi- Teneinde de meest urgente geval- ni len nog vóór Kerstmis „dicht" te st- krijgen, ligt het in de bedoeling om CI het ingezamelde glas Vrijdag a-s. naar Berlicum fe versturen. Ook aan stofverf voor het inzetten van de 5: ruiten, bestaat groote behoefte. Personen, die nog glas beschikbaar hebben, kunnen dit afleveren bii "a den dienst van Gemeentewerken of» ingeval van groote hoeveelheden, "c hiervan kennis geven aan de afdee- ling Sociale Zaken ter gemeente-se- cretarie. va ve AANRITDING. br Een vriï ernstige aanrijding had at plaats op de Birktstraat nabii den pj Gallenkamp Pelsweg. Een brencarrier van het Nederl. leger, die laatstgenoemde straat ze wilde inrijden, kwam daar in botsing aY met een driewielige bakfiets van "j* den groentehandelaar Van G., die *.1C zich van uit den G. Pelsweg naar de Birktstraat begaf. Daar de militair niet tijdig genoeg kon remmen, werd de bakfiets to- mt taal vernield. wc ST. NICOLAASFEEST VOOR JEUGDLEDEN VAN S.E.C. De Het is van de jeugd-commissie van de Si.E.C. een goede daad geweest de va: jeugdleden van SEC met ouders en oo verdere familieleden bijeen te roe- mc pen voor het houden van eeln ge- Hi zamenliik St. Nicolaasfeest. gr: De zaal van hdt St. Tozefgebouw da was geheel met belangstellenden ge- Va vuld en de aanwezigen hebben no volop van het ten tooneele gebrachte „F1 programma genoten. do De muziek van The Haert Boys „A hielden er den geheelen avomid de gei stemming in en de populaire St Wi Nicolaasliedjes werden 'enthousiast Le meegezongen. Het hoofdnummer Tol van hef programma was het bezoek ma van St. Nicolaas met zïin knecht, zijl De jeugdleden van S.E.C. moesten De stuk voor stuk op het matïe komen, zoi Aan goede vermaningen ontbrak go( het niet en ook op voetbal-technisch De gebied deelde de goede Sint goe- ver de raadgevingen uit. Het tradionee- Me Ie St. Nicolaasgeschenk ontbrak niet ave

Soester Courant | 1946 | | pagina 2