DE MISDAAD. Sport. Plaatselijk nieuws. WERELDTAAL. Tansen viel nooit op nóch ddor zijn naam, nóch door zijn werk. Hij was een doodgewone kantoorbedien de, opgaande in de massa, die des ochtends voor een geweldig gebouw rondslenterde om vooral precies op tijd en geen seconde te vroeg naar binnen te gaan. Jansen was een doodgewoon meneertje, dat te zij nen kantore doodgewoon routine werk deed in een groote zaal met andere doodgewone menschefn. Doch dat Jansen tot beter werk in staaf was, bewees hij na.zijn misdaad- Welke die misdaad was, gaat u niet aan. Dit is geen geschiedenis ter na volging en dit zij er eerlijkheids halve bïi vermeld Jansen heeft nooit gedacht, dat hij dóór die mis daad vooruit zou komen. Integen deel: het gaf eerst heel wat con sternatie. Dadelijk nadat de misdaad was begaan, viel de verdenking op Jansen, die. bïi zijn afdeelïngs-chef ontboden, onmiddellijk bekende. Ja meneer.hïi had het gedaan hij wist niet, hoe hij ertoe was geko men. hü had er geweldige spijt van, maar hij zou de schade volle dig vergoeden.als meneer er nu maar verder geen werk van zou ma ken als meneer-de-chef aan zijn1 vrouw en kinderen zou willen den ken. „Ben je getrouwd, Jansen?'' vroeg de afdeelings-chef. „Ja meneer en ik heb twee kinde ren een flinke jojigem en een aardig meisje. Ik zou het vreeselijk vinden, meneer, als m'n vrouw en kinderen'' De afdeelings-chef, bang, dat de betuigingen van spijt en berouw zou den worden herhaald, wuifde even met de hand. „Luister eens Jansen. Als je je le ven wilt beteren, zal ik daartoe me dewerken. Het spreekt vanzelf, dat ik dat niet op eigen houtje kan doen. Daar moet ook de chef in worden gekend en tenslotte is het de directeur, die hierin beslist. Ga nu maar aan ie werk. Ik zal zien- wat ik voor je doen kan''. De afdeelings-chef, die de kwaad ste niet was, kwam zijn belofte prompt na hïi vertelde, dat Jan sen onmiddellijk had bekend dat hit spijt van zijn misdaad had dat hij de schade wilde vergoeden en de chef, blij, dat de dader zoo spoedig was gevonden, adviseerde den directeur eveneens, het er maar bii te laten. „Die meneer Jansen, wat is dat eigenlijk voor iemand?" vroeg de directeur, terwijl hij de blanco per- soneel-kaarf van den „misdadiger" bekeek. „Hier staat niets op. Is hij goed voor zijn werk?" De chef, die Jansen nog nimmer had gezien, haastte zich te vertellen, dat hij nooit aanleiding tot klach ten had gegeven. „Goed", zei de directeur. „Let op dien man en rapporteer me, als er iets bijzonders is." De wil van den hoogsten baas was wet voor de anderen. Van dat ooge'n- blik werd Jansen „in de gaten ge houden". De eerste keer, dat de chef in Janserfs afdeelïng verschelen, liet hij zich Jansen, die tusschen de anderen zat te zwoegen, aanwijzen. Den tweeden keer maakte de chef zelfs een praatje met Jansen, keek wat hij deed en vroeg hem, of het werk nogal beviel. Als de chef voor taan kwam, informeerde hii niet naar de tientallen anderen., hij vroeg al leen, hoe het nu met Jansen ging. En ook de directeur zelf vroeg van tijd tot tijd naar Jansen. „Die man van die misdaad. Onze meneer Jansen.hoe gaat het nuEn de chef, blij dat hij den directeur kon inlichten en een gunstig rapport kon uitbrengen, prees Jansen uitbundig. „Z'n schuld heeft hij al afbetaald. dat heeft wel moeite gekost, maar. hit was er nu.'' „Zoo, hum.Hoeveel verdient die man?" „Zóóveel maar?. zoo, hum. „Voor iemand met twee kinderen is dat geen weelde", waagde de chef „Je hebt eigenlijk gelijk. Geef hem wat meer, als het kan. Als die man zijn goeden wil toont, moeten, wij van onzen kant óók wat doem." Zoo kreeg Jansen, die zoowel van den afdeelings-chef als van dein chef en den directeur „onze" me neer Jansen was geworden, een tus- schenfïjdsche salarisverhooging, hij kreeg beter, en verantwoordelijker- werk. Zijn collega's, die hun werk' even goed, zoo niet beter deden, wa ren bü hun superieuren onbeken den, doch Jansen was. door zijn klei ne misdaad, uit de groote massa te voorschijn getreden. Och, u weet toch óók, dat we in een dwaze wereld leven?. VOETBAL. APWC TOONT OOK IN SOEST HAAR GOEDEN VORM. SEC MET 50 VERSLAGEN. Het gaat er naar uitzien, dat ze in Amersfoort toch nog een ernstige gegadigde voor een kampioenschap krijgen. APWC, dat slecht startte en o.a. op Birkhoven tegen SEC kansloos ten onder ging, heeft zich gaande weg kranig hersteld. Eenïge flinke overwinningen werden geboekt en toen Kampong in Utr. met 30 verslagen werd, moesten we wel aannemen, dat het bü APWC meenens was en dat de zegekar op volle toeren draaide. Zondag moest in Soest de vuurproef doorstaan worden en het resultaat was, dat de geestdriftige Soestenaren geen spaak in het wiel konden stekeln. Aanvankelijk zag het er niiet naar uit, dat de zege zoo overtuigend zou worden. In de tweede helft be hoefde niemand :er echter meer aan te twiifelen, naar wielkie zijde de balans zou doorslaan. In de eerste helft wisten de Soes tenaren de score dubbel blank te houden, hetgeen de verhoudingen in het veld vrlï goed weergaf, want van weerszüden werd met geestdrift en fanatiek gespeeld en wist SEC zelfs een kleine veldmeerderheïd te verkrijgen, maar tot doelpunten kon men niet komen. Na de hervatting nam APWC dade lijk het heft ïn handen. De SEC-de- fensïe moest alle zeilen bijzetten om erger te voorkomen. Steeds meer werden de Soestenaren ingesloten, zoodat de doelpunten niet konden uitblijven. Hef was P. Snijders, die de score opende met een zacht schot van dichtbij. 01. Hoewel SEC met een fanatiek of fensief antwoordde, wist Toh. van Empelen reeds na korten tiïd den. stand op 02 te brengen. Moreel was dit de genadeslag voor SEC, want practïsch is in den resteeren- den tiïd alleen die A.P.W.C.-ploeg aan bod geweest. A. v. d. Flier maakte er miet een ver schot, dat via het been van eer, S.EC-verdèdiger in bet doel ver dween, 03 van, t^rwiü Joh. van Empelen en S. Mossing de score op 50 brachten. BILJARTEN. GOUDEN PLOEG VERSLAAT VERGULDE WAGEN 1 Zonneheuvel 2Teomien 2 24 Verg. Wagen 5—Soesfdijk 2 2—4. Tavenu 2Verg. Wagen 6 24 D.O.S. 4Centraal 6 06 K.O.T. 1Ons Genoegen 1 42 Centraal 2Leusderkwartier 1 60 Soestdijk 1Verg. Wagen 3 42 Animo 4Oosterpark 3 24 Eemlust 1Oosterpark 1 33 Centraal 3Leusderkwartier 2 60 Tavenu 1—Zonneheuvel 1 60 Teomien 1Gouden Ploeg 2 42 Centraal 1Verg. Wagen 2 42 Verg. Wagen 1Gouden Plóeg 1 24 Soestdijk 3D.O.S. 2 42 D.O.S, 3—Centraal 5 6—0 Centraal 6Tavenu 5 24 Zonneheuvel 4Verg. Wagen 8 24 Het programma voor deze week vermeldt de volgende wedstrijden: Maandag 16 December Verg. Wa gen 6Zonneheuvel 2. Centraal 4 Soestdiik 2. Teomien 2Tavenu 2. Dinsdag 17 December Ons Genoe gen 2Centraal 2. Tavenu 1Cen traal 3. Donderdag 19 December Verg. Wa gen 4Centraal 3. Leusderkwartiei 2Gouden Ploeg 2. Zonneheuvel 1 Teomien 1. Vrüdag 20 December Verg. Wagen 2Gouden Ploeg 1. Centraal 1Ver gulde Wagen 1. Vrijdag 20 December D.O.S. 2Cen traal 5. DOS 3Verg. Wagen 7. Ta venu 3Zonneheuvel 3. Zaterdag 21 December Tavenu 5 DOS 4. Verg. Wagen 8Centraal 6. Soestdiik 4Zonneheuvel 4. DE GLASACTIE. Berlïcum is door het comité „Rui ten Troef' aangewezen als gemeente, waar het binnen Soest ingezameld glas geschonken zal worden. Berlicum, gelegen op eenige K.M. af stand van Den Bosch, is door den oorlog zwaar geteisterd. Van de in totaal 800 woningen, ziiin 203 ge heel verwoest, 20Ö zwaar beschadigd, terwiil het overige gedeelte minder schade opliep. Bovendien werden 2 kerken, 3 scholen, alsmede het zie kenhuis vernietigd. In totaal is aan glas een oppervlakte van 468 M2 noodig. De totale be hoefte is naar urgentie verdeeld ïn 3 categoriën. De meest noodzakelij ke gevallen, genoemd in categorie A vergen 126 M2. Het thans bü de hernieuwde glas actie te Soest ingezamelde glas is nie* voldoende om catorie A geheel van glas te voorzien. Eenïge tientallen M2. ontbreken nog. Vooral aan groofere ruiten is dringend behoefte. Teneinde de meest urgente geval len nog vóór Kerstimis „dicht" te krijgen, ligt het in de bedoeling om het ingezamelde glas Vrijdag a-s. naar Berlicum te versturen. Ook aan stofverf voor het inzetten van de ruiten, bestaat groote behoefte. Personen, die nog glas beschikbaar hebben, kunnen dit afleveren bü den dienst van Gemeentewerken of, ingeval van groote hoeveelheden, hiervan kennis geven aan de afdee ling Sociale Zaken ter gemeente-se cretarie. AANRITDING. Een vrii ernstige aanrijdiing had plaats op de Birktstraat na'bü den Gallenkamp Pelsweg. Een brencarrier van het Nederl. leger, die laatstgenoemde straat wilde inriiden, kwam daar in botsing met een driewieligie bakfiets van den groentehandelaar Van G., die zich van uit den G. Pelsweg naar de Bïrktstraat begaf. Daar de militair niet tijdig genoeg kon remmen, werd de bakfiets to taal vernield. ST. NICOLAASFEEST VOOR ÏEUGDLEDEN VAN S.E.C. Het is van de jeugd-commissïe van Si.E.C. een goede daad geweest de jeugdleden van SEC met ouders en verdere familieleden bijeen te roe pen voor het houden van laein ge zamenlijk St. Nïcolaasfeest. De zaal van hét St. Tozefgebouw was geheel met belangstellenden ge vuld en de aanwezigen hebben volop van het ten tooneele gebrachte programma genoten. De muziek van The Haert Boys hielden er den getheelen avond de stemming in en de populaire St Nicolaasliedjes werden enthousiast meegezongen. Het hoofdnummer van het programma was het bezoek van St. Nicolaas met ziïn knecht. De jeugdleden van S.E.C. moesten stuk voor stuk op het matie komen. Aan goede vermaningen ontbrak het niet en ook op voetbal-technisch gebied deel die de goede Sint goe de raadgevingen uit. Het fcradionee- le St. Nicolaasgeschenk ontbrak niet Wellicht, waarde lezers, wilt u wel eens horen, wat menschien met be kende namen zeggen over Esperan to, de taal, die Dr. Zamenhof heeft gedacht en gebouwd. We zullen u hier enkele uitspraken weergeven. Prof. Dr. A. F. Holleman: „Sinds mijn studententijd ben ik een warm voorstander van een wereldtaal en speciaal van Esperanto geweest en zie met groote belangstelling de groei met toenemende snelheid dezer hulptaal1. Prof. Dr. N. J. H. Gerlach Royen O'F.M.: „Geen taalkundige, die zijn tijd begrijpt, zal kunnen staande houden, dat Esperanto een ijdele utopie is gebleken. Esperanto heeft zich reeds lang over de ganschie we reld een blijvende plaats veroverd* Esperanto is een dringende eïsch van den tegenwoordigen tijd." Mr. Dr. S, J. R. de Monchy, bur gemeester van Den Haag: „Voor mij is Esperanto de ideale wereldtaal* Het kan niet en wil ook niet de moedertaal vervangen. Het wil een der slagboomen wegnemen, die menschen van menschen scheiden* Als zoodanig verdient het de belang stelling van ieder, wien de toekomst van onze planeet ter, harte gaat." Wijlen Kardinaal Van Rossum: „Es peranto is geroepen aan de Kerk' groote diensten te bewijzen." Ziehier enkele uitspraken. We heb ben er meer in portefeuille en w,e komen terug. Tot een volgende maal, lezers- en elk jeugdlid had een pakje in ontvangst te nemen, zelfs zagen wü een jeugdige SEC-speler met een bon voor een paar voetbalschoenen juichend het podium verlaten. De jeugdcommissie van SEC kan op een goed geslaagden avond terug zien. Zulke avonden zijin van groot nuf voor een ver.eeniginig, hef ver sterkt de onderlinge band in de club, terwijl ook de clubgeest er door wordt bevorderd. HUISVREDEBREUK. Hoewel A.v.L., wonende aan de Beckeringhstraaf, hiertegen bezwaar had, legde een zekere W. G. toch re gelmatig bezoeken af bü zijn schoon dochter, die bü hem inwoonde. Daar zijn profesten geen uitwerking hadden, werd de politie in het ge val betrokken, die tegen G. proces verbaal opmaakte terzake huisvrede breuk. ALS BILL'S ATOOMBOM EXPLOIDEERT. Onder dezen titel bracht hef ge zelschap Wim van Reijn Zaterdag avond in de zaal van Eemlaind een nieuwe cabaret-revue voor hef voet licht. In ziïn openingswoord, waarin' Wim van Reijn allen een hartelijk wel kom toeriep, deelde hii o.m. nog mede, dat, door het plotseling ziek worden van de actrice Jeanne Mar- lo, deze ter elfder ure moiest ver vangen worden door Mevr. Sonders- De bekende accordeonnisf en zanger, de heer Jagtenberg, kwam voor Jac. van Beek in de plaats, daar deze ook op het laatste moment van zijn medewerking had moeten afzien. Hierna werd ïn vlot tempo het pro gramma afgewerkt. Muziek, zang en dans wisselden elkaar af. Van de schetsen willen wü er één noemen, die veel succes oogstte: „Miin zwarte Krullebol", vertolkt door Mevr. Sonders en Ben Hill. „Artisten zonder naam" werd op gevoelvolle wijze voorgedragen door Wim van Reün. Leuk was de scène, waarin Paulo Tolanda stond te liften, terwijl „Hef mannetje" achter hef stuur zat van zijn zelf gefabriceerd auto'tje. De muzikale omlijsting werd ver zorgd door Leo Juliard, die zich goed van zijn taak kweet. De décors waren op goede wijze verzorgd door Wim van Reijn. Met een gezellig bal werd deze avond besloten.

Soester Courant | 1946 | | pagina 3