PfaatjeS Eenheid door Duitsland 1 SOESTER COURANT Abonnementsprijs i 1.50 p. kw. 23e Jaargang - No. 6 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per week. Dinsdag 21 Jan. 1947. Afgevaardigden van alle Engel se kerken bezochten Duits land. Blijvend contact gewenst. Onlangs heeft een missie Engeland verlaten, die waarschijnlijk uniek is in de geschiedenis van het Engelse kerkleven. Vertegenwoordigers van de R.K. Kerk zijn tesamen met vertegenwoor digers van de Kerk van Engeland, de Kerk van Schotland en de Vriie Kerken afgereisd, om Katholieke en Protestantse geestelijken van een ander land te bezoeken. Deze missie heeft veertien dagen hard gewerkt om alle belangrijke centra van de Britse zone in Duits land te bezoeken. Ten slotte ging men vier dagen naar Berlijn. Iede re dag hield men bijeenkomsten met Katholieke en Protestantse geeste lijken samen, te: Düsseldorf, Her ford, Hamburg en Kiel. Er waren ook een onnoemlijk aantal persoon lijke particuliere gesprekken, ont moetingen met de Cronfrole-commis- sie en militaire persoonlijkheden, er werden inspectie-tochten gemaakt om de huisvestingsomstandigheden en burgerinternerïingskampen te le ren kennen, kortom, de kerken heb ben in Duitsland eendrachtig en goed werk verricht. Waar de afgevaardigden ook kwa men, overal kreeg de missie onver mijdelijk meelijwekkende geschiede nissen van tegenspoed, honger, kou en tekorten en men zag heldhafti ge voorbeelden van de pogingen der kerken, deze moeilijkheden te over winnen. Onder de dringende problemen, die de missie werden voorgelegd, moe ten scholen, jeugdwerk en denazï- ficering worden genoemd. Vooral 't jeugdwerk is in de Britse zone een dringend probleem, omdat het groot ste gevaar voor de toekomst van Duitsland de massa gedesillusineer- de jongens en meisjes en jonge vrouwen en mannen is, wier yer- vertrouwen in het Nazidom, het eni ge vertrouwen waarin zij groot ge bracht zijn, volkomen kapot is. En niets anders heeft nog die plaats in genomen. Zowel de Duitsers als de Britse bezettingsautoriteiten zagen in, cfat de denaziticering een diepgaand en bijna onoplosbaar probleem was. Allen gaven toe, dat er iets moest worden gedaan, om al die elementen die het Nazi-regiem hadden ge steund, uit het Duitse leven te ver wijderen. Het probleem moest met spoed en rechtvaardig worden opge lost. Soms had de spoed, die daar- bii moest worden betracht, de recht vaardigheid in het gedrang gebracht, zoals bijvoorbeeld de massa-arres taties na het ineenstorten van het Derde Pijk. Hele categorieën werden toen be schuldigd, hetgeen ertoe leidde, dat de aangeklaagden in eivolle interne ringskampen werden opgesloten» soms vijftien maanden, voordat er voor een of andere rechtbank kon worden uitgemaakt, of zij terecht wa ren opgesloten of niet. In andere gevallen leidde het ver langen om onrechtvaardigheid te ver- mitden tot uitstel en het handhaven van velen in belangrijke posities, die volgens de buren allang opgesloten hadden moeten ziin. Ook Nederland kende en kent deze moeilijkheden! Een andere complicatie, zowel bii de Katholieke als bii de Neder landse Kerken bleek de ontwrich ting van het plaatselijk leven. Deze wordt veroorzaakt door vele duizenden personen, die uit Oost- Europa verdreven, in de Westelijke zones aankomen. Soms staan plaafseljike geestelijken, Katholiek of Protestant, plotseling voor het feit, dat zij tot twee of drie maal hun gewone bevolking moeten voorgaan, op een oogenblik» dat hun eigen hulpbronnen, zowel wat mensen als gebouwen betreft» ver beneden het normale zijn. De missie keerde huiswaarts, er van overtuigd, dat haar bezoek niet al leen van waarde was geweest voor henzelf, doch ook voor de Duitse collega's Een dringende noodzakelijkheid voor de kerkleiders in Duitsland, die vechten om Duitschland een Chris telijke grondslag te geven voor zijn opbouw is: in aanraking te worden gebracht met mede-Christenen buiten Duitsland. Het is nodig, dat zïi we ten, niet alleen te staan in hun strijd en dat zij bij al hun pogingen, de Duitse natie tot berouw en verbe tering te brengen, de sympathieke medewerking hebben van Christenen in andere landen. Na de jaren van verzet tegen het Nazi-dom hebben de Katholieken en Protestanten in Duitsland opnieuw de plicht om samen te werken, waar het ook maar mogelijk is. Hef karakter van de delegatie uit En geland was een aanmoediging voor deze samenwerking en het is te ho- Karstens, Kamerbeek en Overboek, pen, dat deze missie er in zal sla- Zeer vele fraaie exemplaren waren gen, de Katholieke en Protestantse verder te bewonderen. Dat de voor- Kerken in Engeland in staat te stel- zitter niet overdreef, bjleek bii onze len, blijven contact te houden' met rondgang langs de kooien. Kafiioiieke en Protestantse Kerken De navolgende prijzen werden toe- in Duitsland. gekend: C. van Soest, 2 eerste prijzen, 4 der de, 2 vijfde, 2 zevende, 1 zeer eerv. en 1 eerv. vermelding. C Karstens, 2 eerste, 2 tweede, 1 derde„ 2 vierdtey 1 vijfde, 3 zesde, 1 achtste, 1 Z.E., 1 E. Jac. Kamerbeek, 2 eerste, 3 der de, 1 vierde, 1 vijfde, 2 Z.E., 1 E. W. Veerman, 2 eerste, 1 negende. E. Plaatselijk nieuws. POSTDUIVEN- TENTOONSTELLING. Zaterdagavond had in hotel „De Gouden Ploeg'' de opening plaats van de postduïvententoowstelling, ge- Herwaarden 1 eerste^ ~1 tweede, j! organiseerd door de vereniging „De Rijksen, 1 eerste, 1 zesde, 1 zeven- Zwaluw'*. de, 1 achtste, 1 Z.E. H. Overbeek, De heer Visser hield vooraf een re- 1 eerste. R. Stalenhoef, 2 tweede, de, waarin hij er op wees, dat deze 1 zesde, 1 zevende, 2 E. H. Gorïs- tentoonstelling, de tweede na de sen 1 tweede, 2 derde, I negende, 2 bevrijding, voor wat de inzendingen Z.E. T. Jansen, 1 tweede, i derde, betreft, een groot succes is gewor- 1 vierde, 1 vijfde. G. Haks, 1 tweede, den. Hartelijk dank bracht hii aan 1 vierde, 1 vijfde, 1 Z.E. J. Her- de vele schenkers der verschillende waarden, 1 tweede, 1 vijfde, 1 Z.E. mooie prijzen. Een fraaie medaille G Hooijer, 1 tweede, 1 zesde. A. was o.m. beschikbaar gesteld door Rijksen, 1 tweede, 1 zevende, 1 achf- het gemeentebestuur. Een woord van ste. J. H. van Breukelen, 1 tweede* dank richtte hij ook tot de fam. Sta- 1 E. A. Logtenstein 1 derde. G. Vis- lenhoef voor de beschikbaarstelling sec--2 vierde, 1 negende. J. Sfalen- van de zaal. De tentoonstelling om- hoef, 1 vierde, 1 vijfde, 2 zevende, vatte niet minder dan 249 imzendin- G. Geijtenbeek, 1 vierde, 1 zesde, 1 gen. De schoonste duif was van de heer Van Soest. De beste doffers waren ingezonden door de heren ZUINIGHEID MET ZAND. Mijn mevrouwen hebben me een meer dan eens op straat lagen te paar weken moeten missen, omdat spartelen. Als ik bif de gemeente ik ben lastig gevallen door de griep, was, zou ik vast en zeker scheutiger Dat valt op mijn leeftijd niet mee, zijn geweest en zou ik niet op eein om met steken, krampen en onpas- theelepeltje meer of minder heb- t - selijkheden onder de dekens te moe- ben gekeken. Ik zou gezegd hebben: X?,11. e jn Prachtio beeld van de moei- -r. m MIKhPnpn H IÉ» hii har ,i I Z.E. H. Kriek, 1 vierde, 1 achtste, 1 Z.E. J. G. Mantjes, 1 vierde, 1 Z.E. Sj. Rijksen, 1 vierde, I E. J. van Breukelen, 2 vijfde, 1 zesde. N. Bal- tus, 1 vijfde, 1 E. B. van Boeijen, 1 zesde. J. Kruzeman, 1 achtste» J. Gaasbeek 1 Z.E., 1 E. P. van Brie- nen, 1 E. LEZING OVER DE ZUIDERZEEWERKEN. Vrijdagavond hield de heer Ver kerk uit Bilthoven, op uitnodiging van de Afd. Soest der Ned. Ver. tot Afschaffing van alcoholische dranken, in Eltheto een lezing mef lichtbeelden over de Zuiderzeewer ken. De zaal was uitstekend bezet en de aanwezigen hebben miet vol le belangstelling genoten van de duidelijke wijze, waarop de heer Verkerk de technische details van dit ditanenwerk uiteen zette. De talrijke fraaie lantaarnplafen ga ten liggeni. En voor mijn mevrou- Toen het herenvolk hier de lakens wen viel het helemaal niet mee» uitdeelde kon het ook, dus vandaag- want die moesten nu zelf de han- de-dag kan het zéker! En daarom den uit de mouwen steken om de wil ik de heren die er over gadn, boel schoon te houden. Hoewel ik toeroepen: Als het weer glad mocht lijkheden, die bij het tot stand ko men van dit machtige, wereldbe roemde Hollandse waterbouwkundig werk moesten worden opgelost. Met een klein aantal beelden toon de de heer Verkerk de aanwezigen eerlijk moet zeggen, dat ze er maar worden, weest dan scheutiger, mii- wat van gemaakt hebben, want als ne heren! Scheutiger alstublieft! Óf V een ramp de bezetters heb- hr>p ïr» naar fiivi wi1f u 7fi'n Tiiinïrf lipiippr imoww,. ben gesticht bij het onder watei zet je ziet, hoe in een paar weken tijd wilt u zo'n zuinig beheer voeren, stof en andere vuiligheid zich heeft dat zelfs het zand met een eetlepel opgehoopt in hoekjes en gaatjes, dan zou je als propere werkvrouw ach terover slaan van schrik. En dusdoen de hebben ze me bijzonder hevig gemist en ze danken me op de knie- en van blijdschap, dat ik weer van de griep ben verlost en in staaf om moet worden afgemeten? Ach kom» mef die zuinigfteid zal het wel los lopen. Ik ben overigens benieuwd, of ie mand van mijn soortgenoten al is aangesteld om het nieuwe bureau van #de politie schoon te houden. te vechten voor de reinheid in hef Sommigen hebben mij al gevraagd -r gezin. of ik heb gesolliciteerd, maar na WCe 1 Mijn mevrouw in het Vosseveld zat rijp overleg heb ik er vanaf gezien, er helemaal erg mee, dat ik in de U moet weten, dat ik vroeger ver lappenmand verkeerde, want die liefd werd, als ik een uniform zag; en nu ben ïk bang, dat die eigen schap weer boven zou komen driï- ven als ik drie dagen in de week tussen de uniformen zit en dan zou het kunnen zijn, dat ik inplaats van ten van de Wieringermeerpolder. Af met al een schitterende en leerzame avond, om nooit te vergeten. Vermelden wii nog, dat dominee M. C. Wijhe uit Huizen in de pauze een kort propagandistisch woord sprak voor de afschaffing van alc. dranken. mevrouw liep zelf met een arm in de zwachtels, vanwege dat ze ge vallen was met de gladheid van de weg. Want reken er op, dat hef glad is geweest. En omdat het zo DIEFSTAL VAN HOUT. inwoners, H.K. en H.v.d/H. werden aangehouden wegens het stelen van hout uit gemeen te bossetti. SOCIALE GERECHTIGHEID. Vrijdagavond sprak Mr. P. P. Ag- ter voor de afd. Soest vandePar- tii van de Arbeid over „Sociale Gerechtigheid'' in de zaal van „De Gouden Ploeg''. "deksels glad was, viel het me te- te werken, met een agent je (begrijp Spr. gaf een'beschouwing over ver- A rrn mf» fiOPn -7fv ,Aflri fr> A meer op, dat de gemeente zo ont- goed: zo'n jong en ongetrouwd stellend zuinig was met het zand. agent je) in een celletje 'n beetje Toen de herren hier nog waren, de zb*n uniform zat te bewonderen en moffen zogezegd, werd er op bev^I wte zal zeggen, waar dat op zou uit- van die wijdmuilen overvloedig zand gestrooid en als het een tikkeltfe glad dreigde te worden. Maar deze winter schijnt het zand op de boni te zijn en de gemeente geien extra toe wijzing te hebben gekregen, want "f werd mondjesmaat gestrooid, zodat het om zo te zeggen levensge vaarlijk was en de geachte inwoners draaien. De gemeente geeft tenslotte geen duizend guldens weg aan een werkvrouw om haar oude uniform- liefde aan te wakkeren. En daarom blijf ik mijn mevrouwen maar trouw» dat lijkt mij het beste voor de goe de gang van zaken. Maar ik ben wèl benieuwd. JUFFROUW FLAPUIT schillende sociale wetten, die in de loop der jaren in ons land zijn in gesteld en zette deze in 'f korf cri- tisch uiteen. De democratische socialisten hebben tot taak deze wetten te doen aanpas sen aan de veranderde tijdsomstan digheden. Er moet een algemene ziekteverzekering komen, die allje groepen der gehele bevolking omvat. Het was een leerzame avond en zij» die niet aanwezig waren, hebbön vee* gemist.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1