rob de avonturier W. N. NIEUWENHUIS Onze producten moetep omlaag. Plaatselijk nieuws. Geldige bonnen. Loodgieter - Electriciën Weer een nieuw comité. Sport. W0NING1 Wü mogen verwachten, dat in komende maanden mogelijke zal worden gedaan om onze bo- demproductïe op te voeren. Naar mate het algemeen herstel vordert, zullen ook land- en tuinbouw voor meer normale opgaven gesteld wor den, doch de benarde economische toestand van ons land brengt vóór alles mee, dat wii zeer veel moeten exporteren, zowel thans als in de komende jaren. Het ïs algemeen bekend, dat be paalde gevaren onze uitvoer be dreigen, gevaren, die eerst recht een realiteit zullen worden, wanneer de internationale markt weer behoorlijk van agrarische goederen voorzien zal zijn en al het mogelijke wordt gedaan om concurrerend, dat is zo goedkoop mogelijk te leveren. Want hoe de export-mogelijkheden ook zullen zijn lage productiekosten zijn een eerste eis. Wii weten thans, dat Australië en Nieuw-Zeeland de bo ter kant en klaar (gekoeld zelfs!) te Londen kunnen leveren tegein fl.75 en dat wii thans f4.12 per k.g. no dig hebben. Wii weten, dat in de zelfde landen tarweprijzen van f 6.83 tot f 8.18 lonend zijn, terwijl onze productiekosten voor dit koren in 1946 f20.50 bedroegen. (Canada f 10.45). Hieruit de conclusie trekken, dat wii in de toekomst, bii internationale vrije handel toch zullen worden doodgeconcurreerd, is echter voor barig. In de eerste plaats zal er nog geruimen tijd een tekort aan voedsel voor de wereldbevolking zijn. Dat was reeds vroeger zo. Men schat, dat vóór de oorlog 55% der mens heid min of meer ondervoed was (hoofdzakelijk Azië) en het is één der doeleinden van de F.A.O. hier in blijvend verbetering te brengen. In de tweede plaats mogen wii ver wachten, dat deze organisatie een stelsel van internationale marktor dening in het leven zal roepen, waar- bi» de onvermijdelijke verschillen in productiekosten worden weggewerkt. Zou zii hierin niet slagen, dan was zii overbodig. Wii spraken echter van onvermijde lijke verschillen. Dat wil dus zeg gen, dat alleen dat verschil in. kos ten zal worden verrekend, dat in een land als het onze niet is te ont gaan, omdat wii ziften met hoge so ciale lasten, hoge lonen en hoge le vensstandaard. Bovendien blijft de kwestie voor boer en tuinder urgent, doordat het in de eerste plaats de productiekosten zijn, die zijn winst marge bepalen. Op dit gebied is de tuinder goed thuis. Voor de wekelijkse of dage lijkse veilingsrekenïng wordt hij er als het ware telkens weer mee ge confronteerd: zijn vakliteratuur heeft volgestaan met berekeningen, voor al toen de vastgestelde maximum wijzen voor groenten en fruit zorg baarden. De boer staat er niet zo goed voor. Diens vakliteratuur geeft op dit punt vaak te weinig voorlichting. Het tot nog toe ontbreken van een efficiënte landbouwersleer is een duidelijk symptoom. De boer heeft geleerd véél en goed voort te bren gen, doch het accent zal meer ^ver schoven moeten worden naar hef goedkoop voortbrengen! Wij zullen enkele punten aanroeren. Juist wanneer veevoeder en kunst mest ruimer beginnen toe te stro men, dient de boer te beseffen, dat de instellingen, die ze hem levferein> belang hebben bïï een grote afzet. Doch hijzelf dient de renfabilifeits- grens te bepalen. Duidelijk gezegd: de boer moet niet alleen wietfen, wel ke extra-gift kunstmest of veevoe der nog juist een productieverhoging geven, doch in de eerste plaats moiet hiï weten, welke gift voor hem voor delig is. Dit eist bij het vee behalve productiecontrole, ook een zelfstan dig samenstellen van een doelmatig voederrantsoen. Kan de boer dit zelf niet, dan moet hii optekenen, welke soorten en hoeveelheden voe- dermiddeien en dieren hü heeft. Met deze gegevens gaat hij naar zijn veeteeltconsul ent of naar de assistenten van de Voorlichtings dienst. De boer betaalt belasting voor hun onderhoud: laat hii êr ook van profiteren! En het moet gezegd: zii helpen met genoegen! In de akkerbouw ziïn het grondon derzoek en een daarop gebaseerde bemesting waarin de diensten advi seren. Practische boeren voeren daarnaast de zogenaamde bedrijfs- proef uit, welke hierin bestaat, dat men in een perceel van een bepaald gewas een strook uitzet, die met méér of minder kunstmest wordf voorzien. Uit de» oogstverschillen kan de boer nu zelf berekenen, waar de rentabilifeitsgrens van zijn bemes ting ligt én aan welke grcmdsfof(fen) ziïn akker de grootste behoefte heeft. Voor het overige zullen mechanisa tie en het toepassen van de juiste arbeïdsmethoden hem kunnen hel pen de productiekosten te drukken. Wat de arbeidsmethoden betreft, de ze zijn voor ieder gewas verschillend. Tegen de tijd, dat ze actueel zijn, ho pen wii de belangrijkste te kunnen behandelen. DE VERSCHOPPELING. Voor leden en genodigden van de R.K.W.V.'voerde Zondagavond de toneelvereniging „Hogerop"' in hetSt. Jozephgebouw „De Verschoppeling"' op, een tragedie in drie bedrijven van A. Boere. De voorzitter, de heer Haasjes, heet te allen hartelijk welkom, in 't bij zonder de geestelijk adviseur en de pastoor van de parochie. De korte inhoud van „De Ver schoppeling'' is als volgt. Boer Harm heeft een eigen wil en deze wil is tevens wet. Dit is ook hef geval ten opzichte van hef huwelijk zijner kinderen. Tomïa, zijn dochter, wii echter van een opgedrongen hu welijk niets weten, waardoor on enigheid in het gezin ontstaat. Op het critieke moment verschijnt een zwerver ten tonele. Deze voorspelt een huwelijk van Tonia met Jam, de knecht, 'van wie zii houdt en niet met Rienus van Nes. Hiï brengt de boer in grote moeilijkheden, welke hun hoogtepunt bereiken in hef twee de bedrijf en het huwelijk komt in derdaad tot stand. Wanneer alles op hef papier staat verdwijnt de zwer ver weer en gaat als een verschop peling door het leven. Het stuk werd goed ten toneele gebracht. Bijzondere vermelding ver dient de heer Westeirveld, die een uitstekende vertolking gaf van de zwerver. De andere sloten op pas sende wijze aan. Opmerkelijk waren de décors, deze waren op uitstekende wijze verzorgd. Hedenavond volgt de tweede opvoe ring van dit spel. INBRAAK. Ingebroken werd in de wasserij van de heer Kuijer aan de Beetz- laan. Een partij wasgoed werd ont vreemd. COLLECTE. Morgen, Woensdag, wordt een col lecte gehouden door de Vereniging Ned. Centrale voor practïsche werk verruiming en hulpverlening te Groesbeek. VERANDERING KERKDIENST. In de avonddienst der Chr. Geref. Kerk op Donderdagavond gaat niet voor Ds. Nieuwenhuizen, doch Ds. J. H. Velema van Bunschoten. VERHUIZING POLITIEBUREAU. A.s. Donderdag wordt het politiebu reau verplaatst naar het perceel Van Weedestraat 3. De ingang voor het publiek is door de serre. De tele foonnummers blijven 2641 en 2642. NIET RIJDEN OP ZONDAG. Tegen 4 personen, die op Zondag met hun auto reden zonder hiertoe gerechtigd te zijn, werd procesver baal opgemaakt. In verband hierme de wordt er aan herinnerd, dat rij- vergunnnigen zichtbaar op de voor ruit moeten zijn aangebracht FEESTMIDDAG „HEES". Zaterdagmiddag gaf de Buurtvereni ging „Hees"' een feestmiddag voor de kinderen in Bosch en Duin. Na een openingswoord van de voor zitter liet „Oom Dick'' op de piano kinderliedjes horen, die spontaan werden medegezongen. Daarna kwam op herhaald roepen van het jonge publiek de goochelaar Willv Borani voor 't voetlicht, die de kinderen met zijn toeren niet wei nig boeide. Het hoogtepunt vormde wel hef uit het niet te voorschijn toveren van een bloemenruiker. In de pauze werd door leden van het werkcomité chocolade met bis- kwie rond gedeeld, hetgeen door de jeugdige bezoekers zeier op prijs werd gesteld. Na de pauze volgde eerst een door Oom Dick georganiseerde zangwed- sfrijd voor- kleuters benevens zang van een zangkoortje. Willv Borani besloot het programma door acht losse ringen aan elkaar te goochelen. ZWARTE BOTER. J. V. uit onze gemeente, die 8 K.g. boter vervoerde, werd door ambte naren van de C.C.D. i|n arrest ge- gesteld. GRATIS CURSUS. Belangstellenden wijzefn wij op een in dit nummer voorkomende adver tentie, waarin door de afd. Soesf- Soesterberg van het Ned. Rode Kruis een gratis cursus in elemen taire verplegingsleer wordt aange kondigd. Voor bijzonderheden zie men de ad vertentie. ZWARTE HANDEL IN BRANDSTOFFEN. Wegens clandestiene handel in brandstoffen en prijsopdrijving werd procesverbaal opgemaakt tegen C. E. v. d. V. alhier. Voor dezelfde overtreding- werden nog drie plaatsgenoten in arrest ge steld. Het waren W. v. d. A., N. v. E. en A. G. Niet minder dan 43 H.L. gascokes werd bii hen in beslag genomen. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat deze cokes eveneens zon der bon en tegen de prijs van f4.50 per H.L. was geleverd door J. D. de T. te De Krim, terwijl reeds eerder eenzelfde hoeveelheid op dez/elfde wijze in Soest was gearriveerd en verkocht. Op verzoek van de politie alhier werd laatstgenoemde door de politie te Hardenberg gearresteerd en naar de offciier van justitie te Almelo overgebracht. BEKEURD. Wederom werden 4 personen be keurd wegens het in de avonduren beriiden van een rijwiel zotnder licht. „Die sufferd is alleen en ongewa pend," giechelde Madhub, terwijl hii over zijn schouder naar Rob keek. „Hij weet niet met wie hij fje doen heeft. Laat hii ons maar vol gen en de tempel binnengaan en hü zal er spijt van hebben."' De twee woestijnrovers stegen vlug van hun ezels af, verborgen die ach ter een paar massieve pilaren en stelden zich op» achter het gevallen hoofd van een reusachtige afgod, uit gehouwen in steen. „Houd je ge- reed om hem te grijpen als hij voor bijkomt, fluisterde Madhub. „Die blanken vechten als duivels'*. Onbewust van de twee rovers, die in hinderlaag lagen, stuurde Rob z'n ezel fusschen de stenen blokken door, die over de vloer van de tem pel verspreid lagen, en keek ijverig rond, of hij de dieven ook zag» die hiï op het spoor was. Voor het tijdvak tot en met 1 Fe bruari zijn de navolgende bonnen geldig verklaard: Bonkaarten KA, KB» KC 701 (Strook no. 3.) 57-1 Brood 800 gram brood. 57-2 Brood 400 gram brood. 57-1 Boter 125 gram boter. 57-2 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet. 57-3 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet. 57-1 Melk 4 liter melk. 57-2, 57-3 Melk 3 liter melk. 57-1 Vlees 100 gram vlees. 57-2 Vlees 300 gram vlees. 57-1 Alg. 200 gram kaas. 57-2 Alg. 375 gram suiker, bof er- hamstrooisel enz. of 750 gram jam, stroop enz. 57-1B Res. 1600 gram brood. 57-IC Res. 800'gram brood. 57-2B, 57-2C Res. 1 blik of pot appelmoes (voorinlevering). 57-3B Res. 200 gram kaas. Bonkaarten KD, KE 701 (Strook no. 3.^ 58-1 Brood 800 gram brood. 58-1 Boter 250 gram boter. 58-2 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet. 58-1 Melk 12 liter melk. 58-1, 58-2 Vlees 100 gram vlees. 58-1 Alg. 100 gram kaas. 58-2 Alg. 375 gram suiker, bofer- hamstrooisel enz. of 750 gram jam, stroop enz. 58-1D Res. 800 gram brood. 58-1E Res. 500 gram rijst of kin dermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits. 58-2D Res. 1 blik of pot appel moes (voorinlevering). 58-2E Res. 2 blikken of potten appelmoes (voorinlevering). Tabakskaarten enz. T 71 2 rants. tabaksartikelen. V 71 100 gram chocolade en of suikerwerken. X 71 1 rants. tabaksartikelen. Bonkaarten MA, MB, MC, MD 701 (Strook no. 3.) 57-4 Brood 800 gram brood. 57-4 Boter 250 gram boter. 57-4 Margarine 250 gram marga rine of 200 gram vet. 57-4 Melk 5 liter melk. 57-4 Vlees 300 gram vlees. 57-5 Vlees 100 gram vlees. 57-4 Kaas 200 gram kaas. Op 23 Januari zullen nog bon|nen worden aangewezen voor suiker» versnaperingen én tabak. De bonnen 57-2B, 57-2C Reserve en 58?2D en 58-2E Reserve moeten ui terlijk' op Zaterdag 25 Januari bij een detaillist, die appelmoes pïöegt te verkopen worden ingeleverd. De blikken en potten hebben een in houd van 1 liter. De niet aangewezen bennen van strook no. 2 kunnen worden vernie tigd. Van Weedestraat 23 Soestdijk - Tel. 2577 N atuur bescherming. Ik zit te schrijven en de zon schijnt Er komt een zachte warmte over me» of het lente is. Ën dan denk ik aan de lente, aan het voorjaar en de zo mer, die komen. De zon zal schijnen pver het levend goud van de rogge op de Eng, over de orchideetjes in het veen, „over de eerst bruine, dan paarse hei in het zuiden en dan.hii zal be schijnen de polders, onze Eempol- der, dat speelveld van kief ten, grut to's en visdieven, dat groene veld, waar ik weer dagen lang genieten zal van mijn leven. Hoeveel mensen zullen werkelijk ge nieten van wat er- te ziern en te horen is, hoeveel zullen voorbijgaan zonder het te zien en hoeveel ma len ook zal dat natuurschoon worden beschadigd? Ik herinner me hifgehaaïde vogelnes ten, het kappen van mooie bossen en het aanplanten van lelijke bos sen, op plaatsen, waar eerst de prachtigste hei was. Nu weet ik wel, dat wij mensen de natuur niet ongemoeid kunnen laten. Vooral nu, nu we een volk van ar moedzaaiers zijn, moeten we de bo dem zo intensief mogelijk gebruiken. Maar we moeten niet vergeten, dat voor ons volk ontspanning in de na tuur een levensbehoefte is. Ontspan ning is nodig in een tijd, zo vol zor- den, wat hebben we er aan, of we al jammeren over de invloed van bioscoop en dancing, we moeten e& wat voor in de plaats kunnen geven. Wie eenmaal verliefd is op de na tuur, blijft zijn hele leven daaraan trouw en (nu komt het belangrijkste) hü zal de natuur nooit onnodig be schadigen! Onlangs is in Baarn een vergadering geweest, waarop geïnstalleerd werd een „Comité ter verbreiding van de natuurbesctiermingsgedachfe in Soest en Baarn','. Voorzitter is onze plaats genoot Rinke Tolman, die op dit gebied zijn sporen wel verdiend heeft. Behalve verschillende particulieren vinden we in dit comité vertegen woordigers van de A.N.W.B., V.V.V.* Nederlandse Jeugdbond voor Na tuurstudie. 't onderwijs, politie, ge meentebestuur, Padvinderij, Staats bosbeheer enz. Het doel is vooral hef organiseren van propaganda lezingen, filmvoor stellingen en tentoonstellingen, met hulpverlening van de landelijke „Contact-commissie voor natuur- en landschapsbescherming'' en ïni con tact met de jeugdorganisaties en 't onderwijs. We wensen hef comité een vruchtba re activiteit toe en hopen, dat iede re Soester zijn medewerking zal ver lenen voor dit prachtige doel. VOETBAL. S.E.C. WINT MET 3-1 VAN WOUDENBERG. S.E.C. heeft Zondag de vrije compe titiedag benut voor het spelen van een oefenwedstrijd tegen Wouden berg, een der clubs uit de kopgroep van de 4e klasse K. Het is een nuttige en vóór de toe schouwers vlugge en enthousiast ge speelde wedstrijd geweest door twee elftallen, die elkaar in kracht wei nig toegaven. Dat S.È.C. uiteindelijk deze wed strijd won, was het verschil in pro ductiviteit. S.E.C. wist beter van de geboden kansen gebruik te maken. Reeds na een tiental minuten wist midvoor Reijerse met een goed schot S.E.C. de leiding te geven. 1-0. Woudenberg kwam daarna gevaar lijk opzetten en doelman Honnsveld werd meerdere malen in de gele genheid gesteld zijn talenten te to nen. Het lukte de Woudenbergers dan ook niet hun achterstand in te lopen. De rust kwam met 1-0 voor S.E.C. De 2e helft begon met enige snelle aanvallen der bezoekers en reeds spoedig had hun midvoor met een onverwacht keihard schot succes. 1-1. Enthousiast viel S.E.C. daarna aan» de ene aanval na de andere golfde op- 't Woudenberg doel aan en hoe wel de Woudenberg doelman prach tig zijn doel verdedigde, moest hij in korte tijd tweemaal zwichten voor twee fraaie schoten van midvoor Reijerse, die daarmede de hattrick verrichte en de stand op 3—1 voor S.E.C. bracht. De bezoekers gaven na deze tegen slag de moed echter niet op. Wel wist hun voorhoede aardig te com bineren, maar het spel was te korf, waardoor de S.E.C.-verdediging re- resoluut kon ingrijpen. Daar ook de S.E.C.-voorhoede haar kruit verschoten had, kwam het ein de met 3-1 voor S.E.C. Het tweede elftal van S.E.C. deed wat wij van haar verwacht hadden en won te Hilversum met 51 van E.M.M. 2. B.D.C. 1—K.V.V.A. 1 0-2- A.P.W.C. 4—B.D.C. 2 7-0- B.D.C. 1 heeft wederom twee kost bare punten moeten afstaan aan K.V.V.A., iets, wat niet nodig was. Voor de rust wist geen der parfiien te doelpunten, zodat de rust met blanco stand inging. Na de thee wist K.V.V.A. na 10 minuten spelen de leiding te nemen door dat de bal via de binnenkant van de paal doel trof. Hierna was B.D.C. steeds in de aanval, maar door slecht plaatsen en afwerken gingen vele kansen ver loren. Het geluk zat B.D.C. ditmaal ook weer niet mee, meerdere schoten gingen rakelings over en naast de latten. Hoe B.D.C. ook werkte, de verdiende gelijkmaker bleef uit. In de laatste minuut wist K.V.V.A. bovendien haar voorsprong te ver groten, zodat hef einde kwam met een 20 overwinning voor K.V.V.A. BILJARTEN. Uitslagen om 't Disfrictskampioen- schap KL C., afd. a, b, c,> en d,, 2e ronde. Centraal-Animo 2—4. Verg. Wagen - Oosterpark 42. Stand na 3 wedstrijden, dus de helft van deze ronde: Animo 12 punten. Verg. Wagen 12 punten. Oosterpark 8 punten. Centraal 4 punten. Programma: Donderdag 23 Januari Animo—Oosterpark en Centraal Verg. Wagen. Uitslagen om het Districtskampioen schap klasse D., afd. a, b, c en d.» 2e ronde: Soestdiik 1K.O.T. 24. OosterparkSoestdijk 42. Stand na twee wedstrijden: Allen gelijk met ieder zes punten. Programma: Woensdag 22 Jan. Oos terparkSoestdiik 1. Soestdijk 2 K.O.T. Persoonlijke Kampioenschappen. Voor deze wedstrijden zijn 75 in schrijvingen bïninen gekomen, waar van de voorwedstrijden 5e kl. reeds zijn begonnen1 en wel op: Maandag 20, Dinsdag 21 en Vrijdag Goed tehuis gezocht in Chr. omgeving voor een beschaafde dame. genegen behulpzaam te zijn in' de hulshouding. N.H. gods dienst, liefst in de omgeving Soestdijk, Zeist of Baarn. Op goede behandeling wordt meer gelet dan op salaris. Br. aan Mej. C. C. v Roosendaal, Emmalaan 9, 'Soest. WONINGRUIL. Aangeb. gunstig gelegen, vrijstaand, zonnig huis met moie tuin in Soest-Z.. voor gezin van2è3p.. h. f 27.-. onder kleine beding. Gevr. vrije woning te Soest met 3 slaapkamers, huur f 30.-. tot f50 Br. Nr. 1329 bur. S C TE KOOP enige percelen voor geld belegging. Wonlngbur. P, Man, Steenhoffstr. 9. Soest dijk. Geen telef. inlicht. TE KOOP zoo goed als n. Old-finish slaapk.-ameublement, best. uit 2-pers. ledikant (toog) met 2 nacbtk., grote lin nenkast, toilettafel, tafel m. 2 stoelen. Te bez. 'savonds na 7 uur. Burgem. Grothe- straat 64. ZIT- EN SLAAPK., (gestoffmet kookgelegen heid gezocht door echtpaar z. kinderen. Br. Nr. 1344 Bur. S.C. NETTE SLAGERS BEDIENDE gevr Slagerij..DeTijdgeest" Soesterbergsestraat 12. TE KOOP alleenstaand met grote b< bouwterrein v gen, gelegen weg te Soe: doeleinden ge; 1343 bur. S.C Te koop BOUWTE1 groot 3500M3. voor Hoender kerij. Te bevr „Insulisde", E thestraat 64. REGENTO ijzeren) te koe Broek, Schrik NET MEISJ gevraagd voor dag of dag en jehof. Pr.Bern PARTIJ BETONPLA' te koop. Os; VILLARUIL. Soestdijk Eigenaar en nige villa, r te Rijswijk tegen een di dijk, ook eii Br. no. 1324 Beneden: ka te, keuken, I 3 slaapk., bc vliering. Voc achtertuin, f Huur f31.25 R'dam voor ving Soest. Bur. Beijerlai te R'dam-Z.

Soester Courant | 1947 | | pagina 2