NIEUWE0F0UDE WERELD Ihöi IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11-50 p. kw. 23e Jaargang - No. 8 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van lVeedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per week. Dinsdag 28 Jan. 1947. In 't door oorlogsgeweld geteisterde Nederlandse gebied te Wageningen, waar nog vele brokstukken, van wo ningen zijn te aanschouwen, vroegen wii naar hotel „De Wereld*', de plaats die ons als vertrekpunt van onze autobus was opgegeven. „Hier was hotel ,.De Wereld*', ver zekerde ons de politieman, „daar is het.*' De man wees met een wijds gebaar naar de grote, stukgeschoten en half uitgebrande ruïne, waar nog met gro te letters ,,De Wereld'' op stond. Inderdaad, een mooie moderne au tobus wachtte er reeds en toen wij dadelijk daarna wegreden, dachten ten wij telkens weer aan die „We reld'', stukgeschoten, vernield, ver laten en ondanks dat, toch nog te kenen vertonend van vroegere dege lijkheid en glorie. Zijn wij met onze grote wereld ook bezig, er een grote ruïne van te ma ken? Zijn wii reeds getuige van de voorpostgevechten? Daaronder zouden wii de strijd om het atoom-wapen kunnen''reke nen, ware het niet, dat de Britse Bond van atoomgeleerden weereiens in herinnering heeft gebracht, dat de onderzoekingen voor de atoom splitsing ook en wii zeggen in de eerste plaats! voor vredesdoelein den dient te geschieden. Het gevaar schuilt niet in het onderzoek, doch in de toepassing der resultaten. Voor dat laatste zijn wij echter huiverig. En daarin staan wii geenszins alleen. Men weet, dat het plan-Baruch door de Veiligheidsraad werd aanvaard, dat Amerika er naar streefde, over eenstemming te verkrijgen in zake het atoombom-vraagstuk en dat daarna de andere bewapening aan de orde kon komen. Rusland Gromyko verzette zich daar tegen. Men zou over die andere wapenen óók kunmem spre ken en in Amerika won de stemming veld, dat men het één kon doen en het andere daarbii niet behoefde te laten. Dat lijkt allemaal heel na tuurlijk. Maar het wordt toch een tikic anders, als men daarbii be denkt, dat in de Veiligheidsraad wèl het vermaarde veto-recht kan worden toegepast, doch dat in de commissie voor atoom-energie het ,,ik verbied het'' geen zin heeft. Dat veto-recht weet wat in de mo derne wereld. Als de Poolse Boerenleidier Mikol'a- iezyk het had kunpen toepassen, dan zouden de verkiezingen in Po len zeker niet zijn gehouden. Wat heeft Mikolajezyk zijn best ge daan om de Wereld duidelijk te maken, dat hier geen fair play werd gespeeld! Men weet, dat de verkie zingen officieel door de Regerings- partiï werden gewonnen, maar de definitieve uitslag zal eerst 31 Ja nuari worden bekend gemaakt. Deze verkiezingen voor het eerste na-oorlogse Poolse Parlement waren daarom zo van belang, ómdat er mede uit zou blijken, of er de Oos terse. dan wel de Westerse opvatting van democratie zou heersen. Er is ten deze nogal verschil tus sen Oost en West de twee, die elkaar, naar 'n bekende uitspraak, nimmer zullen ontmoeten. Wat de Oosterling gewoon vindt, acht men naar Westerse opvatting radicaal verkeerd. Meer nog dan de politieke gebeur tenissen in het buitenland vragen thans meerdere economische aange legenheden in eigen land de aandacht. Met Tcjecho-Slowakije hebben wii 'n goede auto-verbinding, doch de Tsjechen, die het geld ook al niet over de balk kunnen gooien, kwamen onderzoeken of ziï elders niet goed koper terecht konden. Na een bezoek aan Nederland gingen zii eens met de bezettingsautoriiteiten te Berlijn praten. De andere kant op zijn wij nu zo ver, dat Nederland zijn standpunt ten aanzien der Duitse grenscorrec ties ook mondeling uiteen mocht zetten. Ook kwam hef bericht door, dat de Amerikaanse en Britse be zettingsautoriteiten in het belang van West-Euro pa enige handel met Duitsland zouden willen toestaan. Zo spoedig mogelijk zou men han delsovereenkomsten willen afsluiten en Nederland zou zelfs het eerste land zijn, dat daarbij aan bod kwam. Ons land was voorheen voor een groot gedeelte op handel met Duits land aangewezen en ofschoon men zich niet kan verhelen, dat er ten deze grote schier onoverkomelijke moeilijkheden staan te wachten, omdat men ook economisch met een ander Duitsland heeft te maken dan vóór de oorlog, 't plan is er. Nu kan men ons toevoegen, daf men met plannen-maken niet veel verder komt en sommigen zullen zeggen: zie Indonesië. Och ja. het wordt nu wel duidelijk, dat het Bestand van 14 October geen twaalf jaar heeft geduurd. Wèl zijn de wapenstilstandsonderhandelingem te Me dan en Padang hervat, maar als het zo te pas komt, wordt er lustig op los geknald. In Padang moesten de Nederlandse militairen zelfs een spervuur ricn- ten op Indonesische concentraties. Dit alles verwekt hier te lande niet veel verwondering. Wij raken er helaas, al aan gewend, dat wii uit Indonesië oorlogsberichten ont vangen. Men was méér verbaasd over het feit, daf het Werkcomité Van het In donesische parlement zijn veto uit sprak over het decreet van Soekarno om het parlement uit te breiden. Het was de eerste keer, dat Soekar- no dit overkwam. En.zou nu het aanvaarden van Linggadjafi door de Repoeblik toch nog op losse schroe ven komen te staan? Volgens de financiële en economi sche adviseur, het nieuwe lid der Commissie-generaal, prof. S. Posthu- ma. behoeven wii ons ten deze geen zorg te maken. Hü verklaarde, dat na enige moeilijkheden de overeen komst van Linggadjati toch wel zal worden getekend. Plaatselijk nieuws. 15 JAAR VOOR DE TODENVERRADER. Het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht deed Donderdag j.1. uitspraak in de zaak tegen de 55-jarige administra teur J. Adriaanse, die te Soest in 1942 bij de politieautoriteiten aan gifte had gedaan dat de jood Mos sel. in striid met de Duitse voor schriften in het openbaar op een rijwiel reed, zonder een Davidsster op zijn kleding te dragen. In eerste instantie was 15 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechte nis tegen hem geëist, 't Vonnis luid- ue 'thans conform. VAN EEN HEMDENDIEF EN SCHEURBEHANGSEL. Ik heb een mevrouw, wier zogezeg de camisooltjes zijn gestolen en nu is het goeie mens totaal van de kook. Zij had een was van drie weken meegegeven met de wasbaas en daar zijn op een nacht gemene sujetten de boel komen weghalen 'en die su jetten spelen nu mooi weer van an dermans hemdjes. Mijn mevrouw wist van obstinatie niet, waar ze het zoeken moest. En omdat ze slecht in de textiel zit, heeft ze van mö ondergoed ter leen gevraagd, zodat ze nu in een hemd loopt, dat gemerkt is M. F., wat wil zeggen: Mina Flapuit. Ik zeg maar, dat het verschrikkelijk gespuis is. dat zich durft vergrijpen aan lijfgoed van eerlijke burgers. Zoiets dient voorbeeldig te worden gestraft als je het mii vraagt. Maar om te straffen heeft men een da der nodig en als ik goed ben inge licht, ontbreekt die helaas nog. Thans is de eer aan onze politie mannen, om die dieven op te spo ren. Dan zullen ze ontvangen de dank van de vele gemeenfenaren, die, evenals mijn mevrouw, hun hemd zijn kwijtgeraakt. En omdat ik het nu toch over de politie heb, kan ik zeggen, dat ik de Soester Hermandad aan het ver huizen heb gezien. Nu zitten onzie dienders in een groot en riant huis en mij dunkt, dat ze nu armslag genoeg hebben om flink van zich af te bijten en om gestolen hemdjes op te snorren. Ik vertrouw overigens best, dat dit in orde zal komen, want de Soester politiemannen hebben een fijne neus; dat hebben we ge zien met die brutale vlegels, die 'n bodewagen plunderden, maar geluk kig niet lang plezier hadden van hun gestolen goed. Onze politie wordt verwenst door boeven, door automobilisten en door mensen, die in de avonduren zonder licht op hun fiets rijden; maar daar staat tegenover, dat alle oprechte ingezetenen respect hebben voor onze glimmende knopen en de jeep en het grote huis dat zojuist is betrokken. En velen zien met genoegen het nieuwe bureau aan de buitenkant en ze hopen het nooit van binnen te zien. Hoewel, naar ik me heb laten vertellen, ook het in terieur een kijk waard is vanwege het nieuwe behangselpapier, dat het zogenaamde scheurdessin te zien geeft, zodat het de moeite zou lonen als onze achtbare gemeenteraad eens op excursie ging bij Hermandad om daar te aanschouwen, wat met een zuinig beleid te bereiken is op het gebied van interieurkunst. Maar ondertussen loopt mijn me vrouw met mijn hemd aan en ik zit in spanning te wachten op het be richt, dat de camisooltjesdief is ge vonden en opgesloten in de modiertne cellen van onze nieuwe woning van de Sterke Arm. JUFFROUW FLAPUIT DE HOOFDWEG. Van te voren Heb ik natuurlijk wel geweten me op glad iis te bege ven door iets te schrijven ten nade le van de bomen langs de hoofd weg. De heer Loëst noemt hef idee de bomen langs de hoofdweg om te hakken „absurd*' en vraagt of ik wel schoonheidsgevoel heb. En waarom we „ons laatste restje na tuurschoon*' zouden moeten opoffe ren om het de automobilisten „makkelijk*' te maken. Meneer Loëst heeft de zaak niet begrepen. Het is mij niet begonnea om het automobilisten „makkelijk'' te maken, maar ik stel een kostbaar mensenleven toch altijd nog bove» een rij bomen (al zijn ze nog zo mooi), die levensgevaar opleveren en heus niet alleen voor autorijders. Het is Uw goed recht meneer Loëst om de bomen te verdedigen met de taaiheid, die een Hollander nu een maal eigen is, maar laten we niet gaan zeuren over „natuurschoon'' ea daarmee b.v. de Steenhoffstraat be doelen. Onder „natuurschoon'' ver sta ik iets anders. Een kijkje in Zeeland hoef ik niet te gaan nemen, want b.v. de Vre dehofstraat is dichter in de buurt om te weten, hoe 'n weg, zonder „sra-in-de.weg-bomen'', er óók uit kan zien. Heeft Hr. Loëst de Vre dehofstraat gekend vóór de grote verandering? De breedte van onze hoofdweg laat heus nog wel toe, dat er een weg met „Karakter" zoals u het noemt» van te maken is. Tegen bomen heb ik heus niets, maar het moeten geen moordenaars zijn. We zitten er nu eenmaal mee, me neer Loëst, dat het snelverkeer steeds intenser wordt, ook al benf U geen fanatiek automobilist. We zitten in de 20ste eeuw, daar verhelpt geen lieve Vader of Moe der meer wat aan. En als Soest niet even berucht wil worden om z'n ongelukken als destijds de onbewaakte overwieg bij Kethel, zullen we méé moeten en niet de nieuwe tijd bij Nieuwerhoek proberen stop te zetten. Dat bordjes plaatsen een betere oplossing is, gelooft u natuurlijk zelf niet, dat is te naief. Maar laat ik u ter geruststelling dit zeggen: Niettegenstaande u zich een bult zou schrikken, als u zich eens door onze politie liet voorlichte» hoeveel doden en verminkten de bomen op onze hoofdweg, directe» indirect, al op hun geweten heb ben, zullen zij, tot ze door storm worden geveld of door ouderdom afsterven, wel blijven staan. InSoesf zijn we nooit zo vlug met ingrijpende dingen. En de hekken, tuinen en andere ob stakels op de fietspaden, halen óók 1977 wel.H. OEKMAN. WEER DE SNELHEID. Wegens het overschrjiden der maxi mum snelheid werd wederom tegen twee automobilisten procesverbaal opgemaakt. GEVONDEN VOORWERPEN. Zwart kinderschoenfje bril, tas met grijze mantel, grijze pet, 4 levens middelenbonnen, blauwe overall, glacé handschoen, reservewiel van vrachtauto. 8-delig zilver armbandje, 2 sleuteltjes, rechter tripklomp, zw. glacé handschoen, bruine want, arm band met Egyptische symbolen, au- foslinger, inlegvel, stamkaart, hark, bruine handschoenen, kinderhand schoen, huissleutel en rood kinder- schoentie. Komen aanlopen eew zwaan.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1