Baldadige jeugd. Weer"-wonderen. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. Uw 23e Jaargang - No. 9 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK BureauVan Weedestraal 35 - Telefioon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per week. Vrijdag 31 Jan. 1947. Vele malen wezen wij reeds op dc vaak meer dan ergerlijke vernielin gen, welke vooral door de jeugd en in het bijzonder in de jaren na de bevrijding werd aangericht Een wel zeer goed beeld van de ze vernielingen is in onze gemeen te te vinden op de Lazarusberg. waar in de gebouwen van de Ver hoeve-S,fichting nagenoeg geen ruif heel bleef, waardoor deze gebou wen niet in gebruik kunnen worden genomen. Natuurlijk doet zich dit euvel niet alleen in onze gemeente voor. De vernielingen, welke in ons land jaar lijks worden aangericht, lopen in de duizenden guldens. Het ergste is echfer, dat, niettegen staande herhaalde waarschuwingen, de ernstige klachten over baldadige vernieling, vooral van openbare ei gendommen, (wij herinneren aan de mededeling van de Nederlandse Spoorwegen inzake de vernieling van door het bevriende buitenland ter beschikking gestelde spoorweg wagons) blijven aanhouden. In de herfst van 1946 werd door de afdeling Publicaties van de Re geringsvoorlichtingsdienst een enquê te gehouden onder Burgemeesters van gemeenten met meer dan twin tig duizend inwoners. O.a. werd hierbij gevraagd, een schatting te geven van de schade, welke ^tenge- volge van baldadigheid en Vanda lisme aan openbare eigendommen jaarlijks wordt toegebracht Hieronder volgt een greep uit -de door de Burgemeesters verstrekte opgaven Leiden 14 a f 15.000.— Breda, meer dan f 1.500. Delft f 10.000.— Leeuwarden, ongeveer f 4.000. Heerlen f 4.000. Almelo f 1.000.— Voorburg Z.H. f 9.000.— Bussum f 12.500. Bergen op Zoom f 4.565. Kampen f 2.000.1 Middelburg f 1.500. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de schade aan particuliere ei gendommen, welke in de hier ge noemde bedragen niet zijn begrepen, veel hoger wordt geschat, zonder dat men tot exacte bedragen kan komen. In het algemeen bedraagt deze schade een veelvoud van de schade aan openbare eigendommen. De objecten waarop deze (jeugd-) - baldadigheid zich meestal richt,zijn: plantsoenen, straatverlichting, leeg staande percelen, bestrating, ruitfein> geparkeerde motorrijtuigen, hekken schuttingen, sloten enz. Ook vee, melkbussen, wegwijzers enz. zijn niet veilig voor de vernie- lingsdrang van de jeugd. Hiernaast worden de meer „norma le'' kwajongensstreken als vuurtje stoken, belletje trekken en voetbal len op de openbare weg meermallen genoemd. In het tweede kwartaal van 1946 (let wel, in 3 maanden), ontstond in 465 gevallen brand als gevolg van baldadigheid en spelen met vuur. (Mededelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek.) Tenslotte is het spel met de dood. tw. het spelen met verspreid lig gende munitie e.d., een euvel, dat reeds veel slachtoffers heeft ge kost Als middel tot "bestrijding van de baldadigheid bevelen de Burgemees ters o.m. aan: a. uitbreding van sport- en speel terreinen b. uitbreiding van stimulering van jeugdorganisaties, die zich bewegen op het terrein van richting geven aan de vrije-tijds-besteding; c. versteviging van het contact tus sen ouders, leerkrachten, jeugdlei ders en politie-organen; d. voorlichting aan de ouders door middel van pers, films, affiches, ra- dio-causeriën, paedagogische cursus sen en in het algemeen bevordering van het gezinsleven. Opmerkelijk is, dat van een vrij aanzienlijk aantal gemeenten, w.o. de grootsten, geen opgaven werden ontvangen. Waarschijnlijk was hef bijeengaren van de nodige gegevens een te omvangrijke arbeid. Wel ee|n bewijs, hoe men ook in deze gemeen ten eigenlijk mef het probleem „zit''. Ofllcieeie mededeelingen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat hef ver zoek van H. Wijnands, Postweg 44 te Soesferberg» om in perceel Post weg 44, kadastraal bekend in sectie E nr. 1670, een timmerwerkplaats met machinale houtbewerking te mogen oprichten, door hen op 28 Ja nuari 1947 is verdaagd. Dislribultenieuws. AANVRAGEN TRANSPORTRIJWIELBANDEN. In het tijdvak van 3 tof en met 10 Februari 1947 zal tijdens de gewone kantooruren gelegenheid worden ge geven tot het aanvragen van bonnen voor transport-banden. Zulks geldt voor hen, van wie geen dergelijke aanvraag In behandeling is en wel voor de navolgende groe pen: melkboeren, bakkers, visven- ters, kruideniers, slagers, overig ei gen vervoer, beroepsvervoer, vjer- huunnrichtingen voor transportrij wielen en carriers. DE INWISSELINGSBON OP DE BONKAART. Het C.D.K. deelt mede, dat ook op de bonkaarten K., L.» O., P. 703 in de linker bovenhoek eetn bon met de naam der betreffende bonkaart voorkomt. Tegen inlevering van de ze bon zal men t.z.t. na overlegging der stamkaart %e nieuwe bonkaart voor voedingsmiddelen K., L., O. en P. 705 ontvangen. De ambtenaar van de distributiedienst zal bij de uit reiking der nieuwe bonkaart deze „inwisselingsbon'' van de bonkaart 703 verwijderen. De „inwisseïimgs- bon*' moet dus aan de bonkaart bevestigd blijven. Op losse bonnen zal geen nieuwe bonkaart verstrekt worden. Plaatselijk nieuws. VLEESVERKOOP. Morgenochtend (Zaterdag) zal aan het slachthuis, van 9.30 tof 10 uur verkoop van vlees plaats hebben voor de nummers 2401 tot en met 2550. Bouillon is dan eveneens ver krijgbaar. PENSIOENEN. De vele gepensïonnieerdiein in onze gemeente wijzen wij er op, dat mor genavond, Zaterdag 1 Febr., vdn 8.05 tot 8.15 uur, via radio „Vara'\ in de rubriek Dingen van de dag", een vraaggesprek zal plaats hebben tussen het Tweede Kamerlid E, Vermeer en G. Wolters, namens de Alg. Bond van Gepenssionmeerden en de Bond van Gep. der Ned. Spoor- en Tramwegen. VOETBAL. De voetbalwedstrijden zullen geen doorgang hebben, daar voor morgen en Zondag alle wedstrijden zijn af gelast. DODELIJK ONGEVAL. Dinsdagmiddag te pl.m. 12.15 uur, had op de Birkfstraat, nabij de hal te Eikenlaan een droevig ongeval plaats. Het 13-jarig dochtertje van Van de G., wonende aan de Beetzlaan, was uit de uit Amersfoort komende au tobus gestapt om over te stappen op de in de Eikenlaan staainde bus-, welke de Beetzlaan passeert. Zonder zich te vergewissen of de rijweg vrij was, stak zij van achter de juist verlaten autobus de rijweg over. Zij werd door een juist pas serende militaire vrachtauto gegre pen en tegen de straaf geworpen. Het kind werd op slag gedood. De bestuurder van de militaire vracht auto treft geen schuld. GESLAAGD. De agenten van politie H. de Jong en J. G. Manties, beiden alhier, slaagden te Amersfoort voor hef Staatsexamen, hetgeen thans nood zakelijk is, om bij de politie te die nen. 1 EXTRA-TOEWIJZINGEN. Hef is gebleken, dat slagers, bakkers en andere neringdoenden te Soest en omgeving er min of meer op re kenen, dat zij ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis in bet Prinselijk Gezin, in het bezit zul len worden gesteld van ex tra-toe wijzingen om daarmee hef publiek, dat voor die gelegenheid naar Soest en omstreken zal komen, van etdni en ander te voorzien. Helaas moeten wij belanghebbenden er op wijzen, dat bij de bevoegde in stellingen geen enkel voornemen daartoe bestaat. De geruchten, die daaromtrent gaan, zijn van alle grond ontbloot. Wel zullen extra toewijzingen wor den verstrekt voor hotels, café's, kiosken en eetgelegenheden in Soest, Baarn, Amersfoort, Hilversum, Bus sum, Laren en Blaricum, en wel zo danig, dat in deze inrichtingen broodjes met kaas verkrijgbaar zul len zijn, AANRIJDING. Een nogal gecompliceerde aanrijding had plaats op de Middelwijkstraat, alwaar een met paard bespannen wagen in de richting Soest reed, terwijl uit beide richtingen een luxe auto naderde en achter de in de richting Soest gaande auto nog een truck met oplegger volgde. De bestuurder van de uit de rich ting Amsterdam komende auto rem de af en ging weer achter de wa gen rijden, toen hij zag, dat hij de ze niet meer kon passeren. De be stuurder van de achter hem rijden de truck, die ook naar links was uitgeweken, merkte zijn tegenligger echter te laat op, met het gevol'g» dat, hoewel de bestuurder van de uit de richting Amersfoort komende luxe auto zijn heil zocht tussen de bomen, een botsing tussen beidie wagens plaats had. Een flinke scha de aan beide wagens was hef gevolg. DE WANDEL-ESTAFETTE NAAR SOESTDIJK. Naai* wij vernemen heeft het actie comité voor de wandel-estafette naar naar Soestdijk op de dag van de geboorte van de vierde oranjetelg besloten, dat zo mogelijk een 100- tal wandelaars en wandelaarsfers uit Nijmegen aan deze estafette- tocht zal deelnemen. Het ligt in 't voornemen om aan het paleis Soest dijk een huldeboek aan te bieden, waarin de gelukwensen zullen staan van de geestelijke, burgerlijke en universitaire autoriteiten en van ver tegenwoordigers van cultuur en sportorganisaties uit Nijmegen. Op het ogenblik, dat ik dit schrijf, vriest het weer zoo'n 12 of 15 gra den. Hoeveel precies weef ik niet, maar we kijken niet of een graad- je. Toen ik de vorige vorstperiode een smeekbede tot U richtte om oud« kleding voor onze kleuters en kleinsten op de lagere scholen, vief een dag later de dooi in en waan den we ons al aardig op wegnaar de lente. Gelijktijdig vergaten we onze goede voornemens om eens d« klerenkast na te kijken. Het schee» niet meer nodigVoor zover m% bekend, kwam er prompt niets Maar nu is het wéér zo. Nu lope* er wéér stakkers te rillen, tot op hun gebeente verstijfd. Wéér is de absentie hoog op de scholen, omdat veel ouders eenvou dig niets warms voor de kinderen hebben om aan te trekken. Misschien maakte ik het de vorige keer te moeilijk. Als u het zelf niet kunt af geve» aan een lagere school, schrijft u dan even aan de Heer Smit van de Soester Courant, of geeft u een telefoontje naar 2566. De Heer Smit zorgt dan wel, dat de zaak voor eb kaar komt. Kom aan. Stelt u het nu niet uit tot „straks'' of tot morgen'V maar DOE HET NU! Laten we tonen, dat de Eng el ad» er naést zijn met hun oude gezegde, dat wij wel graag een heleboel ont vangen, maar van die verrekte tra ge gevers zijn. H. OEKMAN t* In een zittiing van de Sovjet academie van Wetenschappen werd verklaard, dat het, met behulp van de atoomenergie mo gelijk was, invloed op het weer te oefenen. Krantenbericht.) Ik heb weer eens iefs nieuws gelede® Rusland wil de eerste wezen, Die natuur aan banden legt! Men kan nu de Biltse heren Rustigjes gaan pensionneren; 'f Komt zonder hen iqu ook terecht Door de splitsing der atomen, Kan ik reeds bij voorbaat drome» Van verlof met zonneschijn. In Maart komt men je dan vertellen Ga 't pension maar vast besfelïe»; September zal vast zonnig zijn! U hoeft niet meer bang te wezen; In Januari kan men lezen, Wat voor weer men strakjes maakt. Iedereen krijgt nu het zijnie: 's Winters zal de zon gaan schijfnen; 's Zomers vriest het dat het kraakt. Later hoef. je naar de heren Even maar te teTfoneren: „Luister eventjes meneer: Is het heusch nu wel verantwoord, 'k Wil in Juli graag naar Zaodvoorf, Zbrgt u voor wat zonnig weer?" Men leest straks per advertentie, Als oneerlijke concurrentie, Van d'Enkfiuizer Almanak Acht Augustus zal hef gieten; Blijf dan thuis wat Zwarte Piefen, Rustig en op Uw gemak. En m'n likdoorn, die bij prutsweer Stak en jeukt, heeft nu geen nut meer. Laat ik nu verdwijnen - gauw! Maar één ding kan 'k u verfelle»: Men kan u toch nooit voorspelle» d'Onweersbuien van je vrouw. ZONDADSDIENST APOTHEKEN. Zondag 2 Febr. is geopend apofheelc „Soestdijk", Van Weedestraat 46.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1