Roerig Polen. Vliegtuigrampen. 23e Jaargang - No. 10 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Dinsdag 4 Febr. 1947. Officieele mededelingen. VOETBALLEN EN VLAGGEN. Plaatselijk nieuws. SOESTER COURANT Abonnementsprijs I l.SO p. kw. BureauVan Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per week. Het is misschien wel wat egoïstisch, maar bij alle roerigheid en narig heid, die we in eigen land hebben, doet het wel eens deugd te verne men, dat er andere landen zijn, waar het nóg roeriger, waar het óók slecht is. Zulk 'n land is Polen. We lazen in de kranten, dat er verkiezingen wa ren gehouden en dat ter gelegen heid van dat heugelijk feit ettelijke lieden werden ontvoerd. Het is trouwens niet bij ontvoeringen ge bleven. Bloed vloeide er ook bij. De verkiezingen zelf hebben Enge land en Amerika aanleiding gege ven tot nota's aan Warschau: het moest er eerlijk bij toegaan. En in een spionnageproces werd de naam van de Britse ambassadeur niet ge noemd, dat mocht officieel niet, maar de hele wereld weet, dat hu wel was bedoeld en zijn regiering heeft hem moeten sauveren. Inderdaad, het openbare leven daar in Polen is onstuimiger danbijons en dat heeft niet alleen zijn verkeer de kant; er zit ook een goede zijde aan. Het bewijst, dat het land zoe kende is naar zijn nieuwe vorm. Want al die onstuimigheid, die we in Polen zien, heeft niet tot oorzaak de zich met een ondergang ,«edreigd ziende wanhopige massa, r4ar juist het tegendeel, hef kor jachtige, nieuwe opbouwen van1 m nieuw land. - Ja, var. eer. nieuw land! Stelt u zich eens voor, daf wiï Noord- Holland, die drie Noordelijke pro vincies en de kop van Overijsel moesten ontruimen, maar dat wij er de Noordelijke helft van België, eerst zorgvuldig van Belgen „ont daan", bij zouden krijgen. Dat dat nieuwe stuk een gedeelte zou be vatten, waar van oudsher „Zware industrie" was gevestigd, zouden wij, kalme Nederlanders, dan zelfs niet een beetje over stuur raken? Iets dergelijks is er met Polen ge beurd. In het Oosten heeft het ruim 100.000 vierkante mijlen af moeten staan en in het Westen heeft het er ruim 60.000 bij gekregen. Het industriegebied Siiezië moet de ont brekende 40.000 vierkante mijl goed maken. Practisch zijn alle Duitsers uit dat gebied naar het Westen geëxpedi eerd. In dit, voor de Polen nieuwe land wordt de wederopbouw ter hand genomen, die onpartijdige waarnemers ons schilderen als doel bewust en voortvarend. Berlijn heeft zwaar door de oorlog geleden. Maar Warschau nog erger, véél erger! Een bezoeker van Ber lijn vindt tussen de puinhopen een mensenmassa, waar alle levenskracht uit schijnt geweken, maar Warschau vertoont het beeld van een gestoord mierennest, dat na de verwoiesting met een nobele, alles overwinnende geestdrift opnieuw wordt opge bouwd. De regering, het regeringsblok, zo als de politieke partijen worden ge noemd, die aan de regering deelne men, bestaat uit de communisten, de sociaal-democraten, de democra ten en de partij van de 'boeren. Een links gezelschap dus, dat bij de pas gehouden verkiezingen versterkt uit de bus kwam. Wat heeft dat blok tegenover zich? Behalve de Boerenpartij in de rege ring, is er nog een boerenpartij in de oppositie, waar zich allerlei soort van reactie om verzamelt, niet van fascistische smetten vrij. Vóór de oorlog had Polen ook een dicta tuur. Het oude en hef nieuwe botst er tegen elkaar. De geschiedenis van de twee groe pen tijdens de jongste wereldoor log is interessant. Polen was in 1939 onder den voet gelopen en tus sen Rusland en Duitsland verdeeld. De regering was uitgeweken naar Engeland en vele Poolse legereen heden waren in Rusland terechtge komen. Met de oorlog tegen Rusland wer den deze eenheden natuurlijk geac tiveerd en onder generaal Anders werd een nieuw Poolf leger ge vormd, dat deelnam aan de terug tocht der Russen, tot Hifi er en met hem Anders meende, dat het spel was gewonnen. Anders, een man van uitgesproken rechtse signatuur, sloot zien aan bij de Engelsen en vocht o.a. in Italië, vocht zelfs heel goed mee. Maar anderen, die anders wa ren dan Anders, bléven in Rusland en waren natuurlijk de eersten, die bij'de bevrijding in Warschau zaten, met alle politieke gevolgen van dien. De eersten worden geregeld fascis ten gescholden ten onrechte maar dat er onder hen verkeren, die niet smetteloos zijn, is een feit. De anderen worden vaak „Marionet ten van Moskou" genoemd. Tot op zekere hoogte ook waar en tot op zekere hoogte ook verklaarbaar. Want de bevrijde landen in' Oost- Europa hebben daar alles aan Rus land te danken en kunnen er een hoop van fe vrezen hebben. Maar wat een gelukkig teken is in landen als Polen en Tsjecho-Slowa- kije, is de hardnekkigheid, waarmee de nationale opbouw is begonnen en wordt doorgevoerd. En we twij felen er niet aan, daf, als de leer- ste moeilijkheden zijn overwonnen en de verhoudingen zijn geconsoli deerd, dat deze landen zelf hun koers zullen uitzetten, om mee te varen in het Europese convooi. MEDEDELING VAN HET MINISTERIE VAN OORLOG. Degenen, die in de oorlogsdagen van Mei 1940 als militair der Konink lijke Landmacht feitelijk aan de Als ik onze Soester Courant geloven mag, staat ons iets moois te wach ten. We hebben namelijk in het verslag van de aflevering van het glas in Berlicum, kunnen lezen, dat reeds gesproken is over een voet balwedstrijd tussen het gemeentebe stuur van Soest een de Berlicumsie voetbalclub. Geloof maar, dat ik er vast en ze ker naar ga kijken als die wed- strïid wordt gespeeld! Hef zal mij benieuwen, hoe het gemeieiniteraads- elftal zal worden opgesteld en wiel - ke leden van de negentien-koppige raad in hef veld zullen verschijnen. Het zal wel zó zijn, dat eerst een keuze-commissie wordt gekozen, want voor alle aangelegenheden heeft de raad commissies en ik zou niet weten, waarom hiervoor géén commissie zou worden benoemd. De Wethouder Van den Arend zal wel loketdienst krijgen om de entree gelden in ontvangst te neme|n, want als man van de financiën zulleh zijn vingers wel naar het centen tellen staan. Maar het is voor mij nog een raadsel, wie in het doel zal worden geplaatst om de ballen tegen te houden. Het zal in ieder geval wtel een lid worden vani één van de be houdende partijen, als je 't mij vraagt. En dan moet er nog een spil zijn en daar zal wel om worden gevochten want hef zou mij niet verwonderen, als verschillende raadsleden zich als spil beschouwen. De Wethouder Van Zadelhoff, als man van openbare opknapwerken, zal moeten fungeren als drager van de verbandtrommel, om te kunnen ingrijpen bij het breken van benem en andere lichaamsdelen1, terwijl' de heer De Haan als Wethouder van Sociale Zaken misschien het best scheidsrechtert je zal kunnen spelen. Als de twee communistische leden van onze raad in het elftal wordein opgesteld, zal het geen kwaad kun nen, als de burgemeester voor de aanvang de spelregels hardop voor leest en er op wijst, dat strafschop pen slechts mogen worden gegeven tegen de bal' en niet tegen scheen benen van goedwillende medespe lers, die evenmin op de tenen' mo gen worden getrapt. In ieder geval belooft het een mooie wedstrijd fe worden, met het element van een volslagen verrassing, omdat wij als gewone mensen dain ook eens kun nen zien, wat onze raadsleden klaar maken in shirt en sportbroekje en of ze de kleuren van Soest wteiten hoog fe houden als ze achter eien leren bal aandraven. Intussen komt er in ons dorp al spanning genoeg, want het begitat er op fe lijken, dat het druk zal worden met de te verwachten blij de gebeurtenis ten Paleize. Duizen den mensen van heinde en ver zul len komen om felïcitatïeregisteirsfe tekenen en in Soest waf te verfieren. Daarom is het voor de neringdoen den een tegenvaller, dat ze niet ex tra worden bevoorraad, zoals dat bijvoorbeeld met de kasteleins hef geval is. Maar daar staat tegenover, dat ze nu op de nationale feestdag hun zaak' kunnen sluiten en meegte- nïeten van de vreugde en dat is toch ook wat waard. Want ik per soonlijk zou er niet aan denken, om op die dag gewoon te gaan werken in mijn werkhuis en net te doen, als of er niets aan de hand is. Mijln mevrouwen kunnen hoog en laag springen, maar op die nationale feestdag moeten ze zelf maar stof afnemen, als ze dat wilfeni. En ik hoop maar, dat alle mevrouwen en bazen zo wijs zullen zijn, om op die dag het stof te laten rusten en slechts te zorgen, daf alle vlaggen uithangen, want de vreemdelingen uit oost, west, zuid en noord mogen, niet naar huis gaan met een slechte indruk van Soest, daar zult u mij gelijk in moeten geven, al ben ik dan maar een doodgewone werk vrouw. JUFFROUW FLAPUIT Hoeveel malen na de oorlog Heeft reeds in de krant gestaan, Dat een stoere zilveren vogel Weer verloren is gegaan. Vlugger, sneller, altijd sneller, Is de eis van het verkeer, Weinig blijkt er thans onmoog'lijk Afstanden bestaan niet meer. Amsterdam de Nieuwe Wereld, In een razend snelle vllucht, Ziet het klein en nietig mensdom Heer en meester van de lucht. 't Vliegtuig, eerst 'n machtig wapen In de strijd op 't continent, Wordt voor landen en voor volken 'n Prachtig vredesïnsfrumenf. Vele malen heeft het vliegtuig In den nood reeds hulp gebracht. Door het vliegtuig hebben mensen Thans een ongekende macht. Maar dan plots ïs 't of 'n stem roep® „Aan Uw kunnen is een grens. Wat ge ook bereikt moogt hebben. Ge zijt en blijft 'n nietig men©". strijd tegen de aanvaller hebben deelgenomen, met andere woorden daadwerkelijk in gevecht zijn ge weest en overigens aan zekere exsien voldoen, kunnen, voorzover zij tot nu toe niet voor het OorlögsherisM- neringskruis, c.q. met gespen, iiö aanmerking kwamen, thans een aan vraag indienen voor een machtiging tot het dragen van het Oorlogsher- imieringskruïs met de gesp „Neder land Mei 1940". Voor thans in werkelijke dielflst zijnde militairen geeft Legerorder 1946 no. 297 nadere aanwijzingen ter zake. Zij, die niet in werkelijke dienst zijn, kunnen zich voor hef benodigde aanvraagformulier wenden tof de naastbijzijnde Garnizoenscomman dant of rechtstreeks tot het Minis terie van Oorlog, afdeling A 1. De volledig ingevulde formulieren moeten bij het Ministerie van Oor log, Afd. A 1. worden ingediend. Er wordt nadrukkelijk opgewezen, dat behoudens bovenvermeld Oor- lógsherinneringskruis met gesp Ne derland Mei 1940 nog geen medail le, kruis of ander teken bestaat fer herinnering aan mobilisatie en of oorlog 1939-1940. SOESTER COMITé HANDHAVING RIJKSEENHEID. Naar men ons mededeelde, zijn bfB het comité honderden adhaesiebefuï- ging'en binnengekomen. Het ligt in het voornemen om Maan dag 17 Februari a.s., in hotel „Eem- land" een avond te beleggen, waar in zullen optreden als sprekers Prof. Gerbrandy (of de heer Tria nus) en Mr. G. Vonk (of Dr. Feuif- lefeau de Bruin). Hierover zal, zodra een en ander vast staaf, een annon ce in dit blad worden geplaafsf- Daarna zal een bijeenkomsf worden belegd, waartoe allen, die zich als lid hebben opgegeven, worden uit genodigd, ten einde een definitief comité samen te stellen, conform de richtlijnen van het hoofdbestuur, be staande uit 15-20 leden. Het voorlopig comité bestaat thans uit 2 A.R., 2 R.K., 2 C.H. en ft P.v.d.V. MAXIMUM SNELHEID. Wederom werden vier automobilis ten bekeurd wegens overtreding der maximum snelheid. Bovendien ging een autobestuurder op de bon wegens hef rijden zonder rijvergunning.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1