1 PETTEN W. N. NIEUWENHUIS r Moeilijkheden met de Vermogensaanwasbelasting. J. Hoppenbrouwers Plaatselifk nieuws. Alle verzekeringen. Laat Fa. v. d. Wijn gaart adviseren Koe U zich moet assureren! Geldige bonnen. Loodgieter - Electriciën ROB BE AVONTURIER Nu aderwegen de aangiftebiljetten der Vermogensaanwasbelasting het land gaan overstromen, staat deze zeer ingrijpende belasting in het middelpunt der belangstelling. Ofschoon deze belasting bij de wet 19 September 1946 is geregeld in 17 hoofdstukken, omvattende 65 artike len, zal zii voor de belastingplichtige zowel als voor de inspectie nog zeer veel moeilijkheden opleveren, omdat aan deze wet ten grondslag ligt de belasting van de aanwas van het ver mogen, ontstaan tussen begin Mei 1940 en 31 December 1945, (de be zettingstijd). De opbrengst van de Vermogensaan wasbelasting, aangekondigd als een directe belasting, hetgeen betekent, dat de belasting volgens kohierenen periodiek hier dus éénmaal zal worden geheven, wordt officieel ge raamd op ongeveer 4 milliard; ande ren ramen de opbrengst veel lager. Zij zal moeten dienen om de staats schuld te doen afnemen en aangezien art. 48 de mogelijkheid biedt om „tojf twee maanden na dagtekening van het aanslagbiljet de aanslag geheel of ten dele te voldoen ïniet ten na me van de belastingplichtige of ziiln echtgenote staande geblokkeerde tegoeden*', dient zij tevens om het geblokkeerde geldsurplus afdoende te elimineren. De belasting wordt geheven zowiel van natuurlijke personen als vani li chamen, zodat ieder, die niet of slechts ten dele in de algemene ver arming van ons gehele volk deelde, een deel van zij® grotere welstand zal moeten bijdragen. Belast wordt zowel de op rechtmatige wijze, dan wel op bedenkelijke wijze verkregen aanwas. Hierin schuilen de moeilijkheden. Wat is op rechtmatige en wat is op ongerechtvaardigde wijze verkregen aanwas? Dit alles is geregeld in art. 27, een artikel, waarvan de redactie enige malen is gewijzigd en waar van de tegenwoordige tekst ook nog vele vragen onbeantwoord laat. Vol gens lid 2 van bovengenoemd arti kel vermogensaanwas, waarvan de belastingplichtige de herkomst niet overtuigd aantoont, belast als onoir- bare, dan wel op ongerechtvaardig- digde wijze verkregen vermogensaan was. Men zal dus moeten bewijzen, dat men niet onder het 90 procent tarief valt. Hoe beschouwt men degene®, die on der dwang handele® en hoe zal ra® de winst bepalen van bedenkelijke transacties? Velen van die vragen treden naar voren en een antwoord zal zeer moeilijk zijn, daar volgens de minister vergelijkenderwijs zal moeten worden geoordeeld. Waf voor een belastingplichtige in het ene deel van het land oirbaar wordt geacht, behoeft dit nog niet te zijn voor een belastingplichtige in de zelfde omstandigheden uit een an der gedeelte. De Inspecteurs zullen waarschijnlijk wel een ambtelijke' aanwijzing krijgen, teneinde de in hun handen gelegde macht met grote zorgvuldigheid te gebruiken. Zij, die geheel of gedeeltelijk volglens het 90 procent tarief ziin aangeslagen, kun nen in beroep gaan bij hef scheids gerecht, doch alleen nadat de aan slag onherroepelijk vaststaat. v. Weedestraat 44 naast de Apotheek HERBILLON knippatronen voorradig. Voigens artikel 29 bedraagt de be lasting: a. over het deel van de belastbare som, dat het bedrag van de op onoïr- bare dan wel ongerechtvaardigde wij ze verkregen vermogensaanwas niet te boven gaat: 90 procent. b. ten aanzien van natuurlijke per sonen: le: voor zover dat deel f50.000 niet te boven gaaf: 50 pro cent; 2e: voor zover dat deel f50.000 te boven gaat, doch f 100.000 niet te boven gaaf: 60 procent; 3e: voor zover dat deel f 100.000 te boven gaaf: 70 procent. c. ten aanzien van lichamen: 50 pro cent. Niemand met een volkomen zuivere aanwas betaalt dus over de belast bare aanwas: 70 procent, daar hij over de eerste f 50.000 50 procent en over de tweede f50.000 60 pro cent betaalt. De berekening van de belastbare som, het belangrijkste gedeelte uit de wet, zal in de meeste gevall|en wel de grootste moeite opleveren. Men vindt deze som door de ver mogensaanwas tussen beide peildata te berekenen onder toepassing van de plus- of min-correcties en on der inachtneming van de toegestane vrijstellingen. Ogenschijnlijk dus vrii eenvoudig, doch hoeveel arbeid dit zal 'kosten en hoeveel voetangels en klemmen zich op dit pad voor doen, kan men zich eerst voorstel len, wanneer men bedenkt, dat hier voor tweemaal een vermogensvast stelling moet plaats vinden op elk der beide peildata (in normale ge vallen 1 Mei 1940 en 31 December 1945), waarbii men zich zal moeten afvragen, wat behoort tot het ver mogen en wat zijn de waarderings regels. De berekening van het ver mogen op de eerste peildata zal niet zoveel moeilijkheden opleveren. Hiervoor geldt het vermogen, ipder- tijd vastgesteld voor de vermogens belasting of zoals het later, in ver band met het Buitengewoon Navor- deringsbesluit, is bepaald. Was men op geen enkele wijze naar een beginvermogen aangeslagen, dan zal men een bedrag voor dit begin vermogen aannemelijk moeten ma ken, doch dit zal nooit méér kun nen zijn dan het minimumbedrag, dat voor de vermogensbelasting be lastbaar is, welk bedirag op 1 Mei 1940 gesteld was op f 16.000.—. Zij, die dus indertijd te laag of ten on rechte geheel niet waren aangesla gen, zullen hier nu de schadelijke gevolgen van ondervinden, daar de kans op revisie van de oude aan slag waarschijnlijk zeer gering is. Dan is er nog de herleiding voor de lichamen, waarvan hef boekjaar niet overeenstemt met de peildata, van de balansdatum tot peildatum, waarbii hef resultaat van een boek jaar voor 1/12 van elke maand wordt berekend, de aangever de mogelijk heid openlatende aan te tonen, wan neer dit voor hem gunstig is, dat bepaalde maanden minder opbrach ten. Zoo ziet men dus problemen te oveir. Vele hiervan zullen slechts door uitspraken of bezwaarschriften enz. hun antwoord vinden, doch zeker is, dat belastingconsulenten, administra teurs, de banken en effectenkanto ren alsmede de toch al zo zwaar be laste inspectie der belastingen een drukke tijd tegemoet gaan. HET „THEATER PLEZIER'' KOMT Morgenavond, Zaterdag, komt het „Theater Plezier'' van Floris Mes lier in „Eemland''. De medewerkenden zijn: Toon Her mans, Wiesje Bouwmeester, Jan van Ees, Tot Moens, Mennio Grondsma, Ancirea Domburg en aan de vleugel' Peter Kellenbach; dus in dezelfde samenstelling als dit gezelschap voor de radio optreedt. Velen kennen Toen Hermans an zijn medewerkers door de radio, maar een optreden in eten voorstel ling is toch nog iets anders dan een kennismaking per radio. Hef gezel schap zal dan ook niet over belang stelling te klagen hebben. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag 23 Februari is geopend apo theek „Soestdijk'', Van Weedestr. 46 Heideweg 29 - Soest Telefoon 2064 Voor het tijdvak tot en met 8 Mrf. zijn de navolgende bonlnen geldig verklaard: Bonkaarten KA, KB, KC 703 Strook no. 1. 61-4 algemeen 250 gram waspoe- der en 125 gram soda. 61-5 algemeen 3 eieren. 61-6 algemeen 750 gram suiker, fcoterhamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gram chocolade of suikerwerk. Bonkaarten KD, KE 703 Strook no. 1. 62-4 algemeen 250 gram waspoe- der en 125 gram soda. 62-5 algemeen 3 eieren. 62-6, 62-7, 62.8 algemeen 250 gram suiker, boferiiamsfrooisel enz. of 500 gram iam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk. Bonkaarten MA, MD 703 (Strook no. 1.) 61-4 suiker 250 gram suiker of bo- ferhamstrooiseï enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk. Tabakskaarten enz. QA, QB, QC. 703 61-1, 61-2, 61-3 tabak 2 rantsoe nen tabaksarfikelen. 61-1 versnaperingen 200 gram cho colade en of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram iam, stroop enz. 61-3 versnaperingen 100 gram cho colade en of suikerwerk of 200 gram jam, stroop enz. of 100 gram suiker, boterham strooisel enz. Op de bonnen 61-4 en 62-4 is 250 gram waspoeder, benevens 125 gr. soda verkrijgbaar. De bonnen 61-1 en 61-2 Tabak ko men voor op de fafcakskaart QA 703, de bon 61-3 Tabak op de gecombi neerde kaart QC 703. De volgende bonaanwiizing voor sui ker, versnaperingen en tabak za! op Donderdag 6 Maart plaats vinden. Van Weedestraat 23 Soestdijk - Tel. 2577 «mm Toen hii om hef gordijn heengluur- de, zag hii Hassein naast een oude Arabier op een bank zitten en een oud document bekijken. „En de iongen, die je achterna zat, had dit in zijn koffer?'' zei de oude Ara bier. ,,'t Is goed. Hij zal het niet weerzien. En jij, trouwe Hassein, ztflt de kamelen door de woestijn naar de plaats leiden, waar de schat van onze voorvaderen verborgen ligt. Dit papyrus vertelt van haar ver borgen plaats. Terwijl hij sprak, rolde de oude Ara bier het document op en kwam over eind. Rob gluurde door een speet in het gordijn en zag, hoe de oude man een geheime deur opende en het document in een verborgen kast in de muur legde. De oude Arabier giechelde in zich zelf en nam zin plaats op de divan weer in. „Je zult goed beloond wor den voor het goede werk, dat je gedaan hebt. Hassein,'' zei hii. „Maar eerst moeten we van die malle jon gen afkomen, die, zoals ie zegt, in de kamer hiernaast is. Hii moet hef huis verlaten, zonder te weten, dat Hassein de roverhoofdman is.'' Ter wijl de oude Arabier sprak, opende Rob. nog altijd verborgen achter 't gordijn, heel zachtjes de geheime deur van de kast en greep de papy rusrol, die hem ontstolen was.

Soester Courant | 1947 | | pagina 2