Het gegroeide Vermogen. 23c Jaargang - No» 16 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Dinsdag 25 Febr. 1947. Officie ctc mededelingen. Plaatselijk nieuws. GEMEENTERAADS VERGADERING. Burgerlijke stand. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 1.50 p. hw. Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per week. Een van de artikelen, welke bij de Vermogensaanwasbelasting de mees te moeite zal opleveren en waar voor de meeste strijd zal worden gevoerd, is, artikel 27, regelende de op onoirbare dan wel op ongerecht vaardigde wijze verkregen wermo- gensaanwas. Het is daarom misschien niet onge wenst, de zienswijze van de minis ter weer te geven, zoals die is ge bleken tijdens de behandeling va® dit artikel bii de tot standkoming van de wet. Bij de indiening luidde de tekst: op onoirbare wijze verkregen aanwas. In de Memorie van Toelichting moti veert de minister het 90-procenf-ta- tief aldus: In de aanwas zitten zo wel de door fatsoenlijke arbeid ver worven spaargelden, als de ten kostie van leven, gezondheid en goederetri van medeburgers verworven voorde len van collaborateurs en zwarte han delaren. De V.A.B. beantwoordt eerst ten volle aan haar doel en zal door het gehele volk als redelijk worden aanvaard, indien een onderscheid van deze aard wordt gemaakt. In de eerste plaats komen voor een hoger tarief in aanmerking perso nen en lichamen, die rechtstreeks oorlogswinst hebben gemaakt. Ge dacht wordt aan ondernemers, die leverden aan en diensten verricht ten ten behoeve van de vijandelijke weermacht of andere vijandelijke in stanties. Ook in de gevallen, die hetzij, omdat van een dwangpositie kan worden gesproken, hetzij ofr, andere redenen, niet voor gerechte lijke behandeling in aanmerking ko men, is onaanvaardbaar, dat de ba ten door de ondernemers zouden worden behouden. In de Memorie van Antwoord zegt de minister: het onderscheid in ta rief vindt zijn grond in gevoelens van gekrenkt rechtsbewustzijn, wel ke hun kracht ontlenen aam het ervaren van gevallen, waarin op gro ve wijze van de oorlogsomstandighe den is geprofiteerd. Deze gevoelens zijn evenwel nog niet zo bezonken en aan de telkens weer anders liggen de feiten getoetst, dat zij reeds een nauwkeurige afbakening mogelijk maken van hetgeen, nog wel en het geen niet meer door de beugel kan. Ik deel niet in de mening, dat het aanbeveling zou verdienen voorde len, behaald door leveringen aan de vijand en zijn handlangers slechts naar hef tarief van 90 procent te belasten, indien de leveringen en diensten vrijwillig zijn geschied. Bij het maken van onderscheid tussen aanwas uit dergelijke voordelen enerzijds en toeneming van het ver mogen anderzijds zal de beoordeling uitsluitend behoren te geschileden naar de wijze waarop de aanwas is ontstaan en niet naar de houding van de belastingplichtige persoonlijk. De op onoirbare of op ongerecht vaardigde wijze verkregen aanwas sen zijn beperkt tot die aanwassen, waarvan naar het algemeen rechts bewustzijn onbetwistbaar is, dat zij als zodanig moeten worden aange merkt. V Mondeling zegt de minister dan o.a. nog: Het komt billijk voor, dat men met het hoge tarief niieit alleen treft diegenen, die door fe dingen b.v. naar leveranties aan de bezet ter of zijn handlangers, waaraan ex tra voordelen zijn verbonden, zich bijzondere winsten hebben wete® te verschaffen, maar ook hen, die zonder nu direct te dingen naar der gelijke voordelen, door de bijzon dere omstandigheden in de gelegen heid zijn gesteld om goederen te leveren of diensten te verrichten, waaraan aanmerkelijke voordelen waren verbonden. Terwijl andere®, die een nauwgezet standpunt inna men ten aanzien van de nationale zaak, die zich daarvan angstvallig onthielden, zodat, wanneer men deze groep daaronder niet betrok, de goede, de beste vaderlanders, die zich van tal van leveranties aan de vijand hebben onthouden, in een, slechtere positie zouden geraken dan zij, die rustig van de geboden kansen hebben gebruik gemaakt en daardoor zich hebben verrijkt. Ook na kennis te hebben genomen van bovenstaande uiteenzetting van de Minister zal er nog twijfel' blijven bestaan in vele gevallen of men on der het hoge tarief valt. Hoewel de bel'astingplichtgie zal moeten bewijzen, dat zijn aanwas niet op onoirbare of ongerechtvaar digde wijze is verkregen, heeft de Minister de stellige verzekering ge geven, dat wanneer bij de Inspec teur slechts een begin van overtui ging gewekt kan worden, dat men niet valt onder de voorwaarden van artikel 27, men niet volgens het 90- procent-tarief zal worden aange slagen. Bii een zo ingewikkelde materie als de toepassing van de V.A.B. zul len nog vele problemen zich voor doen. We kunnen slechts wensen, dat het doel, daf de regering hier mede beoogt, bereikt zal worden en ieder, die onder de bepalingen van deze wet valt, op rechtvaardige wij ze zijn aandeel Zal' bijdragen tof herstel van onze staatsfinanciën. Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest maken bekiend, daf met het oog op de huidige kolen- positie, de straatverlichting in ster ke mate moet worden uitgeschakeld, en dat in verband daarmede voor lopig alleen de nachtverlichtïng zal branden. De raad onzer gemeente is in open bare vergadering bijeengeroepen te gen Vrijdag, 28 Februari 1947, fe 2.30 uur, ter behandeling van de volgende agenda. Vaststelling van de notulen van de vergadering van 27 Januari 1947. 2. Ingekomen stukken en mededelita- gen. a. Verzoek van J. Hoepman, onder wijzer aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs, om ont slag als zodanig, wegens benoeming aan een lagere schoof fe Hilversum. b. Verzoek van W; Kuchlein, vakon derwijzer voor de lichamelijke oefe ning, om ontslag als zodanig, wegens benoeming te Amsterdam. c. Kennisgeving van de Minister van Binnenlandse Zaken van de geboor te van een prinses. d. Dankbetuiging van Hunne Konink lijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard voor de aangeboden gelukwensen, alsmede dankbetui ging van Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana voor de fraaie mand azalea's en tulpen, aangeboden ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Maria Christina. 3. Voorstel tof hef verlenen va® ont heffing van het verbod tof het heb ben van een ondergrondse benzine- bewaarplaats van meer dan 6000 Li ter, aan „Shell Nederland N.V.'', fe 's-Gravenhage. 4. Voorstel tot vaststelling van een verordening betreffende de distribu tie van woonruimte. '5. Behandeling van het voorstel' van een tweetal leden van de Raad tot wijziging van de Verordening rege lende de genees- en vierlbskundige armenverzorging''. 6. Voorstel tot instelling van een onderwijscommissie. 7. Voorstel tot het verlenen van medewerking ex art. 72 der L.O.wet 1920 ten aanzien van de aanvrage van het bestuur der Ver. „Een school met de Bijbel'' te Soest tot stichting van een zesde lokaal in het schoolgebouw aan de Driehoeksweg. 8. Voorstellen met betrekking tof enige verzoeken om een vergoeding ex art. 13 L.O.wet 1920. 9. Vaststelling van het voor 1947 be schikbaar fe stellen bedrag per leer ling ter bestrijding va® de exploi tatiekosten der openbare lagere scholen. 10. Voorstel tof toekenning van een bijdrage in de kosten van de han delsdagschool' te Amersfoort. 11. Voorstel tot wijziging van de verordening tot heffing van keurlo nen voor vee en vlees. '12. Vaststelling van de gemeente en bedrijfsrekeningen over 1944. 13. Vaststelling van de rentepercen tages wegens aan het gasbedrijf ver strekte gelden. 14. Voorstel tot wijziging van de kinderbijslagverordening. 15- Voorstel tot huur van grond aan het Nieuwenhoekplein ten behoe ve van de plaatsing van een wacht huisje voor busreizigers. 16. Voorstel tot verlenging van de huur van het perceel Amersfoort- sesfraat 12 ten behoeve van de po litiedienst tc SiOesferberg. 17. Behandeling van hef verzoek van Wed. M. de Bree tot aankoop van erf- pachfsrecht van een perceel aan de Bosstraat. 18. Voorstellen inzake gemeente-ei gendommen t.w.: a. tot vernuur van de gemeentewo ningen: Nieuwstraat 8 aan H. Wijta- hof; Plasweg 40 aan A. A. C. van Hensbergen; Plasweg 32 aan A. Kos ter; Buntweg 1 aan S- Simomsz. b. Tot verpachting van weiland aan de Soesferbergsesfraat aan W. G. v. -Oostrum. c. Tot verpachting van bouwland aart de Verl. Talmalaan aan J. B. Lanser en P. Majoor. d. tot verhuur van grond aan de Middenlaan aan K. Hoffland. PRIJZENCOMMISSIE. Een dezer dagen vond te® gemeeto- tehuize de installatie plaats van de priizencOmmissie. In deze commissie hebben zitting: Mevr. Fransen, ver tegenwoordigster van de Vrouwen- Electricifeitsvereniging, de heren J. Besselsen en G. van 't Kfooster namens de raad van overleg va® de vakverenigingen, alsmede de hteer J. Zoetelief, ais vertegenwoordiger van de middenstand. Het voorzitterschap zal worden be kleed door de wethouder van so ciale zaken. De commissie stelt zich ten doel om misbruiken op het gebied der prijzen te voorkomen. Zij stelt zich voor, dit zoveel mogelijk door min nelijk overleg met betrokkene® fe bereiken en is dus niet gericht te gen een bepaalde groep inwoners. Indien nodig, zal evenwel krachtig worden opgetreden. Klachten kunnen schriftelijk wor den ingediend bii de commissie te® gemeentehuize, Sfeenhoffstraat 5, terwijl bovendien gelegenheid be staat mondeling klachten in te die nen of inlichtingen in te winnen op Donderdagavond. 27 Februari a.s., tussen 7.30 en 8.30 uur, in het ge meentehuis. Geheimhouding van ingediende klachten wordt verzekerd. BENOEMD. Onze plaatsgenoot F. Schreuder, zoon van onze oud-inspecteur, is, na met lof te zijn geslaagd voor het in specteurs-diploma van de Bond va* Hoogere Politie Ambtenaren, be noemd tot inspecteurvan politie te Hengelo. OFFICIEELS OPENING POLITIEBUREAU. Dinsdag 4 Maart a.s. zal, uitsluitend voor genodigden, de officieel® ope ning plaats hebben va® het nieuwe politiebureau in onze gemeente. Gelijktijdig zal in de hall van hef bureau een plaquette worden ont huld, waarop een borstbeeld is aan gebracht van de oud-inspecteur A. F. Schreuder, die, in November 1942 te Neuengamme in Duitse gevangen schap is overleden. Deze plaquette wordt aangeboden door het politiepersoneel. VUURWAPENEN ZIJN VERBODEN. J. van E. alhier, die zonder vergun ning een vuurwape® in zij® bezit had, ging hiervoor op de bon. ZWART VLEES. Wegens het in voorraad hebben va* vlees, van clandestiene slachting af komstig, werden G. W. en H. va* R. in arrest gesteld. Bij laatstgenoem de werd ook 'n spinnewiel e® 'npar- tijtie ruwe schapenwol in beslag ge nomen. Ook werd in arrest gesteld C. K. alhier, wegens het zonder vergun ning voorhanden hebben van een varken, alsmede zekere B„ terzake clandestien slachten va® ee® var ken en de aanwezigheid va® nog ee» tweede krulstaart. Alle drie diertjes verhuisden naar het slachthuis. GEBOREN. Marian Nicolette, d. v. A. G. de Rooij en M. C. Selderbeek, De Ge- nestetlaan 6. Hendrik Christiaan, a. v. H. Vos en G. Reulen, Eikenlaan 35. Johanna Gerarda, d. v. H. A'. van Roomen en A. A. van Klooster, Birktsfraat 79. Jantje Jacobina, d. v. B. Harms en J. Lutgert, Dorre- steinweg 44. Wilhelmina Engelina Maria, d. v. A. G. C. Beuken en C. J. M. Blommesfein, Soesferbergsesfr. 1. Marinus, z. v. J. van Esch e» A. B. M. van Snellenburg, Waldeck Pyrmontlaan 35. Jannetje, d. v. P. Duijst en T. Ruïzendaal, Eemstr. la. ONDERTROUWD. E. van Herwaarden. 29 ir., landbou wer, Nieuweweg 34 en T. J. Dal stra, 22 jr., Amersfoort. A. Kramer» 29 jr., Middelwiistraat 5 en G. AJ- tena, 23 jr., Schoolstraat 62. A. r. Brakel, 23 ir., kanfoorbed. Ufrechl en G. Th. ten Brinke, 23 jr., Kamp weg 54. GEHUWD. G. Hilhorsf, 29 jr., chauffeur en F. C. M. v. d. Lugt, 33 jr., Beukenlaa» 18b. W. M. Haas, 23 jr., boekhou der en N. van Ooijen, 30 jr., Ge». Winkelmanstraat 81. OVERLEDEN. Hermijntje v. Appeldoorn, 88 jr., wed. v. R. v. d. Duine, Nieuweweg 57. Jacques Messias, 64 ir., geh. m. A. Moora, Vosseveldlaan 44. Johan- nes Westerveld. 71 jr., geh. m. M. L. P. van Velsen, Beetzlaan 5. Fran- cina P. M. Oosterbaan, 85 jr., wed. v. J. v. d. Berg, Koningtanelaam 153. Maria Kuijper, 78 jr., wed. van J. C. Mets, Van Weedestraaf 54. Cor- nelis J. Wiedemeïjer, 59 ir., geh. m. S. E. Sandbergen, Stadhoudersl. 31.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1