W. N. NIEUWENHUIS Onze Tolunie belicht. ROB DE AVONTURIER Loodgieter - Electriciën Sport. Geldige bonnen. Wanneer wii in hef Europa van na de oorlog eens rondzien, dan mer ken wii nog bitter weinig van pogin gen, die de grote staten onderne men om tot een werkelijke eenheid te komen en het stemt tot voldoe ning en het doet het nationale ge voel goed, dat Nederland tot de genen behoort, die de koe bij de horens hebben gevat en met België en Luxemburg tot onderzoekingen aijn gekomen, op welke manier een economische eenheid kan worden gevormd. Waarschijnlijk zal de tol unie tussen genoemde landen reeds binnen een maand in de parlementen worden besproken. Historisch zijn de verhoudingen nu eenmaal zóó gegroeid, dat er in het Westen van Europa een tweetal dwergstaatjes bestaan, die een af zonderlijk leven leiden, geo grafisch, cultureel en economisch eigenlijk grotendeels bij elkaar horen. Oorspronkelijk opgekomen als een stam, heeft de historie hen gesplitst in twee takken, die soms ver van elkaar waren verwijderd. Maar die zelfde historie buigt nu die twee takken weer naar elkaar toe. Bel gië en Nederland en ook Luxemburg hebben de les uit de jongste ge schiedenis geleerd: een Tolunie zal tussen die drie landen tot stand ko men. Er moeten eerst allerlei maat regelen worden getroffen om die Tolunie effectief te doen zijn. En wat voor maatregelen dat zijn? Het begin is, dat de douanetarieven naar buiten met elkaar fa overeen stemming worden gebracht. Een product uit, laat ons zeggen Enge land, onverschillig, of het in Neder land, België of Luxemburg wordt in gevoerd, zal aan één invoerrecht worden onderworpen. Daar zitten natuurlijk allerlei haken en ogen aanvast, maar méér vraag stukken rijzen oog wanneer de twee de stap wordt gezet, n.1. de afschaf fing der tolgrenzen tussen de drie landen onderling. Dan is er tussen die drie een economische Unie. Dit wil zeggen, dat alles wat in één der drie landen wordt geproduceerd, zonder prijsverhoging door de twee andere kan worden gekocht. Stel. dat de productiekosten van de Bel gische textiel lager liggen dan fa Nederland, dan kopen we natuur lijk de Belgische. Maar waf zeggen de Twentenaren daarvan, die nu een stuk van hun afzet kwijtraken en dus werkloos worden? Moeten we inderdaad maar kopen waar het 't goedkoopst is? En moeten we de duurdere fabrieken en de mensen die daarin hun brood verdienen, maar aan hun lof over laten? In principe is het natuurlijk juist, dat de goedkoopste fabrieken, die dezelfde kwaüteti leveren, in de eerste plaats voor leverantie in aan merking komen. Niemand zal er echter aan denken, de duurdere pro ductiegebieden maar kalm te laten doodbloeden. Hier moeten nauwkeurig allerlei ge gevens worden verzameld, bietrek king hebbende op die elementen, die het verschil in prijs teweegbrengen. Waar dat mogelijk en nodig is, moe ten al die elementen worden geni velleerd. Eerst dan zal kunnen wor den beslist, aan welk productiege bied de voorkeur kan worden gege ven en moet er naar middelen wor den omgezien het „achtergebleven"' gebied over te schakelen op iets anders. Een Tolunie, lopenid tot in alle con sequenties, brengt dus hef nodige wetenschappelijke werk aan de win kel. Zonder geleide economie is zij niet mogelijk in deze hoog ontwik kelde indusfrieele en agrarische landen, of er worden ravages aange richt. Maar toch is zulk een economische Unie een begeerlijk goed. Wamt samen hebben de leden een goedé 17 miffioen inwoners. Kunnen later de overzeese gebiedsdelen in dé Unie worden betrokken, dan zou dat ge heel onder de „groten'' van het economische leven een derde of vierde plaats innemen. Hef mooie daarvan zou dan zijn, dat die Unie berust op een vrijwillige- vreedzame samenwerking een voorbeeld voor de wereld. Van Wecdestraat 23 Soestdijk - Tel. 2577 BIL TARTEN. N.B.B. AFD. EEMLAND. A. SPIJKER BLIJFT WINNEN. De afgelopen week werden de wed strijden om het persoonlijk kampi oenschap 5e Klasse Libre voortge zet en de stand is nu als volgt: A. Spijker 4 4 0 8 240 151 1.58 H. Pohlman 4 3 1 6 239 167 1.43 C. Visser 5 3 2 6 270 182 1.48 R. Graansma 5 3 2 6 255 189 1.34 A. Visser 4 2 2 4 213 168 1.26 G. Alderding 5 2 3 4 252 189 1.33 D. Kater 5 1 4 2 233 226 1.03 A. Bokma 4 0 4 0 195 152 1.28 Het programma wordt a.s. Dinsdag, 25 Februari, in hotel „De Gouden Ploeg'', voortgezet, terwijl op Don derdag 27 Februari de laatste wed strijden in café „ZonneheuveT' zul len plaats vinden. Direct na afloop zal de heer Schouten uit Amersfoort Consul van de Ned. Biljart Bond, de prijzen uitreiken. Voor de persoonlijke kampioen schappen 4e Klasse Libre hebben zich de volgende leden in de finale weten te plaatsen: J. Bakker (Gou den Ploeg), E. Bouwman (Leusder- kwarfier),' P. Mehring (Leusderkwar- tier), H. Koppel (Vergulde Wagen), W. Dijkman (Centraal), E. Poort (Leusderkwartier), H. Wiinands (D.O.S.), J. Jas (Vergulde Wagen). De finale begint vermoedelijk a.s. Vrijdag 28 Februari terwijl met de voorwedstrijden van hef persoonlijk kampioenschap 3e Klasse Libre in de eerste week van Maart een begin wordt gemaakt. MOTORSPORT. VERGADERING MOTORCLUB „SOEST''. Vorige week kwam de Motorclub „Soest'' in haar clublokaal „Zonne heuveT' in vergadering bïieen. Ver moedelijk door het slechte wieer was de opkomst van de leden niet zo groot. Besloten' werd om op Zaterdag 17 Mei a.s., onder auspiciën van de K.N.M.V.. te Soest terreinwedsitrii- den te organiseren. Tot voorzifter der wedstrijdcommissie werd be noemd de heer P. Olysl'ager. Het clublid, de heer C. Renooij, werd gecomplimenteerd met zijn be haalde successen op de motorwed strijden te Brussel, welke Zondag 16 Februari j.1. zijn gehouden. De heer Renooii vertelde daarna iets over hef verloop van deze wedstrijden >eni onder welke moeilijke omstandighe den de terreinritfen, waarin 8 ncin- stops voorkwamen, moesten worden verreden. Gestart werd door 249 deelnemers in de klassen* 500, 350, 250 ön 125 kubieke centimeter. Door een lichte sneeuwval waren de wegen zeer glad; gedeelten fa het terrein en heuvels veranderden spoe dig in glijbanen. Het was onder deze omstandigheden des te opmerkelijker, dat de beidie Hollanders, n.1. Dïck Renooii en Dick Eijsink, de wedstrijd zonder pech uitreden en wel als le en 2e in de 125 c.c. klasse. Zowel Renooij als Eijsink verwierven de gouden me daille. Renooii won de eerste prijs in zijn klasse en was tevens de bast geklasseerde buitenlandse detelne- mer. Beiden werden temidden van veel zwaardere machines, resp. 3e en 6e. een uitstekende prestatie, ge zien de uiterst moeilijke omstandig heden. Ondanks het feit, daf er meerdera buitenlanders meereden, werden slechts Renooij en Eijsink geklas seerd. Voor het tijdvak tot en met 8 Mrt. zijn de navolgende bonnen geldig verklaard: Bonkaarten KA, KB, KC 703 Strook no. 1. 61-4 algemeen 250 gram waspoe- der en 125 gram soda. 61-5 algemeen 3 eieren. 61-6 algemeen 750 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gr. iam, stroop enz. of 750 gram chocolade of suikerwerk. Bonkaarten KD, KE 703 Strook no. 1. 62-4 algemeen 250 gram waspoe- der en 125 gram soda. 62-5 algemeen 3 eieren. 62-6, 62-7, 62.8 algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram iam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk. Bonkaarten MA, MD 703 (Strook no. 1.) 61-4 suiker 250 gram suiker of bo terhamstrooisel enz. of 500 gr. iam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk. Tabakskaarten enz. QA, QB, QC. 703 61-1, 61-2, 61.3 tabak 2 rantsoe nen tabaksartikelen. 61-1 versnaperingen 200 gram cho colade en of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, sfroop enz. 61-3 versnaperingen 100 gram cho colade en of suikerwerk of 200 gram jam, stroop enz. of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. Op de bonnen 61-4 en 62-4 Is 259 gram waspoeder, benevens 125 gr. soda verkrijgbaar. De bonnen 61-1 en 61-2 Tabak ko men voor op de tabakskaart QA 703, de bon 61-3 Tabak op de gecombi neerde. kaart QC 703. De volgende bonaanwiizing voor sui ker, versnaperingen en tabak zal op Donderdag 6 Maart plaats vinden. Renooii legde hiermede beslag op de Coupe van Maldeghem voor vreemdelingen em) de gouden medail le voor de beste buitenlandse presta tie. SCHAATSSPORT. E. KARELSEN WINT TE ASSENDELFT. Vanuit Assendelft was j.1. Zondag een vijfdorpentocht per schaats ge organiseerd; de afstand bedroeg 40 Kilometer. 500 rijders namen aan, deze wed strijd deel en hef gelukte onze plaatsgenoot, de 'heer E. Kareisen, als eerste de finish te passeren fa de tijd van 1 uur, 14 minuten: en 23 seconden. Hii legde hiermede beslag op de eerste prijs. Maar een lichte beweging var» het gordijn trok de aandacht van de oude Arabier en met een kreet sprong hii overeind. „Hem achter na. Abu,'' riep hij uit, terwijl Rob, begrijpende, dat hij betrapt was, de gang doorschoof en een raam open de, juist op het moment, dat Abu Hassein en de oude Arabier, gevolgd door een slaaf op hem afvlogen, om hem ,te grijpen. In vliegende haast klauterde Rob door het raam en sprong op een: boom, die zijn takken tof dicht bij het raam uitstrekte. De boom groeide in hef midden van de binnenhof en de uiterste takken hingen over de muur, die de straat begrensde. Terwijl Rob langs de tak ken klom, kon hij de woedende kre ten horen, die uit hef huis weer klonken. Daar kwam Abu Hasseia en een aantal Arabieren het huis uit geschoten en uiten woedende knefe». toen ze Rob in het gezicht kregox

Soester Courant | 1947 | | pagina 2