Meneer knapt ft op* m De Kolen man. i Geldige bonnen. Plaatselijk nieuws. 1 Voor het tijdvak tot en met 8 Mrt zijn de navolgende bonnen gekiws verklaard: Bonkaarten KA, KB, KC 703 Strook no. 1. 61-4 algemeen 250 gram waspoe- der en 125 gram soda. 61-5 algemeen 3 eieren. 61-6 algemeen 750 gram suiker, fcoterhamstrooisel enz. of 1500 gr! iam, stroop enz. of 750 gram chocolade of suikerwerk. Bonkaarten KD, KE 703 Strook no. 1, 62-4 algemeen 250 gram waspoe- der en 125 gram soda. 62-5 algemeen 3 eieren. 62-6, 62-7, 62.8 algemeen 250 gram suiker, boferhamstrooisel enz. of 500 gram iam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk. Bonkaarten MA, MD 703 (Strook no. 1.) 61-4 suiker 250 gram suiker of bo terhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk. Tabakskaarten enz. QA, QB, QC. 703 61-1, 61-2, 61.3 tabak 2 rantsoe nen tabaksartikelen. 61-1 versnaperingen 200 gram cho colade en of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram iam, stroop enz. 61-3 versnaperingen 100 gram cho colade en of suikerwerk of 200 gram jam, stroop enz. of 10# gram suiker, boterhamstrooisel enz. Op de bonnen 61-4 en 62-4 is 259 gram waspoeder, benevens 125 gr. soda verkrijgbaar. De bonnen 61-1 en 61-2 Tabak ko men voor op de tabakskaart QA 703, de bon 61-3 Tabak op de gecombi neerde kaart QC 703. De volgende bonaanwiizind voor sui ker, versnaperingen en tabak zal op Donderdag 6 Maart plaats vinden. Renooii legde hiermede beslag op de Coupe van Maldeghem voor vreemdelingen en de gouden medail le voor de beste buitenlandse presta tie. SCHAATSSPORT. E. KARELSEN WINT TE ASSENDELFT. Vanuit Assendelft was j.l. Zondag een vijfdorpentocht per schaats ge organiseerd; de afstand bedroeg 4# Kilometer. 500 rijders namen aan deze wed strijd deel en het gelukte onze plaatsgenoot, de 'heer E. Kareisen, als eerste de finish te passeren ini de tijd van 1 uur, 14 minuten1 en 23 seconden. Hir legde hiermede beslag op de eerste prijs. klonken. Daar kwam Abu Hassein en een aantal Arabieren het huis uit geschoten en uiten woedende kreten, toen ze Rob in het gezicht krege». Er wordt in deze dagen volkomen terecht de loftrompet gestoken over de prestaties van mijnwerkers en spoorwegpersoneel. Wat zij voor de koude lijdende bevolking doen, verdient alle waardering. Maar er is nog een categorie Nederlanders, die zich tot het uiterste inspant om, voorzover dit in haar vermogen ligt, de bevolking aan brandstoffen te helpen: de brandstoffenhandelarein. Wie weten wil, hoezeer de wil bi: deze mensen om de kleumendien in de kortst mogelijke tijd van kolen te voorzien, alles overheerst, hij gaat eens een dag op het vakgroeps bureau doorbrengen. Brieven, bezoe- zoeken en telefoontjes van ha|ndela- ren, die hun afnemers niet kunnen helpen en alles heb bon beproefd om in hef bezit van kolen te geraken, het gaat de gehele dag door. En het is niet meer de „handelaar"', die om zijn handelswaar verlegen] is, neen, het is de „mens"', die meer dan anderen, de nood in de gezin nen karn peilen en die, kost waf kost, die nood wil lenigen. Alles, alles hebben zij er voor over, als zij hun mensen maar kun|neni hel pen. Heel best mogelijk! zult u zeg gen, maar waf zijn dan toch de oorzaken van de misère? Met een bewijsje, dat bon 65 inge leverd is, krijgen wij de kamer niet warm. Oorzaken, tja, dat is niet gemakke lijk. Het .kolenvraagstuk in nil. be halve nijpend, ook uiterst ingewik keld en er zijn vele factoren, die de huidige noodtoestand hebben veroorzaakt. Allereerst de sfrengie winter. Als ge volg hiervan ligt hef vervoer te wa ter practisch stop en hoewel de spoorwegen hun mannetje staan, geeft de aanvoer toch stagnatie. Dan waren de Amerikaanse mijn werkers zo onwelwillend, te gaan staken, wat voor ons land betekende, dat we pl.m. 350.000 ton kolen (hoofdzakelijk voor de industrie) minder kregen dan de berekening vas. En de aanvoer uit Duitsland verloopt ook niet zo vlot als we ge dacht hadden. Maar onze eigen Limburgse mijnen dan, zegf u jnatuurlijk. II hoort van enorme dagproducties. Ja, waar blijven ze? Voor een deel in uw en mijtn slokop, die kachel heef. Voor een ander deel in and-er- mans kachel, ergens over de gren zen. Laten we de dingen nuchter bezien en er geen doekjes om winden. We zijn straatarm. En er moet geëxpor teerd worden om die beruchte, maar toch zo noodzakelijke devie zen te krijgen. Hoewel uit de in lichtingen, die wij kregen, schijnt er toch over 't algemeen weinig Lim burgse anthraciet uitgevoerd te wor den. De voorkeur van 't buitenland gaat uit naar cokes, voornamelijk voor de industrie. Al met al is hef echter geen aan lokkend beeld, zo'n koude kachel. En dit is zeker waarom het te verbloemen? dat we moeilijke weken tegemoet gaan. Weliswaar doet ieder wat hij kan. De mijnwer kers. offeren hun vrije Zondag en de kolenhandelaar doet ziin uiterste best ieder met iefs voorlopig te hel pen. Als 't maar enigszins kan, zal hij u niet in de kou lafeni ziften. Maar eis van hem niet het onmoge lijke. Ër is regelmatig aanvoer, zij het wei nig. De verwachting is echter, dat 't in de komende dagen wat vlotter zal -gaan. Toch kunt u er nog niet op re kenen, dat u de volle drie mud bin nen enkele dagen in huis zult heb ben. Als u nu één mudje ontvangt, krijgt u eigenlijk al meer dan waarop u recht heeft. Want, in feite moet de handelaar eerst al zijn bonnetjes opsturen,(die dan via groothandel en gewichtige bureaux een langie reis maken )en meestal ontvangt hij pas na wdken, soms maanden, van de mijnen zij» toewijzing in het pak huis. En keus heeft hü ook niet. De ko lenhandelaar moet immers ook maar dankbaar accepteren, wat hij krijgt toegestuurd. We zullen de tanden op elkaar moe ten zetten en laten we hopen, dat wat meer depressies zullen arrive ren, die de grimmige Koning Winter" spoedig ]iet land uitjagen. Want bliift de kou regeren dan ziet 't er inderdaad donker uit. Verder is de uiterste zuinigheid ge boden. Niet alleen met de kolen, ook met gas, stroom en wafer. Iede re ton, die de gasfabrieken, de cen trales en de watertorens kunnen be sparen, komt ten goede aan de al gemene brandstofvoorziening. „DE SOESTER" IN BEZETTINGSTIJD. In de zitting van de Perszuiverings raad van 21 Februari 1.1. werd tegen de heer C. Haver alhier, hoofdredac teur van De Soester in bezettingstijd, terzake van zijn verantwoordelijk heid voor de daarin verschenen ar tikelen van nationaal socialistische aard, ontzetting van de bevoegdheid een leidende journalistieke functie te bekleden geëist voor de tijd van zeven jaar. ZONNEGLOREN VIERT FEEST. Te laat voor opname in ons vorig nummer ontvingen wii olnderstaande bijdrage. Wii ruimen er alsnog 'n plaats voor in. Dagen en dagen waren onze patiën ten in spanning. Nu vanhiorgen heerste in Zonnegloren een blij de stemming, want een Prinsesje was geboren. Half zeven thee, om half negen een danktoon via de eigen zender, 's middags de feestmaaltijd. Het zingen van Oranjeliederen. Het betekent voor hen een bijzonder wel kome onderbreking van de dagelijkse sleur. Een van de hoogtepunten vormde wel de onverwachte komst van de herauten, die aan onze patiënten de blijde mare hebben kond gedaan. Na hun koude reis van 7 uur af in de morgen doen zii met opge wektheid hun taak. Hef geeft nog extra kleur en fleur aan de feest vreugde. En dankbaar rijst uit de harten der patiënten een bede voor de Koninklijke Moeder en haar kind. BAND NEDERLAND-INDIë. De Band Nederland-Indië houdt 'n lijstencollecte. Tekent gij ook in op de lijst? Alles komt ten goede van de jon gens over zee. Geld en goederen worden gaarne hedenavond in ontvangst genomen door het heer Homsveld, Kolonie- weg lc en Smifsweg 10a en morgen middag (Woensdag) van 3 tot 5 uur in hotel „De Gouden Ploeg"'. ZWARTE EIEREN. De handel in zwarte eieren neemt steeds groofer omvang aan. Dientengevolge werd procesverbaal opgemaakt tegen J. M. te Almelo, die 1000 eieren zonder geleïdebiljet vervoerde, F. G. R. G. te Baarn, die dezelfde fout beging met 100 eitjes en G. en v. d. B., resp'. te Harderwijk en JJijkerkerveen, die samen niet minder dan 3000 exem plaren vervoerden. Alle heren moesten hum weg zonder eitjes vervolgen en werden verrijkt met een procesverbaal. HERVATTING LESSEN VAN DER HUCHTSCHOOL. Ingaande Donderdag a.s. worden de lessen der Lagere School1 als volgt hervat: Klasse 1 Maandag en Donderdag vam 1-3 uur. KI. 2 Maand, en Donderd-, iougens 8.30-10.30 u., meisjes 10.30-12.30 u. KL 3 Dinsd. en Vrijd. 8.30-10.30 u. KL 4 Dinsd. en Vrijd. 10.30-12.30 u. KI. 5 Woensd. en Zaferd. 8.30-10.30. KI. 6 Woensd. en Zaferd. 10.30-12.30. KNUPPELAAR VOOR HET GERECHT. Voor hef Bijzonder Gerechtshof te Utrecht had zich Donderdag i.I. de 34-jarige opperman G. v. d. H. uit deze gemeente te verantwoorden, wien ten laste werd gelegd, dat hi? in Aug. '44 als gedetineerde van het kamp van Amersfoort, werkzaam is geweest als toezichthouder op zijh medegevangenen, waarbii hij dezejii opzettelijk en gewelddadig heeft ge slagen en getrapt. Verdachte ontkende het hem ten laste gelegde en verklaarde in Aug. '44 niet in het kamp vami Amersfoort te zijin geweest. Enige getuigen verklaarden lechter, da,£ zulks wel het geval was, waarte genover weer enkele getuigen a dé charge stonden, die bevestigden, dat verdachte op genoemd tijdstip thuis vertoefde. Het Hof gelastte tenslotte een nader onderzoek naar die ver blijfplaats van verdachte gedurende Augustus 1944. VERKOOP GROENTE. Morgenochtend. Woensdag, fe 9 uur, zal in het perceel' Korte Brink weg 17, verkoop van groente plaats heb ben tegen vastgestelde prijzen: Er zal verkrijgbaar zijn rode kool, savoye kool, uien, kroten en peen. TOON HERMANS, IN SOEST. Het was niet de officieel e Bonte Dinsdagavond-Trein, die Zaterdag avond Soest binnen reed. Het was maar een gewone trein; die in Eem- land arriveerde, maar het bedienend personeel was hetzelfde en geheel voltallig. De machinist, de leider, was Toon Hermans, terwijl het verdere perso neel bestond uit Wiesie Bouwmees ter, Tot Moens, Andrea Domburg, Jan van Ees, Menjno Gronidsma en Peter Kellenbach. Een keurig gezelschap, dat zich in een nonsfop-programma vain ruim 20 schetsen, liedies enz. op zijm best toonde. Om de „droge'" Toon Hermans heeft de nagenoeg uitverkochte zaal ge gierd. Jan van Ees (de bekende Paul Vlaanderen uit de hoorspelen) was onverbeterlijk, hetgeen ook hef ge val was met Wiesje Bouwmeester. Menno Grcmdsma was uitnemend ih zijn zang en vooral in zijn imitaties van bekende arfisfen. In niet minde re mate komt het succes van de avond toe aan Tot Moens en An drea Domburg voor hun zang en voordracht en aan Peter Kellenbach voor zijn niet fe verbeteren1 begelei ding. Het was een grote avond van klein kunst. Dat de waterleiding bii de familie Warmsfra bevroren was, is niets bij zonders. Zulks is dezer dagen méér gebeurd. De familie kwam er trou wens nog goed af. Alleen de ieiding naar de tweedie verdieping was verstopt, de kranen beneden bleven dienst doen, al1 was het dan wat behelpen. Mevrouw had dadelijk om een loodgieter gebeld. De loodgieter, dï,e het druk had, beloofde nochtans zo spoedig mogelijk te komen. „U be grijpt, mevrouw, het is druk en we helpen allereerst mensen, die he lemaal' zonder zitten." Mevrouw had de hoorn neergelegd- De loodgieter kwam niet, hij was al thans nog niet geweest, toen mene|er Warmstra zich herinnerde, dat hi? nodig in bad moest. Helaas het bad was boven; mét de leidingen voor de vaste wastafel, was ook die voor het bad bevroren. „Het kan niet diep ziften.'' verklaar de meneer Warmstra resoluut. „Als de kranen beneden gaan, moet de ijsprop in de binnenleiding zitten en dan moet het mogelijk zijn, die zélf te ontdooien. „Ga je gang", sprak mevrouw ijs-,, koud. Meneer Warmstra wilde er niet lang over spreken. Onder uit een kast werd 'n handvol overgebleven kerst boom kaarsjes opgediept; het elec- trische kacheltje werd gcrequiroerd en met deze attributen trok de heer des huizes naar boven. Hij zou dat bad dan wel eens ontdooien; daar hadden ze geen loodgieter voor no dig. Even met een kaarsje langs de buizen, 't zou een koud kunstie zijn. Dat hef een koud kunstje was, on dervond meneer Warmstra al na 3 minuten. Drommels, dat viel niet mee. Het leek wel of het electrische ka cheltje geen warmte gaf. De kaars- ies, die hij links en rechts langs de waterbuizen had gedrukt, walm den als te hoog gedraaide petro leumstellen. Telkenmale als hij met een brandende kaars langs zo'n buis streek, bleef er een dikke roetwalm op achter. En de nikkelen kranen schenen hem met haar wijd open bekken hartelijk uit te lachen. Meneer Warmstra zette even zijn kaarsje neer en keek naar de illu minatie, die hij onder de vaste was tafel had aangebracht. Je moest nog oppassen geen brand te krijgen ook. Het kaarsvet druppelde gestadig op den granieten badkamervloer, maar de kranen gaven „niet thuis". Er moest een mogelijkheid zijn ko kend water in de kranen te gieten, overwoog meneer Warmstra. Hij had een stevige gummislang, die kon nu prachtig dienst doen. De slang werd op de kraan gezet. Me neer blies er door, in de hoop, dat warme lucht eveneens het zo zeer begeerde resultaat zou opleveren. Hoewel hij blies, tof zijn hoofd vuur rood van inspanning was, de kraan dacht er evenwel niet aan, hem als beloning voor zijn moeite water fe geven. Meneer Warmstra keek eens naar zijn handen, die vol roefvegen en kaarsvet zaten en besloot eerst maar eens de warmwaterproef te nemen. De kaarsen, die het begin vain een kleine binnenbrand konden doen ontstaan, werden uitgeblazen; het kacheltje kon geen kwaad, misschien dat de warmte toch nog overwon» als de deur goed dicht bleef. Beneden zette meneer zelf het wa ter op. Als je iets deed, moest ie hef goed doen! Ha, waf was het heer lijk warm in de huiskamer! „En?" vroeg mevrouw. ,,'f Is dadelijk in orde," verklaarde meneer, terwiil hij langzaam zélf ontdooide. „Er staaf nu water op. Kokend water heb ik nodig. Dat breng ik dan in de foevoerleiding en klaar is Kees". Meneer zat tien minuten, een kwar tier, toen kreeg hi» van z'n vrouw de opmerking, dat het water wel zou koken, als hii tenminste geen wasketel vol 'had opgezet. „Ik zal blii zijn. als die corvee ach ter de rug is," bekende meneiar, terwiil hij opstond. Voorzichtiig, met z'n pan kokend water voor zich uit, ging meneer naar boven. Halverwege de trap gaf hij echter een noodkreet. Hef won der was gebeurd! „Ans! de hoofdkraan!" Uit de badkamer golfde het water in een brede stroom naar buiten. Als een lawine, zo scheen hef ave neer toe, ruiste het de trap af. Meneer Warmstra gunde zich geest tijd z'n pan met warm wafer neer te zetten. Hij liet haar vallen. Een beetje meer of minder wafer kwant1 er nu niet op aan. Hier moest ge handeld worden! Hi» opende de deur van de badka mer en waadde kordaat naar de kranen, die driftig hun1 schade van de afgelopen dagen schenen in fe halen. Met een oogopslag zag hij de oor zaak van de zondvloed. De slang, die hif nonchalant had laten vallen, had buiten bad en vaste wastafel de gehele kamer geïnundeerd. Mevrouw zal nooit begrijpen, hoe het mogelijk is, dat er een overstro ming kan ontstaan, als er geen lek kage is en de afvoerbuizen niet ver stopt zijn. En als zij trots vertelt, dat haar man zélf de badkamer ont dooide, zwijgt meneer Warmstra be scheiden.

Soester Courant | 1947 | | pagina 3