rT> 6 3 Plechtige Opening 23e Jaargang - No. 19 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Vrijdag 7 Maart 1947. DE ZONDEBOK. van het nieuwe politiebureau. AfA'AA y II5LJ1™ p:m IN DE HOEK. SOESTER COURANT Aboauementspri]s 11.60 p. kw. Bureau: Van Weedeslraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verscbijnt 2 maal per week. De situatie wordt nijpend. Tijdens de oorlog waren de goederen schaars en het geld overvloedig. Na ae sa nering is ook het geld schaars ge worden. Loonsverhogingen brengen onze export in gevaar en vergroten de goederenvoorraad niet en bren gen dus geen uitkomst. Onder dergelijke omstandïghedten is het begrijpelijk, dat wij zoeken naar een zondebok. Zij, die loon, tracfe- ment of salaris genieten, zijh maar al te licht geneigd, de handeldrij vende middenstand als zodanig te brandmerken. Gebrek aan begrip voor de moeilijkheden van anderen is ook hier de ,,root of all eviT'. De loontrekkende verliest maar al te gemakkelijk uit hef oog, dat, hoe groot zijn zorgen voor de strijd om het bestaan ook mogen zijn, de ge meenschap een gedeelte van zijn zorgen in de vorm van sfaats-subsi- die en prijzenconfrole van hem over neemt. Al zijn zorgen kent ook de handeldrijvende middenstand- Voor hem echter betekenen deze slechts een deel, en als regel niet eejns het belangrijkste, zijner problemen. Bij de geldsanering werd driekwart van zijn bedrijfskapitaal geblok keerd, ongeacht of dit voor-oorlog's kapitaal of in de oorlog verdiend geld betrof. Door de goederen- schaarste of zo u wilt waardever mindering van het betaalmiddel, heeft hij twee a driemaal zoveel ka pitaal nodig om zich van goederen te voorzien. Door dit alles is zijn omzet- en en winstmogelijkheid gedaald tot ver beneden het redelijke. Allerlei ordenende maatregelen per sen hem in het keurslijf dat zijn initiatief dreigt te doden. Zware be lastingen ontnemen hem de vrucht van extra inspanning, spaarzaamheid en ondernemingslust. Wij herinneren ons nog allen uit de oorlogsjaren de thee, die geen thee was, de tandenborstels van hout, de presenteerblaadjes van af vulmateri aal, om maar niet te spreken van de beukenblarentabak. Waar zijn al die surrogaten en vervangingsmidde len gebleven, die hij heus niet in kocht omdat hij ze zelf zo bewon derde, maar omdat wij ze bij gebrek aan beter, zo gaarne kochten, doch waaraan wij nu ons geld niet meer verspillen. Menig winkelier wierpt een weemoedige blik op zijn voor raad van deze non-valeurs, waarin hij toch zijn geld heeft zitten. Met voldoende reaiiteitsbegrïp heeft hij deze goederen radicaal afgeschreven. De strop genomen. Risico van het bedrijf zeggen wij, maar zodra hij nu een voor het publiek begeerlijk luxe artikeltje of een product, dar niet tot de noodzakelijke levensbe hoeften behoort, al is hef soms aan genaam het te bezitten, op die kop tikt en ten compensatie van hef ge leden verlies met een wat ruimere marge verkoopt, treft hem de wraak van de Prijzencommissie en C.C.D. en wordt hij uitgekreten voor a-sociaal element en zwarte hande laar. Dat in de handel stroppen alleen kunnen worden gedragen als zij door meevallertjes worden gecom penseerd, beseft degene die g«e,en handelsrisico draagt, gewoonlijk niet. Vooral de intellectuecle werknemer ziet vaak met een scheef oog naar de volgens zijn beoordeling te gro te welstand van die doodgewone zakenman, maar vergeet dat vrijwel geen andere bevolkingsgroep zo zwoegt en slaaft voor zijn bestaan. Is het niet regel, dat in zo'n bedrijf man en vrouw de gehele dag in touw zijn, voor de broodwinning, en de vrouw niettemin de zorg voor huis houding en gezin heeft Indien de intellectueele werknemer, die 't als regel vanzelfsprekend vindt dat voor zijn gezin slechts hij de kost verdient, en de echtgenote mieit of zonder hulp van een dienstbode zich ertoe bepaalt het gezin te verzorgen, zich van deze feiten rekenschap geeft, zal hij het billijken, dat bij meer arbeid ook de beloning toe neemt. Het was geenszins onze bedoeling, de fouten, die ook deze bevolkingsgroep aankleven, te excuseren, noch onge oorloofde prakrijken te vergoelij ken, wél meenden wij te moeten waarschuwen voor het zoeken van ,,de zondebok'' waar .deze niet te vinden is. HERMAN WELCKER. Dinsdagmiddag had de officieele opening van het nieuwe politiebu reau plaats. Aanwezig waren o.m. onze Burge meester S. P. Baron Benfinck; Jhr. C. Dedel, oud wnd. burgemeester, Mr. A. L. des Tombe, oud-burge meester, thans burgemeester van Apeldoorn; Mevrouw Schreuder, de heer Schreuder, inspecteur van po litie te Hengelo; de heer (en Mevrouw Mafla, familieleden van de heer Schreuder, de heren Van Zadelhoff, De Haan en Van de Arend, wethou ders; de heren Goorhuis, wnd. com mandant van politie te Zeist; Brands, hoofd der P.R.A. voor Utrecht; Dek ker, wnd. hoofd der P.R.A. voor Utrecht; Dragt, Schaap en Verha gen, resp. hoofdinspecteur van po litie te Baarn, De Bilt en Zuilen, al le hoofden van de Soesfer gemeen tediensten, benevens het voltallig politiecorps. DE BURGEMEESTER SPREEKT. Allereerst sprak onze burgemeester, die er op wees» dat de ingebruikna me van dit nieuwe bureau een mijl paal in het bestaan van de Soesfer politie kan worden genoemd. Door de regelmatige uitbreiding van het corps en de toevoeging van meer dere speciale diensten als recherche, vreemdelingendienst, P.R.A. enz., was de behuizing in het gemeente huis reeds lang onvoldoende en steeds meer voelde men, dat de vestiging aldaar in het nadeel was van politie en secretarie. De bezettingstijd l'iet niet toe in grijpende veranderingen aan te bren gen, maar na de bevrijding werd de ze aangelegenheid direct ter hand genomen. ijr-f'vrv Veel moeilijkheden motesten echter worden overwonnen en ook Ged. Staten moest voor het plan worden gewonnen. De maferiaalschaarste heeft boven dien veel vertraging meegebracht, maar door onvermoeid werken van hoofdinspecteur Bakker en de heer Schneider, opzichter-tekenaar bii ge meente-werken, is alltes gereed gé- komen zoals men zich had voorge steld. De officieele opening, welke thans plaats heeft, heeft men bovendien aangegrepen om ook het veerlieden, niet te vergeten. :V - —i In dit verleden viel de oudie corps- chef, de heer Schreucler, in de strijd voor de vrijheid. Wat de heer Schreuder voor het corps is geweest, en wat hij voor de vrijheid heeft gedaan, is a^n niemand beter be kend dan aan Mr. Des Tombe, de toenmalige burgemeester en hef doet spr. daarom genoegen, dat deze hier aanwezig heeft willen zijn. Als de burgemeester hierna hef ge bouw aan hoofdinspecteur Bakker overdraagt en het bureau voor ge opend verklaart, voegt spr. daarbij de wens, dat de nu verkregen bete re behuizing zal bijdragen tot nog grotere arbeidslust bij het corps en makkelijker en beter werken, zodat zal kun nen worden gezegd, dat dit gebouw een grote vooruitgang betekent voor het corps en de gemeente. HOOFDINSPECTEUR BAKKER SPREEKT. Hoofdinspecteur Bakker, hierna het woord nemende, zegt, dat vele per sonen in aanmerking kwamen, om tot deze officieele gebeurtenis te worden uitgenodigd. De voor dit doel weinige ruimte heeft dit echter belet. Dat wij hier bijeen zijn, aldus spr., vindt zijn oorzaak in de groei der gemeente. Met de groei ener ge meente breidt zich ook de over heidsbemoeiing uit en daaronder is ook te rekenen het politietoezicht. Het hiervoor benodigde corps heeft fnet de uitbreiding deer gemeente geen gelijke tredgehouden, tof een maatregel van hogerhand de sterkte van het corps op peil bracht. Wel heerst bij sommigen thans de mening, dat Soest een fe uitgebreid corps heeft, maar hef zou niet moei lijk zijn deze personen te overtuigen, dat het corps van nu nog maar iuist voldoende is voor onze zo uitgebrei de gemeente. In 25 jaar is Soest uitgegroeid van DEVIEZEN. Welke autoriteit er voor verantwoor delijk is, weet ik niet, maar als ik het heel zachtjes mag zeggen, vind ik het een schande. Er zouden uit Engeland overtollige legergoederen worden aangevoerd, gebruikt, maar in prima staaf, die via de aangesloten handel aan het publiek zou worden verkocht. En voor prijzen, die door de men sen, die dit soort kleding hoog en hoog nodig hebben, vooral de werk kleding, betaalbaar waren. Wat zegt u van deze prijzen? R.A.F. overalls voor pl.m. f 3.dril werk broeken voor ongeveer f3.75» onder goed f2.50 per stel en geverfde win terjassen voor ik geloof f14. Daar wordt door het arbeidende ge deelte van ons volk met verlangen naar uitgezien. Door het fexfielbureau waren maat regelen genomen om te voorkomen, dat de kleding in de zwarte handel zou terecht komen. Dat was alle maal prachtig voor elkaar. Hef wach ten was nog maar op de goederen, want die lagen niog iin< Engeland. Toen kwam het bericht, dat de re gering er niet de benodigde devie zen voor beschikbaar stelt. Ik had het hierboven over „schan de''. Dat is geen prettig woord, maar ik kan het niet anders aanvoelen als ik hoor van deviezen voor auto's en manicuur-apparaten en hoog nodi ge werkkleding afgewimpeld zie. H. OEKMAN. een veldwachtersgemeenfe tot een gemeente met een' goied corps, dat thans gehuisvest is in een goed gebouw. Als spr. hierna een beeld heeft ge geven van de moeilijkheden, die, vooral in de laatste jaren, een ge volg waren van een te kleine behui zing in het gemeentehuis, zegt deze: maar we zijn er nu uit en ons ver trek was zowel' voor hef gemeente bestuur als voor de politie een op luchting. Het personeel is zeer dankbaar voor de betere huisvesting en verricht nueit vreugde en ambitie zijn werk. De centrale ligging van het bureau is een groot voordeel. De dienst is bovendien zodanig op hef gemeente huis georiënteerd, dat men het mie£ de afstand niet bef er had kurunem wensen. Spr. wil de aanwezigen niet vermoei en met de opsomming van de moei lijkheden, die overwonnen moesten worden met betrekking tof hef ma teriaal, telefooninstallatie, centra le verwarming enz. Nu dit alles voor bij is, brengt spr., namens 'f corps, een woord van hartelijke dank aan de dienst van gemeenfe-werketn en in het bijzonder aan de heer Schnei der, die met de leiding van hef werk belast was. Met beperkte middelen heeft hij moeten werken. Medie hierdoor, is het inwendige van het gebouw sober gehouden. Had men in het gemeentehuis slechts het gebruik over zes kamers, thans staan er 10 fer beschikking, welke allen reeds bezet zijn. Beneden treft men aa'n de politie wacht met serre als toegang en wachtkamer voor het publiek en de kamers van de inspecteurs, briga dier-wachtcommandant en de P.R.A. Op de bovenverdieping vindt men de kamer van de hoofdinspecteur, brigadier der recherche, afd. re cherche, vreemdelingendienst, admi nistratie, alsmede de fotokamer. De cellen, welke ïn bet achterge bouw gelijkvloers zijn aangebracht,

Soester Courant | 1947 | | pagina 1