DEWONÏNGNOOD Oliiciële mededelingen. Plaatseliilc nieuws. 't Werd Lenfe. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonnementsprlis 11.50 p. kv.. UITGAVE*. DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Verschijnt 2 --..aal per week. 23c Jaargaiifl - NO. £3 Burean: Van WeeUestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 DlltStlag 25 Maart 1947. Waarschijnlijk niet van aanzien, maar wel van horen zeggen en uit kran tenverslagen kent mem de kampen in Duitsland en Oostenrijk vam de Dis- placed Persons. Displaced Persons zijn mensen, die tijdens de oorlog in Duitse concen tratiekampen zaten of daar tewerk gesteld en na de bevrijding niet naar hun land konden of wilden te rugkeren. Men bracht ze onder ïn kampen, waar ze wachten op een mogelijkheid om naar elders te ver trekken, daar een nieuw bestaan op te bouwen en een eïgien familieleven te leiden. Al wachtende op al deze goede dingen worden de bewoners besmet met allerlei, we zouden ze kunnen noemen: maatschappelijke in fecties. De moraal gaat achteruit, het fami- leven verwildert, toornt ontbindings verschijnselen en dat het tussen al die op een geplakte families, die zich vaak met elkaar moeten behel pen met eenzelfde huishoudelijk gerief, niet altijd pais en vree is, laat zich indenken. Geladen met een niet aflatende prikkelbaarheid jegens zichzelf, je gens zijn huisgenoten, jegens de an deren, gaat men door het leven met alle funeste gevolgen van dien. Maar niet alleen over de grenzen le ven mensen, die met deze moeilijk heden worstelen en die er geheel of gedeeltelijk voor bezwijken. Ook ons land telt ze. Ze leven wel niet in kampen, maar in omstandigheden, die in feite dezelfde zijn. We be- doelen dc gezinnen, die door de wo ningnood blijkbaar gedreven, in ons land een onzichtbaar leger vormen, als dat van de D.P. in Duitsland en Oostenrijk. Men schatte de gevolgen van dat gedwongen samen wonen niet te licht. Ze strekken zich uit op ieder terrein. „Thuis*', anders een ont spannende rustplaats na de dagtaak, stelt nu geheel nieuwe eisen aan li chaam en geest, die recht hebben op verstrooiing, ontspanning, liefheb berij; maar nu kleine en grote on aangenaamheden moeten wegpraten, of hun opgekropte misnoegens ont laden ïn een ruzie. Het is duidelijk, dat dit de geeste lijke veerkracht van ons volk ver lamt, de levenslust belemmert. In 't arbeidsproces remt het de arbeids vreugde, houdt het de arbeidspres tatie laag. Alleen al van zuiver eco nomisch standpunt bezien moeten deze onzichtbare D.P.'s verdwijnen. Maar hoe? De oplossing ligt voor de hand. Door woningen te bouwen. En hoe staat 't met de bouw? Het staat er helemaal niet mee, practisch is hij mislukt. De bevolking van Nederland nam en neemt toe en na verloop van tijd komt die nieuwe aanwas op de woningmarkt. Vóór 1940 werd er per jaar voor een 515 millïoen gulden nieuw ge bouwd. Tijdens de oorlog niets. De schade, die de oorlog zelf aan de woningvoorraad toebracht, wordt geraamd op 1000 maal millioen gul den. De raming van het bouwplan 1946 bedroeg 313 millïoen gulden, waar voor 10.000 woningen gouden wor den gebouwd. Op Oudejaar waren er 1100 gereed. Het jaar 1947 beloofde ons 28.000 woningen. In Januari was er echter nog geen enkele uitvoeringsverguji- ning verleend. De kwestie draait om de materiaalvoorziening. Bij de op stelling van het bouwplan rekende men echter te optimistisch, dat het buitenland de materialen voor het bescheiden bouwplan wel zou kun nen leveren. Maar het buitenland liet en laat verstek gaan. Zo vraagt het bouwplan 1947; 700.000 M3 gezaagd naaldhout. Men ver wachtte 500.000 M3 of ruim drie kwart. In Januari kwam echter slechts een kwart deel binnen van het die maand benodigde. Aan staal is 90.000 ton per kwartaal nodig. Deskundigen verwachten, dat meöj bliï zal zijn, als het tiende deel1 ter beschikking komt. De grote houtleverancier Rusland is nog niet op de markt. Met hout zal het dus nog wel een poos suk kelen blijven. Maar in Engeland bestaat een re delijke kans, dat einde 1948 de ach terstand op woninggebied ïs inge haald. Waarom kan het daar wel? O.a., omdat men daar de methode van bouwen geheel heeft gemoder niseerd. Aanwending van materiaal, dat men wél had, fabriekmatige pro ductie, die minder geschoold perso neel vraagt en standaardisering van het materiaal. De nieuwe bewindsman, minister Neher, zal niet om werk verlegjen zitten. We wensen hem succes toe, want de woningellende van nu zal zich in haar maatschappelijke ge volgen nog lang doen voelen, óók als we allemaal weer een eigen huis hebben. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen hierbij ter openbare kennis, dat de gemeönfe-s|ecretarie en de kanforen van de Gemeente ontvanger en van de Distributie- dienst wederom des Zaterdagsvoor- middags voor het publiek geopend zullen zijn. De Burgemeester der gemeente Scjestf verzoekt hen wier familieleden onge veer 100 jaar geleden uit ons land doch meer in het bijzonder uit Soest, emigreerden naar Amerika, hiervan aan hem hetzij schriftelijk, hetzij ïn persoon, mededeling te willen do;e(n. Mededelingen worden bij voorbaat zeer op prijs gesteld. CONCERT. Op Donderdag 27 Maart a.s., des avonds 8 uur, wordt in de zaal van de Ned. Prot. Bond aan de Rem- brandtlaan alhier, een klassiek con cert (o.m. Mozart, Chopm en Brit ten) gegeven ten bate van de NI- WIN. Aan dit concert wordt geheel be langeloos medegewerkt door de be kende solisten Willem Noske en Henk van Strake. De gehele opbrengst komt ten goe de» aan de verzorging van Ned. Mili tairen in Indië. SLECHTE WEGEN. Het vele water, dat de dooi van de sneeuwmassa veroorzaakte, heeft be langrijke schade toegebracht aan meerdere wegen. Vooral in de be strating van de hoofdweg vielen gro te gaten. Het gedeelte van deze weg van Eikenlaan tot Gallenkamp Pels- weg werd zelfs zo slecht, dat het verkeer moest worden omgelegd over Soesterbergsestraat en Gallenkamp Pels weg. HOOFDBUIS LEK. Tijdens de dooi ontstond in de hoofdhuis der waterleiding in de Waldeck Pyrmontlaan een zodanig lek, dat de druk op het water in die omgeving sterk verminderde. Het euvel werd door de Waterlei ding-Maatschappij verholpen. AUTOBESTUURDERS OPGEPAST. De overtredingen door autobestuur ders begaan zijn legio en het is daarom, dat de politie hieraan hare speciale aandacht geeft. Niet minder dan 13 personen werden weer bekeurd wegens overtreding der maximum snelheid, 4 wegens het bij avond rijden zonder achterlicht en evenedns 4 wegens 't op Zon/dag rijden zonder geldige rijvergunning. MIDDENSTANDERS OPGEPAST. In onze gemeente operetoefn momen teel vertegenwoordigers van bet Ef- ficïency-Bureau Damad fe Amster dam. Deze heren melden zich bij d)e middenstanders speciaal bij de detaillisten en hangen dan een indrukmakend verhaal op over de noodzaak van de toepassing van de moderne vormen van bedrijfsvoering, ook door de middenstand. Zij ver tellen o.a. dat het van buifengewootn groot belang is, dat de winkelier precies weet, welke artikelen er bij voorkeur worden gekocht, waarom andere artikelen niet worden ver kocht, hoe de afnemers over de winkelier oordelen, wat de reden is, dat men de ene winkelier verkiest boven de andere enz. Dit onderzoek noemen de heren marktanalyse, die zij instellen, door bij een twintigtal inwoners in de ge meente een enquefe tje houden over middenstanders, die zich aan die marktanalyse willen onderwerpen» Het ergste is niet, dat wat de her£n van Damad marktanalyse noemen geen reële marktanalyse is. Wel ech ter, dat de middenstander, die voor zo'n onderzoek gevoelt, van te vo ren contant f150.moet betalen» Zonder degelijk onderzoek ga men er niet toe over. RADIO WERKEND NEDERLAND. Korte tijd geleden werd ook in Soest een afdeling opgericht van Ra dio Werkend Nederland. Deze vereniging is een strijdorgani satie voor een Nationale Omroep. Op Zaterdag 29 Maart zal door de R.W.N. een propaganda-feesfavona worden gegeven. Er zal worden op gevoerd de revue „Pof voor Me neer'', welke revue in andere plaat sen reeds zoveel succes oogstten Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar de adv. jn dit blad. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voorwerpen zijn inlichtiingen te be komen bij de politie. Rozenkrans, sleutel, rechter hand schoen, vulpen, kinderhandschoem- tje, lederen boodschappentas, cein tuur, kindermanteltje, blocktooof, broek (zwart met rood), grijze her- 'k Heb me heerlijk laten koesteren Door de eerste lentezon. Bijna had ik zelfs vergeten, Dat ze nog zóó schijnen kon. Al de sneeuw was plots verdwenen, Alle goten liepen weer En op de café-terrassen Zette men de stoeltjes neer. Het is net of koude en zorg Met de neeuw gelijk verdwijnt En ik hoop maar, dat in Moskou Ook diezelfde zon waf schijnt. Als die warme lentezon daar Oók wat warmte heeft gebracht, Wordt de koude douche van Truman Daar een beetje door verzacht. Als ook daar de koude wegtrekt, Dan reikt men elkaar de hand, Voor ieder gaat de zon dan schijnen; Komt er ook iets goeds ,tof stand. Uit een „ingezonden'' van mijnheer De Vries leerden we, dat jagers tijdens de nu voorbije koude via de radio hadden gevraagd hongerende vogels te voederen en voor die wa tervogels een bijt te hakken. Jagers, die om bescherming van vo gels vragen. Het staat toch wel wat gek als je het zo leest. Ik kan er niets aan doen, maar ik kreeg een beetje gek ke smaak ïn m'n mojnfd. Ik vind 'het eigenlijk een beetje lij ken op: toe mensen, doe ons een lol en geef onze vogels te eten, geef ze véél en vergeet vooral niet eefni bakje drinkwater er bij te zetten, anders sterven de arme beesten. En als jullie dan toch bezig zijn, hak dan hier en daar ook een gaatje in het ijs voor onze eendjes, want daar kunnen we 's zomers zo gezellig op knallen. Als we de handen niet ineen slaan en de beesten er niiet doorhalen, gaan ze vóór hun tijd dood en kun nen wij onze spuit wel aan de wilgen hangen. Ik geloof graag waf mijnheer De Vries schrijft, dat niet alle jagers gevoelloze „egoïsten" zijn, maar ik vind het niet „staan", dat we door jagers tot dierenbescherming moeten worden aangespoord. Het is eigenlijk net h&tzelfdle of een kastelein je probeert over te halen lid te worden van een geheelonthou dersvereniging. H. OEKMAN. dershond, psalmboekje, portemon- naie met inhoud, slee, huissleutel, portemonnaie, zilveren armband, in legvel 25524, sleutel, grote herders hond, automatisch pistool, Duitse herder, br. wanten, foxterrier, ach terschot van vrachtauto, wollen wan ten, grijze herenhoed, wollejn kijnider- want, rozenkrans, sleutel, rechter handschoen, vulpen, kinderschoen tje, lederen boodschappentas, rechter handschoen (glacé), tas met brood, tas met projectielantaarn, Engels leerboekje, groene vulpen, woïlien want, rozenkrans, bankbiljet van flO.— VLEESVERKOOP. Morgenmiddag (Woensdag), van 2- 2.30 uur, heeft aan het slachthuis vleesverkoop plaats voor de num mers 3401 tot en met 3500. SOESTERBERG. R.K. HARMONIE „S,T. JOZEF". De Harmonie „Sf. Jozef" viert deze maand haar 20-jarig bestaan en in verband hiermede hoopt zij op 12 April a.s. een jubileum-uitvoering te geven, met medewerking van de be kende artisten Willem van Cappel- len en Kommer Klein. Vrij toe gankelijk voor donateurs en voor zover er nog pllaats is, tegen beta ling. Ook is een verloting m voor bereiding ten bate van het intru- mentenfonds. Moge deze verloting een aanzienlijke versterking worden voor de noodlijdende kas. DE GESTOLEN SCHOORSTEEN. De 30-jarige pottenbakker G. J. de J., die thuis zat met een geblakerde houten schoorsteen, zon op midde len om dit voorwerp door een stuk van groter schoonheid te vervangen. Hij wist ergens in deze Gemeente 'm afgebrande villa van Mevr. L.-M. te staan, waarin zich nog een marmeren schoorsteenmantel bevond en in de nacht van 16-17 Mei trok hij daar heen en brak het stuk uit- Hij deed dit echter zeer onhandig en daar bovendien de verpakking niet deug de, kwam de buit in stukken over. De Utr. Politierechter veroordeelde hem tot f25.boetfe, subs. 15 dagen.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1