geen oplossing. Soest in het middelpunt der belangstelling. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. Kw. 23e Jaargang - No. 25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJH BureauVan Weedestraat 35 - Teleloon 2566 - Giro .126156 Verschijnt 2 laaal per week. Vrijdag 28 Maart 1947. De nieuwste spelling brengt nog 'Als op 1 Mei a.s. de nieuwste spel ling in Nederland en België zal wor den ingevoerd, behoeven we niet te vrezen voor een strijd als in 1934 in ons land ontbrandde. In feite moge Marchant van de kwellende taalzorgen bevrijd zijn, practisch krijgt het Nederlandse volk nu de zelfde wijzigingen door te slikken, waarop het nog steeds kauwde sinds het befaamde boekie „Niet zoo, maar zó'' het levenslicht aanschouw de. Of we het zullen slikken? Zo nu en dan, in de loop der eeu wen, zal onze schrijftaal zich toch aan de zich voortdurend verande rende en steeds levende spreektaal dienen aan te passen. Dit gebeurde in 1804, toen het Staatsbewind dei- Bataafse Republiek 'n desbetreffend besluit afkondigde, waartegen zich vooral Bilderdijk heftig verzette, maar het geschiedde zeer grondig door De Vries en Te Winkel met hun derde medewerker dr. W. Bis schop, die vreemd genoeg to taal onbekend is gebleven. Zoudt U op dit ogenblik nog wil len schrijven „chlaupan'' ein „ufar", indien u „loopen'' en „over" be doelde? Dan mocht u er nog wel een taal bijleren, want dit is het Nederlands van onze voorvaderen. ]£n dan schreef u een dode taak die nergens meer gesproken werd en die dus eigenlijk overbodig is. De wijzigingen van nu zijn niet zo ingrijpend. Het duurt ook honder den jaren- alvorens de uitspraak van onze taal zich zo sterk wijzigt. Maar omstreeks 1860 meenden de taalge leerden toch, dat wij er altijd aan herinnerd moesten worden, dat ons „loopen'' stamde van chlaupan", dus met twee o's geschreven diende te worden, maar dat ,,over'' kwam van „ufar'' en dus met één o toe kon. Opmerkelijk is het echter, dat een aantal der vereenvoudigingen wijzen op een steeds toenemend© slordig heid in'de uitspraak van onze bloem rijke taal. Op geslacht wordt niet meer gelet. Een n aan het eind van 'n toonloze lettergreep zult u nooit horen, behalve in streken, waar dia lect gesproken wordt. Van een groot aantal woorden zijn lettergrepen sa mengetrokken tot één, b.v. mee, weer, veer (van mede, wieder en ve der). Maar ook: graag (gradig), kwe len (van kwedelen) en kiel (van ki- del). En zo is ook ons „dooier een grove verbastering van „doder", die men vroeger in het gekookte eitje aantrof. „Hij'' wordt zelfs reeds on zijdig gerekend! Een oplossing van dit probleem brengt minister Gielen echter zieker niet. Ook thans blijft de schrijftaal bestaan, die afwijkt van hefi gespro ken Nederlands. Ook thans mist hef ministerieel besluit alle logica. Ook thans is van systematische ordening nog geen sprake. Integendeel, de verwarring neemt toe en het aantal schrijfmogelijkheden is (weer) met één vermeerderd. Want waarvoor is het nodig de ch te handhaven in een uitgang op -isch, als elders de onuitgesproken ch moet vervallen? Waarom wordt de verbuigings-n facultatief gesteld, als het de bedoeling is één uniforme schrijfwijze in te voeren? Men geeft er juist verlof door, om voortaan op twee manieren te spellen. Zelfs met een vereenvoudiging van het aantal klinkers van de open lettergrepen zijn wij er niet. Er blij ven teveel uitzonderingen (tweedie, zeesluizen, goochelen enz.). En dan neemt de verwarring tussen de drie klanken e op 't ogenblik eerder toe dan af. Zie slechts naar „bedelen", dat twee betekenissen krijgt, en naar „beneveld'', dat geen benenveld voor stelt, maar een graad van dronken schap. De enig luiste oplossing lijkt ons wel, om de e-klank inderdaad met dubbel-ee te schrijven, een apart te ken uit te denken voor de toonloze e en ij in woorden als onmiddellijk, mogelijk e.d. en om overal, maar dan ook overal, waar een n niet ge hoord wordt, de n niet ite schrijven. Maar, de minister stelt nog altijd de wet in Nederland. Officiële mededelingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest brengen ter algeme ne kennis, dat de Raad dezer ge meente in zijn vergadering van. 28 Februari j.1. heeft vastgesteld de verordening distributie woonruimte. De verordening, waarvan Gedepu teerde Staten, ingevolge art. 198 der Gemeentewet, de ontvangst hebben bericht, ligt gedurende drie maan den op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing. Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest brengen ter algeme ne kennis, dat ter secretarie vam Soest ter inzage is gelegd: le. Een verzoek met bijlagen van C. v. d. Broek, Nieuwstraaf 13, Soesit. om vergunning tot het oprichten van een moffelinrichting en het plaatsen van een zandstraalapparaat met een electromotor van 15 P.K., in het perceel Nieuwstraaf 13, ka dastraal bekend sectie H. no. 7288. 2. Een verzoek met bijlagen van J. H. Oosterbeek, Beukenlaan 15, Soest, om vergunning tot hef oprichten van een bakkerij in het perceel Beuken laan 15, kadastraal bekend sectie H no. 5921, waarin gebezigd wordt een heteluchtoven en een electromotor van 2 P.K. 3e. Een verzoek met bijlagen van W. Kremer, Mathenesserlaan 510, Rot terdam, om vergunning tot het op richten van een apparaten- en ma chinefabriek op het perceel Eigen domweg 100, kadastraal bekend in sectie G no. 3964, waarin zullen wor den geplaatst 15 elecfrische moto ren met een gezamenlijk vermogen van 44,7 P.K. Op 8 April 1947 zal gelegenheid be staan om bezwaren tegen deze ver zoeken in te dienen. Daartoe zal op die dag des voormiddags half elf ter secretarie zitting worden gehou den. Dislributienieuws. ZEEP VOOR VUILE ARBEID, ARTSEN ENZ. Aanvragen hiervoor kunnen, op het daartoe bestemde formulieren, af te halen aan het loket „Voorlichting" tot 15 April a.s. weder bij dit loket worden ingediend, omder overlegging van de Tweede Distributiesfamkaart van betrokkenen. In afwijking van de bestaande rege ling moeten slagers en melkers hun aanvragen indienen op een formulier M.D. 233-51. Voor Soesterberg kunnen tot deze datum formulieren worden afgehaald en ingediend bij het bijkanfoor aan de Rademakerstraat. Toen dan ook bij de fabriek ter sprake kwam, het nieuwste helïcop- tère vliegtuig, dat zestig personen kan bevatten, op een rustige plaats te doen landen, dacht de heer De Wit aan het dorp, waar hij zijn ieugd heeft doorgebracht. Het zou aardig zijn, het vreemde vliegtuig in een echt Nederlands dorp te bren gen, waarbij de heer De Wit voor zijn Russische medewerkers en vrienden als gids zou kunnen fun geren. Donderdag i.I. heeft onze oud-plaatsgenoot dit alles met het gemeentebestuur geriegeld. Het toestel, dat, door een geheel nieuwe vinding gedreven, van Dro- voia een plaatsje bij Moskou naar Soest zal vliegen, zal landen op een weiland ach ter het bureau van gemeentewer ken en het Gasbedrijf aan de Laffige Brjnkweg, welke grond toebehoort aan de gemeente. Het zonderlinge vliegtuig, dat uiter lijk slechts uit een nagenoeg geheel glazen cockpit op wielen bestaat, wordt Dinsdag a.s. te ongeveer 2 uur verwacht. Er zijn maatregelen genomen om hef gezelschap waardig te ontvangen. De burgemeester zal met de wethou ders op het terrrein aanwezig zijn» waarna de heer De Wit en de zijmlem ten raadhuize zullen worden ontvan gen. Ook de harmonie P.V.O. zaJ aanwezig zijn, om het gezelschap, dat uit ongeveer 40 personen zal be staan, een aangename ontvangst te bereiden. De heer De Wit verzekerde ons, dat de bewoners van Soest in de gele genheid zullen worden gesteld, hef toestel te bezichtigen. In ons volgende nummer hopen wij een uitvoerige beschrijving van dit wonderlijke nieuwste vliegtuig op te nemen. Dankzij een oud-plaatsgenoot zal heel Nederland over ons dorp spreken. Landing van nieuwste vliegtuig. Het zijn vaak onverwachte gebeur-,» tenissen, die een plaats plofseling in het middelpunt van de belangstelling zetten. Vóór de bekende atoom bom-proeven bij Bikini werden gehouden, had practisch niemand van dit eïlandie (Atol) in de Stille Zuidzee gehoord, hoord. Nu kent iedereen Bikini. Men zal zich herinneren, dat het voetbalveld van het dorp Ede kort geleden werd uitverkoren om er 'n oefenwedstrijd van het Nederlandse nationale elftal op te spelen- Aan deze wedstrijd is door de gehelje pers veel aandacht geschonken en Ede stond gelijktijdig in het mid delpunt der belangstelling, inzonder heid van de voetballiefhebbers. Het ziet er naar uit, dat binnenkort ook Soest door het gehele land zal worden genoemd als de eerste plaats waar de grootste en tot dus ver nieuwste helicoptère ter we reld een landing maakte. Een heli coptère is een hefschroefvliegfuig, dat in staat is, loodrecht te stijgen, en te dalen. Bovendien kan het toe stel alle kanten uitvliegen en als 'n luchtballon blijven zweven- Ziehier de bijzonderheden, die onze oud-plaatsgenoot, de heer De Wit, ons vertelde, toen wij hem, na een bezoek aan de gemeente-secretarie spraken. De heer De Wit, die lange tijd in een Russische fabriek van vliegtuigen werkzaam was en daar tot een der hoogste posten in de directie is op geklommen, heeft, zoals men ook uit het onderstaande zal opmerken, de plaats zijner ieugd nog niet vergeten. Een poosie geleden schreef ik over Gemeente-Werk en. Ik zei toen» da|É ik ondanks m'n lof van toen, toch wel iets op m'n lever had. Wel, hier is het dan, de Eng. Of meer bepaald de Soester Engweg. Ik ben graag op de Eng. Het is een van onze mooiste plekjes in SoesifL Ik ben er vooral graag als het waait, als het hard waait. Dan heb ik, wan neer de wind om m'n oren gierf en ie geen ander geluid hoort als het donderen op ie trommelvliezen, steeds het idee weer voorop de punf van een schip te staan in volle zee. Daar kan de wind ook zo heerlijk om ie oren flapperen. Maar de laatste tijd wordt hef me toch te gortig op de Eng. Zoals u merkte hierboven, hou ik veel van de zee, maar het moet niét té ruw weer zijn. En momenteel voel je je als op een schip met slecht weer, wanneer je per fiets over de Eng moet. Kuilen en sleuven om er je hals over te breken. Er is de laatste dagen met heel wat mensen in Soest gewerkt om al het gestrooide zand weer weg te krij gen. Als nu aansto/nds alle ruiterpa den weer fietspaden zijn, gaat ge meente-Werken dan éérst die weg op de Eng in orde maken? En dan liefst weer mét rijwielpad, zoals hef vroeger was. H. OEKMAN. Plaatselijk nieuws. JAARVERGADERING K.V.P. AFD. SOEST. De afd. Soest van de Katholieke Volkspartij hield Maandagavond haar iaarvergadering in het St. Jozefge bouw. Na opening, voorlezing der notulen en het uitbrengen der iaarverslage® door secretaris en penningmeester, welke beiden werden goedgekeurd, volgde de bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van enige leden. Dc heren Van Hal, J. Hïlhorsf en van Klooster werden herkozen. Ln de plaats van de heer Posthumus, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd de heer J. Brouwer gekozen. Punt 9 van de agenda vermeldde een voordracht van de heer Heilkjer over: „Slavernij of Vrijheid, wat ia Uw keus?'' Wij ontlenen hieraan het volgende. De communisten beloven hen, die lid worden van hum organi satie een hemel op aarde. Zij heb ben tot nu toe echter niets anders dan ellendè en slavernij gebracht. Hun leer is atheïstisch. „Godsdienst is opium voor het volk" luidt één van hun spreuken. Xn wezen is het Russische volk godsdienstig, maar zij worden door een minderheid ge knecht en geregeerd. Lenin heeft 25 jaar geleden wel goed gezien toe® hij zeide: „Eerst wereldoorlog, daar na revolutie, daarna dictatuur". De „Waarheid'', die geen waarheid spreekt» heeft, door tegen het Epis copaat te ageren, zeer veel kwaad gedaan. Allen, die geen communist zijn worden uitgekreten voor reac tionairen en fascisten. Alleen door, pal te staan en goed Christelijk te leven, kan het rode gevaar bezworen worden. Voor ons is de keuze tussen vrijheid of slavernij niet moeilijk. Na de rondvraag volgde de sluiting door de voorzitter. De opkomst was bevredigend. DIEFSTAL. Wegens diefstal van een rol harmo nicagaas werd procesverbaal opge maakt tegen W. V. alhier. Het gaas werd in beslag genomen.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1