WERK NA TWEE JAAR. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.60 p. kw. 23e Jaargang - No. 26 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 36 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per week. Dinsdag 1 April 1947. Eind Maart 1945 Uit de grote steden trekken de hongerende co- lonnes naar het platteland om eten te halen. Het hout wordt uit de hui zen gesloopt om het weinige voedsel gaar te krijgen. Hele blokken worden op die manier onbewoonbaar. Ons kristal-ontvangertje geeft de berichten door van de geallieerde vorderingen, maar voor ons huis ligt een oude man op zijn knieën en schept met z'n beide, tot een kom gevormde handen, een soort soep van de straat op. De oude had geluk: een transport naar een uit- deelpost van de centrale keuken ver loor „voedsel'*. Eén zonder zout ge kookte aardappel kost f 1.één Consi f 4. Eind Maart 1947. Een stroom van zwarte voedings- en genotmiddelein vloeit de grote steden binn,em. Mijn werkers en transportondernemingen offeren een vrije Zondag en zwart kost"een mud vetkolen f20.Ons nu weer bovengekomen radiotoestel brengt een reportage over de chauf feurs, die zich op hun nachtelijke tochten, tijdens de kolenslag, even rust gunnen in een koffietent, maar mijn vrouw is blij, als de oudste iongen thuis komt met een zak vol sintels. En de krant vertelt rare dingen over textïelcoupures. Dus na twee jaar is er in de grond van de zaak weinig veranderd? Toch wél! De oorlog heeft op de stroom van het sociale leven veel schuim bo ven doen drijven en velen zijn door .dat schuim hesmeurd. Maar dat schuim is bezig te verdwijnen. Het verzamelt zich op plaatsen, waar het zich naar de wetten der natuur behoort te vinden: in stilstaande poelen. Toen we in de oorlog de ontbin- dingsfactoren in ons nationale leven zich hoe langer hoe meer zagen ma nifesteren, troostten we ons met de dachte, dat alles na de bevrijding wel beter zou worden. Maar na de bevrijding leek het wel of dat vuil juist van alle kanten los kwam. We troostten ons weer en zeiden, dat alles wel in geregelde banen zou ko men, als we weer aan hef werk kon den gaan. En over dat „alles aan het werk'*, daar mogen we niet over mopperen, al doen we het natuur lijk van ganser harte. Arbeïdspsychologen zeggen, dat „kankeren'* gezond is, de productie stimuleert. Aannemende, dat de psy choloog gelijk heeft en wie durft 'n psycholoog tegenwoordig ongelijk geven? zullen we eens .nagaan, waar het meeste wordt gekankerd en dus ook.het meeste wordt ge produceerd. Wanneer we als laatste normale jaar 1958 nemen, dan bedroeg de algemene productie-index voor de industrie plus minus 80 °,o in Decem ber 1946, tegen plus minus 32 in 'Augustus 1945. De mijnbouw gaf ultimo 1945 een productie van ruim 13 van 1938 en kwam in 1946 op een niveau van ruim 80 °,o te staan. Cement haalde in November '45 de 100 van 1938; daalde toen vrij scherp tot de helft in Februari 1946; kwam in Juni tot October '46 zelfs niet onaanzienlijk boven '38 uit, maar zakte in Januari 1947 tot 25 °/o Dakpannen, metselstenen, straatklin kers en kalkzandsteen moest van nul afkomen. De dakpannen kwamen in de herfst van het vorige iaar tegen de 100"" aan, de kalkzandsteen haal de omtrent dezelfde tijd 45 "«.Daar tussen in lagen de overige genoemde bouwmaterialen. De winter geeft echter, vooral voor cement, een da ling te zien. De katoenspinnerijen moesten het na de bevrijding ook van nul op halen. Ze kwamen in Januari even boven de 50°'o; de kousen en sok- kenindustrie tot plus minus 3 4 van 1938: katoen- en linnenweverijen tot de helft van ons uitgangspunt. Het aantal wachtgelders daalde van tweemaal het aantal in '38 tot nog geen 10 °,o eind '46; het aantal werk lozen tot de helft van 1938, vóór het invallen van de winter; het aan tal D.U.W.-arbeiders was ongeveer 25.000, evenals einde 1946. Rooskleurig zijn de cijfers dus nog niet, maar ze gaan omhoog! En dat is het voornaamste. Van die productie moet een grote achterstand worden ingehaald, onze invoer betaald en ons leger hier en in Indië worden bekostigd. Geen wonder, dat er nog genoeg over blijft om ontevreden over te zijn. Maar als die ontevredenheid dan meteen de prikkel is, om uit de nog schaarse mogelijkheden te halen, wat er in zit, wel, dan hebben we kans, langzamerhand weer tegen de wal op te klauteren. Maar dat is geen kwestie van economie of psy chologie alleen, dat is een kwestie van onze wil tot herstel voor ons ie der individueel. Distributienïeuws. GEEN KINDERBISCUITS OP DE BLOEMBON. In de bonnenlijst, die op Vrijdag 28 Maart is gepubliceerd, is abusieve lijk achter bon 68-U Reserve voor 600 gram bloem vermeld, dat desge wenst op deze bon ook Kinderbis- cuits gekocht kunnen worden.^ Dit is echter niet het geval. Kinder biscuits kunnen uitsluitend op een bon voor rijst worden betrokken. Plaatselijk nieuws. GEMEENTERAADS VERGADERING. In de gemeenteraadsvergadering, die morgenmiddag te 2.30 uur wordt ge houden, komt de navolgende agen da in behandeling. 1. Beëdiging van het toegelaten lid T. Dorrestein. 2. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid R. Tolman. 3. Voorstel tot benoeming van een lid van de Commissie Openbare Werken in de vacature Beekman. B. en W. stellen voor de heer T. Dor- resteijn tot lid dier commissie te benoemen. 4. Voorstel inzake melkversfrekking op de scholen. Op grond van een door de gemeen te-geneesheer nader gemotiveerd ad vies, alsmede ten gevolge van een door het gemeentebestuur ontvan gen circulaire van hef Centraal Schoolmelkcomité, stellen B. en W. voor, afwijzend op dit verzoek te beschikken. 5. Voorstellen betreffende gemeen te-eigendommen, t.w.: a. tot verkoop van grasgewas;. b. tot verhuur van percelen weiland aan de Lange Brinkweg; c. tot verkoop van grond aan de Lt. Koppenlaan. 6. Behandeling en vaststelling van de gemeente- en bedrijfsbegrofingejn voor het dienstjaar 1947. BURENRUZIE MET MISHANDELING. De families v. d. B. en v. A. uit deze gemeente konden al geruime tijd niet al te best met elkaar over weg. Verleden jaar Juni kwam de 48-ja- rige A. v. A., echtgenote van J. v. V., het erf op bij de fam. v. B., omdat haar man daar aanwezig was, hetgeen haar niet aanstond. Zij voegde Mej. v. d. B. daarbij eni ge scheldwoorden toe, waarop deze een mattenklopper greep en haar buurvrouw daarmede te lijf wilde gaan. Voor de Utrechtse Politierechter, waar Mej. v. d. B. zich Vrijdag had te verantwoorden, verklaarde zij ech ter, dat zij haar niet met de mat tenklopper had geslagen, echter gaf zij toe, haar aan de haren getrokken te hebben. De Officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen etn eiste tegen Mej. v. d. B. f30.boete of 15 dagen hechtenis. De uitspraak luidde f!5.boete of 10 dagen hechtenis. Tegen de echt genoot van Mej. v. d. B., eveneens medeplichtig aan mishandeling, werd dezelfde straf geëist als tegen zijn vrouw, doch verdachte ontkende tem stelligste en werd door de politie rechter vrijgesproken. LEGER DES HEILS JUBILEERT. Men bericht ons, dat hef Leger des Heils in de maand Mei zijn diaman ten jubileum hoopt te vieren. Als gevolg hiervan zal in de maand April in onze gemeente een jubi leum-inzameling worden gehouden voor het herstel en de opbouw van de Leger des Heilsarbeid in het al gemeen. De minister van financiën heeft goed gevonden, dat indiein men dit wenst, van de geblokkeerde reke ningen kan worden overgeschreven op postrekening 120120 van hef Le ger des Heils te Amsterdam. Men zal zeker voor dit goede doel met milde hand bijdragen. IN DIENST BIJ DE SS. Een 47-jarige kok uit deze gemeente had zich Donderdag voor hef Bijz. Gerechtshof te Utrecht te verant woorden omdat hij in 1944 te Braun- schweig in dienst was getreden bij de Waffen SS. Uit het verhoor ble<ek, dat verdachte in 1944 te Braun- schweig als hotëlkok werkzaam was. Toen het ene hotel voor, het andere na tengevolge van de geallieerde bombardementen verdween, had hij zich ten einde raad bij de Waffen SS gemeld met de bedoeling als kok in het Duitse leger op te treden. Daar hij slecht van gezicht en ge heel niet voor de militaire dienst geschikt was, had hij erop gerekend als kok te worden aangesteld, het geen dan ook geschiedde. Achtereen volgens werkte hij als kok in Duits land en ook in, Nederland, o.m. in het gebouw „Trein 8.28'* te Soest. Na de bevrijding ging hij in Cana dese dienst over en toen hij gearres teerd werd droeg hij een Canadees militair uniform. De procureur-fiscaal eiste tegen de ze man, die het schijnbaar alleen maar ging om 'n goed betaald baan- We gaan sparen! U gelooft het niet? Als ik het héél eerlijk moet zeggen, ik óók niet. Maar dat neemt niet weg, dat het wél de bedoeling is. Over een poosje gaat de Postspaar bank een groots opgezette reclame campagne beginnejn en gaan ze het ons met paplepels ingevep: Spaar, Spaar. Spaar meer! Ik stel me voor, dat er wel leuzen zullen komen als: „Redt het land van een financiële debacle ,en spaar". Een aardige stunt zou zijn: MiriSsfef Liettinck met beide armen omhoog en met angst op zin gezicht schreeu wend: „Spaar in Hemelsnaam, redt me!*' We zullen er geen grapte mee ma ken. Het is een ernstige zaak. Dat is wel te zien aan de manier, waarop het ministerie de zaak gaat aanpakken. Om te beginnen komt er /natuurlijk een commissie, dat kan nu eenmaal niet anders. Waarschijnlijk wordt die commissie wel onderverdeeld in plaatselijke, provinciale en landelij ke commissies. Dat zit best in el kaar. We lopen natuurlijk alleen! de kans» dat die heren aan salarissen en zo, meer opsouperen dan er aan ping ping binnenkomt, maar dat zit er nu eenmaal aan vast. Dus gaan we sparen. Tenminste, we gaan proberen te sparen. Voorlopig doet ondergetekende niet mee, om dat hij voorlopig nog te kort komt. En mocht ik nog eens in goede doen raken, zal ik er toch eerst nog eens over moeten peinzen. Want, wie ga randeert mij irf* deze tijden, waarin je het gevoel hebt zondig fe zijn als je iets bezit, dat we met een jaartje of zo niet wéér een „Vermo- gensaanwasheffing'* krijgen? H. OEKMAN. tje bekleden, ongeacht waar en wien, zes jaar gevangenisstraf met ontzetting uit alle rechten voor het leven. De verdediger pleitte clementie. Het hof zal 10 April a.s. uitspraak doen. PRIJSOPDRIJVINGEN. Betaalt U naar Uwe mening teveel voor sommige goederen? Wendt u zich dan tot de plaatselijke prijzen- commissie, p.a. gemeentehuis. Aldaar heeft men de beschikking over een volledige verzameling van de zo juist vastgestelde prijzen )en kan men u alle inlichtingen over prijsopdrijving e.d. verstrekken. Alle klachten worden vertrouwelijk behandeld. AANRIJDING. Op de Vredehofstraat had een aan rijding plaats tussen een luxe en 'n militaire vrachtauto, toen eerstbe doelde wagen stopte om een lifter op te nemen. De bestuurder van de militaire auto zag dit te Iaat, waardoor zijn wagen tegen de luxe auto botste en de achterzijde van deze auto ernstig beschadigde. VAN LENNEP'S TENNISPARK. Het Van Lennep's Tennispark heeft een nieuwe exploitant gekregen. Het park is overgegeven in handen van den heer C. P. van Vliet. Men is thans doende een 4e baan aan te leggen, terwijl het geheel wordt gerestaureerd en verbeterin gen worden aangebracht. Indien mogelijk zullen de banen reeds tijdens de Paasdagen ge opend zijn. Belangstellenden verwijzen wij naar een in dit nummer voorkomende ad vertentie.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1