Grenzen - loos. W. N. NIEUWENHUIS Loodgieter - Elecfriciën ROB DE AVONTURIER Uit ons eigen land. MAAK NU B£N G0ê& BBGtM MR DE voiomi VMTUl! HUISMAN Haastig sprong Rob overeind en na dat hij de geheime sternen deur bo ven aan de trap doorgegaan was, zag hij een troep kamelen op de tem pel afkomen. „Zijn zij het niet, die je zoekt?'' vroeg de oude man. Reeds had Rob Ouwe Daan, Prof. Krewe en d»- A. bedienden herkend, en met een kreet van vreug de schoot hij vooruit om hen te be groeten. Ouwe Daan's vreugde was niet minder groot dan die van Rob bij hun ontmoeting: „Van de inlan ders in de bazar hoorden we, dat ie achtervolgd werd door Abu Has- sein en z'n rovers", zei hij, „maar toen jouw kameel alleen terug kwam, dachten we, dat je omgekomen was in de woestijn'*. Ouwe Daan en Prof. Pre we lieten de inlanders achter, om op de ka melen te passen en gingen met Rob mee naar de oude man, die hen op stond te wachten. „Dit is mijn vriend in de nood'*, zei Rob, terwijl hij hem vriendelijk tegenlachte. „Als hij me niet zo vriendelijk geholpen had, zou ik niet meer in het land der leven den zijn.'' ker met een vooropgezlet doel was medegenomen. Een paar andere „Vaderlanders'' hadden de onbe schaamdheid, toen de episode ge draaid werd, waarin weergegeven werd de ontzettende strijd ejn op offering van een van de ondergrond se strijders, daar hartelijk om te la chen. Ik wil in het midden laten de vraag of iemand in een theater mag lachen of huilen om hetgeen er vertoond wordt. Daarom treft de directie van het City-theater geen blaam. Wel ben ik van oordeel, dat zij, die de geestelijke strekking van deze film niet willen zien of willen be grijpen, beter naar een cabaret had den kunnen gaan. Het was dan ook niet te verwonde ren, dat één van de bezoekers, wo nende in Soestdijk, die, zoals mij bekend, als onderduiker een leiden de rol in de illegaliteit in Fries land vervuld heeft, waarvoor hij zowel van de Engelse als Ameri kaanse regeringen onderscheiden is, zich niet langer kom bedwingen en zich tot de Nederlandse ongema nierde bezoekers wende miet cfe woorden: „Wilt u er aan denken, dit is een verzetsfilm, doch geen humoristische vertoning''. Hierna verliet hij de zaal met de woorden „en dit is nu pas anderhalf jaar ge leden*'. Dit is het, wat ik onder de aandacht van het publiek wilde brengen. Hef is pas anderhalf jaar geleden, dat het verzet, na jarenlange morele en geestelijke verdrukking, ondier de moeilijkste omstandigheden zege vierde. Wordt er wel eens gedacht aan de mensen, die jaren lang, meestal al leen op hun zenuwen, de strijd vol hielden en nu geestelijk gebroken weer in het normale leven zijn te ruggekeerd? Waren diezelfde helden van Zaterdag ook zo moedig in de oorlogsjaren, als er een Duitse film vertoond werd, om deze belachelijk te maken? Van deze plaats wilde ik onze oud- illegale inwoner, die Zaterdag ver ontwaardigd de zaal verliet, zeggen, dat, Goddank, nog velen met mij weten en uit deze film geleerd heb ben, wat het geweest is zich voor het Vaderland gegeven te hebben en zich dit ook altijd zullen blijven herinneren en waarderen. Men vergeet gauw, te gauw, maar „het is ook pas anderhalf jaar ge leden*'. K. GEURTSEN. DE NIEUWE SPELLING. Geachte redacteur, Er moet mij iets van het hart naar aanleiding van uw spellingpraatje in het nummer van Vrijdag 28 Maart, waar u sprak over uitzonderingen cp -iz regels der nieuwe spelling. Waarom bee, dee, fee, r\ee. mee, nee, ree, thee, vee. wee, zee enz. met de dubbele e? Antwoord: laat de 2e e maar weg en zie wat u overhoudt! Tweede zou nog gaan, al moeten we soms, om duidelijk te zijn, wel drie e's schrij ven: feeën, weeën! Zo is 't ook met zeesluizen, waar 'fl weglaten van de tweede e hoog stens iets onsmakelijks zou brengen: zes-luizen! Evenmin kunnen we 'n e missen in meevallen, meedoen, meekrap, meegaand, meewarig, mee spelen e.d. En wat zoudt u denken van thepof, vemarkt, wedom, wemoed of zeman? Laten we de Minister dankbaar zijn, dat het zo niet zal worden! 't Wordt toch al erg genoeg; dat hoop ik in een "volgend nummer nader aan te tonen. Nu alleen nog een opmerking over de o-of-oo.vraag in goochelen, loochenen e.d. Ook daar is men niet geleid door een vrije keuze, maar door strenge noodzaak. Het mocht niet worden gochelen, lochenen1 enz. Immers vóór de ch heeft een en kele a, e, i, o of u altijd een doffe klank: lachen, Rachel, kachel; Me- chelen, Vechel; richel, tichel, wichel roede; bochel, Lochem, roebellen, po chen; kuchen. Om een heldere o te behouden in goochelen, loochenen e.d. moeten we dus de dubbele o schrijven. Harde noodzaak, maar zeer logisch. p. B. Naschrift van de redactie. Wij hebben niet gevraagd waarom we de éénlettergrepige woorden (Kee, mee, nee enz.) nu met een dubbele e gaan schrijven. Wij vroegen alleen waarom nu de schrijftaal niet radicaal wordt aan gepast aan de spreektaal en hebben daaraan toegevoegd, dat daarvoor de enige oplossing zou zijn, dat we de e-klank steeds met dubbele e zou den gaan schrijven. We hebben dan geen uitzonderingen meer, terwijl de onzinnigheid, dat we woorden met een geheel verschil lende betekenis geheel gelijkluidend schrijven, dan ook van de baan is. Is het b.v. niet al te gek, dat wan neer we „bedelen" schrijven, dit zo wel „vragen' als „geven" kan bete kenen? Waarom schrijven we niet „beedelen'* en „bedeeLein". En dat de lijst van deze woorden groot is, is ook u bekend. Dat we bij aanpassing van' de schrijftaal aan de spreektaal, ook de dubbele a, o en u moeten door- Voeren, spreekt van zelf. We blijven nu de o-klank immers ook met één en twee o's schrijven, en waarom zouden we nog langer schrij ven papa en papaatje, auto en autootje, paraplu en parapluutje? Dat er, na invoering der nieuwe Geldige bonnen. Voor het tijdvak tot en met 19 April zijn de navolgende bonnen geldig verklaard: Bonkaarten KA, KB, KC 703 Strook no. 4 67-6 Algemeen 750 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gram chocolade of suikerwerk. 67-7 algemeen 1 ei. 67-8 Algemeen 2 liter petroleum. 67-E, 67-L Reserve 100 gram ge droogde zuidvruchten. Bonkaarten KD, KE 703 Strook no. 4 68-3, 68-4, 68.5 Alg. 250 gram suiker, boterhamstrooïsel enz. of 500 gram iam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suikerwerk. 68-6 Algemeen 1 ei. 68-7 Algemeen 2 liter petroleum. 68-T Reserve 100 gram gedroog de zuidvruchten. Bonkaarten MA, MD 704. (Bijzon dere arbeid en a.s. moeders.) Strook no. 4 67-4 Suiker 250 gr. suiker of boj terhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk. Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 704. 67-1 Tabak 3 rants. tabaksart. 67-2, 67-3 tabak 2 rants. tabaks artikelen. 67-1 Versnaperingen 200 gr. cho colade en of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooïsel enz. of 400 gram iam, stroop enz. 67-3 Versnaperingen 100 gr. cho colade en of suikerwerk of 200 gram jam, stroop enz. of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. De eieren op de bonnen 67-7 en 68-6 zullen in de loop vain het tijd vak van 3 tot en met 19 April wor den afgeleverd. Van Weedestraat 23 Soestdijk - Tel- 2577 spelling, nog veel te wensen over blijft, blijkt wel uit de vele in Uw „ingezonden*' voorkomende woorden en daar waar U schrijft: 't Wordt toch al erg genoeg; dat hoop ik in een volgend nummer aan fe tooien". F. H. TE SOEST. Ingezonden stukken, waarvan afzen ders ons niet bekend zijin), komen niet voor plaatsing in aanmerking. Ingezonden stukken. WEG MET HEM! Het staat er zo beslist en krachtig „vervanging van deze ambtenaren", want ik heb klachten over de amb tenaren, belast met de toewijzing der woonruimten. In de Raad wordt dat zo maar geëist. Zó wordt van een voorbeeldig amb tenaar de kroon van het hoofd ge slagen en dat zó maar zonder het wederhoor. Daartegen moeten ondergetekenden met alle kracht opkomen, overtuigd als zij zijn, dat de heer Tabernal is een uitstekend en onpartijdig amb tenaar, geen geboren ambtenaar ini de minder vleiende zin, als men er wel eens aan geven wil, maar een man, die vooral uit echt sociaal ge joel in deze- beroerde tijd, zijn kracht en hart in dienst stelt en zon der aanzien van persoon, in strikte onpartijdigheid, zijn hoogste moei lijke en ondankbare functie vervult, op een wijze, die bewondering af dwingt. Wij verwachten, dat in de Raad door de Voorzitter en de aanvaller eerherstel zal plaats hebben. De adviescommissie toewijzing van woon ruimten, GOUVERNEUR. HOGEBOOM. GIJZEN. ER KOMT EEN VRIEND VANAVOND. Zaterdag bezocht ik het City-thea ter te Soestdijk, waar de verzetsfilm „Er komt een vriend vanavond" werd vertoond. Men weet, dat de ze film speciaal gemaakt is om een Indruk te geven van wat de illegali teit gedurende de oorlogsjaren ge daan heeft, om alzo de gedachten levendig te houden aan hen, dïe in deze strijd, voor ons aller vrijheid, gevallen zijn. Hoewel ik geen gere gelde bioscoopbezoeker ben, had de ze film toch in de eerste plaats mijn belangstelling, daar hierin weerge geven wordt niet alleen de morele maar ook de geestelijke strijd van hen, dïe zich, met inzet van hun le ven, voor het Vaderland gaven. Dat velen deze strijd alweer ver geten zijn en hun schouders ervoor ophalen is mij bekend. Maar, dat de mentaliteit van een zeker deel van ons volk reeds zo diep gezon ken is, constateerde ik Zaterdag voor het eerst. Reeds in de aanvang van de voorstelling was dit merk baar, doordat een paar „flinke" kerels de aardigheid hadden regel matig een wekker te laten aflopen. Daar het zeer ongewoon is met een wekker een bioscoop te bezoeken, moet ik aannemen, dat de wek- In ons klein, gebunderd landje Is van alles nog te kort. Is misschien ook dat de oorzaak, Dat er zo gezwendeld wordt? Bonnentzwendel, smokkelfeitm, Men heeft blijkbaar niets gelieerd. De kleine man legt weer het loodje En de poenhans profiteert. 't Gaat de grote smokkelheren Hier in Nederland naar wens. 't Vleesrantsoen gaat injaar beneden Koeien over Neerlands grens. Zelfs een Belgisch burgemeester Bleek een onverwacht gevaar, Want die hoge plaatsbekleder Bleek een rasecht smokkelaar. Laat de werkman blijven ploet'ren; 't Zet geen zoden aan de dijk, Maar in tijd van enk'le dagen Steelt de zwendelaar zich rijk. 't Vee gaat over onze grenzen; De smokkelaar kan alles doen, Want voor hem bestaan geen grenzen, Ook geen grenzen van fatsoen. Wij zouden de afgelopen periode rustig kunnen noemen, een kalme week, waarin achter de schermien echter heel wat werd „bekokstoofd". De financiën zijn aan de orde ge weest. Minister Lieftinck zou maat- maatregelen overwegen om drastisch fe bezuinigen en ook zouden er voorstellen komen om de productie op te voeren. Die bezuiniging zou de ambtena ren betreffen, maar ook de voor vredestijd nog altijd veel te hoge uitgaven voor hef leger. Er gaan stemmen op, de leger-kosten om laag te brengen. De leuze: „geen man en geein cent", is allajnig ver ouderd, maar als men weet, dat verleden jaar het leger ruim een milliard 32 millïoen gulden kostte, dan is het niet te verwonderen, dat meer en meer wordt gevraagd: kan dat niet wat minder? Vooral de com munisten roepen om het terugnemen van onze jongens uit Indonesië. Nadat Linggadjati is aangenomen, hebben wij er militair niets meer te maken! Ja, daar is Linggadjati weer! Sjahrir heeft scherpe critiek doen horen op de houding der Ne derlanders, die de overeenkomst van nul en gener waarde hebben ge maakt. „Zij vertellen ons alleen maar, wat wij hebben te doen, maar zij weigeren zelf het contract te la ten functionneren; geen enkele moei lijkheid is na de ondertekening op gelost", klaagde Siahrir. En wij zit ten nog volop in de moeïllijkheden. De Australische havenarbeiders blij ven de Nederlandse schepen, na de aanvaarding van Linggadiati, boycotten. De heren wachten op een desbetreffend verzoiek van de zijde der Indonesische Republiek. In de omgeving van Modjokerto werden weer twee plaatsen militair bezet en bij Madoera zijn twee ei landen door de Nederlandse vloot „genomen*'. Dr- Van Mook had reeds voorspeld, dat niet alles van een1 leien dakje 2ou gaan. En hij krijgt zeker gelijk. De adviseurs der Commissie-Gene raal, de professoren Verzijl en Posthuma kunnen dit mede onder schrijven. Zij zijn met stille trom in patria teruggekeerd, doch bij de minister, rustig en achter de scher men, zal er nog wel een en ander zijn nagekaart. Ook over het ont slag van de heer De Boer hangt nog steeds een geheimzinnig waas. Waarom eigenlijk? Wij weten wel, dat er binnenskamers meer wordt in orde gemaakt, dan in openbare vergaderingen, doch de tijd der ge heime diplomatic moesten wij toch al te boven zijn. Geheimhouding verzekerd. Dat geldt °ok voor smokkelpraktijken, die deze week weer bij tientallen in het licht der openbaarheid verschenen. Zo werden honderden veesmokke laars in het Zuiden van ons laind ge arresteerd en nog honderden arres taties zullen volgen. Iedere week verdween voor ongeveer een half millioen gulden aan vee clandestien over de grens naar België, ün ver band met deze smokkelaffaire werd de burgemeester van Baarle-Hertog gearresteerd. Het gesmokkelde vlees vertegenwoordigde een waarde van ongeveer 1 millioen vleesrantsoenen'. Te Eindhoven kwam de C.C.D. een wijdvertakt complot op het spoor, dat grote voorraden textiel en da meskousen uit België clandestien over de grens bracht. Voorts werd een drukker van qnkelie millioenein' valse Nederlandse textielpunten, die in Aken werden gedrukt, gearres teerd. De textielkaart voor April lag reeds klaar! Te Raamsdonks- veer kwam de C.C.D. op het spoor van een grote firaduleuze handel in tarwe. Tientallen tons graan tege lijk verdwenen over de greins. Er is nog meer, te veel om op op te sommen. Sport. TAFELTENNISVER. „SOEST". Nu de competitie van de Neder landse Tafeltennisbond, afd. 't Gooi, is beëindigd, kunnen we de eind standen publiceren van die afdelin gen, waarin de teams van de T.T.V. „Soest" hebben gespeeld. Ie Klasse. Vif 1 12 11 Hilversum 2 12 8 Quick 2 12 7 Soest 1 12 Vif 2 12 Laai Uw haard vakkundig verzorgt* door - TOOHKAHER EN SMEDERIJ l SCHOOLSTRAAT BAARN TEL. 2804 23 93-27 18 80-40 14 74-46 11 55-65 8 48-72 48-72 Victoria 1 12 4 0 Beatrix 1 12 1 0 11 2 22-98 Klasse 2A. Chefana Quick 3 Vif 3 Beatrix 2 Soest 3 O.O. 2 Victoria 3 Rapid 1 Klasse 2B. Quick 4 Hilversum Victoria 2 Soest 2 Vif 4 G.A. 2 Vitesse 1 O.O. 1 14 13 0 1 26 104-36 14 12 0 2 24 115-25 14 8 3 3 19 83-57 14 7 2 5 16 69-71 14 3 3 8 9 51-79 14 4 1 9 9 49-91 14 2 4 8 8 55-85 14 0 1 13 1 34-106 14 12 0 2 24 98-42 14 10 3 1 23 98-42 14 10 1 3 21 89-51 14 14 14 14 5 17 79-61 8 11 62-78 1 1 1 10 7 1 10 3 50-90 49-91 Burgerlijke stand. GEBOREN. Elisabeth Maria Josephi- na, dochter van J. W. Vellekoop en C. A. Nijs, Baarn. Wilhelmus Fran- ciscus Joseph, zoon van W. R. Huurdeman en M. J. E. Simons, Ei kenlaan 1. Berendina Theodora, d. van G. v. d. Hoef en N. Renes, Mo lenstraat 18. Gerrit Johanoes Rudolf, zoon van J. C. v. d. Hoef em H. Koster, Kerkpad Z.Z. 22a. Herman Wilhelm, zoon van C. A. v. d. Berg en A. Vos, Postweg 87. Aninelienrie, dochter van R. G. van Essen en B. P. Blaauwboer, Birktsfraat 2. Rudolf Petrus Gerardus, zoon van P. J. <->. Smits en E. Havermans, Van Len- neplaan 35a. Anthonius Engelbertus Lucas, zoon van P. J. Hooijmans en G M F Kins, Socsterbcrgsestraat 93. Evert, z. v. H. J. Stroband en T. 1. Hiensch, Kerkstraat 57. Maria Catharina, dochter vanVo(\ Riet en J. Reuiing, Molenstraat 20. Wilhelmus Antonius Cornelis, zoon van T. C. Hartman en A. P. M. Kuy- er, Kerkpad N.Z. 15. Jeroen, zoon van H. J. Hithorst en J. C. H. vao Maurik, Julianaplein 8. Relatie Ma ria Jacoba. dochter van C. van B-a ren en T. Willemse, Rademaker- straat 11. Wilhelmina, dochter van H. Schippers en A. N. de Bondt, Ferd. Huijcklaan 12. Willem Corne lis. zoon van I- van Schaffelaar en j Verweij, Julianalaan 30. ONDERTROUWD. J. J. van Stri<m, 37 ir., planter, Spijkenisse en b. P. C. Verkerke, 33 ir., G. Pelsweg 16. R T Wesselkamp, 37 ir., spoorbe ambte en P. Merts, 31 ir., Gene raal Winkelmanstraat 40. A. Potho ven 25 ir., bankwerker, Kerkdwars- straat 12 en B. E. Akkerman, 24 ir., Nieuweweg 112. GFHUWD. J. Laseur, 23 j., kantbed. en H. van Kntsem, 22 jr Stadhou derslaan 17a. P. v. d. Stelt, 21 jr, automonteur en P. E. Werkhoven, 18 ir., Koningïimielaan 132. OVERLEDEN. Gerard Wessel, 87 ir., wednr. van Th. J. C. v. Vugt, Ko- ninginnelaan 82. Cornelis van Vul pen, 69 ir., geh. met C. J. Wyde- veid, Amersfoortsestraat 118. 14 0 2 12 2 35-105 De teams bestonden uit onderstaan- de spelers: Soest 1: P. Weijts, Jhr. Th. Sand- berg, A. Hardeveld. Soest 2: B. Schuijff, L. Wiemans, M. van Asch van Wijck. Soest 3: R. Schölvink, P. van Heu- zen, A. Escher. Hoewel geen der drie teams kam pioen is geworden, mat het resul taat toch bevredigend worden ge noemd, vooral als men weet, dat ieder team in dit seizoen leen klasse hoger heeft gespeeld. Plaatselijk nieuws. DODELIJK ONGEVAL. Zaterdagnamiddag, te ongeveer vijf uur, had op de Steenhoffsfraat, hoek Raadhuisstraat een ongeval met do delijke afloop plaats. W. R., eigenaar van een autodienst alhier, reed op de Steenhoffsfraat met zijn vrachtauto in de richting Soestdijk, waarbij deze een voor hem rijdende met paard bespannen wagen aan de linkerzijde passe|erde en daarna rechtsaf de Raadhuis straat in reed. Op het rijwielpad reed, eveneens in de richting Soestdijk, de wielrijder G. van Soest te Baarn, die juist de Raadhuisstraat passeerde. Van S. botste zo hevig tegen de rechter achterzijde der vrachtauto, dat hij enige ogenblikken later ter plaatse overleed, vermoedelijk ten gevolge van zware kneuzingen itm hoofd en borst. DRIE MANNEN EN TWEE VARKENS. Tijdens een verkeerscontrole hield de politie een auto aan, waarin drie mannen waren gezeten en 2 ge slachte varkens, geborgen in zakken, werden meegevoerd. Een van het drietal stapte uit, om- Ps. 73 12 (berijmd). Heden nam de Heere tot Zich. in Eeuwige Heerlijkheid, na een langdurig lijden, onze lieve Man en Vader. Nicolaas Raatgever, in de ouderdom van 34 jaar. G. J. Raatgever- Hakkert. Stiny, Gerrit. Marry, Nico. Soest, 2 April 1947. Klein Engendaalweg 5. GEBOREN ERIK JA A. J. DE VRIE J. DE VRIES. Soest, 6 April 19 Braamweg 5. TE KOOP GEV ronde eiken taiel. stoel en kinderled les in prima staat weg 29. Tel. 206' VERSTERKEI met pick-up en p a.n.. te koop aan Torenstraat 13.

Soester Courant | 1947 | | pagina 2