Ze staken weer! De krijgsbuit van Japao. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.60 p. kw. 23e Jaargang - No. 30 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK BureauVan Weedestraat 35 - Teleloon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per week. Dinsdag 15 April 1947. In het Ruhrgebied werd gestaakt. Dat „giebied"' moeten we een beetje ruimer nemen, want ook daarbuiten, tot aan Keulen toe, waren er sta kingen uitgebroken. Die stakingen hadden tot doel hoger rantsoenen los te krijgen. De stakers waren in hoofdzaak mijnwerkers. Met het staken stagneren ze de leveranties aan de landen, die er hun industriële wederopbouw op baseren, Frankrijk bijvoorbeeld. Als een inwoner van Guatamala, waar een groot deel van de bevol king nog niets had vernomen van de Tweede Wereldoorlog (1) in zijn krant leest, dat er mijnwerkers sta ken omdat ze niet genoeg te eten krijgen, terwijl er voldoende voor raden zijn om de rantsoenen te ver hogen, zal hij de stakers gelijk geven. Maar voor ons, die van die Tweede Wereldoorlog wat meer hebben er varen, liggen de zaken een beetje anders óók als we toegeven, dat de arbeid in de mijnen zwaar en slopend is en de mijnwerker dus een dxtra rantsoen nodig heeft. De rantsoenen in de Duitse steden zijn laag. Waar arbeiders een hoger rantsoen krijgen is dat strikt per soonlijk. Hun gezin zal er natuurlijk even goed van meeëten, zodat zulk een verhoogd rantsoen geen effect sorteert. De boeren leven echter nog precies als altijd en wie wel eens bij een Westfaalse boer heeft ge geten, weet dan wel hoe of die nu nog eten. Alsof er geen Hitier en geen bezetting ooit op de wereld wa ren geweest. Sinds Januari van dit jaar is cJe distributie in handen gelegd van de Duitse ambtenaar, zij het onder toe zicht der Britse autoriteiten. Prompt na een winter van drie maanden komen er de stakingen, de honger tochten, de relletïes. Hongeroptochten? Honger als het Westen heeft gekend, kent de Duit se huisvrouw nog niet; hongerop tochten uit de grote steden ként West-Duitsland evenmin. De Duit se boer houdt het voedsel vast, hii levert niet aan de distributie, hij levert niet aan de volkse armoed zaaiers uit de steden, hij levert al leen aan de zwarte handel en de ar beider protesteert en demonstreert. Onder de bezetting, tegen de be zetting. Wat zou het lot van protesterende Nederlanders zijn geweest in de be zettingsjaren? Deze staking leert ons vele dingen. Ze leert ons al lereerst, dat de economische een heid van het land moet worden her steld. Het industriële Westen wordt op het ogenblik gevoed met voedsel - import door Engeland, die uit de agrarische gebieden naar het Ruhr- en aangrenzend industriegebied ko men. Maar die Britse voedselimpor- ten maken het weer mogielïjk, dat de mijnwerkers kolen delven, die in hoofdzaak naar Frankrijk gingen. Zo dat dus langs een omweg de Brit 'n gedeelte van de Duitse herstelbeta lingen fourneerde. Niet alleen uit 't Oosten, maar ook uit Beieren kwam de afgelopen maand geeh kilo over de grenzen. De Russen hebben te kennen gege ven, dat wanneer de economische eenhoud van Duitsland zou worden hersteld, zij in de controle-commis sie over het Ruhr-gebied willen zit ten. Ze zeiden dat niet naar aan leiding, maar wel voor het eerst bij het uitbreken der relletjes. Dat kan toeval geweest zijn, maar óók meer. En dan tenslotte de Janden, die eens hun schadevergoedingen uit de productie van Duitsland hopen be taald te krijgen. Ze hebben er be lang bij, dat de Duitser in staat wordt gesteld om door arbeid van de materiële schuld, die hij op zich heeft geladen, af te komen. Maar ze hebben er geen belang bij, om op de aflossing van die schul den nog eens een voorschot te ge ven. En de Duitsers zelf? Ze hebben ons geleerd, dat het over-grofie deel nog tederlijk in zijn boezem het heim wee naar de vleespotten van het Derde Rijk koestert; dat er van hun verhalen, dat ze waren gedwongen achter Hilter te blijven, niet veel waar is. We hadden wel eens will'en zien, wat de S.A. en de S.S. in de beginjaren van 't Hiflerbewind te gen een demonstratie van tweehon derdduizend arbeiders had kunnen uitrichten. Maar Hiler's oorlogsvoor bereidingen gaven hun te eten en toen de oorlog er was, gaven de roofpartijen in de bezette landen nog wat méér te eten en dus zwe gen ze.als moffen. En toch moeten diezelfde Duitsers eens weer worden gebracht tot een samenwerking met de Europeese Staten, met de rest van de wereld, moeten ze daar ééns weer een integrerend deel van gaan uitmaken, hun krachten richtend op het welzijn van het geheel. Maar het lijkt ons een lange weg toe, die het Duitse volk heeft af te leggen voor het het zover heeft ge bracht. Officiële mededelingen. DE VOLKSTELLING. De Burgemeester van Soest roept hierbij vrijwilligers op, die geschikt en bereid zijn om bij de a.s. Volks telling als teller te fungeren. Het aantal beschikbare ambtenaren is n.1. niet toereikend, om de telling op de voorgeschreven wijze te doen plaats hebben. Aangezien met het houden van de ze telling een zeer groot algemeen belang gediend wordt, vertrouwt hij erop, dat talrijke inwoners (óók vrouwelijke!) zich spontaan voor dit werk zullen opgeven, ondanks het feit, dat ditmaal geen geldelijke be loning in uitzicht kan worden ge steld. Men kan zich voor deze arbeid aan melden vanaf heden tot 24 April a.s. op de Afdeling Bevolking ter Gemeentesecretarie. AANMELDING EN AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGS REGISTERS. Burgemeester en Wethouders van Soest herinneren de bevolking aan haar verplichtingen, omschreven in de artikelen 3 tot en met 16 van het besluit bevolkingsboekhoudingen brengen als voornaamste ter open bare kennis: le. dat aangifte van vertrek uit of van verhuizing binnen de gemeente, mondeling of schriftelijk moet ge schieden op de dag van, of uiterlijk vijf dagen na vertrek (bij het verla ten van Nederland, ten hoogste vijf dagen van tevoren) met opgave van het laatste adres en de plaats, waar heen vertrokken en het nieuwe adres (zo nodig met opgave van de naam van het hoofd van het gezin); 2e. dat de aangever van een vertrek, behoudens bijzondere gevallen, on middellijk een verhuiskaart wordt uitgereikt of toegezonden, welke hem dient als bewijs van afmelding en welke binnen vijf dagen moet wor den ingeleverd bii het bestuur der gemeente, in welker bevolkingsregis ter de persoon moet warden opge nomen; 3e dat ieder, die in de gemeente nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet en die nog niet in een bevolkingsregister is opgenomen of die ten onrechte nog in het bevolkingsregister ener andere gemeente is opgenomen, zich binnen vijf dagen na zijn aankomst in per soon moet aanmelden bij het ge meentebestuur onder ovjeirlegging van een paspoort of ander identiteitsbe wijs, indien hij uit een plaats buiten Nederland en van een Verhuiskaart of legitimatiebewijzen, indien hij uit een andere gemeente van Nederland is gekomen; 4e. dat bestuurders van instellingen, gestichten of schepen, alsmede ho telhouders, pensionhouders en ka merverhuurders uiterlijk vijf dagen na de opneming of huisvesting of na het vertrek, mededeling moeten doen van de geslachtsnaam en de voornamen van ieder persoon, die langer dan veertien dagen ïtn de in stelling, het gesticht, schip, hotel, pension of huis wordt of is opgeno men of gehuisvest, alsmede van ie der zodanig persoon, die daaruit vertrekt; 5e. dat overtreding van de voor schriften wordt gestraft volgens de wet; 6. dat voor persoonlijke aanmelding en voor mondelinge aangifte voor het bevolkingsregister gelegenheid bestaat op werkdagen, van 9 tot en met 12 uur, bij de afdeling Bevol king der gemeentesecretarie. Met het oog op de a.s. twaalfde volksstelling op 31 Mei 1947 dient bij vestiging in en vertrek uit de ge meente, de verplichte aanmelding, resp. aangifte, zo spoedig mogelijk plaats te hebben. Plaatselijk nieuws. VERGUNNINGEN VOOR VARKENS. Alle aanhoudvergunningejn voor de huisslachtingsvarkens met opdrdk „Seizoen 1946-'47" zijh wegens be ëindiging van het slachtseizoen op 1 April vervallen. Van die datum af zijn voor het aanhouden van varkens voor huisslachtïng alleen de vergun ningen met opdruk „Seizoen 1947- '48" geldig. Vergunningen van het oude model, welke in het bezit zijn van instellin gen, die niet gebonden zijn aan de periode van Jl November tot 1 April voor een huisslachting, kunnen bij de plaatselijke bureauhouder wor den omgeruild tegen vergunningen van het nieuwe model. Alle andere zelfverzorgers kunnen oude vergunningen niet omruilen. OVER TWAALF DAGEN TEGEN MIDDERNACHT. Dit was de titel van het blijspel, dat door de toneelclub van de Buurtvereniging „De Nieuwew|eg'', Vrijdagavond in hotel Eemlainid werd opgevoerd. De heer Van Boeijen opeinde de avond met een kort woord. Hij heet te allen van harte welkom en vroieg bij voorbaat de clementie van het publiek, in het geval er hier of daar in de opvoering iets mocht haperen, immers, het was de eerste opvoering van de toneelclub, terwijl het stuk zeer moeilijk was. Hierna ging het doek vaneen voor het eerste bedrijf. Al dra bijeek, dat de meeste van de „acteurs'' niet voor het eerst op de planken ston den. Er waren scènes, die werkelijk voortreffelijk werden gespeeld. Rolkennis en samenspel waren uit stekend. Vooral de vertolkers van de hoofdrollen komen alle eer toe. Wat is er gelachen om rentenier Kneterman met zijn angst voor kou vatten en ziek worden, een angst, die spoedig overging in zorgeloos heid, toen bekend werd, dat er over De Koninklijke Marine heeft weinig interesse Krantenbericht. De Japanse oorlogsschepen Worden van de hand gedaan. Ter voorkoming dat de Jappen weer uit varen willen gaan. Nederland werd uitgenodigd, Deze vloot eens te bezien. „Kunt u*', vroeg men. „wat gebruiken? Is het wat voor u misschien?" Ras werd deze vloot bekeken, Of het iets voor ons zou zijn. Maar eilacie.alles bleek daar Voor de Jantjes veel te kliein. Want het kleine Japaneesjie, Dat het ruime zeesop koos, Was in lengte stukken kleiner Dan de Hollandse matroos. De kanonnen en de kooien Zijn van speciaal formaat; Logisch, dat men met die schepen Liever niet de zee op gaat. Geen der overwinnaars wist nu, Wat men met die schepen mojest. Hoogstens hebben ze nog waarde, Als behoorlijk stuk oud roest. Nederland heeft twee vliegtuigen Uit die grote oorlogsbuit, Die de Karei Doorman meebracht Voor 't museum.daarmee: uit! twaalf dagen tegen middernacht een komeet zou verschijnen, die die he le wereld zou verpletteren. Het gelach in het tweede bedrijf groeide tot een orkaan, toen het edele driemanschap Chris, Schmidf- en Kneterman ten tonele versche- sterk onder de invloed van geestrij ke dranken. Deze scène ontaardde nu eens niet in overdrevenheid of grofheid. De Nieuweweg'' mag zich met recht verheugen in zo'n gezelschap, dat onder de regie van de heer Visser ongetwijfeld een goede toekomst heeft. Rest ons nog te vermelden, dat de Haert Boys aanwezig waren en de entre-actes vulden met hun goede muziek. VOSSENJACHT M.C. „SOEST''. Zaterdagmiddag hield de Motorclub „Soest'', ter gelegenheid van de ope ning van hef seizoen, voor haar le den een vossenjacht, die uitstekend geslaagd is. Jammer was hef, dat van de ruim 50 inschrijvers slechts een 25-tal motorrijders aan de start verschenen. De tocht, die ongeveer 85 K.M. lang was, liep, vanaf hef clublokaal „Zonneheuvel'' in de Torenstraat, over Zeist, Woudenberg, Stoutenburg, Hoevelaken, Nijkerk, Bunschoten, Baarn, Groeneveld, Hil versum, Lage Vuursche naar Soest. Winnaar werd in de 125 c.c. klasse J. Huigen en in de 500 c.c. klasse D. Visser. De heer Hartog ontving als laatstbinnenkomende, een troost prijs. GEVONDEN VOORRWERPEN. Bruine portemonnaie met inhoud, glacé handschoen, zak meel, licht br. portemonnaie, kiinderwantje, rijwiel, rozenkrans, wit br. want, br. porfe- mannaie met inh., br. herenhoed, handschoen, pakje, glacé handsch., loupe, huissleutel', geit, linker want, br. glacé handschoen, br. portemon naie met inh., bl.-gr. herenhoed, fox- terrier, armband, sleutel met riemp je, rozenkrans in doosje, armbandje, spiegeltje, kinderwantje, broek, klomp, zakdoek met das, rozenkrans, damesparaplui, groene leger baret, br. kinderschoen, inlegvel, wandelwagen tje, bal, 2 kaarten.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1