MtMvmmmw W. N. NIEUWENHUIS Dure Tijden* maak NU £gN GOSS> SëGSN HUISMAN Loodgieter ROB DE AVONTURIER Sport. VOETBALLEN. SBC—RKBVV 4-0. Hoewel SEC Zondag jnet een ge heel gewijzigde ploeg in hef veld verscheen, er waren n.1. enige jonge spelers in de ploeg opgenomen, is zij er volkomen in geslaagd de indertijd te Blaricum geleden nederlaag te wreken. Voor de rust wilde het bij S.E.C. niet vlotten en hoewel er zich enige scoringskansen voordeden, de Blari- cumse verdediging, met de doelman aan 't hoofd, wisten steeds onheil te voorkomen. RKBVV daarentegen speelde een fris open spel, plaatste goed, maar miste in de voorhoede een goede schutter. Dit was voor SEC gelukkig, want haar achterhoede was lang niet safe, behalve doelman Hornsveld, die er deze middag uitstekend in was. Na de rust een geheel ander spel- beeld. R.K.B.V.V. speelde lang niet zo goed als in de eerste speelhelff, terwijl SEC er juist steeds betier in kwam. Voor de rust werd er dan ook niet gescoord, zodat met blanke stand van doel werd verwisseld. De tweede helft begon direct met 'n SEC-offensief en reeds na 10 minu ten had rechtsbinnen Huurdeman succes, toen hij, na een goede aan val een hard schot loste, dat onder de vallende doelman door, doel trof. Even later flitste rechtsbuiten Klom penhouwer naar binnen en passeer de met een fraai schot de geheel verkeerd opgestelde Blaricumse doelman, daarmede de stand op 2-0 brengend. Door enthousiast spel trachtte RBK- VV het spel te verplaatsen, evenwel zonder succes. De SEC-verdediging hield stand en toen een kwartier voor tijd linksbinnen Dirks, door snel inlopen, een bal, die de RKBVV doelman uit zijn handen liet glip pen, in het doel plaatste, was de strijd vrijwel ten gunste van SEC beslist. De hardwerkende linksbuiten Maas- sen zag enige ogenblikken voor tijd zijn zwoegen beloond, toen hij na een snelle ren, een vliegend schot loste, dat via de vuisten van de Bla ricumse doelman in hef net ver dween. Met de stand 40 kwam ook 't ein de van deze ontmoeting. De leiding van deze wedstrijd was in handen van den heer Hoonhorst, die op verdienstelijke wijze de weg gebleven bondsscheidsrechfer ver ving. SEC 2 zag haar mooie voorsprong verloren gaan door te Utrecht met met 31 van Holland 2 te verliezen. Het 3e elftal deed het beter en stuurde LVV 2 met een gedecideer de 61 nederlaag naar Laren terug. BILJARTEN. PROVINCIAAL KAMPIOENSCHAP. KADER KLASSE A. Om het provinciaal kampioenschap had Zondagmiddag te Soest, in ho tel „De Gouden Ploeg'*, een wed strijd plaats tussen de kampioen van Utrecht ,,'t Groene Laken" en de kampioen van Eemland „De Gou den Ploeg. De Gouden Ploeg won met 42. Slagen de Soesters er in de return wedstrijd, die Zondag te Utrecht plaats heeft te winnen of gelijk te spelen, dan kunnen zij mededingen om het kampioenschap van Neder land. Laai Uw haard vakkundig verzorgen door TOONKAMER EN SMEDERIJ SCHOOLSTRAAT BAARN" TEL. 2004 Plaatselijk nieuws. AANRIJDING. Op de Burg. Grorhestraat had een aanrijding plaats, welke, haast on begrijpelijk, geen ernstige gevolgen heeft gehad. Een in de richting Amersfoort rij dende truck met oplegger, beladen met hout, werd gevolgd door een luxe auto, welke de truck aan de linkerzijde passeerde. Op dit mo ment stak het 7-jarig zoontje van S., wonende aan de Van Weedestraat, ae weg over. Door direct te remmen kon de be stuurder van deze truck een aanrij ding voorkomen, waarna de knaap zijn weg vervolgde, daardoor juist komende voor de passerende luxe auto. Daar de bestuurder van deze auto, door de naastrijdende truck, de knaap te laat opmerkte, was nu een aanrijding onvermijdelijk. De knaap werd tegen de grond geworpen, waarna hij door het rechter voor wiel werd overreden. Terwijl de omstanders hef ergste vreesden, kroop de knaap, zonder hulp van anderen, onder de auto uit en bleek slechts enkiele schaaf wonden te hebben opgelopen. Voor zichtigheidshalve werd de knaap per auto naar het ouderlijk huis over gebracht, en, naar ons later nog werd medegedeeld, hebben zich ook later geen nadelige gevolgen getoond. TWEE VRIENDINNEN Zeg Marja, wat heb jij aan je huid gedaan? Die is zoo mooi en gaaf. Wel, mijn schoonheidsgeheim is: Purolin voor mijn gezicht en Purol voor mijn handen. VERKEERSZONDAARS. Op de bon gingen 15 autobestuur ders, die de maximum snelheid over traden; V. te Amsterdam die auto reed zonder geldige belastingpapie ren; V te Hilversum, die hetzelfde deed zonder rijbewijs. S. te Amster dam zonder licht, alsmede de wiel rijders V. en N. te Soest, die even eens zonder licht redern, terwijl laatstgenoemde een extra bonnetje kreeg wegens het niief voeren van remmen. UITVOERING MISSIENAAIKRANS. Voor het eerst na de bevrijding gaf de Missienaaikrans ditmaal in sa menwerking met de afd. meisjes der Jongerengemeenschap, Zondagavond wederom een goed geslaagde avond in het parochiehuis te Soestdijk. Zoals vroeger stond ook deze avond wederom onder leiding van Mej. Orth, waardoor te voren het succes reeds was verzekerd. De zaal was tot in de hoeken gevuld, toen zij aan het begin van de avond een pittig welkomstwoordje sprak. Opgevoerd werd: „Onze Lieve Vrouwke in het Bos'*, een drama met muziek, zang en reidansen, een zwaar stuk, dat veel van de spelende dames vergde. De meerdere hoofdfiguren, welke in dit stuk naar voren komen, waren goed gekozen en hierdoor werd hef spel subliem. Zelfs de kleine Tonny, de sigeunerknaap was een uitblin ker. Mede door het goede kapwerk van de heer Egberfs uit Baarn en de goed verzorgde tonelen werd het ge heel een mooie avond. De ZeerEerw. Heer Pastoor Smit» die met kapelaan Reijers mede aan wezig was, vroeg belangstelling voor Geldige bonnen. Voor het tijdvak van 13 tot en met 26 April zijn de navolgende bonnen geldig verklaard. Bonkaarten KA, KB, KC 705. serie A. A-01 Brood 800 gram brood. A-02 Brood 400 gram brood. A-01, A-02 Boter 250 gram mar garine of 200 gram vet. A-01 Melk 4 liter melk. A-03, A-05 Melk 7 liter melk. A-01 Vlees 100 gram vlees. A-02 Vlees 300 gram vlees. A-01 Algemeen 200 gram kaas. A-03 Reserve 1600 gram brood. A-04 Reserve 200 gram kaas. A-06 Reserve 800 gram brood. Bonkaarten KD, KE 705, serie A. A-ll Brood 800 gram brood. A-ll Boter 250 gram boter. A-12 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet. A-13, A-15 Melk 12 liter melk. A-ll, A-12 Vlees 100 gram vlees. A-ll Algemeen 100 gram kaas. A-13 Reserve 800 gram brood. A-14 Reserve pl.m. 90 gram Deen se toiletzeep (voorinlevering). A-16 Reserve 500 gram rijst of kindermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits. Bonkaarten MA, MB, MC, MD. ME, MF, MG 705 (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken). serie A. A-21 Brood 800 gram brood. A-21 Boter 250 gram bote'f. A-22 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet. A-21 Melk 5 liter melk. A-21 Vlees 300 gram vlees. A-22 Vlees 100 gram vlees. A-21 Kaas 200 gram kaas. A-21 Eieren 5 eieren. Op 17 April zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnape ringen en tabak. Bon A-14 Reserve voor Deense toi letzeep moet uiterlijk op 19 ApriS a.s. bij een detaillist in zeep worden! ingeleverd. Aflevering der zeep zal zo spoedig mogelijk plaats vinden de Missienaaikrans, maar niet min der voor de Missie in hef algemeen. Voor een kleine tombola was zoveeü! belangstelling, dat hiermede een mooi bedrag voor het werk der ver eniging werd verkregen. Van Weedestraat 23 Soestdijk - Tel. 2577 I.AKENS GESTOLEN. Ten nadele van M. aan de Middel wijkstraat werden twee lakens van de waslijn ontvreemd. Hij, die zich vorige week ontfermde over de grote was van Mevr. B., in Elecfriciën Straat woonachtig, zal van dit geval wel meer weten. Het volgende ogenblik schoof de cano van de rotswand, waartegen ze was vastgelegd en wuifde Rob de oude man toe, die aan de in gang van de rots stond. Vol hoop een wondervolle ontdek king te doen en opgewonden door de avontuurlijke vooruitzichten, pagaai den de schatzoekers vlug over de rivier, terwijl de oude man hen na stond te kijken met een treurige blik in zijn ogen. „Ik vrees, dat dit het laatste is, wat ik van hen zal zien,*' zuchtte hij. „Ik heb ze ge waarschuwd voor de gevaren, die hen wachten, meer kon ik niet doen." Onze avonturiers volgden de kronke lingen der rivier, die door de steile rotsen heenvloeide. „We zuilen ze ker gauw aan het eind van de kloof komen'*, riep Rob. „We moeten minstens twee mijl afgelegd heb ben'*. Hij brak z'n zin af, daar ze bij het omgaan van een bocht een donkere tunnel in de rotswand ont- dekten. „Het geldt vliegt je zak uit, met een tientje begin je niets... je krijgt er minder voor dan vroeger voor een gulden 'it geld is niets meer waard.als je begint te kopen, is je portemonnaie al weer leeg al les is even duur!'' Ziehier een bloemlezing uit de klachten, die wii dagelijks horen. Maarals er mensen zijn, die beweren, dat de tijden nog nooit zó duur zijn geweest, dan.kunt u ze tegenspreken. Want na de barre winter van 1717- 1718, die door een guur voorjaar en koude droge zomer werd gevolgd» waren de prijzen evenieens ongekend hoog. De schrale oogst werd in Au gustus, toen het weer veranderde, nog vernield door hevige stormen en zware slagregens. Er waren ook toen vele landen, waar mengebilek aan de allereerste levensbehoeften had. Ook het vee leed gebrek en stierf van de honger, doordat het gras in de win ter zo goed als geheel was doodge vroren. Het aantal door gebrek om gekomen dieren was Mei 1718 alleen in Groningen en Friesland reeds ge stegen tot 29000. Zelfs schapen, die toch met weinig tevreden zijn en al gauw voedsel vinden, konden het niet houden en stierven bij honder den. Het gevolg was, dat er gebrek aan wollen stoffen kwam, zodat de uitvoer van wol moest worden stop gezet. De regering behoefde zich in die tijd nog niet met in- en uitvoer bezig te houden, deviezen kende men nog niet! Het graan werd zo duur, dat de bakkers hun bedrijf niet meer konden voortzetten. Ook toen werden maatregelen van regerings wege genomen en bij de bierbrou wers en bakkers werd de graanvoor raad opgenomen. Reeds in die dagen kende men de „distributie'*. Een gedeelte van het graan werd voor het leger bestemd. Ook tegen een soort zwarte handel moest de overheid in die dure jaren maatregelen nemen, want er waren ook toen lieden, die de hoge prijzen met welgevallen zagen dn alles in het werk stelden om het hoge prijs niveau te handhaven. Verscheidene hooibergen werden in brand gestoken, opdat de hooiprij- zen niet zouden „kelderen'*. De hooi bergen werden van overheidswege bewaakt om dergelijke gruweldaden te voorkomen. Als wij deze tijden duur vinden, kunnen wij ons verder troosten met de duurte, die in de jaren 1436-1438 in geheel Europa heerste. Een sche pel rogge werd toen verkocht voor f 14.In de steden was de nood zeer hoog, zodat men het gebrek aan brood met hennip en raapzaad moest goedmaken» of brood van bo- nemeel en dergelijke bakken. Een vat van de „slechtste rode bo ter'* kostte toen in Friesland zes en dertig guldens; een vat „witte boter" zes en twintig gulden. Dat dit hoge prijzen waren, blijkt uit het feit, dat bijvoorbeeld in het jaar 1518 een zekere Jan Hubrechts Zoon werd benoemd tot Schout van Amster dam op een jaarsalaris van 200 gul dens. Na deze magere jaren kwamen ech ter de vette. Laten wij, ter bemoe diging, daarmede eindigen. In 1545 was hef leven goedkoop. Toen kon men te Amsterdam een ton appelen, een mud gerst, een mud haver, een mud tarwe, een vette kalkoen, een kan wijn voor dertig stuivers kopen. Deze goedkope tijd duurde enkele jaren. Dit kunnen wij echter met ze kerheid zeggen: die goede oude tijd komt nooit weerom! Plaatselijk nieuws. MENSEN IN NOOD. Het Toneelgezelschap „Comedia'' voerde Zaterdagavond in de zaal van Eemland „Mensen in nood'* op, een spel uit het vissersleven door Will Brakenburg. Dat ook de belangstelling voor hef ernstige spel zeer groot is, bleek wel door de massale opkomst. De zaal was tot in de hoeken gevuld. „Comedia'* heeft goede krachten on der haar leden. Dit bleek reeds tij dens haar vorige uitvoeringen en ook nu weer mochten wij getuigen zijn van uitnemend toneelspel. Maarten Buis werd op uitstekende wijze ver tolkt door de heer v. d. Brink, maar ook de overige spelers waren zeer goed. Vaak gebeurt het, dat er met de décors en requisïeten maar zoo'n beetje afgerekend wordt, maar hier was dit niet het geval. Integendeel. Alles was uitstekend in orde. Niets, maar dan ook niets was vergeten. Op welke wijze een storm werd ge maakt, weten we niet, maar hef klonk zo echt, dat men zich werke lijk aan het strand waande. „Comedia'* heeft dit seizoen wel goed besloten met deze uitvoering. Na afloop was er nog een gezellig bal, waaraan „The Rhythmicals'* hun medewerking verleenden. BOS- EN HEIDEBRAND. Nabij de spoorwegovergang aan 't einde van de Bosstraat ontstond een bosbrandje, dat door voorbijgangers werd geblust. Ook ontstond een heidebrandje op een terrein aan de Foekenlaan. Hieraan maakte de brandweer een einde. DIERENBESCHERMING. Het rapport der Dierenbescherming over Maart zou men, met een mis schien wat groot woord, „de tragedie der honden'* kunnen noemen. Niet minder dan 28 maal worden zij in het rapport vermeld. Talrijk zijn de honden, die aange reden en doorgaans zwaar gewond of overreden en gedood worden op de hoofdweg. Slachtoffers van het tegenwoordig weer zo uiterst druk ke verkeer. De schuld berust meest al bij de eigenaren, die onverschil lig hun hond los laten rondlopen op deze gevaarlijke verkeersweg. Slecht behuisde kettinghonden ont breken geen enkele maand op het programma. Het leven van deze kettinggang'ers is al ellendig ge noeg, zelfs bij behoorlijke verzor ging, gezien hun levenslange gevan genschap, te korte kettingen en vui le, verwaarloosde hokken behoeven daar nog niet eens extra bij te ko men. Worden dergelijke gevallen geconstateerd, dan wordt er steeds door de inspecteur op toegezien, dat een en ander direct verbeterd wordt. Twee gevallen van uitgesproken die renmishandeling werden aangege ven en wel ten eerste van een vol wassene, die zijn hond afranselde en ten tweede van een schooljongen, die bezig was, een jonge hond in een put met sneeuwwater te verdrinken. Voorwaar, onze viervoetige kame raad, zelf een voorbeeld van trouw en aanhankelijkheid, verdient een beter lot dan hem in vele gevallen beschoren is. SOESTERBERG. IN VREEMDE KRIJGSDIENST. Hef Bijzonder Gerechtshof te lltr. veroordeelde de gewezen kok L. F. Benz alhier, die te Braunséhweig in 1944 als kok in dienst was getreden bij de Waffen SS, tot vier jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest, door te brengen in een Rijks werkinrichting en ontzetting uit alle burgerrechten voor de duur van hef leven. HEROPENING „KINABU'*. Vrijdagmiddag werd het kinderhuis „Kinabu" op de Amersfoortsestraat, officieel heropend, in tegenwoordig heid van het ministerie van Sociale Zaken, Mr. Dr. A. A. van Rhijtn; Dr. Mettrop, inspecteur van de rijks gezondheidsdienst, de heer J. Riet veld, directeur der Centrale Com missie voor uitzending van Neder landse kinderen naar buiten; Baron van Heemstra, namens de liquida- teur van de Volksdienst; de burge meesters van Soest en Amersfoort, voorts tal van leden van de Centrale Commissie en vertegenwoordigers van comité's. Dr. G. van Gagelen, voorzifter der centrale commissie voor uitzending van kinderen naar buiten, gaf een korf overzicht van de geschiedenis van het huis, dat in Maart 1931 werd geopend en in 1942 haar werk moest beëindigen, toen het gebouw opge ëist werd door de Ned. Volksdienst. Vervolgens hield Mr. Dr. A. A. van Rhijn de openingsrede, waarin hij het bestuur hulde bracht voor het feit, dat men niet met de bezetter wilde samenwerken. Voorts prees spr. deze krachtige or ganisatie, voortgekomen uit het par ticulier initiatief en waard door de overheid te worden gesteund e*n ge holpen. Tot slot sprak de nestor, Jan van Zutphen, die in een geestige speech pleitte voor ruime subsidie van re geringswege aan het zwakke kind. Daarna werd het huis bezichtigd, dat door de bezetting veel te lijden had en thans van binnen en vanï buiten Heden overleed, zeer onverwacht, onze ge liefde echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader, BAREND VAN WOUDENBERG, echtgenoot van M. E. BEKKER, in de ouderdom van ruim 66 jaar. Soestdijk, M.E.v. Woudenberg- Bekker. Amsterdam, L. G. C. Stelnfort- v. Woudenberg. A. Steinfort. Rie. Enkhuizen, B, J. F. v. Woudenberg, E.M.M. v. W oudenberg- Kolk. Freddy en Mary. Soestdijk. 12 April 1947; Noorderweg 33. De begrafenis zal plaats hebben op Woensdag 16 April a.s., te 12 uur, op de begraafplaats der Ned. Hervormde Gem. te Soest. Vertrek van het sterfhuis 11.45 uur. De 10e April over leed, op de leeftijd van 75 jaar, onze beste Man, Vader, Schoon- en Groot vader, Marinus Adrianus Vlugter. Uit aller naam A. VLUGTER- Maarleveld. Soestdijk, 10 April'47. Wilhelminalaan 16a. De crematie heeft plaats gehad te Vel- sen op Maandag 14 April. De Verg. tot bevorde ring der Bijenteelt. Afd. Soest, geeft met leed wezen kennis van het overlijden van haar ge acht medelid. de Heer M. A. VLUGTER, welke gedurende enkele jaren het secretariaat op voortreffelijke wijze ver vulde. Het Bestuur. Zo de Heere leven, hopen on ouders, Gerrit Ku en Louise v. d. op 19 April hui echtvereniging t ken. Hun kind Soestdijk. Korte Te koop goe kolenfornuis. nelaan 126. Te koop 2 cost. (m. 38 en d. schoenen, d. r tels, japonnen, kleding, panner nenenz. Roemal Van Weedestr; Te koop 1 j beenkappen, 2 trekwagentje, w m. zilv. knop, ter m. klem, bleu de (m. 44) nieuw, termantel en zv mermantel, beid 46 met zwarte vi donkerbl. d. vi Koninginnelaan Te koop pri dem, merk Mag nieuwe binnen e banden. Aan adres twee eik stoelen plus pi Br. no. 237 bur Te koop ge^ merk fototoeste Aanbiedigen 'sa 6 uur Julianalaa Net meisje b ciaal voor v schoonmaak. Koi laan 80. Jongedame z verdienste, admi of huish. In b> M.U.L.O. en h diploma en kei boekh. Br. no. 1 S.C. Ter overnan v.o. kinderwagei 34 Advertentieb Van Weedestra; Te koop een ledikant (massh v.o.), 1 babyledi schilderd, 1 masj ovalen salontafe sief eiken tafel, vragen Soesterfc 48.

Soester Courant | 1947 | | pagina 2