Dure Tijden» ESPERANTO. „Het geldt vliegt je zak uit, met een tientje begin je niets... je krijgt er minder voor dan vroeger voor een gulden 't geld is niets meer waard.als je begint te kopen, is je portemonnaie al weer leeg al les is even duur1.'' Ziehier een bloemlezing uit de klachten, die wii dagelijks horen. Maarals er mensen zijn, die beweren, dat de tijden inog nooit zó duur zijn geweest, dan.kunt u ze tegenspreken. Want na de barre winter van 1717- 1718, die door een guur voorjaar en koude droge zomer werd gevolgd, waren de prijzen eveneens ongekend hoog. De schrale oogst werd in Au gustus, toen het weer veranderde, nog vernield door hevige stormen en zware slagregens. Er waren ook toen vele landen, waar men gebrek aan de allereerste levensbehoeften had. Ook het vee leed gebrek en stierf van de honger, doordat het gras in de win ter zo goed als geheel was doodge vroren. Het aantal door gebrek om gekomen dieren was Mei 1718 alleen in Groningen en Friesland reeds ge stegen tot 29000. Zelfs schapen, die toch met weinig tevreden zijn en al gauw voedsel vinden, konden het niet houden en stierven bij honder den. Het gevolg was, dat er gebrek aan wollen stoffen kwam, zodat de uitvoer van wol moest worden stop gezet. De regering behoefde zich in die tijd nog niet met in- en uitvoer bezig te houden, deviezen kende men nog niet! Het graan werd zo duur, dat de bakkers hun bedrijf niet meer konden voortzetten. Ook toen werden maatregelen van regerings wege genomen en bij de bierbrou wers en bakkers werd de graanvoor raad opgenomen. Reeds in die dagen kende men de „distributie''. Een gedeelte van het graan werd voor het leger bestemd. Ook tegen een soort zwarte handel moest de overheid in die dure jaren maatregelen nemen, want er waren ook toen lieden, die de hoge prijzen met welgevallen zagen dn alles in het werk stelden om het hoge prijs niveau te handhaven. V erscheidene hooibergen werden in brand gestoken, opdat de hooïprij- zen niet zouden „kelderen''. De hooi bergen werden van overheidswege bewaakt om dergelijke gruweldaden te voorkomen. Als wij deze tijden duur vinden, kunnen wij ons verder troosten met de duurte, die in de jaren 1436-1438 in geheel Europa heerste. Een sche- pel rogge werd toen verkocht voor f 14.In de steden was de nood zeer hoog, zodat men het gebrek aan brood met hennip en raapzaad moest goedmaken, of brood van bo- nemeel en dergelijke bakken. Een vat van de „slechtste rode bo ter'' kostte toen in Friesland zes en dertig guldens; een vat „witte boter" zes en twintig gulden. Dat dit hoge prijzen waren, blijkt uit het feit, dat bijvoorbeeld in het jaar 1318 een zekere Jan Hubrechts Zoon werd benoemd tot Schout van Amster dam op een jaarsalaris van 200 gul dens. Na deze magere jaren kwamen ech ter de vette. Laten wij, ter bemoe diging, daarmede eindigen. In 1545 was het leven goedkoop. Toen kon men te Amsterdam een ton appelen, een mud gerst, een mud haVer, een mud tarwe, een vette kalkoen, een kan wijn voor dertig stuivers kopen. Deze goedkope tijd duurde enkele jaren. Dit kunnen wij echter met ze kerheid zeggen: die goede oude tijd komt nooit weerom! Plaatselijk nieuws. MENSEN IN NOOD. Het Toneelgezelschap „Comedia'' voerde Zaterdagavond in de zaal van Eemiand „Mensen in nood'' op, een spel uit het vissersleven door Will Brakenburg. Dat ook de belangstelling voor het ernstige spel zeer groot is, bleek wel door de massale opkomst. De zaal was tot in de hoeken gevuld. „Comedia'' heeft goede krachten on der haar leden. Dit bleek reeds tij dens haar vorige uitvoeringen en ook nu weer mochten wij getuigen zijn van uitnemend toneelspel. Maarfein Buis werd op uitstekende wijze ver tolkt door de heer v. d. Brink, maar ook de overige spelers waren zeer goed. Vaak gebeurt het, dat er met de décors en requisieten maar zoo'n beetie afgerekend wordt, maar hier was dit niet het geval. Integendeel. Alles was uitstekend in orde. Niets, maar dan ook niets was vergeten. Op welke wijze een storm wierd ge maakt, weten we niet, maar het klonk zo echt, dat men zich werke lijk aan het strand waande. „Comedia"' heeft dit seizoen wel goed besloten met deze uitvoering. Na afloop was er nog een gezellig bal, waaraan „The Rhythmicals'' hun medewerking verleenden. BOS- EN HEIDEBRAND. Nabij de spoorwegovergang aan 't einde van de Bosstraat ontsitond een bosbrandje, dat door voorbijgangers werd geblust. Ook ontstond een heidebrandie op een terrein aan de Foekenlaan. Hieraan maakte de brandweer een einde. DIERENBESCHERMING. Het rapport der Dierenbescherming over Maart zou men, met een mis schien wat groot woord, „de tragedie der honden*' kunnen noemen. Niet minder dan 28 maal worden zij in het rapport vermeld. Talrijk zijn de honden, die aange reden en doorgaans zwaar gewond of overreden en gedood worden op de hoofdweg. Slachtoffers van het tegenwoordig weer zo uiterst druk ke verkeer. De schuld berust meest al bij de eigenaren, die onverschil lig hun hond los laten rondlopen op deze gevaarlijke verkeersweg. Slecht behuisde kettinghonden ont breken geen enkele maand op het programma. Het leven van deze kettinggangers is al ellendig ge noeg, zelfs bij behoorlijke verzor ging, gezien hun levenslange gevan genschap, te korte kettingen en vui le, verwaarloosde hokken behoeven daar nog niet eens extra bij te ko men. Worden dergelijke gevallen geconstateerd, dan wordt er siteeds door de inspecteur op toegezien, dat een en ander direct verbeterd wordt. Twee gevallen van uitgesproken die renmishandeling werden aangege ven en wel ten eerste van qein vol wassene, die zijn hond afranselde en ten tweede van een schooljongen, die bezig was, een jonge hond in een put met sneeuwwater te verdrinken. Voorwaar, onze viervoetige kame raad, zelf een voorbeeld van trouw en aanhankelijkheid, verdient een beter lot dan hem in vele gevallen beschoren is. SOESTERBERG. IN VREEMDE KRIJGSDIENST. Het Bijzonder Gerechtshof te Utr. veroordeelde de gewezen kok L. F. Benz alhier, die te Braunséhweig in 1944 als kok in dienst was getreden bij de Waffen SS, tot vier jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest, door te brengen in een Rijks werkinrichting en ontzetting uit alle burgerrechten voor de duur van het leven. HEROPENING „KINABU''. Vrijdagmiddag werd het kinderhuis „Kinabu'' op de Amersfoortsestraat officieel heropend, in tegenwoordig heid van het ministerie van Sociale Zaken, Mr. Dr. A. A. van Rhijln; Dr. Mettrop, inspecteur van de rijks- gezondheidsdienst, de heer J. Riet veld, directeur der Centrale Com missie voor uitzending van Neder landse kinderen naar buiten; Baron van Heemstra, namens de liquida- teur van de Volksdienst; de burge meesters van Soest en Amersfoort, voorts tal van leden van de Centrale Commissie en vertegenwoordigers van comité's. Dr. G. van Gagelen, voorzitter der centrale commissie voor uitzending van kinderen naar buiteto, gaf een kort overzicht van de geschiedenis van het huis, dat in Maart 1931 werd geopend en in 1942 haar werk moest beëindigen, toen het gebouw opge ëist werd door de Ned. Volksdienst. Vervolgens hield Mr. Dr. A. A. van Rhijn de openingsrede, waarin hij het bestuur hulde bracht voor het feit, dat men niet met de bezetter wilde samenwerken. Voorts prees spr. deze krachtige or ganisatie, voortgekomen uït het par ticulier initiatief en waard door de overheid te worden gesteund en1 ge holpen. Tot slot sprak de nestor, Jan van Zutphen, die in een geestige speech pleitte voor ruime subsidie van re geringswege aan het zwakke kind. Daarna werd het huis bezichtigd, dat door de bezetting veel fie lijden had en thans van binnen en van buiten Heden overleed, zeet onverwacht, onze ge liefde echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader, BAREND VAN WOUDENBERG, echtgenoot van M. E. BEKKER, in de ouderdom van ruim 66 jaar. Soestdijk, M.E.v. Woudenberg- Bekker. Amsterdam, L. G. C. Steinfort- v. Woudenberg. A. Steinfort. Rie. Enkhuizen, B, J. F. v. Woudenberg, E.M.M. v. W oudenberg- Kolk. Freddy en Mary. Soestdijk. 12 April 1947; Noorderweg 33. De begrafenis zal plaats hebben op Woensdag 16 April a.s., te 12 uur, op de begraafplaats der Ned. Hervormde Gem. te Soest. Vertrek van het sterfhuis 11.45 uur. De 10e April over leed, op de leeftijd van 75 jaar. onze beste Man, Vader, Schoon- en Groot vader, Marinus Adrianus Vlugter. Uit aller naam A. VLUGTER- Maarleveld. Soestdijk, 10 April'47. Wilhelminalaan lóa. De crematie heeft plaats gehad te Vel- sen op Maandag 14 April. De Verg. tot bevorde ring der Bijenteelt. Afd. Soest, geeft met leed wezen kennis van het overlijden van haar ge acht medelid. de Heer M. A. VLUGTER, welke gedurende enkele jaren het secretariaat op voortreffelijke wijze ver vulde. Het Bestuur. geheel gerestaureerd is. Ook het in terieur, dat grootendeels geroofd was, is weer van het hoognodige voorzien. De Zweedse regering ovierw;eegfi de Esperanfo-cursussen voor onderwij zers te subsidiëren, terwijl van re geringswege aan de Esperanto-ver- eniging vaan San Pa ulo (Brazilië) bij decreet van 16-12-1946 een subsidie werd toegekend van ca. f2800. Wat betreft het Esperanto-petition nement, dat reeds door een fw(eehoni- derd en vijftig duizend personein vanl alle rangen, standen en beroepen werd ondertekend, kunfnem we miel- den, dat er ook o.a. de onderteke ning bij is van de Minister van So ciale Zaken (W. Drees) en de Ptie- hebben: Van de Esperanfo-vertaling En nu we het toch over getallen hebben: Van de Esperanto-vertali|ng van de Bijbel zijn reeds ruim 9550 exemplaren verkocht. Zo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde ouders, Gerrit Kuijper en Louise v. d. Broek, op 19 April hun 40-jarige echtvereniging te herden ken. Hun dankbare kinderen. Soestdijk, Korteweg 15, Te koop goed onderh. kolenfornuis. Koningin- nelaan 126. Te koop 2 mantel- cost. (m. 38 en 46),h.en d. schoenen, d. regenman tels, japonnen, kinder kleding, pannen, gordij nen enz. Roemah Moerah, Van Weedestraat 26. Te koop 1 p. zw. led. beenkappen, 2 w. kind. trekwagentje, wandelstok m. zilv. knop, tennisracket m. klem, bleu deux-pièces (m. 44) nieuw, zw. d. win termantel en zw. d. zo mermantel, beide m. 44- 46 met zwarte vilthoed, 2 donkerbl. d. vilthoeden. Koninginnelaan 50. Te koop prima tan dem, merk Magneet, met nieuwe binnen en buiten banden. Aan hetzelfde adres twee eikenhouten stoelen plus pianokruk. Br. no. 237 bur. S.C. Te koop gevr. prima merk fototoestel (6 x 9). Aanbiedigen 's avonds na 6 uur Julianalaan 65. Net meisje b.z.a., spe ciaal voor voorjaars schoonmaak. Koninginne laan 80. Jongedame zoekt bij verdienste, administratief of huish. In bezit van M.U.L.O. en Middenst. diploma en kennis van boekh. Br. no. 236 bur. S.C. Ter overname gevr. v.o. kinderwagen.Br.no. 34 Advertentiebur. Esed, Van Weedestraat 7. Te koop een kinder ledikant (massief eiken v.o.), 1 babyledikant ge schilderd, 1 massief eiken ovalen salontafel, 1 mas sief eiken tafel. Te be vragen Soesterbergsestr. 48. Radio te koop. Te zien Koninginnelaan 61. 'sav; na 6 uur. Heden voorradig le kwaliteit dagkuikens.' J. Boesmans. Borneosfr. 14, Baarn. Partij mest te koop. Ook te koop gramo- foon (His Masters Voi- ce) met platen en elec- tr. dompelaar. Lange Brinkweg' 54. Te koop herenfiets en meisiesjurk. Nieuwe- weg 81 achterom. Te koop nieiiw zw. laken i acquetcostuum (compl. m. gestr. broek) en grijs iongenscosfuum, lff. 15 j. Eikenlaan 6a. Te koop witte trouw japon, nieuw, m. 42. Beetzlaan 37. Ruwe wol? Ik spin ze voor u. Br. no. 229 bureau S.C. Te huur gemeub. bo- venetage, b.v. 3 kamers met badkamer, op beste stand te Soestdijk. Br. No. 240 bur. S.C. Gevraagd net meisie v.d.e.n. en 3de meisie voor de dag. Goede kost, goede huisvesting. Pen sion Casa Clara, Sta tionsweg 34, Tel. 2091, Baarn. WECKFLESSEN te koop. Schrikslaan 44. DAMES 1 Laat Uw zomerkleding door ons maken of vermaken. Ook kinderkleding. Prima coupe. Br. No 237 Bur.S.C, MEST te koop. Verl, Koloniew, 5. TE HUUR GEVR. voor de mnd; Juli of Aug. 2 slaapkamers, 1 zitkamer met gebruik van keuken, Br. No. 240 S.C, GEMEUB. KAMERS (op zonkant) te Soestdijk te huur gevr. door echtge note van Zee-officier zon der kinderen (Hefst vrije keuken), Br, No, 238 bur. v, d. blad. MUZIEK. Te koop gevraagd llke- lele-ban|o of Tenor-ban jo. Br. m. prijs No. 241 bureau Soester Crt. SCHRIJVER. Hij, die meent voor een prov. blad geestige plaatselijke courant arti keltjes te kunnen schrij ven, wordt verzocht dit te berichten onder let ter U bureau v. d. bi.

Soester Courant | 1947 | | pagina 3