De „Kasteelheer" onder het mes. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonnementsprijs f 1.50 p. kw. 23e Jaargang - No. 37 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - S0ESTD1JK Bnrcfhu: Van Weetfestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per iveek. Vrijdag 9 Mei 1947. Hij speelde illegale werkers in de handen van de S.D. De voormalige Amsterdamse S.D. was met acht man als getuigen ver tegenwoordigd op de zitting van het Bijzonder Gerechtshof te "Amsterdam van Vrijdag 2 Mei, waar de zaak behandeld werd tegen F. H. F. Pas, de oude bewoner van „De Witte Burcht'', beschuldigd handlangers- diensten aan de S.D. te hebben be wezen. Zo. zou verdachte o.a. de onder grondse werker Broekman, vroeger hier woonachtig, en de schrijver Wal- ter Brandligt in de val hebben ge lokt. Deze beide zijn daarna door de Duitsers gefusilleerd. De S.D.-ers Rühl en Viebahn en hun Nederlandse handlangers Ros, Mollis, Kuiper en Van Egmond ble ken allen goede vrienden van Pas te zijn geweest. Zij bezochten hém, volgens hun mededelingen, regelma tig op zijn „kasteel'', niet alleen om besprekingen te voeren over de mo gelijkheid van arrestatie van onder grondse werkers, maar ook om te eten en te drinken. De S.D.-er La- ges wist zich echter niets over Pas te herinneren. De vrouwelijke getuige L. Visser, medewerkster van Walfer Brandligt, wist, dat Brandligt een .ontmoeting 'zou hebben met Pas, in het Zuid- Hollands koffiehuis tegenover hef Centraal Station op .30 Juli 1943. Pas gaf zich voor ondergronds wer ker uit en hoewel hij piert ver trouwd werd, gaf Brandligt toch aan zijn uitnodiging gehoor, daar hij van hem iets te weten hoopte te komen over Broekman, die de vorige dag gearresteerd was. Getuige Vissier volgde Brandligt naar het café en zag hoe hij dit na zijn bespreking met Pas verliet en direct gearres teerd werd. Ook toen Pas de dag .tevoren in hotel „Trier" in Soestdijk Broekman ontmoette, wist hij, dat de S.D. de ze illegale werker daar zou arres teren. Uit het uitvoerig getuigenverhoor er waren 16 getuigen, ongeacht nog de getuige a decharge bleek, dat Broekman had deelgenomen aan een overval in het huis van Pas, terwijl de .gedetineerde S-D.-er Vie bahn mededeelde, dat in November 1943 een overval was gepleegd op het politiebureau te Soest. Toen de S.D. de daders zocht ónder de Ne derlandse politie, pleitte Pas voor de Nederlandse inspecteurs. Ook deelde deze getuïgte mede, dat Pas een vertrouwensman was van de S.D. en daarmee samenwerkte. M,et zijn medewerking zocht men ook naar de verzetsman De Groot, die ook had deelgenomen aan de overval in het huis van Pas. De verdediger wilde ook de S.D.-er Günther Klein, voor wie verdachte gewerkt zou hebben, oproepen. Kljein zat in Duitsland gevangen, maar de president, prof. Van Hamel, deelde mede, dat hij kort geleden, te samien met tweehonderd collega's, naar Vught is overgebracht. De zitting werd daarom tot 30 Mei verdaagd, opdat Klein en nog ande re getuigen opgeroepen kunnetn wor den. Officiële mededelingen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat ter secretarie van Soest ter in zage zijn gelegd: le een verzoek met bijlagen van J. A. Heesterbeek, Hartmanlaan 26, Soest, om vergunning tot het op richten van een banketbakkerij, waarin geplaatst zijn een gasoven eai een electromotor van 1 VL> P.K., die nende tot aandrijving va,n een deeg kneedmachine, in het perceel kada straal bekend sectie D no. 2023, ge legen aan de Van Lijndenlaan. 2e. Een verzoek met bijlagen van C. J. Schaddelee, Torenstraat 6, Soest, om vergunning tot het oprichten van een ijszaak, waarin geplaatst zullen worden 3 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 3,1 P.K. in het perceel Torenstraat 8, kada straal bekend Sectie H no. 3356. Op 20 Mei 1947 zal gelegenheid be staan om bezwaren tegen deze ver zoeken in te brengen. Daartoe zal op die dag, des voormiddags elf uur, ter secretarie zitting worden ge houden. BEKENDMAKING. Burgem. en Weth. van Soest brengen ter openbare kennis, dat zij gere geld klachten ontvangen inzake ver vuiling van de openbare wegen. Al gemeen kan worden geconstateerd, dat een groot gedeelte van de bevol king, van jong tot oud, zich niet ontziet orh de openbare wegen en sloten, gemeenfeferreinen (en soms ook particuliere terreinen) enz. te vervuilen door er alle mogelijke af val, tuïnvuil, blikjes,1 kinderwagens, fornuizen enz. fe deponeren. Voorts is het reeds voorgekomen, dat pas aangebrachte nieuwe beplantingen werden vernield of geroofd. In dit verband wordt gewezen op art. 19 sub 2e der Verordening op de Openbare Wegen, het Openbaar water en de gemeentekade luidende als volgt: „Het is verboden op, of langs de openbare weg of op niet van de openbare weg afgesloten erven, ter reinen of velden vuilnis, keuken- of ander afval, privaatvuil, papieren, hout, gerooide bomen, gebroken glas, potscherven of puin te doen neer komen.'' Door de politie zal een intensief tote- zicht en ingrijpen plaats hebben. Ten einde zulks te voorkomen, wordt de bevolking met klem verzocht mede werking te verlenen aan een nauw gezette naleving van bedoeld voor schrift. Dfstributienieuws. VASTE BRANDSTOFFEN VPOR RUIMTE-VERWARMING. Formulieren B-, C- en D.verbruikers 1947-1948, voorzover niet recht streeks door het Toewijzingsbureau aan de verbruikers toegezonden, die nen voor 17 Mei a.s. te worden af gehaald en ingeleverd tijdens de normale kantooruren te Soest in 'f gebouw Kerkpad Z.Z. 55 en te Soes- terberg in het hulpkantoor aan de Ra demakerstraat. MEER BOTER, MINDER MARGARINE. In de afgelopen wintermaanden is een enkele maal voor personen bo ven 4 jaar het botergedeelte van hef vetrantsoen vervangen moeten wor den door margarine en-of vet. Aan de C-groep (kinderen van 5-14 iaar) Zal min of meer ter compensa tie voorlopig meer boter worden ge geven en wel elke veertien dagen in. totaal 250 gram in plaats van 125 gram. Voor deze groep bestaat het rantsoen de volgende week dus uit 250 gram boter en 250 gram marga rine en of vet. Voor de andere leeftijdsgroepen zal voorshands geen wijziging in de be staande verhouding tussen boter en margarine worden aangebracht. KNIP DE BROODBONNEN OP DE JUISTE WIJZE AF. De laatste weken komt hef herhaal delijk voor, dat men broodbonnen verkeerd van de bonkaarten knipt, doordat ze langs de blauwe lijnen worden afgeknipt. Aangezien die blauwe lijnen midden over de bon lopen, wordt zodoende de bon ge halveerd. Men dient de bonnen af te knippen boven het woord „brood'' en onder de aanduiding van het nummer, zodat op een bon te le zen staat „brood" en daaronder 't nümmer. Bonnen, die op een andere wijze zijn afgeknipt, zijn niet geldig. Sport. VOETBAL-PROGRAMMA. Het programma vermeldt voor a.s. Zondag de volgende wedstrijden: SECOlympia '25 te Soest. Velox 3SEC 2 te Utrecht. FAK 2SEC 4 te Bilthoven. BVC 4BDC 2 te Bilthoven. De 1.1. Zondag uitgestelde wedstrijd Scherpenzeel-BDC wordt vermoedfe- lijk a.s. Zondag .gespeeld. Hef is ons niet bekend, in welke opstelling SEC a.s. Zondag uitkomt, maar in ieder geval achten wij de Soester ploeg sterk genoeg .om Olympia te kloppen. Deze Hilver summers staan nog lang niet veilig voor de bezetting van de laatste plaats, zodat zij er alles op zullen zetten een of twee winstpunfep te veroveren. Aan SEC intussen de sportieve plicht Olympia behoorlijk partij te geven. Het 2e elftal van SEC gaat op, be zoek bij Velox 3 te Utrecht en zal om haar kleine kans te behouden, er alles op moeten zetten, om met de volle buit naar huis terug te kunnen keren. Plaatselijk nieuws. PRIJZENCOMMISSIE. De plaatselijke prijzencommissie maakt het publiek opmerkzaam, dat de prijzen van alle borstelwaren on uitwisbaar in het houtwerk moeten zijn aangebracht. Het publiek kan dus zelf steeds de juiste prijs van het artikel nagaan» Hieronder volgen enige prijs vaststel- lihgen: Handstoffer, haarvulling f2.21, f3.38. vezelvulling f0.77 fl.54. Insmeer- borstel f 0.25, f 0.54. kamerbezems, haarvulling f3.85, f6.83. vezelvulïing f 0.93, f2.17. gem. vulling f2.80, f4.34- kleerborstel, vezelvulling f0.63, haar vulling f 2.66, f 3.80. kopjeskwast f0.21. luiwagen, vezelvulling f0.93, f2.-. nagelborstel, vezelvullipg f0.19, f0.60. haarvulling 1.12. ragebol haar vulling f 3.24, f 5.83. vezelvulling f 1.10, f2.21. schoenborstel, haarvul ling f0.98, f2.68. straatbezem, vezel vulling f 1.24, f2.71. wasborstel f 0.32, f0.74. werkborstel f0.30, fl.00. zeil- veger, zonder steel, katoenvulling f 1.33, f2.21. Voorts maakt de prijzencommissie u er nog op opmerkzaam, dat elas tiek zonder punten verkocht moeit worden. Naar gebleken is, vragen marskramers textielpunten, welke dan meestal in de zwarte handel terecht komen. De prijzencommissie heeft iedere Dinsdagavond, half acht, in hef ge meentehuis ritting voor hef ver strekken van inlichtingen ein aanho ren van klachten. DE LAATSTE ACTE. Dinsdag speelde voor de Utr. Recht bank de laatste acte uit het Wild- West drama op het paadje achter het huis van zekere v. E. De 55- De officiële mededeling van enigle tijd geleden over het vuilnis opha len door de gemeente djeed mij er ineens weer aan herinniehein, dat we in Soest in de hoogste klasse der Personele Belasting zijn aangeslagen. Zo terloops heb ik zo hier en d^ar eens geïnformeerd, waarom dit ei genlijk is, maar haast steeds was schouderophalen het enige antwoord. Waarom we hier b.v. wel voor vuil nis ophalen moeten betalen ep ijn Baarn niet? Niemand brak er zich schijnbaar z'n hoofd over.en be taalde. Dat we dit te danken hebben aan vroegere gemcentle-besfuren, diie niet alleen de kansen op vesfigünjg van grote industrieën in Soest lie ten schieten, maar botweg weiger den, weten een heleboel mensieta niet eens. En door die weinig voor uitstrevende politiek komt het nu, dat we nog steeds een dure gjemeen- te zijn. Ik stel me voor, dat het niet veel zou schelen op m'n „Personele", maar ik' zou het leuk vinden, aïs m'n volgende P.B. in een lagere klasse zou zijn gerangschikt. Hef zou een bewijs zijn, dat we met ons Gemeentebestuur op de go(ede weg zijn. Er móét meer industrie komen in Soest. We hebben spoorweg, water en goede wegen, alle factoren rijn dus aanwezig. Nu nog een goede voorlichting over Soest, misschien lukt het dan. Daar moet en kan ie-r dere Soester aan meewerken. We moeten omlaag in de Personele Belasting. Misschien, dat we dan nog .eens zc rijk worden, dat er niet om een kwartje behoeft te worden gevraagd voor een vuurwerk op een nationale feestdag. H. OEKMAN. iarige arbeider v. B., die daar on langs slaags raakte met zijn buur man na een twist over de iuïstheid van zijn recht van doorgang en bij die gedegenheid zijn buurman den bijl naar het hoofd wierp, werd door de Utr. Rechtbank tof vier maan den gevangenisstraf met aftriek van voorarrest veroordeeld. DE LAZARUSBERG. In de dagen van brandsfoffemgebrek ging een der mooiste piekjes van ons dorp, de Lazarusberg verloren. De berg bleef, maar mlet uitzonde ring van 3 zware bomen, welke moeilijk in het geheim konden wor den geveld, verdwenen allje bomen en de geheie beplanting jn de öood- kacheltïes. Hoewel enigszins verklaarbaar, is het te betreuren, dat dit mooie stokje natuur niet gespaard bleef. Het gemeentebestuur heeft zich ge haast, door het aanbrengen van nieu we beplantingen, dit vroeger zo ge wilde plekje weer aantrekkelijk fe maken en hiervoor geen kosten ge spaard. f Toen hef werk gereed was en de werklieden vertrokken, kwamen er anderen, waarschijnlijk een deel van de baldadige ieugd, die een groot deel der nieuwe beplanting uit de grond trok en gedeeltelijk weg wierp. Schande, grote schande. Mogen we de inwoners en vooral de omwonenden verzoeken direct kep- nïs te geven aan de politie, wanneer de jeugd de berg als speelplaats ge bruikt of ongure lieden daar een goedkope beplanting voor hun fuin- tie zoeken? U kunt er van verzekerd zijn, dat de politie voor een dergelijke medede ling zeer dankbaar is.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1