De toren van Babel. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. hw. 23e Jaargang - No. 38 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per week. Dinsdag 13 Mei 1947. Sir Stafford Cripps gebruikte dit beeld in verband met de handels conferentie te Genève. Eien toren van Babel. Achttien verschillende landen zullen het eens moetein wor den over de onderlinge handelsbe trekkingen. Als we nagaan, hoeveel voeten het doorgaans al in de aarde heeft, wanner twee landen een hamdjels- overeenkomst sluiten, dan kunnen we ons wel een beetje indenken, dat Sir Stafford tot het slaken van zijn verzuchting kwam. Maar goed, de achttien landen ko men bij een, om over de onderlin ge handelsbetrekkingen te spreken. Dat klinkt heel mooi, maar het komt in de practijk hier op neer, •dat ze het er over eens moeten wor den, hoe de betalingen aan Ameri ka moeten worden geregeld. Maar waarom noemen ze het dan een handelsconferentie ©n waarom regelt elk land niet afzonderlijk zijn besognes met Amerika? Omdat in het internationale beta lingsverkeer nu eenmaal niet mlet geld wordt betaald, maar met goe deren en ook met diensten. Vóór de oorlog betaalden wij, bij wijze van spreken, onze Fordjes met stamboekvee, onze sinaasappelen met radiotoestellen en allerlei ande re dingen met producten, die wij ex porteerden. Wat er aan waarde in guldens binnen kwam, gi|ng er aan waarde in guldens weer uit. N;een! Wat er aan guldens binnenkwam, f overtrof dat, wat er aan guldens weer uitging. Want behalve goede ren, die we aan het buitenland le verden, presteerden we sook vele diensten. Nederlanders werkten in her buitenland en stuurden een gedeelte van hun inkomen naar hum land; scheepvaartmaatschappijen ver voerden goederen voor vrelemde landen. De vracht kwam ten goede aan de maatschappijen hier; wij hadden in buitenlandse ondernemin gen veel geld waarvoor wie begeer de buitenlandse artikelen konden kopen. Maar de oorlog heeft niet alilieen ons, maar geheel West-Europa arm gemaakt. De meeste West-Europese staten waren vóór de oorlog crediteur- landen. Zij waren geldschieters aan het buitenland. Na de oorlóg zijn het schuldenaars geworden van dat zelfde buitenland, of, om het nauw keuriger te zeggen, van Amerika. Is Amerika dan moeilijk te bewe gen rente in ontvangst fe mem©n en aflossing van de gelden, die het ons leende? Het moge vreemd klin ken, maar het is zo! Is er dan geen pure liefde tot de verarmde broe der in het oude Europa? Laat me niet lachen, zeggen ze in Soest. De kwestie is, dat Amerika graag verschillende goederen ontvangt, maar juist niet die, welke zijn schul denaars hem kunnen leveren. Het wil graag tin hebben; het wil wel bepaalde luxe goederen, bloembollen b.v.; het wil graag olie en bepaal de grondstoffen, maar wij en onze buren kunnen ze niet leveren. We kunnen nu eenmaal iniet onze dol larleningen met enkel bloembollen aflossen. De kunst is nu een derde te vin den, die wil ontvangen, wat wij kwijt willen en kan leveren, wat Amerika wil hebben. Een betaling langs een omweg dus. Voor de oor log ging dat „vanzelf' en vaak langs nog meer tussenschijven, maar ook toen reeds werd die natuurlijke loop der goederen vaak gestuit door belemmeringen, in de weg gjeilegd door regeringen. Gör.ng had immers ook liever kanonnen dan boter! Een moeilijkheid is ook, dat de goe derenstroom, zoals die voor de oor log was, totaal is verouderd. Wat ging er vroeger tussen Duitsland en Nederland heen en wefer en wat wordt dat in de toekomst? Wat kan er aan de Balkan worden gele verd, als er aan kan worden gele verd en wat geven ze terug? Trou wens, overal in de wereld is de economische structuur aan het ver anderen. Het wordt dus in Genève een heel gekien tussen de landen om de kanaalties, waardoor de goe derenstroom moet vloeien, zó te trekken, dat de een geen last krijgt van de ander. Maar móéten is ook een ding en we hebben wei de indruk, dat in Genève de noodzaak van overeen stemming wordt ingezien. Het is echter nog niet hetzelfde, of m£n de noodzaak van iets inziet en of men daar ook naar handelt. We zijn er benieuwd naar, wat er te Genè ve uit de bus komt. Als het maar geen Babylonische spraakverwarring wordt. Ingezonden stukken. Geachte Redactie. In uw blad van Vrijdag 2 Mei komt een arfikeltie voor over het storten van huis- en tuinvuil langs openbare wegen te Soesterberg. De politie zal op een en ander streng foezfiefn. Heeft u wel eens eten kijkje geno men in Soest-Zuid, b.v. aan de Fer- dinand Huijcklaan, Eikenlaan, weg getje Roode Haan-Nilson en Toren straat-Kerkstraat naast v. d. Witte enz.? Een en ander is m.i. niet minder nadelig voor de volks gezondheid en bovendien een ont siering voor Soest-Zuid. Én dan de baldadige ieugd. Zie eens naar het autobushuisje, de berken- boompjes aan de Van Lenneplaan. Soest-Zuid wordt m.ï. wel wat stief moederlijk bedeeld voor wat het toezicht betreft. Is het verder' niet g,ek, dat door de gemeente' in Soest-Zuid de graszo den worden gestoken voor verfraai ing van Soesfdijk? Met dank voor de plaatsing, G. L. Officiële mededelingen. BEKENDMAKING. Burgem. en Wefh. van Soest bren gen ter openbare kennis, dat de Minister van Landbouw,, Visserij en Voedselvoorziening le. zijn beschikking van 27 April 1937 heeft gewijzigd in die zin, dat van het verbod tussen 1 April en 1 October iepenhouf te laten liggen, opgestapeld te houden of te ver voeren, alle gemeenten zullen zijn uitgezonderd. 2e. ter bestrijding van de dennen scheerder voor bet tijdvak 15 Juni tot 1 Augustus 1947 algehele ont heffing heeft verleend van hef ver bod om tussen 15 Mei en 1 Augustus geveld naaldhout te laten liggen of opgestapeld te houden, doch zulks alleen voorzover dit houf dient voor vangstammen. HINDERWET. Burgem. en Weth. van Soest maken bekend, dat door hen zijn verdaagd: a. het yerzoek van C. v. d. Broek, Nieuwstraat 13, Soest, om in per ceel Nieuwstraaf 13, kadastraal be kend in sectie H nr. 7288, een möf- felinrichting met zandstraalapparaaf te mogen oprichten; b. het verzoek van J. H. Oosterbeek Beukenlaan 15, Soest, om in perceel Beukenlaan 15, kadastraal bekend is sectie H nr. 5921 een bakkerij te mo gen oprichten; c. het verzoek van W. Kremer, Ma- thenesserlaan 510, Rotterdam, om in perceel Eigendomweg 100, kadastr. bekend in sectie G nr. 3964, een ma chine- en apparatenfabriek te mogen oprichten. DRANKWET. Burgemeester en Wethou diers der gemeente Soest, brengen ter open bare kennis, dat op 2 Mei 1947 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van C. J. E. Bakker-Guttig, van be roep zonder, wonende te Soest, om een verlof A in de bened'envoorloca- liteiten van 't perceel, plaatselijk ge merkt no. 17 en gelegen aan de Birkfstraat aldaar. Binnen twee weken ina de dagteke ning dezer bekendmaking kam ieder tegen het verlenen van dit vterlof schriftelijk bezwaren bij B. en W. inbrengen. Als gevolg van Hemelvaartsdag verschijnt het volgende nummer van ons blad niet op Vrijdag doch op Zaterdag. Plaatselijk nieuws. P.T.T. SPORT- EN ONTSPANNINGSVER. S.O.S. Deze vereniging gaf Zaterdagavond een uitvoering in de zaal van Eem- land voor leden en belangsfelleindten. De heer Van Diermen riep alten 'n hartelijk welkom toe, in 't bijzonder de directeur en de pl.v. directeur van het postkantoor en de verschil lende genodigden en afgevaardigden van plaatselijke verenigingen. S.O.S. werd in 1945 opgericht en mag zich in een steeds groeiende belangstelling verheugen. In haar betrekkelijk kortstondig bestaan is zij al meerdere malen %iaar voren getreden. Spr. memoreerde de deel name aan de 4-daagse afstandmar sen in Nijmegen, aan de romde vam Soest en aan de voetbal. Ook op het groene laken heeft zij blijk gegeven zich thuis te gevoelen. Niet enkel de sport- en ontspanning is het doel. S.O.S. streeft er ook naar om tot een goede verstandhou ding met het publiek te komen. Spr. verzocht verder geen hoge verwach tingen te koesteren voor deze to neelavond, omdat het de eerste maal is, dat S.O.S. zich op dergelijk ter rein begeeft. Hierna kwamen de „Toneelisten" voor het voetlicht met hef blijspel „Een schoonmoeder uit duizend". Het begin was misschien wat aar zelend, maar allengs begonnen de dames en heren van hef clubje „er in te komen''. Werkelijk fijn beheerst spel zagen wij van Oma Scholfe, maar ook de anderen gaven goede vertolkingen van hun rol, vooral Loeki Vermeer, de actrice en Greef de vrouw van de ambtenaar. Het was een goede avond voor S.O.S. Na afloop was er een gezellig samenzijn met medewerking van de „Heart Boys". „OLYMPIA". In ons v erslag over de feestelijkhe den op de bevrijdingsdag schreven we o.m., dat door de Chr. Gymnas tiekvereniging „Fraternitas" in hef openluchttheater op fraaie wijze enige vrije oefeningen werden uitge voerd. Wij en velen met ons weten, dat bedoelde vereniging sinds lang niet meer bestaat en de lezers zulten dan ook direct hebben begrepen, dat hier bedoeld werd de vereniging „Olym- ypia", uitgaande van de Herv. en Geref. Jeugdraden, welke vereniging onder leiding staat van de heren Van Schaffelaar en Egtbbrfs. VRIENDEN... Drie maal per dag, bij temperatu ren van 10 tot 14 graden celsius on der nul, ging ik van de winter m'n tuin in, met voedsel voor onze ge vederde vrienden, zoals dat heef. Ik vergat ook niet het bakje warm water om de stakkers wat te drin ken te geven. In een niet te diep bakje, want ze mochten er niet in kunnen baden, anders vriezlejn ze dood, had die menêer voor de ra dio gezegd. 1 Aan m'n kinderen gafik wijze etn paedagogische lessen, hoe prachtig f het was de dieren te helpen. Ik ging mezelf eigenlijk al leen hele wel doener vinden, wanneer ik de kou trotseerde voor de mussen en spreeuwen en hoe ze verder mogen heten. Maar nu van de week. M'n peul tjes kwamen er al zo aardig „door". Net zo even boven de grond. U kent dat wel. Nog een poosje zacht weer en'we aten weer heerlijke mal se peultjes. Ik dacht niet aan m'n „gevederde vrienden", waarvoor ook? Zij wel aan mij en ze meenden itefs terug te moeten doen voor mijn goed doen van de winter. Toen ik op 'n middag thuis kwam hadden ze kans gezien al m'n peul tjes, tot de laatste toe af te vreten. Ik heb toen blijkbaar dingen gezegd over vogels in het algemeen en de vogels bij mij in de buurt in het bijzonder, die niets met paedagogiek te maken hebben, want mijn zoon rende maar Mammie om te vertellen, dat Pappie van die lelijke dingen zei in de tuin. Van je vrienden moet je het maar hebben. H. OEKMAN. IN DE NACHT VAN 23 APRIL. Onder deze titel voerde j.L Dins dag het toneelgezelschap „De Ho veniers" uit Bilfhoven een deteicfi- vestuk op in „Eemland". Deze avond was door de Soester Kunstkring ge organiseerd als een waardig besluit van het seizoen. Met goed toneelspel zijn wij hier niet erg verwend. Wie het niet wist, vermoedde niet, dat men hier m|et een groep amateurs fe doen had, al was het dan onder leiding van eetn bekend acteur, n.1. Constant van' Kerck hoven. Hef boeiende en geestige stuk werd met een vlotheid en rolvastheid ge speeld, welke het publiek mee sleepte en geheel deed opgaan in de intrige. Men had bovendien de aardige ge- .dachte gehad, er een prijsvraag aan td verbinden. Wie na het twejède bedrijf de naam van de dader of daderes, welke de moord had ge pleegd, op een papiertje had gje- schreven en in de stembus gedepo neerd, kon, indien hij of zij een speurdersneus bleek fe Webben ge had, meedoen aan 'n verloting vaan een taart. Maar zoals in een goed detectiveverhaal gebruikelijk, blfeek in de laatste acte, dat maar weinigen het bij het goede eind hadden gfehad. Voor de medespelenden niets dan lof. We zullen geen namen inoemfefn, want bij deze groep bestaat geen sterrensysteem, wat ook al bleek uit het programma. AI zou men soms voor een enkele rol e©n andere be zetting gewenst achten en al was de een soms beter dan de ander, hef geheel stond op zeer hoog peil en vormde een uitstekend en gaaf gte- heel. Wij wensen hef gezelschap nog veel succes toe en hopen, dat de Kunstkring in het komende seizoen naast de muziek ook het toneel niet zal vergeten.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1