Nu de spaarpot leeg is**. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11.50 p. hw. 23e Jaargang - No. 40 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIf - SOESTD1JK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per week. Dinsdag 20 Mei 1947. Wat moet er eigenlijk gebeuren, als de spaarpot leeg is en het inkomen mief voldoende is om dat te kopen, wat men nodig heeft? Menige huis vrouw, die in hetzelfde geval ver keert, zal sarcastisch, of misschien wel wrevelig vragen of de krant je een middel aan de hand kan doein om uit de financiële nesten te raken. Wij willen haar niet afschepen met de eenvoudige wijsheid, dat je eën dubbeltje maar één keer kunt uit geven. Zo wijs is ze zelf wiel. Maar wel heeft ze er recht op, om te weten hoe, de financiën er in Nederland eigenlijk voorstaan. Want de financiën van het lamd zijin ook de hare. Van de eerste hangt het af wat ze daarvoor in de winkel kan kopen. Welnu, het geraamde tekort over het jaar 1946 beloopt zo'n f600 millioen. Dat wil zeggen, dat er tussen onzie geschatte uitgaven in het buitenland en onze geschatte inkomsten uit datzelfde buitenland een grote klo ve gaapt, die men niet kan over bruggen. De brug, die over die afgrond moet worden gelegd, kost ruim twee en een kwart milliard gulden. Ze bestaat uit 4 stukken. Het eerste stuk wil de regering bie talen met geld, dat we lenen uit het buitenland. Dat is vervelend, want daar moeten we rente voor betalen en het te eniger tijd ook aflossen. Het houdt ons, ook als alles weer normaal draait, een tijdlang in de onderkleren. Het is hef duurste stuk van de brug, 907 millioen gulden. Het tweede, dat bijna vijf mil'lioien moet kosten, zouden we volgens de regering kunnen befalletn uit saldi, die we in het buitenland hebben. Geld op de girorekening, om het huiselijk te zeggen. Hief is wel' zuur om het te gebruiken, omdat er nog zoveel nodig is, waar we dat voor zouden kunnen bestedein, maar we kunnen tenminste met enigszins gepaste trots zeggen, dat het van ons zelf is. En het derde stuk? Tja, daar is ook wat mee. Dat stuk moet 265 millioen kosten en om aan die 265 milloen gulden te komen wil de regering buitenlandse effecten verkopen. D.w.z. effecten, die aan Niederlan- landers behoren of aan Nederland se instellingen, maar ze behoren niet l aan de Nederlandse regering. Het komt dus hier op neer, dat de bezitter niet meer rente in dollars ontvangt, maar aan goederen en dat de particulier een binnenlandse vordering krijgt in plaats van een buitenlandse. Als nationale gemeen schap gaat voor ons bezit in het buitenland teniet. In de toekomst moeten we de renten derven, die anders het buitenland voor ons op bracht. De Nederlandse belasting betaler zal de rente en de aflossing aan de bezitter van dat verkochte buitenlandse effect moeten betal|en. En met dat derde stuk blijft de brug in de lucht zweven, want, zo als we zeiden, worden de kosten van het vierde stuk geraamd op 600 millioen (ruim), maar we we ten niet, waar we die vandaan moeten halen. Toch moeten we van de ene kant naar de andere. Er zit niets anders op, dan de afgrond kleiner te ma ken. En niet maar voor eventjes, maar duurzaam. Want we kunnen niet aan het geldlenen blijveji om de tekorten te dekken; we kunnen geen giro-biljetten meer uitschrijven, als er niets meer op de rekening staat; we kunnen geen effecten vler kopen, als de brandkast leeg is. Dus moeten de inkomsten en dat bete kent in dit geval de uitvoer en al les, wat onze vorderingen op het buitenland doet toenemen, omhoog en alles wat onze schuldenlast in het buitenland verzwaart, moet omlaag. De uitvoer kunnen we omhoog bren gen door meer te produceren. Om meer te produceren, moet de pro ductie per man omhoog. Dat kan, allereerst ,door de arbeid zo ra tioneel mogelijk te leiden, dat er dus geen werkkracht aan de gang is met werk, dat gemist kan wor den. Dat is een maatregel, die we binnenshuis kuninen afdoen. Maar dé grote factor, die de ar beidsproductiviteit per man opvoert, is de machine, de moderne machine. En die moet uit het buitenland ko men. Ze kost dus... deviezen. Ze zouden in een kringetje rond draai en, als er geen andere oplossing was. Die is: buitenlandse kapitaalbezitters er voor interesseren kapitaal in on ze volkshuishouding te steken. In feite komt dat hier op neer, dat de buitenlandse ondernemer geheel of gedeeltelijk, in verbinding met in heemse producenten of afzonderlijk, zijn apparatuur naar Nederland brengt. Het is voor een voorheen kapitaal-exporterend land wel zuur en natuurlijk blijft er voor ons min der over dan wanneer we de aan schaf zelf zouden kunnen betafemL Ook valt te duchten, dat een en an der onze politieke zelfstandigheid zal aantasten- Maar op het gehelje vasteland van Europa hangt de vlag er zo voor. Europa is op het ogen blik bezig leergeld te betalen en wij betalen daaraan mee. Als dat school geld nu zijn nut maar afwerpt. Distributienieuws. DISTRIBUTIE SCHOENEN EN RIJWIELBANDEN. Tot en met 30 Mei zullen aan kinde ren, geboren in de maand Mei van een der jaren 1932 tot en met 1945, alsmede aan de kinderen, die ge boren zijn in de maand Juli van het jaar 1946 en die een inlegvel GC, GD of GE 605 bezitten, een schoe nenbon worden uitgereikt echter niet naar keuze. Hiervoor wordt bon 604 van het inlegvel ingenomen. In hetzelfde tijdvak kunnen aan vragen voor rijwielbanden worden ingediend door hen, die na de be vrijding, doch niet later dan in Sep tember 1946 bonnen voor één of meer toerbuitenbanden hebben ont vangen. Per persoon mag slechts een bon voor één toerbuitenband worden aan gevraagd. Plaatselijk nieuws. DODELIJK ONGEVAL OP ONBEWAAKTE OVERWEG. Zondagnamiddag, omstreeks half 6, had op de onbewaakte overweg van de lijn Utrecht-Baarn, aan de Nieu- weweg, een dodelijk ongeval plaats. Een dame, die vanaf de Bosstraat per rijwiel genoemde overweg pas seerde, werd door een juist aanko mende trein uit Utrecht gegrepen en ongeveer 150 M. meegtesleurd. Het slachtoffer werd op slag gedood en bleek na onderzoek te zijn Mevr. Van Eijck-v. Zuilichem, wonende aan de Ericaweg alhier. De dame, die stokdoof was, heeft de nade rende trein vermoedelijk niet opge merkt. VAN DER HUCHTSCHOOL. Ter aanvulling van de in dit blad voorkomende advertentie vermeldlen wij nog, dat naast de gewone vak ken ook les wordt gegeven in han denarbeid. Voor de leerlingen der hogere klas sen der Lagere School is een cursus Engels en Frans. De school leidt op voor het Middel baar onderwijs en de Mulo-diplo ma's A. en B. Tot de eerste klas der Lagere School worden toegelaten kinderen, die vóór 1 October a.s. 6 jaar zijn; tot de eerste klas Mulo, zij, die de zesde klas der Lagere School met goed gevolg hebben doorlopen. Ook zij, voor wie het Midd. On derwijs te moeilijk is gebleken, zul len in één der klassen van de Mulo een plaats vinden, waar zij met meer lust zullen werken. „HOE GROEN WAS MIJN DAL". Dit uitstekende filmwerk, waarvan talie mogelijkheden op een voor treffelijke wijze zijn uitgebuit, wordt vanaf a.s. Vrijdag in City vertoond. Het is de geschiedenis van een mijn werkersfamilie, met een keur van goede acteurs. Vooral de dominee's- rol wordt door Walter Pidgeon op een zeer sympathieke wijze ver tolkt. Een film die ieders belangstel ling ten volle verdiend- HELING VAN AUTO-ACCU'S. Het gebeurt maar al te vaak, dat militairen goederen te koop aan bieden, welke van diefstal afkomstig zijn. Niettegenstaande dit voldoende be kend mag worden geacht, maakte G. S., te Soesterberg, zich aan he ling van auto-accu's schuldig, die hem door een militair voor de prijs van f35.— per stuk werden aange boden. Ter zitting van de Utr. Politierech ter verklaarde hij, eerst geen erg te hebben gehad, dat het hier eien verdachte zaak betrof, doch later de „stommiteit" begaan te hebben nog maals twee accu's tegen een lagere prijs te kopen. De Officier van Justitie achtte het een zeer ernstig feit, daar het Rijk voortdurend wordt benadeeld door militairen, die het met de eerlijkh)eid niet zo nauw nemén en eiste 2 maanden gevangenisstraf. Het vonnis luidde 1 maand en f250 boete of 100 dagen hechtenis. BUURTVER. „SOESTDIJK". De Buurtvereniging „Soestdijk" be sloot 1.1. Zaterdag- en Maandagavond het seizoen met een paar geziejlige avonden. De toneelclub, onder regie van de heer Kronemeijer, die ons ai eens eerder heeft verrast, was ook nu weer gereed om de buurties, zoals de voorzitter de bezoekers noemde, een paar gezellige avon den aan te bieden. De toneelclub Soestdijk schijnt onaf gebroken voort te werken en met succes. Nog ligt „Jonker Tom" ons in het geheugen of nu komen ze al weer te voorschijn met „Vrijdag de Dertiende", een onaangename datum voor bij- en lichtgelovige mensen. De inhoud doet eigenlijk niet ter zake. Een klucht werkt op de lach spieren en gelachen is er, ja soms gegierd. De „typen" waren in goede handen en de bijrolspelers deden niet on der voor de hoofdrolvertolkers. Het verwondert ons niets, dat beide avonden de zaal van Eemland ge heel bezet was. Beide avonden werden besloten mtet een gezellig bal, waaraan die be kende „The Haert Boys" hun mede werking verleenden. RECTIFICATIE. In de lijst van geldig verklaarde bonnen in ons laatste inummer heb ben wij voor de bon voor 200 gram versnaperingen genoemd No. 71-3. Dit moet zijn 73-1. Er is de laatste weken in dit blad een en ander geschreven over dooir inwoners weggegooid vuil op erven van andere mensen of zo maar langs de openbare weg. Om nog zo'n plekje aan de waslijst toe fe voe gen, noemen we de Burg. Grothe- straat. Dat is natuurlijk niet zoals het hoort en als we de naam willen houden 'n nette gemeente te zijn, zullen wei het anders in moeten kleden. Vuil hoort op een huilnisbelt en nergens anders, óók niet, en dit ge beurt maar al te vaak in ons dorp, in een hoek van een tuin, achter een stel struiken. Ik weet iemand, die vindt, dat ik daar geen bl.mee te maken hjeb, maar dat ben ik niet met hem eens, want met z'n privé vliegenfokkeri) doet hij zijn buren overlast aan, om het nog niet te hebben over be smettingsgevaar. Maar wat doen we er nu tegien? Die hopen vuil liggen er, maar die moe ten verdwijnen. Met constateren' dat het er ligt en de toezegging, dalt de politie verscherpt zal toezien, is de rommel nog niet opgeruimd. Daar zal dus de reiniging zich over moeten ontfermen. En als we hef in hef vervolg eens zo regelden: De inwoners met elen inkomen boven een bepaalde grejnis verplichten we de bijdrage voor vuilnisophalen te betalen en bij al le anderen halten we het vuil gratis weg. Dan is hef gesluip 's avonds met kruiwagens en emmertjes vuil naar andermans tuinen .niet meer nodig. H. OEKMAN. OPRUIMINGS- EN BERGINGSDIENST. Deze week is de Opruimings- en Bergings-Dienst in onze gemeente 'n grote zuiveringsactie begonnen te gen patronen, projectielen, ladingen, landmijnen, ontploffingsmiddelen, handgranaten enz. Degenen, die bovengenoemde zaken in bezit hebben, of plaatsen, sloten of grachten kennen, waarin deze ge vaarlijke dingen nog verblijven, wor den dringend verzocht, niet zelf fe gaan opruimen, doch hiervan kennis te geven aan het politiebureau, op dat de O.B.D. op deskundige wijze schoonmaak kan houden. Tevens wordt er van politionele zij de op gewezen, dat dit de laatste maal is, dat deze dienst naar Soest komt. Iedereen wordt daarom verzocht zijn medewerking te verlenen aan dteze zuiveringsactie. Gezien de slachtoffers, welke dit gevaar nog dagelijks eist, is hef oen plicht tegenover u zelf en uw mede mensen. DIEFSTAL VAN RAMEN. Voor de Utr. Politierechter had zich Vrijdag j.1. de 31-jarige F. K. te verantwoorden wegens diefstal ïn vereniging van houten rametni fcöni nadele van de gemeente Soest. Ver dachte bekende, zich aan dit feit te hebben schuldig gemaakt en hoor de f40.boete of 20 dagen hech tenis tegen zich eisen. Het vonnis luidde f 20.boete of 10 dagen hechtenis. VEKEERRSONGELUK. A. B. reed met zijn auto, komende uit de richting Amersfoort, op de Steen hof f straat. Hij wilde een voor hem rijdende auto passeren, maar week daarbij teveel naar links uif, waardoor de wielrijdster, Me|. T. K„ werd aangereden op het rijwielpad. Ze kwam te vallen, waardoor hef rijwiel ernstig werd beschadigd. Te gen hem is procesverbaal opgemaakt

Soester Courant | 1947 | | pagina 1