De geest van Londen. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonnementsprijs I t.50 p. kw. 23e Jaargang - No. 44 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTD1JK Bureau: Van Weedestraat 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per week. Dinsdag 3 Junii 1947. Er zijn van die dingen, die een mens gauw vergeet. Wie denkt er tegenwoordig nog wel eens aan Radio Oranje uit de be zettingstijd? Toch was Radio Oranje de mond, waarmee onze regering in Londen tot de mensen in het bezet te vaderland sprak. Wie denkt er nu nog wel eens aan die regiering, die onder zulke moeilijke omstandighe den haar werk deed? Die regering was eigenlijk iets onwezenlijks voor ons. Het contact tussen bestuurder .en bestuurde ontbrak nagenoeg, evenals de wisselwerking, die tus sen die beiden mort bestaan, wil ze goed functioneren. Maar, zo nu en dan worden we er aan herinnerd, door eem publicatie, door een proces- Het proces hebben we juist achter de rug. Twee publicaties van oude- jre datum hebben echter niet die vette koppen in de kranten kunnen verwekken, hoewel 21e daar méér aanspraak op konden maken1, dan het proces tegen Jhr. De Geler kon doen. We bedoelen het rapport van Prof. Gerbrandy en het boek van oud-minister Van den Tempel, bei den eveneens handelende over de regering te Londen. Als v^e onze ge dachten laten gaan over de houding van de Nederlanders vóór '40, over wat de kranten ons meldden in hef proces-De Geer en over hetgeen ge noemde boeken schreven over waf er in Londen voorviel, als we dan eens nagaan, hoe op het ogenblik de stemming van het overgrote die(el der bevolking is, dan moeten we tof de slotsom komen, dat het Neder landse volk met zijn gedachten nog net zo op haar kluitje vettle modder zit vastgeplakt als vóór veertig, als voor veertien, als vóór de revolutie jaren van de Franse tijd. Ons volk mag veel hebben geleierd, het heeft nog meer vergeten- Hieff heeft v-ergleten, dat aan onze positie van betrekkelijke zelfstandige klei ne mogendheid, gegrondvest op on ze bezittingen, een eind is gekomeln, doordat de crisisjaren van vóór '40 en de oorlog dat fundament van on ze zelfstandigheid hebben wegge vreten. Dat onze zelfstandigheid is veran derd in afhankelijkheid op econo misch, op financieel en op politiek gebied. Wie zou bij voorbeeld nu nog een neutraliteitspolitiek voor Nederland durven propageren, zoals wij die vóór de oorlog voerden? In het openbaar.niemand. En hoe- velen van ons voelen in hun bin nenste wat voor die moderne dingen als een tol-unie met België of om steun te verlenen aan öejn ander land, bijvoorbeeld hef lenen van graan aan Frankrijk? We dieiniken er nog steeds bij, dat het jammer is, dat daar niet een slaatje uit valt te slaan. Zo manifesteerde zich vóór '40 on ze politiek en dezelfde gjeestelshou- ding heeft ook in Londen nog een poos hoogtij gevierd. Schipperen tus sen twee reuzen, die met elkaar in een strijd op leven en dood warejn gewikkeld, met de bedoeling er voor ons land nog uit te haiien, wat er in zat- Misschien prijzenswaardig als ons land niet door één van die reuzen was platgetrapt, de regering niet was weggejaagd en het volk niet als een soort gedegenereerde afstam meling van het „Herrenvolk" was beschouwd. Dat was „de geest van Londen", zoals die bij een deel der Nederlanders daarleefde. Maar in het Nederland van nu leeft die geest voort. Weter staan twee reuzen weliswaar nog niet óp de worstelmat maar toch zijn ze druk doende, om, mócht het er toe komen, het strijdperk zo fit mo gelijk en zo getraind mogelijk te be treden. En weer zullen er kléine lan den worden platgetrapt, als de wor stelpartij begint, waarbij men beden-, ke, dat veel van wat voor '40 groot was, nu bij de kleinen wordt gere kend- En weer is er die door niets gemotiveerde hoop, dat we er mis schien wel buiten zullen blijven' en dat we met dat schipperen van de één een leninkje, van de andier een handelsverdragje, los zullen krijgen, en dat we ons au fond van de zaak niet zo veel behoeven aan te trek ken. Mèt andere kleinen van West-Eu ropa liggen we echter op qetn stukje van de wereld, dat wel eeens kon worden" uitverkoren als worstelmat tussen de twee rivalen. Zouden die kleinen er dan niet beter aam doen om die „geest van Londen" af te zweren? Ons land was heus niet alleen met die „geest van Londen" behept. Zouden de kleintjes zich samen niet zo sterk kunnen maken, dat de reu zen tenminste een beetje rekelnïng met ons moeten houden? Figuurlijk gesproken lopen ze nu reeds over ons heen. Voetbal. voetballen. S.E.C. SPEELDE GELIJK TEGEN WEL WIJN GARDE CITY FOOTBALL CLUB. Tn een voor Soest omgtekejnd grote publieke belangstelling vond Vrij dagavond de voetbalwedstrijd tussen S.E.C. en Weiwijn Gardejn City F.C. plaats. Om ongeveer kwart over zeven kwa men de spóljers door e'en haag vam S-E.C.-adspïranfen het veld op en nadat de beide elftallen zich voor de tribune hadden opgesteld en het Engelse en Nederlandse volkslied ten gehore gebracht waren, nam de wedstrijd een aanvang. De Engelsen trapten af en S.E.C. spetelde1 tegein, de fel' schijnende zon in- Er ontwikkelde zich direct eeln smet op en neergaande strijd, waarin mem de betere tefchniek der buitenland se gasten kon bewonderen, maar de SuELC.-spelers zaten zo enthousiast op. de bal, dat zij hun spel niet konden ontplooien. De goed opgezette aanvallen werden resoluut door de S.E.C.-achterhoede/ onderbroken en de Soeisfers spejeldelxi met zo'n geestdrift, dat zij zelfs in de meerdierheïd kwamen. Enige hoekschoppen op het Weiwijn Gar den City-doel waren 't gevolg. Uit een van deze hoekschoppen, keurig door Klompenhouwer voor het doel geplaatst, wist midvoor Post keihard in te koppen en daarmede S-E.C. te leiding te bezorging (10). De gasten gooiden er nog een schep je op en kwamen nu en dan gevaar lijk dicht bij de S.E.C.-veste, maar doelman Hornsveld was onpassiöer- baar. Met 1—0 voor SwE.C. kwam de rust. De tweedie helft begon met een En gels overwicht, maar de SuE.C.-ver- dediging, goed gesteund door de middenlinie, wist van gee(n wij ken en zette metf verre trappen hun vleugelspelers aan 't weirk en deze snelle S.E.C.-aanvallen werdiqn in de regel besloten met harte scho ten, waar de Welwijn-doelman al zijn talenten bij nodig bad om onheil te voorkomen. Een kwartier was ctr in de tweede hejlft gespejeld, toen, bij een scrimmage voor 't S.E.C.-doeH, een der Engelse spelers de bal vrij kreeg en met een listig schot de partijen op gelijke voet wist te- bren gen (1—1)-' Enthousiast werd door beide ploegefn verder gespleedd. Eenmaal brak de snelle S.E.C.-rechtsbuiten door die Engelse verdediging heem, maar hum doelman wierp zich heldhaftig op die hal en voorkwam daarmee eem ze ker doelpunt. Het publiek leiefde; geweldig met de snel op en ineer gaamde' strijd mea en aan aanmoedigingen ontbrak het niet. Welwijn Garden City wilde winnen, ze zetten allieis op alles, maar verder dan 'den buitenspel-doelpunt brachten zij het niet lejn daar S.E.C. ook het net der tegenpartij niet me/er kon vinden, kwam hef eincfle van deze enerverende strijd met 'n 11 gelijk spel. Prins Bernhard, die de wedstrijd zou komen bijwonen, zond op het laat ste ogenblik bericht van verhinde ring. Z.K.H. heeft echter Zaterdag middag de Engelse gasten op heit Paleis ontvangen. Na de begroeting en het gebruik van ©en verversing, maakten de gasten eeln wandeling door de tuinen van het Paleis. Na afloop van de wedstrijd had Vrij dagavond in de zaal van EemWahd een afscheidsavond plaats, waar Ben ny Vreden met zijn gezelschap op trad, met een Hollands-Engfels pro gramma. Vele hartelijke w oor dein werden ter over en weer gewisseld, terwijl aan de Engelse gasten <ei©n souve/nir werd aangeboden. Aan' de dames dieir S.E.C.-leden, die als gastvrouw wa ren opgetreden, wietrd door de En gelse leiders ieder een fraai bouquet rozen geschonken. Ten slotte werd de avond besloten 'met een gezamenlijke polonaise ,e|n het zingen der beid© volkslledejrein. Zaterdagmiddag om zes uur zijn de Engelse gasten w'eelr naar hun vader land vertrokken, tot Amersfoort uit geleide gledaan door de, commissie, die deze vacanti'etrip voor de' Wel wijn Garden City F. C. zo uitne mend heeft verzorgd. NEDERLAAG-WEDSTRIJDEN. De Voetbalvereniging „K.P.S." (Ko ninklijk Paleis Soesfdijk) organiseert in verband met de ing'ebruikfnelming van haar sportterrein aan de Praam gracht, uitgebreide Nederlaag-wed strijden. Een 12-tal verenigingen, o.a. uit Soest, Baarn, Hilversum, Den Haag, Amersfoort en Amsterdam, zijn voor het spelen van wedstrijden uit genodigd. Het merendeel dezer wedstrijden zul len in de avonduren gtespeield wor den, zodat ieder voefballkrfhebbeir in de gelegenheid is deze wedstrij den bij te wonen. De officiële opening van het sport terrein zal plaats hebben op Zater dag 16 Augustus 1947. Op die dag zal er een er ©wedstrijd worden ge speeld tussen twee sterke le KTassle clubs van de K.N.V.B. Voor de winnaar der Nederlaagwield- strijden en Erewedstrijd is óen beker beschikbaar gesteld. Deze zullen na afloop van d'e ere wedstrijd op het sportterrein per soonlijk door Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard worden uitgereikt. Het muzikale gedeelte bij de ere wedstrijd. wordt verzorgd door een Militaire Kapel. De entreeprijs voor die Nederlaag- wedsfrijden bedraagt 25 ct. p. pers. Verdere publicaties over de erewed strijd volgen nog, alsmede edm op gave van adressen waar kaartten iin voorverkoop verkrijgbaar zullen zijn. Het batig saldo der wedstrijd'en zal ter beschikking worden gesteld van de N.I.W.I.N., voor onze militairen in Indië. In de laatste raadsvergadering welrd een voorstel gedaan om heit natuur bad, dat thans met de meeste' spoed in gereedheid wordt gebracht, op Zondag gesloten te houden. Ik kan me een dergelijk' voorstel' in denken. Ook kan Ik me indenken, dat ande ren er weer and'eirs over denken. Maar, ik heb het niet op zulke din- gen. Als er twee vechten is er één, die wint en wat dit betekent, voelen wij aan den lijve vanaf de eerste dag der bevrijding. In dergelijke gevallen ben ik altijd erg voor 'n compromis en Wethou der De Haan was hiervoor op dte goede weg, toen hij zeS, dat als men het bad op Zondag wil sluiten, de arbeiders op een andere dag gele genheid tot baden moeten hebbejn. Dat was een compromis bij uitne mendheid. Een pracht kans voor Soest e|ni voor de partij, die deze gefdaóhte durft te lanceren. We gaan dus, net als vroegle^, weer Maandag houden. Werkplaatsen, kantoren, winkels, kortom alle aardse slïjkjagerij doen we 's Maandags dichf. Wat 'n pracht idee, wat den recla me voor Soest. Wat eten voorbeeld aan de gehele wereld. Soest houdt als eerste gemeente in het land officieetfi Maandag. Zou dat even wat zijn, lui? De partij, die dat voor elkaar krijgt, heeft ook het ja-woord van H. OEKMAN. Publicaties der te spelien wedsfrijde/n worden wekelijks blekend gemaakt. De eerste meiderlaagwedstrijd wordt gespeeld op Woensdag 4 Juni 1947, 's avonds om 7 uur, terrein Praam gracht, n.1.: K.P.S. 1Gemeenteamb tenaren Soest. DUIVENSPORT. De vereniging „De Vriendschap" hield Zondag 1 Juni ee|n w|edVlucht vanaf St. Quentini (Frankrijk), af stand 296 K.M. De duiven werdjela om 7 uur gelóst met gunstig we|er. In concours waren 86 duiven. Aankomst le duif 11 uur 4 min. 1 sec.; laatste duif 11 uur 38 min. 40 sec. De persoonlijke besulfaten waren; H. Pohknan 1-9. R. Bokma 2. H. Spikman 3-8-10.21. W. Nieuwenhuis 4-14-19-22. E. Daatseilaar 5. W. Roest J. Pot 7. Mej. G. Zimmer- man 11. J. Mulders 12-17, G. Tee- ken 13-15. C. Dijkman 16. Mej. C. Paauwe 18-20. Ook de vereniging „De Zwaluw" hjeld een wedvlucht van bovenver melde plaats. In concours waren 61 duiven, die te 7 uur werdón gelóst. Aankomst le duif 11 uur 3 min 32 sec.; laatste duif 11 uur, 18 min. 12 sec. De gedetailleerde uitslagen waren: J. Kamerbeek 1-6-12.13. G. Gorisstem 2-3-4. Sj. Rijksen 5-811-15. G. Geij- tenbeek 71 G. Haks 9. C. Karstens 10. P. Brienen 14. „De Zwaluw" hield ook nog elen wedvlucht vanaf Vilvoorde in Bel gië. Afstand 152 K.M. Hier waren 86 duiven in concours, die te 8 uur werden gelost. Aankomst lte duif 10 uur 6 min. 58 sec-, laatste duif 10 uur 20 min. 51 sec. De persoonlijke uifslagten warón; J. Kamerbeek 1-6-12. H. Kriek 2-3-9. G. Geijtenböek 4. H. Gorisaen 5-17- 19. H. Kruseman 7-16. N. Baltus 8- 10-11-21. Sj. Rijksen 13-15. G. Hooij- er 14. J. Rausch 18. A. Logtenstein 20. A. Priem 22.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1