Dra&a of klucht? IN DE HOEK. SOESTER COURANT Abonnementsprijs 11-50 p. hw, 23e Jaargang - No. 45 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bureau Van Weedestraal 35 - Telefoon 2566 - Giro 126156 Verschijnt 2 maal per week. Vrijdag 6 Juni 1947. Slechts enkele punten van hef al lervoornaamste, dat zich buiten on ze grenzen afspeelt, zou de stof kun nen leveren voor estn aantal span nende romans, voor drama's of voor kluchtspelen naar keuze! Een kluchtspel misschien wordt het nog een drama zouden wij de ontsnapping van de vroegere „Leeuw van het Atlas-gebergte", Abd-el- Krim, willen noemen. Abd-el-Krim was destijds de leider der Marokkanen in hun strijd tegen Spaniaarden en Fransen. Hij was zo'n twintig iaar geleden verbannen, doch mocht zich nu ïn het Zuiden van Frankrijk vestigen. Waarom? Het doet er niet toe. Abd-d-Krim vond het beter te Port-said aan wal te blijven, waar hij als gast van de Egyptische koning Faroek zijn capaciteiten als strijder tegen vreem de overheersing beter kan gebruiken dan in Frankrijk. Met zijn twee vrouwen, 11 kinde ren en verdere volledige bagage bleef de nu reeds 67 iaar oude vechtias in Port Said en liet de boot de boot. Hoe een banneling dat in orde kreeg? Ja, dat is nu iuist de klucht. De Egvpfenaren haalden de vroege re banneling met vreugde in. Ma rokko moet deel uit maken van de Arabische Liga, heeft Abd-el-Krim reeds vterklaard. Misschien wordt dat het drama. Koning Faroek verleemt gaarne Oos- sterse onderduikers zijn hoge be scherming. Van die Oosterse hoek uit bezien, is Faroek een pracht van een ondc(r- grondse werker. Dat weten wij voor- el nog door de Groot Moefti van Jerusalem, die zich mede in zijn gunst mag verheugen. Frankrijk heeft tegen „de medeplichtightjid der Egyptische regering bij de ontsnap ping van de oude rebellienkider" of ficieel een krachtig protest doen ho ren. Het tweede dramatische kluchtvetr- haal kunnen wij uit Hongarije op tekenen. Hongarije behoort tot de landen achter het ijzeren gordijm. Nagy, de premier, ging met vacan- tie naar Zwitserland en1 toen hij daar eenmaal was, vond hij het! maar beter, even op te bellen em de Hon gaarse gelegatïe te Bern mede fe delen, dat hij verder voor de «lor be dankte. Dat was, althans volgens hetgeen er verder loskwam, niet zo gek gezien. Nagy werd er van be schuldigd, te hebben deelgenomen aan een samenzwering met hst doel, een reacfiorvnair fascistisch regiem te vestigen nadat de Russische troe pen uit Hongarije zouden zijn te ruggetrokken. Niet duidelijk is, hoe en óf een Minister-president tegen zijn eügen regering kan samenzweren, maar wel is duidelijk geworden, dat Nagy er voor zichzelf niet verkeerd aan deed, in Zwitserland te blijven, te meer niet, daar hij daar zijn familie ook had, mitsgaders de familieju welen, die 400,000 Zwitserse francs waard moeten zijn. Inmiddels heeft men in Hongarije een nieuwe regering gevormd, die geenszins de zegen van Amerika heeft. Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse zaken, heeft al me degedeeld, dat van het crodiet van 30 milliioen dollar de helft zal wor den „bevroren", omdat volgens hem de Hongaarse regering thans onder communistisch beheer is gekomen. Voorts werd bij Rusland een pro test ingediend, omdat de Sovjet-linie de Hongaarse regering onder haar „beheersing" zou hebben genomen. Dan staat Italië er in Amerika beter op. De nieuwe Italiaanse regering, door Gasperi gevormd, zal door A- merika worden gesteund. Daar zul len de dollars dan wel heengaan. Dat zullen we te gelegener tijd wel ver nemen. De Engelse regering sloot met Noor wegen een overdenk om st af om de Noren wapenen te Levefren. Ben drama in vredestijd? Laten wij hef maar als een blijspel beschouwen. Engeland heeft nu in Voor-Indïe z'n plannen aan de Brits-Indische leiders voorgelegd. Het resultaat schijnt voorlopig bevredigend te zijn. De strijdbijl tussen Hindoes en Mo hammedanen werd even Tiïe't gehe ven. De onderkoning van Voor-Indie zou tot gouverneur-generaal „degra deren". Hindoestan en Pakistan zullen do minions worden, vrije staten, die echter cfe eed van trouw aan da Britse Kroon moeten afleggen. Zal dit Indische drama dan toch een happy end krijgen? Ten slotte nog een woord over hef Spaanse drama- Dat in Spanie het fascisme nog aan de macht is, moge blijken uit de nieuwe wet van opvolging. Franco heeft volgens de nieuwe tekst heft recht zijn veto uit te spreken ovetr de koning of de regent, die hem opvolgt. Hij kan dit doen, óók als de Cortes de candidatuur van die opvolger zou hebben goedgekeurd. Neen, dit is geen drama meeir, dit is maller dan de allerdwaaste klucht. Officiële mededelingen. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat bij Ged. Staten der provincie Utrecht is ingekomen een verzoek van M. P. L. Bergers, wonendie Bos straat 80 te Soest, om etan hotel-ver gunning voor de beneden vóór-loca- liteit van het perceel Bosstraat 80 te Soest Binnen twee weken na de dagteke ning dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van deze vergun ning schriftelijk bezwaren bij B. tan W. inbrengen. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het ver zoek van Shell Nederland N.V., Wassenaarseweg 80, 's-Gravenhage, om op perceel Beukenlaan 28a, ka dastraal bekend in sectüe G- no. 3807 een ekretrisch gedreven benzini-pomp ter vervanging van de bestaande handpomp fe mogen oprichten, door hen is ingewilligd op 27 Mei 1947. Plaatselijk nieuws. ONGELUK VOORKOMEN. Toen Woensdagmiddag, omstreeks 12 uur, de heer M. per luxe auto de GaBenkamppelsweg passeerde^ stak vlak voor zijn wagen een klein kind de rijweg over. Óm een ongeluk te voorkomen gooide de heer M. zijn stuur naar rechts om, verbrijzelde een tuinhek en kwam met de voor zijde van zijn wagen terecht in ee/n meferput, die zich in de tuin van de nabij gelegen woning bevond. Door het snel reageren van de be stuurder werd een ongeluk voorko men. De auto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd- EXCELSIOR JUBILEERT. De Soesfer Koorvereniging „Exceil- sior". die Dinsdagavond in de Ou de Kerk haar twaalf en een half ja rig bestaan herdacht met de uitvoe ring van „Die Jahreszeiten" van Jos. Haydn, heeft bewezen, dat zij als koor in Soest haar plaats ten volle waard is. Het jubileum is een groot succes geweest en het koor heeft ons dit keer werkelijk verrast. Solisten, orkest en koor vormden 'n heerlijke harmonische eenheid, dia onder de bezielende leiding van Jan Bartelsman ons „Die Jahreszeiten" werkelijk heeft doen geniete®. Onze verwachtingtan waren niet fe hoog gespannen, omdat het bij on gekend hogta temperatuur niet mee valt zoo'n werk uit te voeren, maar reeds bij hef begin kregen we de indruk, dat Excelsior uitstekend ge disponeerd was. Er werd door het gehele ensemble met overgave gemusiceerd. Van de solisten ware® het voorat Mevr. Wickevoort Crommelin en de heer Laurens Bogfman, die ons zeer hebben bekoord. Hun routine, be heerste techniek en muzikale voor dracht gaven aan het geheel eiefni kleur van bijzondere schoonheid. De tenor Hans Müller, die zijn par tijen niet onverdienstelijk zong, ja zelfs momenten van grote begaafd heid had, was helaas tegen de an dere solisten-grootheden niet opge wassen ïn volume en timbre. Toch hebben we met veeil respect naar hem geluisterd. Het orkest, bestaande uit vakmen sen van het U.S.O. was prachtig. De nuances in de jaargetijden werden zó gespeeld, dat zelfs niet-muzïeik- kenners er voor honderd procent van konden geniete®. En dan de aan passing bij het koor. Dat was af. Rest ons nog iets van Excelsior te zeggen. Excelsior heeft hard gestu deerd en mef volle overgave werden de verschillende koren gezongefn. Machtig klonk het „Sei nun Gnadig", subliem de inzet „Komm holder Lenz" en gezellig hef „Jagerchor Prachtige momenten waren er velte. We zijn blij, dat Excelsior dit hoog tepunt heeft mogen bereiken en dat het koor zelfs geen offer ont ziet om ons een avond van vocale en instrumentale kunst aan te bie den. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK. Het verslag van het afgelopen jaar vermeldt o.m. het volgende: De bedrijfsresultaten in het verslag jaar waren zeer gunstig. Het saldo van de interest-rekening biteeik f 923.000.hoger te zijn dan in 1945 en de provisie-baten stegen met f 1.802.000.zodat de totale bru- to-winst die van 1945 mef f2.727.000 overtrof. De uitgaven voor salarissen en alge mene onkosten zij® echter met f2.418.000.gestegen, zodat de net to-winst per saldo ca. f309.000.ho ger is dan vorig jaar. Na reservering van f775.000.voor te betalen belastingen efn 'n extra storting in het pensioenfonds van f200.000.in verband met de stij ging der salarissen, resteert edn winstsaldo van f798.091,99. Commissarissen hebben besloten hiervan te bestemmen voor: Verho ging van de Alg. Reserve f200.000. Versterking van de bouwreserve f250.000.Toevoeging aan de Re serve tegen bedrijfs-risico's f 103.841,99/ totaal f553.841.99. Voorgesteld wordt van het restant ad f 244.250.5 °,o dividend uit te keren op preferente en gewone aan delen. Hiervoor is f84.250.nodig. Verder wordt voorgesteld van de uitstaande oprichtersbewijzen 1200 stuks uit fe loten en betaalbaar fe stellen f 100.per stuk. PLANTEN VOOR DE JEUGD. De verstrekking van bloempla®te® aan de schooljeugd, welke voorheen plaats had door de Floralia-vereni ging, heeft ditmaal plaats gehad door de Tuinbouwliefbebbers-Ver. alhier. Niet minder dan 1260 plantjes, w.o. Het schijnt dan toch waar te zijné Eén stap vooruit hebben wta ge maakt in vele jaren. Als no. 13 stond op de agenda djer laatste raadsvergadering een voor stel tot aanvaarding om „niet" vajn1 grond aan de Van Weedesfraat. Conform het voorstel w<erd besloten. Hoe bestaat htet? Het betrof hiter een strook grond va® het perceel vroeger bewoond door v. d. Kop. Hoe die gratis voor niemandal schetoi- kerij tot stand is gekomen, daar naar informeren we maar niet. Doet er ook weinig toe. Hoofdzaak is, dat het fiets- en wandelpad pu daar fe® minste kan worden doorgetrokken. Maar weet u, wat mij en verschil lende andere dorpelingen wél infie- ressefert? Hoeveel zilverlingen het aan de recalcitrante® tot nu toe heeft opgeleverd, door de verbrieh ding van de hoofdweg en daarmee het veilig verkeer al jarenlang op te houden. Vast en zeker niet vol doende om de ziekenhuiskosten e.d. te dekken, die door ongelukke®, ver oorzaakt door hun onmogelijke e.a. obstakels, werden gemaakt. Het leed door hen veroorzaakt, laat zich nïtet in getallen uitdrukken. Gelukkig zat weth. De Haan nog op de achterhand met de opmerking: „Het ligt niet aan de gemeente, dat er nog niet aan de wandel- en fiets paden kan worden begonnen" em blijkbaar doelde hij hier op de Steenhof f straat en verder. Toch gek hé als we het rijk thans bezig zien de zo zeer begeerde wan del- en rijwielpaden achter de bo men aan te lteggan op het minst ge vaarlijke stuk van de hoofdweg, n.1. de Birktstraat vanaf de Gall'enkamp- pelsweg tot hotel Birkhoven. Ik kan mij indenken, dat de han den van vele raadsleden jeuken om zelf maar met schop en breekijzer aan de gang te gaan. Mag ik een advies geven? Zaterdag middag knappen we de zaak op. Te 2 uur verzamelen bij het ge meentehuis. En we nemen hef eerst de obstakels in de Burgem. Grothe- straat en Van Wetadestraat. H. OEKMAN. begonia, fuchsia, aderatum, coleus» salvia, afrikaantjes enz. werde® uit gereikt. ïn September zal een te®jtoo(nstefli- ling van de uitgereikte planten wor den gehouden. Zij, die voor dit doel een prijsje fcetr beschikking willen stelle® of sym pathie gevoelen voor dit werk, wor den verzocht zich te wende® tot de heer J. W. Blom, Beckeringhstraat 25 of tot een der bestuursledtan van ge noemde vereniging. SCHIETWEDSTRIJDEN TE AMERSFOOORT. C. VAN WIJNGAARDEN DE BESTE SCHUTTER. Op de schietwedstrijden, welke ter gelegenheid van hef 25-iarig bestaa® van de Amersfoortse Politie Sport vereniging op de Leusderheïdei plaats vonden, boekte de Soester politie een fraai succes. Aan de afdeling geweer, namen eeln achttal korp sen deel, talk bestaande uit 5 schut ters, n.1. Baarn, De Bilt, Soest, Zeist. Zuilen en Amersf. met 3 korpse®. Er werd geschoten met scherp, af stand 100 meter. Zeist won de teerste prijs met 275 punten, Soest de tweede prijs nieft 260 punfen. De beste schutter van den wedstrijd was de hoofdagent C. van Wijngaar den uit Soest met hset hoogst aan tal punten, n.1. 59 (max. 60), waar mede hij tevens beslag legde op dta eerste prijs.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1