Totale oorlog of wereldregering. Nederland en Indonesië UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK De Soester Courant gedijdt. IN DE HOEK. SOESTER COURANT Aboam. f 1.50 p. kwart. - Per post f 1.75. 23e JAARGANG - No. 51. Bureau: Van Weedestraat 35 - Teleloon 2566 - Giro 126156 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrij< DINSDAG 1 JULI 1947. Het enige redmiddel: de wereldregering. In de Neue Zuricher Zeiiung werd enige tijd gebeden de vraag opgeworpen, of een wereldregering mogelijk moet worden ge acht. Emery Reves, de schrijver van het opzienbarende boek Anatomie van de Vrede" antwoordde daarop in hetzelfde Zwitserse blad, dat 't om die vraag hele maal niet gaat. Het gaat erom, of wij on der de gegeven technische, economische en militaire realiteiten van het ogenblik zon der een wereldomvattende wetgeving über haupt kunnen bestaan. Onmogelijk, een groot woord. De geschiedenis, is een eindeloze keten van verwerkelijkingen van 't onmogelijke. Hoe veel scheen niet onmogelijk' alvorens het werkelijkheid werd. Het was onmogelijk, atoomenergie vrij te maken, tot zij niette min vrijgemaakt werd. Het was onmogelijk dat Katholieken en Protestanten vreedzaam samenleefden, tot zij onder een souvereine staatswetgeving inderdaad vreedzaam sa menleefden. Het was voor Engelsen en Schotten onmogelijk, zonder oorlog naast elkaar te leven, totdat ze in een Verenigd Koninkrijk inderdaad samenleefden. Men zou boekdelen kunnen vullen met voorbeel den, die bewijzen, dat het redetwisten over de mogelijkheid of de onmogelijkheid ener oplossing een amusant, maar weinig ver heffend gezelschapsspelletje is. Het vraagstuk, dat wij moeten oplossen; is niet dat van een wereldregering. Het gaat er alleen om, dat wij internationale oorlo gen kunnen vermijden. De beide laatste oorlogsramj)en hebben zulk een onbeschrij felijk onheil teweeggebracht, dat wij er on voorwaardelijk alles op moeten zetten, om een herhaling van zulk een wereldomvat tende catastrofe af te wenden. In zijn boek „Anatomie van de Vrede" heeft Emery Rgps getracht aan te tonen, dat alle oer logen, die ooit gevoerd werden, alle dezelf de oorzaak hadden, en dat de oorlog der halve slechts éen oorzaak heeft. Het uit bannen van die oorzaak is derhalve de enige voorwaarde tot vestiging van de vrede. Wereld wetgeving. De menselijke natuur is nu eenmaal zo in gericht, dat wij in een gezin, een familie, een gemeente, in een natie of in welke vorm van gemeenschap dan ook, onmogelijk vreedzaam naast elkander kunnen leven zonder ^zekere beperkingen onzer natuur lijke neigingen, zonder dat wij gedwongen worden, zekere dingen te doen, die wij vrij willig niet zouden doen, en zonder dat ons zekere dingen verboden zijn, die wij gaarne zouden willen doen. Een andere typische eigenschap der menselijke natuur is, dat wij zulke beperkingen niet dulden, indien ze ons niet door een erkende autoriteit worden opgelegd. Vijfduizend jaar geschie denis tonen aan, dat mensen vreedzaam kunnen samenleven wanneer hun onderlin ge betrekkingen worden geregeld door de wet. Verdragen en bondgenootschappen bleken vergeefs, indien men daartoe zijn toevlucht nam. Honderdvijftig jaren industriële ontwikke ling hebben de structuur van de nationa liteiten der agrarische achttiende eeuw uit gehold en bewerkstelligd, dat de eertijds ontzaglijk schijnende nationale eenheden nietige, economisch volkomen van elkaar afhankelijk bouwsels werden, welker be trekkingen niet door de wet geregeld zijn. Daarvandaan de oorlogen tussen de naties, die zich .onheroepelijk en met -steeds ver schrikkelijker gevolgen zullen herhalen, totdat de souvereine nationale eenheden, die niet in conflict zijn, aan een hogere wet geving zullen zijn onderworpen en de in ternationale betrekkingen der mensen door de wet geregeld zullen zijn. UNO NIET DE OPLOSSING Velen noemen een wereldregering een uto pie en stellen hun hoop op de Organisatie der Verenigde Volken. Het is nu maar de vraag wat een utopie is. Is het utopie te beweren, dat het mogelijk was, door het aanwenden van recht en wet, waar en wan neer dan ook, de talloze conflicten der men sen met zo weinig mogelijk geweld op te lossen, en dat het ook zal gelukken, de con flicten der mensen met wettige middelen vreedzaam tot oplossing te- brengen En is het nuchter en realistisch aan te nemen, dat een bond van Souvereine Staten, zoals de UNO die te zien geeft, nu op wonder bare wijze de vrede zou kunnen bewaren, nadat zulke organisaties sedert de tijd der Griekse politeia honderden malen, maar niet een enkele maal met succes, gétracht hebben, oorlogen tussen haar leden te ver hinderen De Organisatie "der Verenigde Volken is niet slechts onvolkomen, zij is principieel foutief tot het doel, dat zij zich gesteld heeft. Zij vormt een instituut, waarin de souvereiniteit berust bij de leden en niet bij de organisatie zelf. H^t is een organi satie, die tracht regeringen' te regeren en Souvereine Staten dwang op te leggen: een centrale autoriteit, die geen betrekkingen heeft met de individuen. Na al hetgeen wij hebben meegemaakt, dienden we te weten, dat men op vreedzame wijze alleen maar individuen, maar nooit souvereine staten dwang kan opleggen, om de eenvoudige reden, dat dwang tegen Souvereine staten oorlog betekent. Het vraagstuk, dat wij moeten oplossen, nl. het onderbrengen van elkaar bevechtende staten in een hogere wetsorde, is niets nieuws. In de geschiedenis der mensheid treffen we dit proces vaker aan. Wanneer wij deze perioden der geschiedenis analyse ren, kunnen wij zien, dat de overgang in een hogere orde in de meeste gevallen door geweld en door verovering tot stand kwam. Bij wijze van uitzondering was het echter mogelijk, deze qvergang na een lange pe riode van bloedige oorlogen vreedzaam te bewerkstelligen door inzicht, overtuiging, vereniging. Voorbeelden daarvan zijn Zwit serland, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten van Amerika. Uit deze ervaringen kunnen wij de conclusie trek ken, dat het- instellen ener hogere wetsorde voor individuele souvereine staten, waar schijnlijk ook door geweld wordt bereikt. Maar voorafgaande gevallen bewijzen, dat wij deze overgang van een deel van de souvereiniteit der nationale, staten op ho gere instellingen, ook zonder verdere bloe dige gevolgen kunnen bereiken. Aangezien dat in het verleden verschillende malen „mogelijk" was, is het ook thans mogelijk, al is het dan ook niet waarschijnlijk. Federatieve wereldorde. Een gewelddadige eenmaking der wereld door verovering zou niet alleen vernietigin gen met zich brengen in een omvang, die wij ons in weerwil van de vorige oorlog eenvoudig niet kunnen voorstellen, maar onvermijdelijk uitlopen, tot een totalitaire wereldstaat, die het einde van alle per- sonlijke vrijheid zou betekenen. Alleen wanneer het ons gelukt, deze eenmaking lang democratische weg te bereiken en op beperkt gebied een federatieve wereldorde te stichten, die voor de regeling der inter nationale betrekkingen wetten kan maken en kunnen ,Tii he^en r1" .fvru,Tr?l van een atoomoorlog te ontkomen en onze individuele vrijheden te behouden, die wij op het punt staan te verliezen door het totalitaire karakter dat de nationale staten onvermijdelijk meer en meer gaan aanne men. Weinig tijd.. Zulk een wereldregering kan inderdaad lange tijd alleen maar een wensdroom blij ven. De werkelijkheid van de tegenwoor dige toestand wijst er helaas echter op, dat wij nog maar weinig tijd hebben. Wij heb ben niet de keuze tussen wereldomvattende wetsorde en de instandhouding van het bankroet-systeem der nationale staten. Wij hebben alleen nog maar de keuze van de stichting ener supernationale wetsorde, van een wereldregering door vereniging of door verovering. Wij kennen de moeilijkheden, welke een vreedzame ordening der wereld in de weg staan. Wij zijn zelfs bereid, alle moeilijkheden welke men zich maar kan voorstellen met duizend te vermenigvuldi- Dit wil niet zeggen, dat ons blad groeit lm lezertal, dit is practisch niet meer mo gelijk, omdat hef moeilijk is nog wonin gen te vindein, waar onze courant niet verschijnt. Dit uitgroeien is alleen nog mogelijk met betrekking tot formaat èn inhoud. Voor het eerste, verschijning in groter formaat, hebben wij langer dan een een iaar gevochten, omdat wij in de toewijzing van papier achter stonden bij nieuwsbladen, welke in andere gemeen ten uitkomen. Velen weten uit ervaring, dat de molens bij regeringsinstanties moeilijk in bewe ging zijn te zetten en wanneer dit een maal gelukt, zeer langzaam draaien. Wanneer hef gaat om papier, blijkt dit in nog erger mate hèt geval te zijn. Ten koste van veel bezoeken bij diverse instanties, brieven èn telefoontjes is hef ons echter thans gelukt een grotere pa piertoewijzing te verkrijgen en wij haas ten ons onze lezers hiervan direct te la ten profiteren. Dat ook de inhoud van ons blad door hef kleine formaat in hèt gedrang was, is u allen bekend. Herhaalde malen konden vaste rubrie ken, verslagen, berichten en adverten ties geen plaats vinden. Hierin is nu verbetering gekomen en we hopen zelfs in staat fe zijh binnenkort toog voor enkele zèer gewilde rubrieken plaats in te ruimen. De abonnementsprijs van ons blad on dergaat hierdoor geön verandering. gen. Maar wat blijft ons anders over? Wij moeten nu eenmaal een wanhopige poging ondernemen, om de dreigende catastrofe te verhinderen en een wereldordening tot stand te brengen, die verdere krankzinnige oorlogen onmogelijk maakt. Vanzelfsprekend kan een wetsorde tegen de wil en buiten toestemming der volkeren niet functionneren. Dat kan alleen maar, wanneer zij de uitdrukking is van de wil der volkeren. De mogelijkheid, onze be schaving en waarschijnlijk ons naakt be staan te redden, is er voor ons gelegen, een gedachtenwisseling over deze fundamentele vraagstukken door middel van radio, school en kerk uit te lokken en de mensen het ant woord te geven op de vraag: Wat drijft ons blindelings naar de volgende wereldoorlog en hoe ziet het eenvoudig mechanisme van de vrede er uit," dat sedert de dagen van Mozes altijd hetzelfde gebleven is? De ontwikkeling van de politieke crisis in Indonesië scheen vorige week zijn hoogte punt bereikt te hebben.-Het overleg tussen de Commissie-Generaal en de Republikeinse delegatie was hopeloos vastgelopen tenge volge van de onwil van de Republiek. De vrees was algemeen, dat onze Regering zich verplicht zou zien op korte termijn zeer ernstige beslissingen te nemen. De mo gelijkheid van een kabinetscrisis met haar ernstige gevolgen, zoals stakingen en mas sa-betogingen, kon elk ogenblik werkelijk heid worden. Spanning was voelbaar en merkbaar; Woensdag en Donderdag ver drongen zich velen voor de bureaux der dagbladen om de bulletins met het laatste nieuws uit Den H'aag en Batavia te lezen. Sinds Vrijdag valt echter een zekere ont spanning waar te nemen en de hoop op een vergelijk door overleg leefde opnieuw op, doordat de Indonesiërs via de radio en in een schrijven aan de Commissie-Generaal zich bereid verklaarden, op hun tegennota, welke de deur definitief gesloten had, terug te komen. De plotselinge zwaai van de Republiek kan door drie factoren bepaald zijn: le. Diplo matieke druk van andere mogendheden 2e. vrees voor een gewapend conflict, waar in de Republiek het^ onderspit zou moeten bepaalde punten om de onderhandelingen te rekken en, met enige concessies-Tiunner- zijds, toch hun einddoel beheersing van de gehele Indische archipel te bereiken. Dit laatste is het meest waarschijnlijk en dat de Republiek hierbij tot concessies be reid is zal zijn oorzaak vooral vinden in een bepaalde druk van Engeland en Ame rika. Het is immers wel opmerkelijk dat Soetan Sjarir zijn radio-rede hield nadat hij ach tereenvolgens de Britse, de Amerikaanse en de Chinese consul-generaal te Batavia had ontvangen. Deze heren zullen hem wel duidelijk gemaakt hebben dat de Republiek bij een eventueel gewapend conflict gener lei steun van hun Regeringen te verwach ten heeft. En zoveel inzicht hebben de he ren te Djocja nog wel dat zij zönder steun van buiten niet in staat zijn de sterke Ne derlandse troepenmacht uit Indonesië te verdrijven. Trouwens uit de mond van Soekarno viel onlangs nog te beluisteren dat hij van de Nederlandse superioriteit overtuigd is. Volgens hem was dan ook alleen een guerilla mogelijk en hijzelf zou de leiding van de guerilla-benden op zich nemen. Daar elke dag opnieuw een verandering zowel ten goede als ten kwade -j- mogelijk is, lijkt het ons van belang de voornaamste gebeurtenissen van de laatste weken, die tot de toestand van heden hebben geleid, in hun volgorde weer te geven. Hierdoor is een beter begrip mogelijk van de belang rijke beslissingen die we elke dag verwach ten kunnen. le. Op 27 Mei liet de Commissie-Generaal aan de Republikeinse delegatie een nota overhandigen, welke de Republiek slechts met een duidelijk „ja" pf „neen" kon beantwoorden. „Neen" zou het einde der onderhandelingen met zich brengen. 2e. De Commissie-Generaal ontvangt het antwoord der Republiek op 8 Juni. Hei is zeer teleurstellend en de Commissie- Generaal ziet zich genoodzaakt het ant woord als „onwelwillend, tendentieus en onwaarachtig" te kwalificeren. 3e. Op 18-Juni ontvangt de Regering het advies van de Commissie-Generaal dat een stopzetting der onderhandelingen inhoudt. Verder ontvangt de Regering nota's van de Republiek West-Borneo en de Republiek Oost-Indonesië, waar uit bleek dat de Regeringen van deze republieken fel gekant waren tegen de opvattingen van Djocja over de samen te stellen interimregering. 4e. Op 19 Juni heeft Soetan Sharir te Ba tavia besprekingen met de Consuls- generaal van Amerika en Engeland, waarna hij zijn opzienbarende radio rede hield. 5e. De Commissie-Generaal wordt schrif- Op gevaar af, dat ik doof sommige eeja cultureel misbaksel zal worden kemd, wil ik eerlijk bekennen, v d graag naar de bioscoop ga en een nog beter inzicht in mijn gee. gesteldheid tè geven, zeg ik, dat ik v. ger het liefst geen film van Laurel en, Hardy, Tom Mix of Hoot Gïbson miste. Ik kan me indenken, dat niét iedereen dat zo maar durft te bekennen, maar misschien* kan ik weer een goedte beurt maken door er meteen bij fe viertellen, dat ik nu films als „Mrs. Miniver", „Re- becca" en zo het mèest waardeer. Films, die ik persé niet waardeerde, en nu gaat u mij misschien onvaderlands lievend vinden, warén Hollandse films. Een héél enkele uitzondering daargela ten. In dit licht zult u begrijpen, dat ik een weinig schrok van hef bericht, dat wè in Duïvendrecht weer Hollandse films gaan maken. Dat bespaart deviezen, om dat we dan minder films behoeven in fe voeren. Ik vind het een pracht idee. Hoe meer we in Holland maken op ieder gebied, des fe beter. We komen dan vlugger uit de narigheid. Maar, en misschien komt dit stukje nog onder de ogen van iemand, die iets heeft te zeggen in dè Nederlamdsie filmstudio's laten ze dan zorgen voor goéde scena rio's. En astublïeft geen „Bleke Betfipn" en „Rooie Sienèn". H. OEKMAN. telijk in kennis gesteld van de inhoud van Sharir's rede. 6e. Kort na het overhandigen van een brief van de Commissie-Generaal aan de Republikeinse delegatie waarin werd medegedeeld dat de Commissie-Gene raal geen mogelijkheid voor verder" onderhandelen aanwezig achtte, richtte de Commissie-Generaal zich op 21 Juni in een tweede schrijven tot de Repu blikeinse delegatie, waarin zij naar aanleiding van Sharir's radio-rede vraagt of de Indonesiërs 'alsnog in- stemmen met de essentiële punten van de nota en haar bijlagen van 27 Mei. 7e. Op 22 Juni maakte de Indonesische de legatie Ubivcllü Zit.il 111 ci, l.uiiipCi,Cili tb achten de laatste brief van de Comm.- Generaal te beantwoorden. Dit zal de Regering te Djocja moeten doen, welke hiervoor op 24 Juni in bijzondere ka binetszitting bijeen zal komen. 8e. 23 Juni. Sharir beantwoordt het laat ste schrijven van de Commissie-Gene raal; hij betuigt de .instemming der Indonesische regering met de meeste punten der nota van 27 Mei; vraagt nader overleg over het instellen van een gemeenschappelijke gendarmerie. De kabinetszitting te Djocja wordt uit gesteld. De Ned. Regering heeft door middel van luit. gouverneur generaal v. Mook een nota gezonden aan de Indonesi sche Regering. De nota (aide mémoire) was in de kabinetszitting van Vrijdag opgesteld. Even is er dus weer een adempauze inge treden. We kunnen er echter van overtuigd zijn dat dit de laatste is. Commissie-Gene raal èn Regering hebben hunnerzijds al het mogelijke gedaan soms ten koste van het Nederlandse prestige om met de Republiek tot overeenstemming te komen over de hangende problemen. Het laatste woord is thans aan Djocja. Moge in het hart van Java in. dit critieke uur het gezonde verstand zegevieren. Nieuwe uitvluchten, intriges etc. zullen door de Regering niet langer meer geac cepteerd worden. Waarschijnlijk komt nog deze week het definitieve einde der onderhandelingen. Er is nog een kleine kans dat het conflict op vreedzame wijze geregeld zal worden. Laat de Republiek dgze kans verloren gaan, dan breken voor Nederland en Indonesië zeer ernstige tijden aan. Zullen uiteindelijk toch de wapenen moeten beslissen, dan mag van ons volk de groötst mogelijke eensgezindheid verwacht worden. Dan wordt het plicht van allen achter dê re gering te staan. Zeker zal dan niet getole reerd mogen worden dat de noodzakelijke regeringsmaatregelen worden tegenge werkt door stakingen, dienstweigering etc. In deze nationale zaak is het de plicht van elke Nederlander op de bres te staan voor onze historische rechten, onze grote eco nomische belangen èn onze verplichtingen tegenover millioenen Indonesiërs, wier hoop op Nederland gevestigd is. K. PLAATSING ZUURSTOFKOFFERS De plaatselijke afdeling van het Neder landse Rode Kruis maakt bekend, dat eer* zuurstofkoffer is geplaatst bij on derstaande adressen. Dr. Th. Veldhuijsen van Zanten, Soés- terbergsestraat 16, Soest en Dr. A. J. W. Hagendoorn, Amersfoorfsestraaf 67a, Soesferberg.

Soester Courant | 1947 | | pagina 1