Hoe het bij de buren gaat. BRAAMHAGE W. N. NIEUWENHUIS Uit ons eigen land. Sport. Plaatselijk nieuws. aangekocht door de gemeente Loodgieter - Electriciëa Onze Weekspiegel. ROB DE AVONTURIER t W "—DE ZWALUWENBERG. bate van de NI WIN spèelde Don- dagavond K.P.S. (Kon. Paleis Soest- tegen De Zwaluwenberg uit Hil- »sum een voetbalwedstrijd. Ift spel ging snel van doèl tof doel, doch verdedigingen waren de aanvallers ^ds iets tè vlug af, zodat zich aan ide zijden wéinig scoringskansen voor eden. waren ongeveer 25 minuten gespeeld, ?n de rechter vleugel van de Hilver- ~ers, fraai samenspelend, langs de K.P.S. "erdediging gleèd, waarna midvoor Pa rel met een diagonaal schot De Zwa luwenberg de leiding gaf (0—1). Lang plezier hadden ze van deze voor sprong niet, want reeds énige minuten later gaf de K.P.S.-linksbuiten êen af gemeten voorzét waaruit Martens, de midvoor van K.P.S., met een go£d schot de stand op 11 bracht. Het plaatsen van de bal was bij de Hil versummer^ befèr verzorgd dan bij de thuisclub en het baarde dan ook geen v§r°;ondering, dat nog voor de rust rechtsbinnen Klein Overmeen na een snelle ren de stand op 12 voor De Zwa luwenberg bracht. Na de rust had door enthousiast spel K.P.S. enig overwicht, doch de voor hoede hield hét spel te kort, waardoor de verdediging der gasten steeds met verre trappen hun gebied kon zuiveren. Na twintig minuten spelen loste de K.P.S. linksbinnen v. d. Klooster onver wachts een hard schot, dat over dè han den van de doelman juist onder de lat in de touwen verdween (22). Verwoed viel daarop Dè Zwaluwenberg aan en reeds na enige minuten veroor zaakte een dèr achterspellers van K.P.S. even buiten het strafschopgebied een vrije trap. Midvoor Parel, die de vrije trap nam, loste een hard schot op het K.P.S.-doel de doelvèrdediger beoordeel de het schot verkeerd en d)e bal ver dween in 't doel, 23 voor De Zwalu wenberg. De thuisclub zette èr alles -op om de achterstand in te lopen, maar verder dan enkele hoekschoppen bracht zij het niet. Vijf minutein voor hêt einde glipte de rechtsbinnen van de gasten door de ver opgedrongen K.P.S.-verde diging en bracht van dichtbij de stand op 2—4. Door deze tegenslag was de fut er bij K.P.S. uit ein toen ten slotte de goed leidende scheidsrechter het einde aan kondigde, had De Zwaluwenberg ver diend met 24 gewonnen. Direct na afloop reikte kapitein C. A. Schade, Commandant Troepen Detache ment ae door hem beschikbaar gesfeld)e zilveren wisselbèker met een toepasse lijke speech aan hét winnende team uit. Er was bij deze "wedstrijd veel publiekie belangstelling en onder de toeschouwers bevdnid zich het Prinselijk Paar mèt de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet, die tot de rust de wedstrijd vol belang stelling volgden. NEDELAAGWEDSTRIJDEN K.P.S. De vijfde nedèrlaagwedstrijd van K.P.S. vindt a.s. Woensdagavond plaats op haar terrein aan de Praamgracht tegen de Politie Sportclub Baarn. Aanvang 19.15 uur. JAARVERGADERING „SOEST-VOORUIT". Vrijdagavond werd in café Eemland de jaarlijkse algemenè ledenvergadering van de Vereniging voor Vreemdelingenver keer „Soest-Vooruït" gehouden. Na voorlezing der notulen wérd de bur gemeester, die mede aanwezig was, het beschermheerschap aangeboden, hetgeen door hem werd aanvaard. Het jaarverslag van de secretaris werd goedgekeurd, evenals de rekening en verantwoording van de penningmeester. In het bestuur werdén gekozen, inplaats van de aftredende bestuursleden de he ren Gijzen, Forfcuijn Harreman èn Ver maas, de heren Hoppênbrouwer, Priem en Van de Bor. In de financiële commis sie kregen zitting de heren Hogleveen, Hilhorst en De Lange, plaatsvervangend* lid de heer Blom. Het voorstel om de contributie te ver hogen tot f2.per jaar werd aangeno men, met eèn overgang van f0.50, dus in 1947 f 1.50 en-tn 1948 f2.—. De voorzitter deelde mede, dat Mej. Woudenberg van het verkeershuis op 1 Aug. a.s. haar werkzaamheden, wélke zij ruim tien jaar heeft vervuld, wegens huwelijk zal beëindigen. Nadat dè voor zifter niog had bekend gemaakt, dat er plannen worden uitgewerkt voor een nieuw verkeèrshuis, welke plannen op de volgende jaarvergadering ter bieoor- deilng aan de leden zullen worden voor gelegd, volgde een geanimeerde rond vraag. DIEFSTAL. Als verdacht van diefstal van eèn rij wiel werd gearresteerd W. W. alhier, terwijl K. P. J. W. eveneens naar het politiebureau verhuisde, omdat hij ver dacht wordt van diefstal van rijwielon- derdeletn. Het bekende Buitengoed „Braam- hage" is door de gemeente Soest aangekocht voor de som van f 67500.—. Het besluit tot aankoop werd ge nomen iin de geheime zitting van de raad van 18 April j.1. en nadat door Ged. Staten -dezer dagen be doeld besluit werd goedgekeurd, heeft gisteren het transport reeds plaats gehad. Hoewel de plannen van het ge meentebestuur met betrekking tot dit landgoed nog niet geheel vast staan, kan toch reeds worden ge meld, dat het niet "in het voorne men ligt tot een^ algehele verka veling over te gaan. LANDDAG JOODSE JEUGD-FEDERATIE. Zondagmorgen in de vroegte was hef een en al bèdreivigheid op de SoesÉer- bergsestraat. De Joodse Jeugdfederatie zou in het Openluchttheater een land dag houden. Met autobussen èn vanaf het station Soestduinen wérden grote scharen jeugdleden met hun begeleiders aangevoerd, allen getooid met vlaggen en banieren, hetgeen de feeststemming zeer verhoogde. Toen de voorzifter der jeugd-federatie, de heer Sig Nennel, de landdag opende, waren ongeveer 800 personen in hef Openluchttheater aanwezig. In het kort memoreerde spr. de gevoelens van de vele aanwezigen, waarop hij hier ter plaatse niet verder wilde ingaan. Vervolgens verkreeg de Bondsvoorzitter, de heer J. van Amèrongen, hef woord, die een gloedvolle rede hield, voorname lijk gericht tot de jongeren. Door Me ieugd werdén vervolgens enige aardige schetsjes opgevoerd, afgewisseld met een koorwedstrijd. Hiervan verwierf de groep uit Gouda de eerste prijs. Tot slot verkreeg de heer Heijmans, afgezant uit Palestina, hef woord, die de ièugd aanmoedigde om zich te organiseren en veel propagan da te maken voor immigratie naar Pa lestina. De voorzitter der jèugd-federatie, de heer Sig Nenmèl, sloot vervolgens deze landdag en nadat allen staande het strijd lied hadden gezongen, wenste hij een ieder eèn goede tfèis naar hun woonplaat sen, o.m. Leeuwarden, Enschede, Tilburg. Den Haag, Groningen, Amsterdam ènz. De Joodse jeugd-federatie kan op een goed geslaagde landdag terugzien. COLORADOKEVERS. Het warme weer is oorzaak, dat de colo radokever zich snel ontwikkelt. Men wordt verzocht bij aantreffing zich di rect in verbinding te stellen met de be voegde instanties, zodat tijdig maatre gelen kunnen worden getroffen. NEDERLANDSE RODE KRUIS. Op Zaterdag 12 Juli 1947 z*il de jaar lijkse collecte van Ned. Rode Kruis in onze gemeènte wordein gehouden. Dit is wel één van de collecten, die het meest tot ons spreekt. Een ieder herinnert zich toch nog wel het vele werk van het Rode Kruis in dé bange bezettingsjaren. Het werk aan cle fron- tanf»het werk onder de gevangenen, hef werk in verband met dê voedselvoorzie ning enz. OngetwijfelcLis er in het hart van iedere ware Nederlander warme sympathie voor hef schone èn opofferen de werk van het Rode Kruis. De slagzin: In ieder huis een lid van hef Rode kruis, moest nodig in vervul ling gaan. Thans wordt U echter op Zaterdag 12. Juli a.s. de gelegenheid geboden Uw steun aan dit mooie werk te geven door een gift in de collectebus. Er wordt een huis aan huis collecte gehouden, terwijl op enkele punten in de gemeente ook op straat gecollecteerd wordt. Mede door uw steun zal het werk van het Ned. Rode Kruis zich meer en meer kunnen ontplooien. Stelt de collectanten niet teleur. Uw gave is goed besteed. Dames en heren, die hun medewerking als collectanf(e) voor deze collecte wil len verlenen, worden verzocht zich daar voor tijdig op te geven aan hef bureau Van Weedestraaf 4 (Verkeershuis). EVANGELISATIE-SAMENKOMST. Woensdagavond (2 Juli), te 8 uur, wordt in de zaal v. d. Broek, Nieuwstraat 57, een evangelisatie-samenkomst gfehouden. Spreker is de heer S. van Gorkum. DODELIJK ONGEVAL IN HET HOOILAND. Zaterdagmorgen, omstreeks tien uur, was de 58-jarige landbouwer B. K., wonen de aan het Oude Grachtje alhier, in het hooiland aan de Maatweg aan het hooien met eèn harkmachine. Door het lawaai van een vallende emmjer sloeg het voor de machine gespannen paard op hol, waardoor B. voorover van de machine viel. Door de werkende pen nen van de machine wérd hij voorname lijk in hef hoofd gegrepen en zodanig verwond, dat de dood vrijwel onmid dellijk intrad. BALDADIGHEID. Herhaaldelijk komen klachten binnen van landbouwers wier korenvelden wordt betreden èn vernield. De politie houdt eèn extra oogje in hef zeil en zal niet schromen om in te grijpen. CHICAGO IN ZAKFORMAAT. Twee herèh, S. en Van B. genaamd, wan delden met hun honden op de F. C. Kuijperstraaf. Er zou niets gebeurd zijn als niet de twee honden plotseling ru zie hadden gekregen. S. wilde de die ren scheiden en gaf hierbij de hond van v. B. een trap. Deze kon zich met de ze methode niét verenigen en ging op zijn beurt S. te lijf met een honden riem. S. greep dit ongewone wapen tijdig uit zijn handen, waarna echter bleek, dat v. B. nog meer pijlen op zijn boog had en een boksbeugel met punten te voor schijn haalde, waarmee hij een offensief begon. S. wist de slagen te pareren en verdedigde zich met ware heldenmoed. Het gevolg was, dat v. B. zich tenslotte met een dikke wang en een opgezwollen lip moest terugtrekken. Naast het procesverbaal, dat van dit voorval werd opgemaakt, "ging v. d. B. al direct op de bon, wegéns het dragen van een verboden wapen. SCHEEPSRAMP OP DE RIVIER. Op de Eem tussen dè grote en kl'eine Melm kapseisde êen zeilboot. De inzit tenden, die de zeilkunst niet machtig bleken te zijn maar gelukkig wel kon den zwemmen, wisten de veilige oever bijtijds te bereiken. GEEN VERGUNNING. J. V. uit IJmuiden vervoerde personen iin een auto, zonder hiervoor vergunning te hebben. Hij moest de consequenties aanvaarden ein een bon in ontvangst ne men. Van Weedestr. 23 Tel. 2577 VERBODEN DINGEN. Veel wielrijders kregen ben procesver baal wegens het rijden zonder licht. Een automobilist ging op de bon omdat hij zonder voorlicht reed en een voet ganger, die veel haast had en langs de spoorlijn liep, moest zijn haast eveneens met een bekeuring bekopen. OP DE BON. Wegenis het berijden van een motor zon der nummerborden werd bekeurd J. R. alhier. LEERLINGENAVOND IDA JONGSMA. We maken het publiek nog even attent op de leerlingenavond, die a.s. Zaterdag gehouden wordt in hotel .Eèmland". Door een meisièskoortje wordt efen zangspel „De Bloemenwei" opgevoerd. OOK EEN SLACHTOFFER VAN DE WARMTE. De Z. had, als gevolg van de warmte, iin de nacht van Zaterdag op Zondag zijhi raam open laten staan. Leden van het inbrekersgilde maakten van deze gelegenheid gfcbruik om naar binnen te klimmen en een radiotoestel en een portèmotn/naie met gjeild te laten verhuizen. VALSHEID IN GESCHRIFTE. Op verzoek van de Zwolse politie werd alhier gearresteerd H. L. V., verdacht van valsheid in geschrifte. Dat is opbouw! Een Bredase aannemers firma heeft, het klaargespeeld met drie metselaars en twee opperlieden in 30 dagen vijf huizen neer te zetten. Grijpen we e r weer naast? 1 Juli a.s. be gint het mosselseizoen in Zeeland, maar er is reeds een export-vergunning verleend voor Engeland, voor de tijd van 3 maanden. Zij staan voor niets. In Maastricht maakten, beambten van de prijzenqontrole proces verbaal op tegen winkeliers, die duizenden religieuze beelden tegen zwarte prijzen ver kochten. Anjerdag 1947! De opbrengsten van het Prins Bernhard-fonds komen ten goede aan het culturele werk van brede groepen van de bevolking zo krijgen oók jeugdbe wegingen subsidies 'toegewezen. „Het Hart van Holland". Te Gouda wordt een grote tentoonstelling over deze 675 jaar oude aardewerk- en kaarsenstad gehouden. Heffing op producten. De Stichting van de Landbouw heeft machtiging ontvangen tot heffing op zekere producten, alsmelk, aardappelen, granen, kunstmeststoffen enz. ten einde alles wat de Stichting doet en wat de overheid geld bespaart, te kunnen bekostigen. Requiescat In Pacc Het ligt in het voor nemen van de regering, de Tribunalen per 31 December 1947 en de Bijzondere Ge rechtshoven zo spoedig mogelijk daarna, op te heffen. De deuren gingen weer open Op het Bio-Vacantie-oord te Bergen aan Zee zijn de eerste (85) kinderen weer gearriveerd. Het begin Met ingang van 15 Juli zgl de KLM tweemaal per week retour vluchten tussen Amsterdam en Berlijn uit voeren. Haar vrijheid terug. Na een wachttijd van ruim twee jaar is plotseling het verheu gende nieuws binnen gekomen, dat de Sov jet-Russische autoriteiten 37 schepen met een totale inhoud van 20.000 ton voor de terugkeer naar Nederland hebben vrijge geven. Een welkom geschenk. Het Ruiten-Troef - comité" te Amsterdam heeft aan het ge teisterde Zeeland twee grote vrachtauto ladingen van het allernieuwste speelgoed ten geschenke aangeboden. Graven in de vreemde: Onvermoeide na sporingen van het Nederlandse Rode Kruis hebben in de Russische zone van Duitsland tot de ontdekking van graven van 2800 Nederlanders geleid, die voor het meren deel na hun bevrijding door uitputting in ziekenhuizen zijn gestorven. Rob deed of hij ging slapen, allés rond om hem werd stil, het gepraat hield op; toen hij zeker was, dat ieder sliep, stond hij op, om te vluchten. Op zijn tenein sloop hij het vertrek uit. Een van de mannen richtte zich even op- maar gelukkig ging hij weer liggen om te slapen. Door een gordijn kwam hij i» eèn lan ge gang, verlicht door lantaarns. De gang werd gekruist door eèn andere en Rob stond in tweestrijd welke richting hij zou nemen, toen hij achter zich zach te voetstappen hoorde. De Sovjet-Unie heeft haar onwillige hou ding laten varen en de uitnodiging van de Ministers Bevin en Bidault, om het plan- Marshall te bespreken, aanvaard. Molotov was zo welwillend om Parijs als plaats van samenkomst voor te stellen. Minister Bevin gaf zijn voldoening over dit voornemen in het Lagerhuis te kennen, maar, voegde hij er aan toe, dat hij geen obstructie-taktiek en vertraging door procedure-geschillen zou gedogen. Jammer, dat hij dit bij voor baat gezegd heeft. Russische oren hebben het ook gehoord en we weten, die heren zien overal een tegen-Rusland-zijn in. De Amerikanen noemden het deelnemen van de Sovjet bemoedigend, maar hun houding blijft die van toeschouwers. Zij kijken de kat uit de boom, of Rusland al of niet mee doet, laat hun Siberisch koud. Het heeft geen invloed op het aanbod van Marshall. De nota van Molotov, waarin Rusland zegt mee te doen, volgt de eens aangenomen gedragslijn, die op de eerste samenkomst van de Economische Commissie voor Euro pa door haar werd toegepast. Zij stelden zich op het standpunt, dat aan de ver woeste landen, waartoe ook Rusland be hoort, allereerst hulp verleend moet wor den. Amerikanen laten duidelijk uitkomen, dat het plan-Marshall iets anders beoogt, n.1. een algemene hulpverlening en niet aan afzonderlijke landen, vandaar het aanbod om een centrale hulpverlening voor heel Europa, waarin dus ook Duitsland, evenals Rusland, begrepen is. In de Russische pers zijn geen toelichtingen op de nota, evenmin als op het deelnemen aan de conferentie, verschenen, terwijl Russische regeringsver tegenwoordigers zeiden, dat alles zal afhangen van de aard en de voorwaarden van het hulpverleningsplan. Zo zal het wel zijn, toch zijn er, die menen, dat zij een streepje voor hebben. Daar is bijvoorbeeld Italië. Dit zond vorige week reeds een nota, waar in de eis gesteld werd, dat Italië op voet van gelijkheid'behandeld wil worden. Het wil aan de conferentietafel deelnemen en is bereid zijn gehele economie in dienst te stel len van de Europese wederopbouw. Italië is bereid te leveren zwavel en kwik, zal hulp kunnen verlenen op het gebied van scheeps bouw, electrificatie, textiel, cement, petro- leum-raffinage en installaties voor zware industrieën. Royaal aangeboden en dit alles alleen nog maar in de hoop van de zo lang begeerde dollars, waardoor de ogen verblind worden en allerlei nationalistische verlangens —orxoepen. Zie maar naar Polen. De Oost- Europese diplomaten mogen zich verheu gen over Ruslands toetreding, Polen ver wacht van Amerika heel wat anders. Een Pools socialist verklaarde, dat Washington met dollars de vriendschap van Polen kan winnen, als het dan ook maar de door Rolen geëiste Oder-Neisse-grens wil erken nen. Dat is het dreigende gevaar, dat het plan-Marshall oproept, dat nationalistische eisen gehoord worden, waaraan het plan geenszins zal voldoen. Vooral de houding van Rusland en zijn satellieten zal hierbij van belang zijn. Als dezelfde tactiek van obstructie gevoerd wordt als in de Veiligheidsraad, waarover we lange tijd zwegen, dan wordt weinig bereikt. Na veertien maanden pra ten staat de zaak der ontwapening er even slecht of beter minder goed voor als toen men begon. De commissie uit de Veilig heidsraad verwierp indertijd Gromyko's voorstel om de aanmaak der atoombom te verbieden, gelijk te behandelen met de op ruiming der oude afweer- of verdedigings middelen. Dit voorstel werd van de hand gewezen en besloten beide zaken afzonder lijk te behandelen. Na zo lange tijd van pralen is-de zaak nog even ver. Altijd nog zweeft het Russische veto-recht boven de besprekingen, zodat een gehouden be spreking over de atoom-kwestie geen ander resultaat opleverde dan vasthouden der Commissieleden aan het eens ingenomen standpunt: afhandeling van de bespreking over en oplossing van de oorlogsbevoorra ding. Het is, zoals een der leden opmerkte, een veiligheidsmaatregel, dat men niet tot ontwapening overgaat, zonder dat een legermacht, staande onder de Verenigde Naties, de vrede waarborgt. We hebben leergeld betaald, dat is de con clusie waartoe Engeland komt. Terwijl En geland in 1920 als gevolg van de vredes besprekingen in de Volkenbond zijn vloot- plan verminderde, begon Italië zijn lucht vloot te bouwen, en Duitsland zich in stilte op de bouw voor te bereiden. Zijn de voor uitzichten voor de wereldvrede dus somber, die van het wereldleven van elke dag niet minder. Onvrede heerst op de aarde en we herinneren aan het woord van William Penn (overleden 1718), waar we ons vorig overzicht mee sloten: „Wie niet geregeerd wil worden door God. zal geregeerd worden door tyrannen." Dit zien we in Frankrijk, waar sinds twee eeuwen de godloosheid bevorderd wordt en, nog geen halve eeuw terug, minister Viviani het uitsprak, dat men de lichten des hemels doven zou. Frankrijk is het land waar de godloosheid in 1792 ten top gevoerd werd door de offerdienst aan de godin der Rede. Sinds is het bergafwaarts gegaan. Zo k het, dat nu ernstig willende mensen Ramadier, het volk niet mee krijgen wa neer het gaat om de hoogste goederen v de Staat: vrijheid en zelfstandig volkst staan. De vicieuze cirkel der loonsverh ging is oorzaak, dat Minister Schuin; wetsvoorstellen indiende, die, door het Pa lement goedgekeurd, belastingverhogin o.a. op tabak, spoor, tram en bus meebrac ten. Daartegen rijst protest, mijnwerkei bankbeambten, het gaat alles in stakin Het is een onontkoombare eis, dat naa belastingverhoging de uiterste zuinighe op de Overheidsdiensten moet worden ing voerd. Enkele afdelingen zullen in haar g heel moeten verdwijnen, waardoor ettelijl miljarden francs bespaard worden. Frah rijks laatste reserves van de geldvoorra? worden aangesproken, en* dan dreigt het Staatsbankro en daarmee Frankrijks ondergang. Tro wens, Frankrijk staat voor de tweespron Hoe zal het zich richten, naar het Ooste waar het in Polen en Tsjecho Slowakije b langen heeft, maar de Sovjet heerst? naar het Westen, waar het met steun v: Amerika, nog altijd door zijn geografisc! ligging tot West-Europa gerekend word De leider der communisten, Maurice Th rez, deed een felle aanval op het pla Marshall. Hij noemde dit het vormen vi een Westelijk "blok, waardoor Europa twee helften werd verdeeld. Alsof die ve deling niet reeds door Rusland bewerkt tot stand is gebracht. Fel was zijn rede t gen Amerika, dat hij vroeg of het du Amerikaanse steenkool wil leveren, terw zij in de Roer voor 't grijpen ligt. Dit zuiver opzwepen. Een vorige week wez< we er op, hoe het plan-Marshall bedoelt d te voorkomen door de levering van mach nes voor mijnontginning enz. Straks, bij c drie mogendheden-conferentie, zal het vo< Frankrijk zijn. óf Moskou óf Washingto Minister Bidault sprak van een gespleten vred daarmee bedoelend, dat, indien de gang va zaken na de oorlog ongewijzigd gehanc haafd blijft, dit zal leiden tot een gesplete vrede. Wil hij daarmee zeggen: vrede m< Rusland en ook met Amerika? Het Frans streven is wel altoos bedacht geweest oi een besliste scheuring van het Europes vasteland te voorkomen. Zal het nu lukken Somber is de toekomst en onder dit doi De gewone, goed-willende Nederlander kc aan de Indonesische geschiedenis zo laïij zamerhand geen touw meer vastknopen. H heeft het gevoel, dat hij in een „geesteli; gedrang" is geraakt in een labyrint waar hij met geen mogelijkheid meer u 'kan komen. Wij worden overstroomd m« brieven, die te vroeg worden gepubliceei met beslissingen, die voorbarig heten zijn genomen. Het comité Rijkseenhe: werkt op volle toeren; Sjahrir houdt ee radio-redevoering, waaruit ten onrecht wordt geconcludeerd, dat de Republiek c nota van de Commissie-generaal in z'n g< heel heeft aanvaard. De regering in De Haag heeft „Indië-vergaderingen" zonde dat daar iets over uitlekt, totdat de aid< memoire" op de proppen komt. Dit ech Nederlandse woord zouden wij het liefs met „opfrissertje" vertalen. Nu, een opfrissertje hebben wij voor Inde nesië wel nodig! De Commissie-generaal had het antwoor der Republiek niet bevredigen geacht. Zij, de C-G, was van mening, da de Republikeinse tegenvoorstellen voo haar geen mogelijkheid boden tot verde onderhandelen. Zoals de Commissie in haa nota van 27 Mei had aangekondigd, legd zij de regering in Den Haag de vraag vooi dat er verder moest gebeuren. Over di vraag vergaderde het kabinet. Laten w de geruchten, die daar omheen'liepen, rus ten, dan zij verder geconstateerd, dat d „aide-memoire" het resultaat der regerings besprekingen was. De Republiek werde daarbij de grondgedachten van Linggg djati nogeens uiteengezet, waarna de R< publiek met nadruk werd uitgenodigd, d voorstellen van 27 Mei te aanvaarden e onmiddellijk daarna de in te stellen Fede rale Raad bijeen te loepen, ten einde aa hetgeen verder zou moeten gebeuren, lè ding te geven. Deze „aidememoire" werd door luit.-gouvei neurgeneraal Van Mook aan de Indones sche regering overhandigd niet als li der Commissiegeneraal, doch als landvoog< Zo staan de zaken: het is nu menens! Opgemerkt zij nog, dat er om de Indones sche kwestie, die tot een geschil is uitg< groeid, inzonderheid bij de Britse en Ami rikaanse autoriteiten grote belangstellin bestaat. Zij komen in Indië een kijk; nemen zij gaan eens in Djokjakart'a pri ten. Zelfs Marshall, de Amerikaanse, mini.' ter van Buitenlandse Zaken, heeft een e ander over onze verhouding tot Indones gezegd. Hij hoopte, dat men in zake de ii terim-regering in de geest van goed vei trouwen tot een vreedzame oplossing zc komen. Reeds zouden Britten en Amerik: nen hebben aangeboden, hun bemiddelin te verlenen. Nederland stelt zijn eisen, tot nu toe zond<

Soester Courant | 1947 | | pagina 2